Instant karma

Instant karma https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463878/bmid_instant-karma-U87-463878.jpg 4 239 71

Prudence je klasická šprtka, co má o lidech okolo sebe jasno: jsou líní, arogantní a nejradši by jim to všem dala pořádně sežrat. Po jedné karaoke noci se jí přání splní – zničehonic může na kohokoli přivolat okamžitou karmickou odplatu. Tahle superschopnost nefunguje jen na otravného spolužáka Quinta, který s ní pracuje v záchranném centru pro mořské živočichy. Co když je však úplně jiný? Prudence se o něm pokusí zjistit víc… a brzo v tom lítá až po uši.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Instant Karma , 2020

lenka7679
01.11.2021 2 z 5

Nedalo se do knížky začíst. Hlavní postavy byly vysloveně nesympatické a děj to vůbec nevylepšoval. Bohužel jsem nedočetla a vůbec toho nelituji. Je to pro mě překvapení, protože Měsíční kroniky se četly samy, proto jsem měla vysoké očekávání. Námět zněl zajímavě, ale provedení mi zkrátka nesedlo.

dianaxn
09.10.2021 4 z 5

Začnu s tím, že MM patří mezi moje top autory, takže jsem neměla nízká očekávání, ale na druhou stranu contemporary moc nečtu, a proto jsem si nebyla jistá, co od toho čekat. Nakonec se Instant Karma stala mou fav feel good romancí.

Hlavní hrdinka Prudence, která se většině lidí zdála nesnesitelná, mi neskutečně sedla. Někdy mluvila nebo přemýšlela úplně stejně jako já, ale většinou byla můj naprostý opak – musí mít vždy nejlepší známky ve třídě, nesnáší líné lidi a slovo prokrastinace pro ni neexistuje.

O co teda jde – Prudence získá schopnost přivolat na kohokoli karmickou odplatu, což ale nefunguje na jejího spolužáka Quinta, kvůli kterému dostala špatnou známku z projektu. Ten však souhlasí, že jí pomůže známku vylepšit, když bude nějakou dobu vypomáhat v záchranném centru pro mořské živočichy.

Co se mi zdálo nejzajímavější, bylo právě prostředí záchranného centra, spojení s tématem ekologie a taky nové informace o mořských živočiších.

Děj celkově byl taky skvělý. Koncept, zvraty, karmická spravedlnost i hate to love linka, která byla cute. Což me přivádí k hlavnímu mužskému protagonistovi, který mě ze začátku iritoval, ale postupem času jsem si ho oblíbila stejně jako Prudence.

Jediná věc, kterou bych vytkla, je detektivní linka, která vlastně není ani detektivní, protože ji odhalíte ještě dřív, než vůbec začne.

Takže závěr zní, že Instant karma je ideální pro všechny fans contemporary s hate to love, trochou fantasy a výrazným vývojem postav, kde se navíc dozvíte něco nového i o ekologii (a ne tím nudným způsobem jako ve škole).

LimedkaMikki
21.09.2021 3 z 5

Jestli existuje nějaká kniha, kde vás hlavní postava štve, pak je to rozhodně tahle. Prudence byla natolik iritující, že jsem myslela, že tu knihu zahodím. Kdybych ji neměla formou e-knihy, dost možná to skutečně udělám. Už od začátku se chovala tak, že jsem měla chuť ji zaškrtit. Možná chtěla vzbudit nějaký soucit, ale co se týče mě, měla jsem to přesně naopak. Už od začátku jsem litovala Quinta, ne ji. Jí bych nafackovala. Naštěstí pro nás obě jí takhle "frackovitost" nevydržela celou knihu.
Co se týče nějakého obecného zhodnocení knihy - nebylo to až tak špatné. Vlastně asi takový lepší průměr v tomhle žánru. Byly tam chvíle, kdy jsem se nemohla dočkat jak to bude pokračovat dál, byly tam chvíle, kdy jsem to odložila a nevzpomněla si na to týden. Co mě trochu překvapilo, tak byl závěr knihy a "hlavní padouch" (protože každá kniha má svého padoucha, že jo). Sice tak nějak tušíte, kdo to je už asi od půlky knihy, ale jak moc malý/velký padouch to je, to zjistíte až na konci.

petulkapeta
17.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Otevře ústa, ale zaváhá. Dvě sekundy. Pět. A pak: „Můžu si
dělat, co chci?“
Okamžitě zpozorním. Přimhouřím oči. „V rozumných
mezích.“
Quint prudce vydechne. „Na to už je asi pozdě.“
Chci se ho zeptat, o čem to mluví, ale skloní hlavu a jeho rty
se dotknou mých.
Strnu.
Z mozku se mi vypaří všechny myšlenky a nechají za sebou
jenom neurčitou stopu.
Rty mě zabrní. Je to krátký dotek. Váhavý. Nejistý. A pak je
pryč. Quint se mi dívá do očí a čeká na reakci.
Jenže já… reagovat nemůžu. Sotva můžu dýchat.
Quint Erickson mě právě políbil.

„sama o sobě jsi skvělá,
ale se mnou jsi ještě lepší.“
Zavrčím, ale… Nemůžu to popřít.

Tenhle přiběh se mi libil nejen kvůli karmě,ale samo že i kvůli těm tvorum co žiji v oceanu :)

BetyN.
11.09.2021 4 z 5

Merissa Meyer má mimořádné vypravěčské schopnosti. V této knize dokazuje, že vedle fantasy a scifi umí skvěle psát i contemporary romance. Líbí se mi, jaká témata kniha řeší. Hlavní hrdinka mi sice lezla na nervy, ale to k tomu patří a myslím, že to je autorky záměr. Tato postava v průběhu knihy zásadním způsobem změní své chování a názory a projde vývojem, který v tomto žánru není obvyklý, takže to oceňuji. I když kniha má slabá místa, kdy jsem se trochu musela ke čtení nutit, většinu času mě bavila a navíc do tohoto žánru přinesla něco nového a má přesah.

Marthas
04.09.2021 3 z 5

2,5/5 Za mě byl námět zajímavý, obzvláště ta karmická část, ale zpracování zejména začátku pokulhávalo. Zdá se mi, že má autorka problémy se začátky (četla jsem a komentovala totiž i její knihu Bez srdce, jež je na tom v tomto ohledu obdobně). V Instant karma jsem měla problém a to velký do strany 100. Do čtení jsem se musela nutit a přemýšlela, zda to nezabalím, ale vytrvala jsem. Nevadily mi ani tak charaktery hl. hrdinů ani šablonovitost. Spíše se zdálo, že některé vtipy do té 13. kapitoly, buď nebyly vtipné anebo jsem nepochopila jejich pointu, míjeli mne. Nepomohlo ani to, že neumím dost dobře španělsky a sem tam se v textu vyskytlo slovo, kterému jsem nerozumněla. Dále se knize bohužel nevyhnuli ani tiskařsští šotci anebo chyby v překladu. Knihu tedy nemohu hodnotit lépe než hodnotím, bohužel ten prostředek a ani konec nebyly takovej hit, aby to vyrovnalo tu prudu na začátku, protože ze 400 stran bylo prvních 100 fakt núďo. Sama pro sebe se celkem divím, že má někdo zájem tuto knihu zfilmovat. Pravda, ale je, že pokud bude scénarista šikovný, tak námět je to dobrý, i když celkem předvídatelný.

KateTheBlogger
31.08.2021 4 z 5

Jedná se o první knížku, kterou jsem od autorky četla. Příběh byl příjemný, odpočinkový a se zajímavou tématikou. I přesto mi ale byla bližší postava Quinta než Prudence (hlavní hrdinky). Její chování mě často rozčilovalo a bylo mi nesympatické. Zato Quint mě bavil od začátku do konce.

Lea_41
30.08.2021 4 z 5

Bylo to milé. S Prudence máme pár společného, ale občas mi vadilo jak se chovala. Ale byla super, hodila se do tohoto příběhu. Celková tématika záchrany přírody mi vyloženě sedla a sama se o ni zajímám.

knihomolkaMist
18.08.2021 5 z 5

(Knihu jsem četla v anglickém originále)
Tato kniha byla boží! Od autorky sic něco nevídaného, ale i tak se jí to moc povedlo. Prude jsem, na rozdíl od některých, měla vcelku ráda a Quint byl taky moc fajn.
Téma záchranné stanice byl taky skvělý a ještě jsem ho nikde neviděla.
Mohu moc doporučit jako skvělé letní čtivo… a kdyby někdo chtěl číst v angličtině - tohle je ideál, je to poměrně jednoduché a čte se to samo :)

nela3812
17.08.2021 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu obavy, aby to autorka s karmickou silou, kterou obdarovala Pru, moc nepřehnala. V knize toho bylo ale přesně tak akorát a já jsem ráda, že se to nezvrtlo do obřích rozměrů. Jinak by se z toho pravděpodobně stal úplně jiný příběh.

Co se mi na knize líbí nejvíce je přesah příběhu do ochrany zvířat a životního prostředí obecně. Jsem moc ráda, pokud autoři zpracují závažné téma čtivou, zábavnou a přesto stále poučnou formou. A to se v tomto případě povedlo. Sama jsem si opět trochu rozšířila znalosti, pokud jde o záchranu mořských tvorů. A také o práci v neziskových organizacích, která není jednoduchá jak po pracovní tak o finanční stránce.

Samotný příběh a vývoj vztahu Pru a Quinta je předvídatelný, ale i přesto svým způsobem stále zajímavý. Jedná se o typickou romantickou YA linku, kterých známe již stovky, ale prostředí a okolní témata jí výrazně odlišují!

Quint je sympatický mladík, který dělá správně věci. Přesto je však hodně uzavřený do sebe a nedokáže sám sebe úspěšně hájit, ačkoliv je právo skutečně na jeho straně a sám to ví. Pru je puntičkářka, na vše má systém a vše v jejím životě je bezchybné. Oproti Quintovi toho dává najevo až příliš a na druhou stranu vůbec nepřijmá názory druhých. Oba jsou modely dnešních mladých lidí (je trochu k smíchu, že sama se za ně již nepovažuji) a z jejich vývoje plyne jisté ponaučení, které by si mnoho jedinců mělo vzít k srdci, a měli by na sobě zapracovat.

Upřímně jsem trochu doufala, že happyend čeká i jejího bratra a nejlepší kamarádku, bohužel se tak nestalo. I přesto to byli sympatické postavy, které jsem si oblíbila.

Knížka má skvělý letní vibe a ekopřesah, proto dávám 5/5. Očekávejte od knihy oddechovku, kterou je, a budete nadšení.

tessalovesbooks
11.08.2021 5 z 5

Jelikož je Marissa Meyer jednou z mých nejoblíbenějších autorek, tak jsem si ani Instant karmu nemohla nechat ujít. Mě osobně contemporary s fantasy prvky baví hrozně moc (třeba taková Princezna k pronajmutí byla úplně boží), takže ten nápad s odplatou v podobě karmy mi přišel fakt super. Co však musím vypíchnout úplně nejvíc, je celé to prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Prostředí záchranného střediska znám spíše jenom z filmů, v knize jsem to asi ještě neviděla, takže to mi přišlo velice originální a zajímavé. Navíc na vás z knihy úplně dýchá taková ta letní atmosféra. Vím, že dost lidí si stěžovalo na hlavní hrdinku, Prudence, ale ta třeba mně naopak sedla hrozně moc, protože mi připomínala mě samotnou. Romantická linka se sice pohybuje v typickém vzorci, který už jsme v ya knihách viděli asi tisíckrát, ale to mi nijak zvlášť nevadilo. Na celé knize je navíc super to, že je dost eko friendly a já osobně se třeba dozvěděla i pár věcí, které jsem předtím nevěděla. Jak je u Marissy Meyer zvykem, tak je navíc celá knížka prostoupená pořádnou dávkou humoru a čte se pomalu sama.

5⭐/5⭐ Marissa Meyer opět nezklamala a já bych si nejradši celou knížku přečetla hned teď znovu.

madlenka3189
08.08.2021 4 z 5

Ze začátku mi kniha přišla až příliš dětská. Přestože YA žánry miluji, cílovka byla spíše mladší děti. Nakonec se ale příběh rozjel a já se nemohla od čtení odlepit. Šťáva, která na začátku chyběla, kniha dohnala v druhé polovině! Strhávám 1 hvězdu za slabší rozjezd, ale určitě knihu doporučuji k přečtení! Je to moc milé čtení (:

PS: Na začátku vás bude asi hlavní postava (Prudence) rozčilovat. Přehnaně dodržuje pravidla a vše vidí jen ze svého pohledu. Nakonec zjistí, že vše není jak se na 1. pohled zdá a změní názor. Myslím, že krásný příklad, ze kterého bychom všichni měli čerpat do života. Takže se nenechte odradit začátkem a čtete dál, nebudete litovat :)

ElikaS
06.08.2021 3 z 5

Úplně nevím, jak knížku ohodnotit. Meyer jsem si oblíbila díky Měsíčním kronikám, takže jsem se na knížku moc těšila. Ale úplně nadšená teda nejsem.
Prudence mě minimálně v první polovině knížky strašně rozčilovala, už dlouho jsem nenarazila na takhle otravnou hlavní hrdinku. Za to pohodového Quinta jsem si oblíbila hned. Jejich vzájemná interakce a budování přátelství, později vztahu mě bavilo.
Stejně tak se mi líbilo prostředí záchranného centra, do kterého je kniha zasazená. Za prvé je to poměrně originální, za druhé to bylo zajímavé a poučné.
Samotný prvek instant karmy - mě ani nevadil, ani nenadchnul. Knížce to ubralo na uvěřitelnosti, ale zase to přidalo nádech nadpřirozena.
A na závěr ještě poslední výtku, knížka byla hrozně předvídatelná. A tím nemyslím romantickou linku, tam je to jasné, to k young adultkám patří. Ale hlavně třeba zápletku s financemi.

Acourtofbook
02.08.2021 5 z 5

Damonka12
24.07.2021 3 z 5

3,5 Super YA contemporary romantika, kterou můžu, třeba na léto, určitě doporučit.

veverrka11
08.07.2021 3 z 5

Tak nevím, knížka se mi četla lehce, stránky ubíhaly jako nic. Prudence dělá svému jménu čest, takovou snaživku jsem snad ještě nepotkala a Quint? Fešák se srdcem na správném místě? Tak to sotva... Až do nějaké třicáté kapitoly jsem ho měla ráda a pak ho během jediné stránky začala nesnášet... Suma sumárum, nejsem cílovka, knížka není ani skvělá, ale ani vysloveně špatná

Malíček
30.06.2021 4 z 5

Tak já nevím, ale jsem lehce zklamaná z téhle knížky, protože kolem ní byl opravdu velký boom a já byla připravená na pecku ... která se nakonec bohužel nekonala.
V prvé řadě mi Prudence nebyla tak sympatická, jak bych od hlavní hrdinky chtěla, a vlastně i Quint se v některých věcech choval jako blbec podle mě. Celkový styl psaní mi sedl, a i když kniha byla čtivá, tak jsem měla pocit, že dvě třetiny knihy se nic moc neděje a všechno se hrozně táhne a potom jako kdyby autorka už nechtěla psát dál, tak v poslední třetině na nás poslala úplně vše.
Kladně musím hodnotit nápad a téma knihy, to mě opravdu zaujalo, protože jsem snad nic podobného nečetla. Zpracování obálky se mi taky moc líbí.
Knihu bych ve výsledku asi doporučila, protože je fakt originální, ale varuji dopředu, nemějte příliš velká očekávání, jinak skončíte zklamaní jako já.

Horselen
28.06.2021 4 z 5

Já půjdu nejspíš proti proudu, když řeknu, že mě daleko víc od začátku vytáčel Quint. Hlavně z toho důvodu, že se ztotožňuji s jistými osobnostními rysy Prudence.
Motiv mořské biologie a ekologie se mi opravdu líbil, zejména protože se s ním v YA knížkách prakticky nesetkáme.

Knížka mi perfektně navodila pocit léta, moc ráda bych byla součástí záchranného střediska.
Konec byl možná až moc... všechno. Moc přeslazený, moc dokonalý.

Nemyslím si, že Pruiny karmické schopnosti byly zbytečné, naopak daly příběhu něco navíc, a to je v žánru contemporary celkem důležité.

!! SPOILER!!
Hrozně mě naštvalo, že za tu dobu co Quint a Prudence spolupracovali, by jí Quint měl znát dost dobře na to, aby věděl, že žádné peníze neukradla. To, jak se k ní kvůli tomu všichni chovali, bylo vážně odporné. Proč by se jinak obtěžovala jim pomáhat?!

katkavasik2908
26.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Ze začátku byl příběh docela nudný, Prudence mi opravdu sem tam lezla na nervy, ale to se dalo občas pochopit. Spíš mne naštvalo konečné chování Quinta a obvinění Prudence. Jinak se kniha četla rychle a k letním čtení to úplně pasovalo. Ale čekala jsem toho víc.

book_princess
21.06.2021

Od autorky jsem četla Měsíční kroniky. Tu sérii naprosto miluju. O to víc jsem se těšila na knižní novinku od ní. Je to příběh o něčem trochu jiném, než její předešlé knihy a než něco, co normálně čtu. Kniha se zabývá dost důležitým tématem - záchrana živočichů a úklid pláží/prostředí. No a k tomu přidejte trochu romantiky a karmy. Za mě určitě super kombinace. Hlavní hrdinku Prudence jsem nejdříve moc nemusela, ale nakonec jsem s ní i soucítila. Na začátku mě docela dost štvala. To jak se chovala k ostatním... Při čtení jsem knihou nejprve extra nadšená nebyla. Ale co se dělo ke konci???? To bylo tak roztomilý. Už jenom kvůli tomu vám to doporučuju. Celá kniha mě pěkně naladila na léto. Příběh se četl sám. Super oddychová četba. Třeba se k ní někdy ještě vrátím (nejlépe v létě). Pokud nevíte co zvolit jako letní prázdninové čtení, tak neváhejte, přečtěte si tuhle.