Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky

Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231003/bmid_husitska-epopej-husitska-epopej-ii--LD7-231003.jpg 4 623 94

Husitská epopej série

Druhý díl se odehrává v letech 1416 až 1425. Rodina Prokopů se rozrůstá a každý její příslušník hledá štěstí jinde; nacházíme je v Táboře, mezi umírněnými pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků. Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země, zápas o čtyři artikuly pražské a smrt Jana Žižky.... celý text

Karborund
05.02.2018 5 z 5

Vysoká laťka nasazená prvním dílem, zůstává i ve druhé části epopeje.Dokázal jsem si už vizualizovat jednotlivé postavy, mají tváře i povahy a četlo se mi jednodušeji.Není moc co vytknout, snad jen stále se opakující slovní obraty, ale to už jsem si u p.Vondrušky zvykl.Tak zhltnu ještě trojku a pak si budu muset od rodiny Prokopů odpočinout.

FrankCastle
17.01.2018 4 z 5

Tak jo, tohle byl regulerní Follett zasazený do období husitských válek, občas jsem měl pocit, že to je česká verze Na věky věků...Apolena (jako macecha Caris), zrádný prelát Želivský (stejný hajzl jako syn macechy Caris), černá smrt (i když ta víc řádila v prvním díle nebo to byla Přemyslovská epopej? Už v tom mám trochu hokej), vztahový linky...ale i tak nadprůměrná záležitost a jsem zvědavý na zbytek.

michaela0810
03.12.2017 4 z 5

Dobře se čte, poučné, pěkné...

jaede
06.10.2017 5 z 5

Vynikající, dokonalé, poučné. Pan Vondruška je jedinečný.

bigben
10.08.2017 4 z 5

Děj mě pořád tak baví a jsem strašně zvědavá, co bude dál. Přiznám se, že některé popisy bitvy jsou pro mě nudné, ale jinak nadšená

betka
30.06.2017 5 z 5

Popisuje strhujícím způsobem průběh husitství na příběhu jedné rodiny. Prali jsem se o knihu doma

ZaS
30.04.2017 5 z 5

Stejně dobré jako první díl, možná ještě o kousek lepší, tím jak postupně gradují všechny dějové linie. Začínám si na téhle epopeji vytvářet závislost... :-)

Bašťák
25.04.2017 3 z 5

Podle mě o něco slabší než první díl a je to škoda. Kniha s podtitulem "za časů hejtmana Jana Žižky" má Žižku vlastně už jen tak naokraj a když už se v ději prokoušeme k zajímavějším událostem jako je Sudoměř, Vítkov a křížová výprava nebo úplně nakonec Malešov, tak tyto události uběhnou jakoby mimochodem - oproti např. popisu bitvy u Grunwaldu z prvního dílu mi to přišlo odbyté. Mnohem víc jde spíš o (jak někdo trefně níže poznamenává) to vyhrnování suknic v Prokopově rodu... Než se pustím do dalšího dílu dám si pauzu.

neproniknu
17.04.2017 4 z 5

Co dodat. Stejně jako první díl. Překvapivě čtivé, až poutavé. Těším se na pokračování.

michall17
08.04.2017 4 z 5

druhý díl je sice trochu slabší než díl první, ale i tak mě kniha bavila a četla se mi velmi dobře..

oli.rock
01.03.2017 5 z 5

Druhý díl přečtený během pár dní dlouho dlouho do pozdních / brzkých hodin. Jana Husa osobně neznám (ikdyž... ?) a přesto jsem si k němu už v telecích letech utvořila pozitivní přístup, ovšem jak se stále ukazuje, tak společenství lidí dokáže dělat neuvěřitelná zvěrstva a nejlépe se dělají ve jménu toho, nebo toho...
Každopádně je krásné, že mohu číst o této absurdní a strašné, leč nádherné a zajímavé době a svobodně si vybrat svou neutralitu vůči kališníkům, nebo katolíkům aniž by mi hrozila smrt...
Děj se mi líbí, jeho popisy, životy postav, chvilku na jihu, chvilku v Praze, pak zase v okolí milovaných Litoměřic a tak různě. Líbí se mi, že to má určitou rychlost a jak čtenář nasedne, tak jede, nikde žádné sáhodlouhé zdržování a zároveň žádné rychlé odbývání, zkrátka na můj vkus tak akorát :)
Miluji české dějiny, jsou zatraceně pestré a proto neváhám sáhnout po epopeji číslo III.

0kozel
25.02.2017 3 z 5

Čte se to lehce, stejně jako ostatní knihy od Vondrušky. Druhý díl jsem přečetl sice za víkend, ale nelíbil se mi tolik jako první, ale i tak doporučuji k přečtení. Vadila mi časová nevyváženost, kdy je popisován den za dnem a najednou přijde obrovský časový skok. Taky si nemyslím, že by bylo nutné neustálé popisování stahování suknic a sundávání nohavic. Místo toho bych radši viděl detailnější popisy bitev jako tomu bylo u Přemyslovské epopeje. U některých scén jsem měl pocit, že se autor inspiroval u Jiráska (např. dcera jedné z postav se přidá k sektě a zaplatí za to životem). Jediný úsek, který mě opravdu vtáhl do děje byl útěk z Kutné Hory při obsazovaní Zikmundovými oddíly. Jinak jsem se nedokázal s žádnou postavou ztotožnit, jejich osudy mi byly v podstatě lhostejné. Nefunguje to tak jako u Přemyslovské epopeje. Holt Prokop není Přemysl :D

vladislav6610
22.02.2017 5 z 5

Rychlé na další díl.

rlupinek
17.02.2017 5 z 5

Opět skvělá kniha, opět strhující a opět... šokující. Spousta válek v historii byla rozpoutaná kvůli náboženství, ale aby se tímto způsobem vybíjeli příslušníci jednoho národa a jedné země je neuvěřitelné. A Jan Žižka? Že to byl vynikající vojevůdce, to jsem věděl i z hodin dějepisu vrcholného socialismu, ale ty ostatní věci o něm nám (patrně z nedostatku vyučovacích hodin) jaksi zapomněli sdělit. V každém případě se vrhám na díl III. a jsem do děje tak zavlečen, až se bojím, že pan Vondruška nestihne napsat další díly :-).

tenax
31.01.2017 4 z 5

Kniha-zbraň, stejně jako všechny díly Vondruškových Epopejí, které není radno číst vleže na zádech, hrozí zlomenina nosní přepážky. Po několikaměsíčním odstupu od četby prvního dílu chvíli trvá orientace v rozvětveném Prokopově rodu, navíc zákonitě přibývají románové i historické postavy. Velké Vondruškovo plus je v nečernobílém pohledu na husitské období našich dějin, zvěrstva na obou stranách konfliktu – a že jich bylo - líčí nezaujatě a téměř faktograficky. Bohužel románová složka je slabší, samé vyhrnování suknic, smrt některých postav je odbyta jednou větou, popisu vojenských střetů se radši vyhýbá a přitom by to mohla být nosná část osudů některých příslušníků Prokopovova rodu. Mnohem lepší je popis poměrů v Čechách a na Moravě z hlediska různých vrstev obyvatelstva, jejich životní podmínky a vztah k víře, neustálý boj o přežití. Ale rozhodně kniha stojí za přečtení – už kvůli demýtizaci některých historických osobností, v tomto dílu především Jana Želivského, po kterém pojmenováváme ulice a přitom to byl zřejmě pěkný parchant. Jenže kdoví jak to bylo ve skutečnosti.

Kosťacz
10.01.2017 5 z 5

perfektní

Atuin
28.12.2016 3 z 5

Bohužel ani v druhém díle mě autor nepřesvědčil že by měl co říct, nebo jinak, že by to uměl říct. Ani jedné z postav si neváží natolik,že by o ní psal od srdce. Je to rozmázlé a roztahané,ale bohužel u toho člověk až příliš snadno vypne. Asi tak jako u televize. Kniha by měla se čtenářem nějak interagovat a vyvolávat emoce, což se tady neděje a nemám dobrý pocit z toho že upálení mistra Jana Husa na samém konci prvního dílu ve mě nevyvovalo v jeho podání vůbec nic, daleko emotivnější mám zážitky z přednášek. Malý prostor, malá zápletka tam má VV jistou úroveň, tohle podle mého názoru nejsou jeho vody. Historik, (ne) Historik.
Třetí díl poslouchám jako audioknihu a ani pan Hyhlík, který jinde výborně sekunduje i jeho díla, s tím nic nenadělá.

Salonka
25.11.2016 5 z 5

Jana Husa upálili. Nastali časy zamračeného a nesmlouvavého hejtmana Jana Žižky z Trocnova, charizmatického vodcu radikálnych pražských kališníkov Jana Želivského či ryšavého špekulanta Zmik... no, Zikmunda a jeho križiackych výprav. Prišiel čas pripomenúť si pôvodných príslušníkov rodu Prokopů, zoznámiť sa s ďalšími a ponoriť sa do víru dejín. Veru, chytrák čas letí a nepostojí. Došlo na pokračovanie Husitské epopeje, tentokrát v sladkom pomarančovom “šate“.
Ale ako to všetko bolo? Poviem vám. Tak na začiatku som vytiahla knižku z poličky. Následne som pôžitkársky oprašovala jej zamatovú väzbu... hm, asi päť minút (no dobre, desať). :-) Vysnorila som svoj genealogický, vzťahový a dejový ťahák, ktorý som si pre istotu písala počas čítania prvého dielu – ten už dávnejšie bolo načim vrátiť, ďakujem :-) a nechala som si poruke aj obrazovú dokumentáciu (Opráski sčeskí historje). ... Zas som sa s knižkou poláskala ;-) a vhupla do Prologu a roku Páně 1415 (áno, ešte kúsok tohto roku).

Autor zachováva koncepciu jednotky, plynulo nadväzuje a pokračuje vo svojom štýle a vysoko nasadenom rozprávačskom tempe. Postavy, ktoré sme spoznali v Epopeji I., až na výnimky nachádzame aj tu, plus „obsadenie“ sa nám ešte obmení. Dej má dynamiku a logiku, vidíme súvislosti, všetko platí.
Pri čítaní približne druhej tretiny knihy som si hovorila Ejha, Vondruška kladie väčší dôraz na globálne historické udalosti. Tipovala som, že je to nový (možno aj trvalý?) trend, nakoľko postavy už boli riadne predstavené a ono sa vtedy skutočne diali zaujímavé veci. Ale dvaja sympatickí a podarení rozprávači/kronikári zakrátko zachytili moje myšlienky a vyviedli mňa aj seba ´z omylu´. :-)

Posledná vec – pre mňa osobne je čítanie HE prvým plastickým, takmer hmatateľným zblížením sa s týmto turbulentným, krutým, ale interesantným obdobím s významným presahom do súčasnosti. Už ani neviem, čo som si myslela doteraz, asi ani nič (dejepis na gymnáziu bol dávno a navyše dosť nezáživný), ale fakt ma prekvapilo, že v Zemích Koruny české nastal až taký obrovský chaos a bezprávie.

Páči sa mi to, úprimne ma to baví a zároveň poučí. Autor výborne spracúva ošemetnú tému a má mnohé pekné myšlienky. Chválim, nemám čo vytknúť (zdá sa mi, že aj humoru pribudlo) a teším sa na pokračovanie.
(ťahák som nepotrebovala, Opráski opčas)

Vyomi
15.11.2016 4 z 5

V prvním díle jsem odvracel tvář od katolíků a držel palce Janu Husovi, jeho ideologii a husitům. V druhém díle jsem pomalu začal zase otáčet. Husité nadělali více zla než si kdo jen dokáže představit - vraždy, vypalování, krádeže - naprosto stejná zvěrstva kvůli kterým se odklonili od katolické církve. Uvidíme čím nás překvapí třetí díl. Na můj vkus se až moc mění "hlavní hrdinové" - nové přichází a staří odchází, je pravdou , že sledujeme osudy celého rodu a v reálném životě to není jiné.

konicekbily
15.09.2016 5 z 5

Občanská válka nešetří nikoho, každý se musí rozhodnout, na čí stranu se přidá a osud nemá ve svých rukou. Barvitě vylíčené období našich dějin. Velice dobře napsáno - nelze rozeznat, kde je hranice mezi historií a fikcí. Ale zrcadlo na postavy ovlivňující tehdejší vývoj je nastaveno asi věrohodně a mnohé bylo popsáno na základě poznatků autora.