Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky

Husitská epopej. II, 1416-1425 - za časů hejtmana Jana Žižky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231003/bmid_husitska-epopej-husitska-epopej-ii--LD7-231003.jpg 4 623 94

Husitská epopej série

Druhý díl se odehrává v letech 1416 až 1425. Rodina Prokopů se rozrůstá a každý její příslušník hledá štěstí jinde; nacházíme je v Táboře, mezi umírněnými pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků. Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země, zápas o čtyři artikuly pražské a smrt Jana Žižky.... celý text

Angelicca
14.08.2020 3 z 5

První díl mě uchvátil, avšak tento díl se tak nějak do poloviny táhl. Potom už to bylo opět zajímavé pokračování. Jako bonus se dozvíte spoustu zajímavostí z historie. Určitě si chci přečíst celou serii.

veronika1998
19.06.2020 5 z 5

Skvělé pokračování historické série Husitské epopeje. Osudy rodiny mě tak očarovali, že já knížku přečetla jedním dechem.

Markushka
27.01.2020 4 z 5

Že dnes žijeme v době, kdy myslí každý jen na sebe a chce pro sebe urvat co nejvíce? Že Žižka byl národní hrdina bojující za spravedlnost proti zkažené církvi? Po přečtení knihy mám pocit, že ty roky boje musely být neuvěřitelně kruté a složité. Jistoty nebyly ani před tím, nicméně v době války a převlékání kabátů už vůbec. Složitost doby dokládá i to, že člověk se těžce v událostech a bojích orientuje i v samotné knize psané s odstupem a nadhledem.

kleo9554
01.11.2019 3 z 5

Hrooooooooooooozně dlouhé a místy prostě nezáživné

Mája777
28.10.2019 5 z 5

Skvělé čtení. Fandím všem, ať stojí na kterékoli straně.

Annicka
31.08.2019 3 z 5

Knížku jsem brala jako jakousi četbu na pokračování, něco jako soap operu pro volné chvilky. Na to je kniha dostačující, celkem čtivá, v postavách se sice trošku začínám ztrácet, ale tento problém mám u všech knih s více než 5 postavami. Nicméně soap operu to připomíná doopravdy, samé vztahy, sex, okolní svět je jenom malá kulisa, nijak zvlášť propracovaná, trošku ploská. Ale k účelu, který jsem jí dala, je plně dostačující.

Lavender756
09.08.2019 3 z 5

První díl mě velice zaujal a bavil, děj krásne ubíhal a pěkně se to četlo. To se ovsem o druhem z mého pohledu říci nedá.. nevím..snad je to tím, jaké jsou zde popisovaný události, ale přišlo mi to vše stále dokola, nudné a nakonec až zmateční, co se proti sobě stojících táborů týče....kniha mě bohužel u strany 400 unudila a byla jsem nucena ji odložit.

Standa24
23.07.2019 5 z 5

Čím více jsem se do knihy začítal, tím více mě bavila :-) Oceňuji, že autor nikomu nestraní a snaží se ukázat, že dobří i špatní lidé byli mezi katolíky stejně jako mezi kališníky.

Vonka
12.07.2019 5 z 5

Zase moc pěkné.

Adapa
18.03.2019 4 z 5

Příjemné pokračování epopeje. Překvapil mě zde nejvíce Žižka. V prvním díle mi přišel dost jako "mladý nekňuba" a tady je najednou zasloužilý stařec. Stačilo jen otočit pár stránek a dokonalá změna.
Jinak ostatní osoby docela dost ploché. Trošku mi tomu chyběl "šmrnc" prvního dílu.

Pavelpi
03.02.2019 5 z 5

Také pokračování osudů rodiny Prokopů je velmi dobře rozvedeno a spojeno s událostmi těchto let.Jistě,že přesnost historická není úplná,ale jako sága rodu nebo román je naprosto dokonalý.Autor také netvrdí,že všechny údaje jsou podloženy.Naopak si je upravuje,tak,aby vyhověly románu a za sebe můžu říct,že mi to vůbec nevadí.

Yorika
27.01.2019 2 z 5

Postavy ploché, charakteristika nulová, děj vlažný.K žádné postavě, jsem si nedokázala vytvořit bližší vztah, takže je mi celkem jedno, co se s kým stane.
Po přečtení celé Epopeje Vondrušku už nečtu.Z lásky k české historii.

simviki
24.01.2019 4 z 5

Když vidím ty komentáře, opět mi to nedá, a musím napsat: čtenáři, jde o román, nikoliv o historický dokument. Historie je ošemetná věc, kdo u toho nebyl , nemůže nikdy přesně říct jak to bylo, i když se dochovalo dost nezpochybnitelných faktů. A i když román píše historik, nikdy se neubrání do něj vložit svůj subjektivní pohled na věc. Vždyť stačí, aby tři lidé vyprávěli o témže zážitku a pokaždé to bude trochu jiné, protože každý to bude chápat trochu jinak a vyprávět ze svého úhlu pohledu.Takže ano, jde o brilantní romány , které jsou psány skvělým vypravěčským jazykem, ale nenechme si proto vzít víru, že naši předkové uměli bojovat za dobrou věc. To by určitě nechtěl ani pan Vondruška. Ostatně byli to jenom lidé ,jako jsme my , a máte snad někdo pocit, že český národ je teď semknutý a jednotný ? A že našim " pánům " jde o dobro a o spravedlnost ?

Damato
21.01.2019 5 z 5

Čtu si tak pomalu tu naši českou historii, panem Vondruškou tak úžasně napsanou. Za své berou mé sny o tom, jak byl Žižka chrabrý , statečný voják, který chudým dával a bohatým bral. On bral všem a zas tak moc se nepředal. Za své berou i mé sny o tom, jak byl český národ statečný, jak se sjednotil proti nepříteli – on ten český národ nebyl až tak jednotný, on byl ten český národ vždycky tak trochu – „malá domů“ a po pak taky " mě potopa".
Za své berou i mé sny o tom, že Češi byli stateční a spravedliví a chtěli dobro pro všechny. A ono né a né a né .
Napsáno krásně, po „vondruškovsku“, těšila jsem se na každou nově otevřenou stránku, na nově začínající kapitolu.
Děkuji pane Vondruško, děkuji za krásné, dobrodružné a poučné čtení.

vivalamuff
09.01.2019 4 z 5

Druhý díl se mi líbil více než ten první. Avšak musím říct, že to množství postav je tu na škodu. Nemohu si k nim vytvořit vztah, pořádně ani nemohu určit, kdo je tady hlavní hrdina. Prokop, Chelčický nebo Žižka? Asi všichni... :-)
Pan Vondruška umí přiblížit středověkou dobu tak, abych si z toho sama něco odnesla. Pro zájemce o husitství jsou jeho epopeje jedno velké MUST BE.

KikiZ
23.06.2018 3 z 5

Přiznám se upřímně, že Přemyslovská epopej nebo detektivky s panem z Dobronína nebo Oldřichem z Chlumu mě nějak bavili daleko víc. Je to ok čtení na večer, ale nějak mě to nechytlo tolik jako tyto ostatní knihy. Asi mi vadí přílišní roztříštěnost děje a množství postav.

lisc
01.04.2018 3 z 5

Přečetla jsem celkem s chutí, i když občas mě nebavil popis historických skutečností, ale nakonec proto to čtu, abych si ujasnila to, co neznám z dějepisu, a občas mi bylo líto bezpráví na obou stranách. V každém případě pokračuji na třetí díl!

cetriolo
20.03.2018 4 z 5

Tak četlo se to dobře, ale tak nějak mi chybí nějaká gradace (např. u detektivky, máta na začátku vraždu, kterou chcete rozluštit a v závěru zapadnou všechny střípky na své místo), tady v podstatě sledujete vývoj rodové linie Prokopů, občas někdo umře, někdo se narodí, kališníci dobudou město, katolíci si ho vezmou zpátky atd. Ale z podstaty díla tady žádná taková gradace být nemůže :)

Určitě si přečtu i zbytek série, ale potřebuji to proložit něčím jiným na jeden zátah všech sedm dílů nedám :)

Moňas17
28.02.2018 3 z 5

Mám ráda čtení o 15.století a jsem ráda za Vondrušku. Ale ten druhý díl nějak koušu. Jsou části co jsem proletěla a části kde mi to připadalo, že čtu odbornou literaturu. Zcela nevyužité dramatické události. Chybí mi tam emoce. Ztotožnění s postavami. Anebo - Táborité přišli na pomoc Praze před Zikmundem a žádné hurá, jen podezírání. Vždyť jim všem šlo o kejhák. Vím, že ně každý byl nadšený jejich příchodem, ale vyznělo to hrozně negativně. A občas ani necítím proč vlastně do toho všeho lidi šli. Chybí mi tam to nadšení. Zažili jsme to i při sametové revoluci. Psaní příběhů je umění a až příliš pečlivá snaha všechno z historie zapsat ubírá na dramatičnosti. No, škoda. Ale dočtu to. :-)

Jaruš7
28.02.2018 5 z 5

Z tohoto se nedá vystoupit.
Pohled na jedinečnou českou revoltu, která jako smršť spolu s hladem, bídou a nemocemi řádila v české kotlině. Církevní zákony spolu s protichůdnými výklady evangilií byly solí v ráně po Husově upálení. Ideu "čisté pravdy" Zikmund krutě znectil, ač právoplatně jako další dědic koruny české, po smrti bratra Václava IV., byl natolik v očích Čechů nepřijatelný, že trůn nabízeli za Čtyři pražské artikuly Jageloncům.
Vytvořit "Tábor" pro příznivce kalicha nebylo bez komplikací, přísné vyhlášky proti krádežím a jiným hříchům měly okamžité i hrdelní tresty. V době, kdy zásoby jídla byly ve velkém jen v klášterech, se pak ty staly cílem drancování a zmaru.
Vlny pro a proti se přelévaly českou zemí, jednou katolík jednou kališník, církevní soudy krutě trestaly na hranicích, mečem kata, lámání v kole, utopením, takže ze strachu pak zas katolík, i když v srdci vyznavač kalicha. Defenestrace byla častou změnou na radnici.
Jan Žižka - sice lapka, ale neporažený vojevůdce, (na MO snad jako symbol někde zvěčněný).
Tato část naší historie je natolik drsně pestrá, že i její částečné zasazení v PC hře Kingdom come deliver...,která nyní vychází a je jako superstar na špici nejočekávanější, dělá naše dějiny a české myšlenky na svět a život , jistě úctyhodně zajímavější.
Načteno, opět exc.