Ztracené příběhy

Ztracené příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115945/bmid_hranicaruv-ucen-ztra-115945.jpg 4 1055 97

Většina legend Araluenu, od útěku hraničářského učně Willa ze Skandie až po Horácovu cestu do Nihon-džinu, od příběhu, jak princezna Kasandra přišla ke jménu Evanlyn, až po příběh o Alyssině věznění na hradě Macindawu, je dobře známá. Ale co ztracené příběhy – ty, o kterých lidé slýchali, ale dosud nebylo možné dokázat, jestli jsou pravdivé? Odpovědi byly nedávno konečně nalezeny v ruinách malého domku na okraji lesa… Co dělal Gilan, když se Halt s Horácem vypravili do Skandie zachránit Willa? Řekl Halt Willovi skutečnou pravdu o jeho rodičích? Co se stane s hraničářskými koni, kteří už jsou příliš staří na to, aby zvládli náročnou službu? Oženil se Horác s Kasandrou? Na tyto a mnohé další otázky dávají odpověď ztracené příběhy z araluenských legend.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Lost Stories , 2011

Eigis
02.11.2014 5 z 5

Kniha obsahuje osm povídek, jejichž úkolem je zaplnit některá prázdná místa v osudech hraničářů. Předmluva na začátku dává celé sérii tak trochu epický rozměr a závěr je spíš chytrá reklama na další autorovu sérii. Co se týká jednotlivých povídek:

Smrt hrdiny: odpovídá na některé otázky týkající se Willova původu a obsahuje celkem slušný příběh.

Kalamář a dýka: pro mě jedna z nejlepších povídek v této sbírce.

Květnatá řeč: Flanagan se během psaní celé série nevyhýbal řadě humorných situací, ale tady se skutečně vyřádil, skutečnost že vše je navíc doplněno výbornou zápletkou je pro mě další důkaz rostoucí kvality jeho autorských dovedností.

Večeře pro pět: v hlavní roli této povídky je sice poněkud netradiční postava, ale to nijak nesnižuje její kvalitu.

Svatební tanec: ani tady si autor neodpustil zápletku na pozadí, což je jenom dobře.

Hyberňan: sice tu je pár zajímavostí z historie hraničářů, ale jinak nic moc, pro mě nejslabší povídka.

Vlk: trošku hraje na city a autorovo řešení věci s délkou služby koní, zase vyvolává úsměv, ale jako celek to funguje velice dobře.

Už bylo na čase: název vcelku odpovídá mým pocitům z téhle povídky, která tvoří příjemný závěr.

betys6914
19.09.2014 5 z 5

Dámy a pánové, příběh s Cukem sem obrečela jako malá.

Lodja
19.06.2014 5 z 5

Naprosto perfektní! Gilan je moje asi nejoblíbenější postava a jsem ráda, že se tak hojně vyskytoval. A jinak, četlo se to naprosto samo, bylo to zajímavé a člověk je klidný, když ví, že to všechno vlastně dobře dopadlo, hlavně s Horácem a Evanlyn. (Co mi docela vadí, jsou ty nesmírně kvalitní rozhovory mezi koněm a hraničářem, trošku nerealistické. No ale nechám koně koněma.)

A na závěr malá rada pro ty, co si řekli, že povídky jsou vlastně už trochu zbytečné: Nejsou! Jsou super, takže honem do knihovny a půjčit Ztracené příběhy.

IvcaK98
26.04.2014 4 z 5

SPOILER
Pro mě trošku zbytečné. Příběhy Willa a jeho přátel zbožňuju, ale líbilo se mi, že autor nechává prostor naší fantazii o tom, jak to vlastně všechno skončilo. No upřímně, komu nebylo jasné, že se Will ožení s Allys a Horác s Kassandrou...? Můj názor je takový, že mnohem důstojnější by bylo skončit desítkou a vyvarovat se tomuhle brnkání na city, kterým je celá knížka přímo prošpikovaná.

Mergirus
02.04.2014 3 z 5

Zajímavý dodatek k sérii, o které jsem se domnívala, že již skončila. Líbí se mi pokračování Cuka a Cuka 2, jsem ráda, že autor neposlal Cuka 1 na jatka. A plynule se autor dostal k další sérii - Bratrstvo. Jen ty svatby mi přišly už trochu moc.

mate999
11.03.2014 5 z 5

Všechny díly Hraničářova učně patří mezi moje nejoblíbenější knížky, které jsem kdy četl. Fantazie, čest, přátelství, dobrodružství, napětí, sympatie - to vše kniha obsahuje a ještě mnohem víc. Je až dech beroucí, jak skvěle dokázal pan J. Flanagan vylíčit příběh do poslední tečky. Nic bych nevytkl. Každý příběh v sobě skrývá taje, dobrodružství a nebezpečno, prostě každý správný čtenář nemůže odolat. A bál jsem se, že Ztracené příběhy jsou posledním, 11. dílem. Ale ne! Když jsem v knihkupectví objevil 12. díl s názvem Královská hraničářka, maximálně mi to zlepšilo náladu. Doufám, že Flanagan bude v této sérii pokračovat, a až si přečtu Bratrstvo, které mám doma, ale bohužel jsem se k němu ještě nedostal, nebudu zklamaný, ba naopak, stejně potěšený jako z Hraničářova učně :-)

Alex.Barunka
25.02.2014 5 z 5

Není to rozhodně poslední díl -_- .... Ztracené příběhy mě potěšili a přečetla jsem je téměř za jeden den. John mě v každém příběhu nějak potěšil i překvapil. Úžasné dílo!

kloin
25.01.2014 5 z 5

Tak jsem dnes dočetl a těším se na 12.

Pollyanne71
03.01.2014

Číst sérii HU bylo něco kouzelného, výjimečného - úžasného. Všechny díly jsem si maximálně užila a bylo smutné dočíst i Ztracené příběhy - znamenalo to definitivní konec. Naštěstí přijde 12 díl na který se neskonale těším. Protože Will, Halt, Gilan, Horác a ostatní jsou opravdu skuteční hrdinové :)

kuceju
27.12.2013 5 z 5

Celkem dobré ´zakončení´, ale trochu mě zklamal příběh Vlk. ;(

saphe
23.09.2013 5 z 5

Celou sérii, jsem \"zhltla\" naráz, až za příliš krátkou dobu.... K této knížce od tohoto úžasného spisovatele, jsem se ale prostě nemohla dokopat, protože by to znamenalo úplný definitivní konec...:( No nakonec vydává další sérii, tak jsem si ji přečetla...Zodpověděla na těch pár otázek, a nádherně ukončila celou sérii :)

eleryn
12.05.2013 5 z 5

Krásné zakončení příběhu o hraničáři Willovi a jeho přátelích. Tato kniha mi zodpověděla několik mých otázek. Škoda, že už příběh nepokračuje, ale vše jednou končí. :-)

fallík
29.03.2013 5 z 5

Tohle už asi bude poslední díl, že? :( Škoda, než jsem přečtla celu sérii, trvalo to nějakou dobu a tak mi samozřejmně všechny postavy přirostly k srdci... opravdu krásná série, která mě vždy bavila a tato poslední kniha nebyla vyjímkou. Vtipně napsaná, ale i v některých momentech smutná - třeba s tím Cukem. Nicméně pan Flanagan odvedl opravdu dobrou práci a pustím se do jeho Bratrstva co nejdřív to půjde! :)

matej1998
31.12.2012

Výtečné, sem rád že Flanagan vysvětluje některé problémy, na které jsem se ptal též.

botacka
23.11.2012 5 z 5

Tak za tuhle knížku jsem opravdu hodně ráda, vysvětluje se v ní několik dříve nevyjasněných věcí - některé mě potěšily více, některé méně a jak už to tak u kvalitních knh chodí, kvalitně jsem si taky poplakala :D

Issiriana
22.09.2012 5 z 5

Pár příběhů a objasnění okolností z Hraničářova učně. Bylo to opravdu moc pěkné, ostatně jako celá tato série. Je škoda, že je tohle poslední díl, protože ta úžasně čtivé knížky jsem ještě nečetla.. Smekám a držím palce v další tvorbě.

Emily14819
05.06.2012 5 z 5

Tak toto si zaslouží komentář. Kniha má něco do sebe. Něco, co v někom klidně zanechá stopu. Je nádherně propracovaná, konec je trošku uspěchaný, nicméně dokonalý, přesně podle mých představ. Vtipně napsaná kapitola Květnatá řeč, u které jsem se nasmála. Příběh o Cukovi byl opravdu smutný. Jednoduše řečeno... není nad knihu, u které se člověk zasměje, překvapí, je plný napětí a i smutku - takto má vypadat správně napsaná kniha.