Ztracené příběhy

Ztracené příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115945/bmid_hranicaruv-ucen-ztra-115945.jpg 4 1055 97

Většina legend Araluenu, od útěku hraničářského učně Willa ze Skandie až po Horácovu cestu do Nihon-džinu, od příběhu, jak princezna Kasandra přišla ke jménu Evanlyn, až po příběh o Alyssině věznění na hradě Macindawu, je dobře známá. Ale co ztracené příběhy – ty, o kterých lidé slýchali, ale dosud nebylo možné dokázat, jestli jsou pravdivé? Odpovědi byly nedávno konečně nalezeny v ruinách malého domku na okraji lesa… Co dělal Gilan, když se Halt s Horácem vypravili do Skandie zachránit Willa? Řekl Halt Willovi skutečnou pravdu o jeho rodičích? Co se stane s hraničářskými koni, kteří už jsou příliš staří na to, aby zvládli náročnou službu? Oženil se Horác s Kasandrou? Na tyto a mnohé další otázky dávají odpověď ztracené příběhy z araluenských legend.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Lost Stories , 2011

ondra295
11.12.2021 4 z 5

Taková příjemná vložka mezi hlavní dějovou linku - dozvídáme se tu více o ostatních postavách, trochu se opět rozšiřuje popis celého zdejšího světa a je to příjemné. Pointou tohoto dílu nebylo vyloženě někam posunout postavy nebo děj a proto jsem to od ní ani nečekal - když budeme toto vnímat, tak je to pohodový díl a příjemné čtení, které určitě má nějakou přidanou hodnotu.

1259
19.11.2021 5 z 5

Tak jedenáctý díl dočten a rozhodně neměl chybu.

annes
03.11.2021 4 z 5

Celkem hezké doplnění celého příběhu - co se jak semlelo, kde se co vzalo atd.

Zojka
21.10.2021 4 z 5

za mě to byl slabší díl. na začátku nové kapitoly jsem si občas nebyla jistá v jaké době se vlastně nacházím, jinak je to fajn když mi něco nedávalo smysl.

Gordonlord
20.07.2021 1 z 5

Povídková forma Flanaganovi a jeho hraničářům buď nesvědčí, a nebo to děda prostě a jednoduše odfláknul. Kloním se k té druhé variantě.

Všechny příběhy v této knize vyplňují dějové mezery z předchozích dílů a nebo prohlubují mytologii světa. Obojí často - dle autorových slov - na prosby čtenářů, kteří byli zvědavi na to či ono a chtěli, aby o tom Flanagan napsal a vrhl tak na danou tématiku světlo.

Máme tady sice sice mile a ne vyloženě otravně napsané zkazky, vystavěné dle velmi jednoduchého, totálně předvídatelného mustru bez sebemenších kliček, kde je vše dokonalé, hrdinům vše vyjde a vlastně se nikde nic nestane. Autor se nesnažil dát do příběhů nic, jen prostě vysvětlil, jak probíhala Willova svatba, co dělají hraničářští koně, když už nemohou svému pánovi sloužit a tak dále. Bez špetky příběhové nebo dějové invence.

Jak už mne u jednoho mého - podobně laděného komentáře k dílu z téhle série - někdo napomenul... ano, je to kniha pro děti. Ale sakra nepodceňujte je. Jsou to děti, ne dementi...

Jestli vám vysvětlení pár neznámých stačí, tak budiž. Asi se tím bez potíží prokoušete. Ale jestli chcete zajímavé a poutavé čtení, tak nebrat.

Ivan F
19.07.2021 4 z 5

Hoci je to literatúra pre staršie deti (druhý stupeň základnej školy), tak ma ako dospelého človeka baví. Mať tak dvanásť-štrnásť rokov, tak kúzlu Flanaganovho rozprávačského umenia určite prepadnem na celej čiare. Čo oceňujem na tejto sérii najviac je jeho morálnosť a vyzdvihovanie skutočných hodnôt, ako sú priateľstvo, odvaha, konanie dobra, potrestanie zla atď. K tomu je to všetko zaodeté do dobrodružného hávu a príbehy siroty Willa sú napriek čierno-bielemu podaniu sveta (a možno práve vďaka nemu) perfektným nástrojom na formovanie detskej duše. Podobne aj Verneho romány sú čierno-biele a hneď je jasné, kto je klaďas a kto záporák. Myslím si, že takto napísané knihy sú svojou podstatou a priamočiarosťou užitočným nástrojom pre tých čo čítajú spolu s deťmi.

Luigi1
30.05.2021 5 z 5

Zajímavý začátek.Při jednom archeologickém výzkumu našli chybějící článek do pokráčování o legěndě z Hraničářského učně.

zirafinec
06.04.2021 3 z 5

Kniha je zase moc pěkná, doporučuji. Myslím, že by poznámka autora měla být před každým příběhem, protože pak je v tom trochu zmatek, kdy se co děje. Další díl už ale číst nebudu, protože už jsem ho jednou četla a moc mě nebavil.

TATO ČÁST MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!! Smrt hrdiny- Bylo velmi zajímavé dozvědět se pravdu o Willových rodičích. Zajímalo by mě, co by Halt dělal, kdyby na Redmontu nebyla opatrovna?

Kalamář a dýka- Jsem ráda, že se v příběhu konečně ukazuje Gilan. Nechápu tu lest na Foldara. Kde teda byly ty peníze? -"Přesně tak," zvesela potvrdil Gilan."Někdy jsem tak prohnaný, že matu sám sebe."- Nejen sebe :-D

Květnatá řeč- Eh.. musím říct, že tentokrát dávám Haltovi za pravdu . Willův proslov byl příšerný. Myslel Gilan v druhém díle, že za útesem je moře, nebo ne? Protože to by se celkem hodilo vědět. To je nějaké smluvené znamení, že když oheň změní barvu, mělo by se jet pryč? jinak nechápu, proč by to kapitán dělal.

Večeře pro pět- K téhle části není co dodat. Opravdu bych nechtěla být na Jennyně místě... Zajímalo by mě, kde se naučila tak dobře vrhat nože. U čtení této části mě napadlo, že je trochu zvláštní, že se z pár sirotků z opatrovny stali lidé proslulí po celém Araluenu a někteří i za hranicemi.

Svatební tanec- Moje oblíbená postava z tohoto příběhu je rozhodně Nils Tahač. -Víš, hraničáři, ta svatba nemohla bejt lepší. Krásná nevěsta. Hezkej ženich. Skvělý jídlo, skvělý pivo. A k tomu všemu nakonec ještě boj. Je to, jako bych byl zpátky doma." - Skandijské myšlení je vážně k smíchu. P.S. -"Sepsal jsem si proslov pro tuto příležitost, ale náhodou se stalo, že mi před pár týdny shořel v ohni . Je možné, že to tak bylo správně." "Sláva sláva!" ozval se z davu trochu drsný hlas. Will ho až moc dobře znal. "Děkuji vám, Halte."...- nevím jak u vás, ale můj záchvat smíchu nebral konce.

Hiberňan- jediné, co mi chybí, je, jak Halt a Crowley znovu obnovili hraničářský sbor.

Vlk- Cuka zraní vlk... Jsem jediná, kdo si pobrečel u toho, jak se loučil s Cukem (pardon, s Bellerofontem)? Co jsem nepochopila v téhle části, je, že Will starému Bobovi řekne, že je s Cukem už asi deset let. A vzápětí se dozvíme, že normálně hraničářští koně odcházejí na odpočinek v cca sedmnácti letech. Proč Willovi tedy říkají, že by ho stejně za chvíli musel vrátit ke starému Bobovi? Mně teda šest, sedm let jako "chvíle" nepřipadá. Ale já jsem ještě dítě, takže to bude asi tím. Už bylo načase...- K tomu není co dodat. To je tak krásný závěr knihy...

Redmanský. Prohlásil.

vojta888
14.02.2021 4 z 5

Znova skvělý díl velmi jsem uvítal tento díl ve kterém autor odpověděl na všechny moje otázky. Nejvíc se mi líbil díl když měli horác s Kasandrou svatbu.

VeruMalfoy
13.02.2021 5 z 5

Tak tenhle díl se mi moc líbil. Zamilovala jsem si způsob, jakým byl napsán a to několika krásnými ztracenými/zapomenutými příběhy hraničářů. Nejvíc mě dostal příběh z názvem Vlk. U něho mi ukáplo i pár slz. :)

š.m.i.k
29.01.2021 4 z 5

Byla to příjemná oddechovka. Vyhovovalo mi, že nešlo o žádné válečné konflikty, jen takové povídky k dokreslení celého příběhu.

josef4551
03.01.2021 4 z 5

Krásné doplnění jedné z mých oblíbených sérií, která touhle knihou rozhodně nekončí. Asi každý si tu přijde na své, co do obsahu povídek je to hodně rozmanité, těšit se můžete na všechny staré známé. Povinnost pro fanoušky Hraničářova učně.

1flanagan.best1
09.12.2020 4 z 5

Kniha velice dobrá ale je to něco jiného, když to autor rozdělil do povídek. Pro mě je to poslední díl série Hraničářova učně, protože ostatní knihy už nejsou o ,,Hraničářově učni"

monkal
17.11.2020 4 z 5

Knížka je oproti předchozím dílům rozdělena na kratší povídky. Odpustil bych si to "vědecké" pojetí stylizované do archeologických vykopávek. Povídky jsou z hlediska délky výrazně kratší a pokud čtenář narazí na nějakou, která ho nezaujme, může ji přeskočit, ale nepřijde o nic zásadního z děje.
Vzdáleně mi to připomíná Nedokončené příběhy z Tolkienova světa Pána prstenů. Takové doplnění hlavní dějové linie, která může dokreslit nebo vysvětlit některé události nebo detaily.
K přečtení mohu doporučit.

Janule08
20.10.2020 5 z 5

Příběhy, kterými autor odpovídá na dotazy čtenářů. Svižné kratší povídky.

Ailee
13.09.2020 4 z 5

Pěkný doplněk k původní sérii o Willovi a jeho dobrodružstvích. Je těžké si ho představovat již jako dospělého muže!

TeoK7
23.07.2020 5 z 5

Trochu horší než ostatní Hu - ale dobré

LunaL.
12.05.2020 5 z 5

V tomhle díle se čtenář dozví to, na co nebyl zatím čas.. Hodně zajímavých příběhů, hezká změna. Určitě stojí za to si ji přečíst :)

jean_ralphio
24.03.2020 2 z 5

ten pribeh s cukem byl horsi nez sledovat scott's tots. akorat, ze tady to nemelo zadnou katarzi a naopak to byl jen divny smutny cringe.

Halt468
05.02.2020 5 z 5