Hra o přežití

Hra o přežití https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495104/bmid_hra-o-preziti-LHT-495104.jpeg 4 211 211

Z nevinné zábavy se stává nebezpečná posedlost... Rodiče ji nechápou, děti ji milují. Lovci monster jsou hra, s níž školáci tráví celé dny. Musí pochytat imaginární nestvůry, aby pokročili do dalších levelů a překonali spolužáky. Jenomže k tomu je zapotřebí být v určitý čas na určitém místě. I kdyby to mělo být uprostřed noci v temném lese. Ale co když mezi stromy číhá něco víc než jen malovaná postavička? Tutéž otázku si začnou klást kriminalisté, když v Klánovickém lese najdou uříznutou nohu. Po zbytku těla není ani stopa, ale pak se začnou ztrácet další lidé...... celý text

Lamanai
31.10.2023 3 z 5

Hezky vymyšlený námět a zápletka. Je to ještě vystavené tak jako nevypsaným perem. První polovina mi přišla vyprávěná tak jako pro blbce trošku, konec je nevyváženě náhlý. Je to spíš thriller než kriminálka, kde by čtenář nějak tápal (nemusí uhádnout, kdo to dělá, ale má příliš indicií na to, aby věděl, kdo to nedělá). Líbí se mi myšlenka a poukázání na riziko číhající v místech, která jsou de facto nová a moc jim nerozumíme. Špatná knížka to určitě není. Drhly mi i některé dialogy, což bylo dáno i interpretací audioknihy, která mi ne úplně sedla. Lehce nad průměrem knihu drží i autorova odvaha v řešení některých míst příběhu.

majakmp3
16.10.2023 3 z 5

S autorem jsem doposud neměl tu čest, ale musím přiznat, že to bylo příjemné překvapení. David Urban čtenářům představuje sympatický tým kriminalistů, který je kompetentní a lidsky na úrovni. Sám autor je dobře obeznámen s reáliemi PČR i s vyšetřovacími postupy a metodami. Příběh je napsán svižně a napínavě a hned po pár stránkách je čtenář vytažen do děje. Případ je poněkud obskurní - psychopat, který k vraždění využívá hru pro telefony s názvem "Lovci monster". Právě k této části knihy mám největší a jedinou výhradu - hře Lovci monster je věnováno příliš mnoho prostoru. Naopak chválím D. U. za psychologickou manipulaci čtenáře, se kterým si pěkně zahrává. Relativně záhy nabudete přesvědčení, že je případ jasný, ale závěr...
Závěr je nečekaný a zvedá detektivku na novou úroveň.
Hodnotím 75%.

Mermaida
24.09.2023 3 z 5

Zajímavý námět z prostředí, které osobně znám z dětství a dospívání - u Klánovického lesa jsem na Újezdské straně prožila dvacet let života. Tato kniha byla mým prvním setkáním s autorem a celkově asi třetí detektivkou z českého prostředí. Četla se příjemně, ale že bych knihu "hltala" se teda říct nedá. Zaujala, ale nenadchla. A musím přiznat, že konec mě dost zklamal. Takhle nějak si asi představujeme práci našich "orgánů - pomáhat a chránit".

mil
08.09.2023 4 z 5

Dobrá česká detektivka, pěkný pohled na práci policistů.

karol.cadex
02.09.2023 4 z 5

Rozhodně nechci být jakkoli arogantní nebo namachrovaná, možná jen malinko kousavá. Když čtu český detektivky, tak je to jen o fous lepší než se na ně dívat v televizi. Ale i tak z nich mám pořád takovej ten pocit Policie Modravy, Kriminálky Vysočiny a já nevim jakých dalších policejních sborů v Horních Dolních ještě. V rámci literatury jsou možná detektivky to lepší týhle země, semínko s potenciálem růst, ale světová dávno hybridní semínka jsou už úplně jinde. A navíc si nedělám ani iluze o tom, jak moc je jinde pravá česká detektivní práce oproti té tam venku, haha.
Když se na to teda přestanu dívat tak moc (vůbec) kriticky, tak super. Vážně se mi námět líbil, až jsem chvílema dětem záviděla a úplně se vidím, jak tu v noci honim v lese zvířata taky. Co jediné mi pokulhávalo, byly dialogy. Au au, tak strojené, tak vyumělkované, tak nevěrohodné.
Konec příšernej v tom nejlepším slova smyslu, nečekanej, velké wow. Nejvíc mě bavily pasáže dvou detektivů společně, tam jsem měla pocit, že je autor jako ryba ve vodě, to odsejpalo a fungovalo pár exceláns.

Emberas
27.08.2023 4 z 5

Velice zajímavý námět, ale trochu horší zpracování. I tak mohu přečtení doporučit.

Yunnan
27.08.2023 5 z 5

Výborná detektivka, navíc od českého autora, což mě těší dvojnásob. Skvěle napsaná, výborný a napínavý děj, vraha jsem tak trochu tušil, ale nakonec se ukázalo, že ne úplně správně. Ale ten konec mě naštval.

ailleen
26.08.2023 2 z 5

V každé kapitole pořád dokola to samé, děj nikam nepostupuje, autor používá stereotypy a ploché vykreslení postav (matky sledující hloupé seriály). Kdyby měla kniha tak polovinu stran, tak by se dal ocenit nápad, ale tohle zpracování nebylo nejšťastnější.

zelda7
09.08.2023 5 z 5

Tato kniha si zaslouží pět hvězd za opravdu originální námět, se kterým jsem se ještě nesetkala. Kniha byla velmi čtivá, zápletka zajímavá, asi v polovině knihy jsem si říkala, že mi na knize chybí malý prostor věnovaný charakteru vyšetřovatelů, ale poté jsem vlastně zjistila, že tato kniha je v tomto trochu jiná je opravdu nadupaná vyšetřováním a popisem případu, prostě pravá detektivka. Závěr mi přišel i celkem logický a uvěřitelný, pachatele jsem ale neodhalila.

TinaBookBlog
07.08.2023 5 z 5

Vše začíná nevinnou hrou na mobilu, která vytáhne děti ven (něco jako kdysi Pokémon Go). Pro některé rodiče je to možná otrava, pro jiné zase potěšení, že jejich dítě nesedí doma, ale lítá venku. Nikoho ani nenepadne, mít starost o to, aby se nikomu nic nestalo do doby, než se v lese najde dětská noha a postupně se ztratí další děti...

Autor napsal skvělou kriminálku, od které jsem se nemohla odtrhnout. Vše je rozplétáno pomalu a postupně, bez unáhlení.
Je vidět, že kriminalistika je mu blízká a tím pádem jsou veškeré postupy při šetření naprosto uvěřitelné. Zajímal mě každý krok vyšetřovatelů. Rozhodně stojí za přečtení!

josska
30.07.2023 5 z 5

Autora ráda čtu a jeho knihy se mě dost líbí,,je vidět že práci vyšetřovatele má v malíku,,je to věrohodné,napínavé,pokaždé jiné zajímavé téma,,těším se na další knihy autora,tuhle jsem poslouchala a co dodat,,pecka....

rodak
26.07.2023 5 z 5

Začátek mi přišel takový rozházený, než jsem se do toho ponořil. Pak jsem měl více času a přečetl skoro naráz. Originální, čtivé a konec nečekaný. Měl jsem od půlky jiný tip...

Toňula
03.07.2023 4 z 5

Knihu jsem si půjčila spíše náhodou a milé mě překvapila. Nápaditá zápletka, napínavý a překvapivý děj, na české prostředí velmi solidní thriller..Tleskám

gordon13
18.06.2023 5 z 5

Ač jsem to nečekala, tak mě tahle knížka čapla a bavila od začátku až do
překvapivého konce. Výborný, aktuální námět skvěle rozvinutý do chytlavého
příběhu. Pěkné!!

AndreaOn
13.06.2023 5 z 5

Tak jako to byla bomba, jen zaver me dost prekvapil a mozna i trochu zklamal. Ale namet skvely a proste v dnesni dobe dost realisticky. Podlednich par stranek po zatceni prvniho podezreleho me ale obcas iritovalo, a obcas jsem to vlastne nechapala, ty myslenkove pochody policistu a "neochota" patrat nebo se podivat na vypoved zatceneho z jineho nezaujateho uhlu, ale chapu to asi s temi indiciemi...celkove kniha silena, ale takova, u ktere jsem si obcas chtela kousat i nehty, jak jsem byla napjata.

salexice
13.06.2023 4 z 5

váhám, jak hodnotit, protože kniha je - rozporuplná. Námět je skvostný - jak využít dětskou hru k vraždám a pomstě. Závěr je překvapivý. Oč je námět, závěr a popis práce kriminalistů zajímavější, o to jsou dialogy a popisy postav pekelnější - některé obraty vložené do úst 10 letých kamarádů byly sami o sobě úsměvné i přes to, že jimi autor určitě bavit nechtěl. Ale - autor je kriminalista a už dlouho mě žádná česká detektivka tak nevtáhla do děje, nepřekvapila a nedonutila o ní přemýšlet i po dočtení. Navíc je tam evidentní znalost lidských motivací, pohnutek a myšlení. Takže i přes tu šroubovanost dialogů a "placaté" postavy to bylo prima čtení.

P3_tis
09.05.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Zajímavý námět do dnešní doby. Krátké kapitoly, které se četly samy. A vy se nemůžete odtrhnout.
Velký plus vidím v tom, že autor je kriminolog. Těším se na další jeho díla.

Gabetka
08.05.2023 4 z 5

Tohle není rychle odsýpající thriller, ale poctivá detektivka, kde s policajty pročítáte každou zprávu, navštívíte každého svědka, vypijete litry kávy a cítíte únavu i frustraci z vyčerpaných možností a žádného posunu. Ve střední části bych se nebránila nějakému zkrácení, ale hned na začátku mě příběh zaujal hlavně díky popsané hře. Kolem půlky jsem měla pocit, že vše vím a jen čekala, až to konečně dojde i těm detektivům. A teď možná SPOILER: A pak přijde konec, který mě dostal. Už jsem tušila, že jsem se sekla (ale aspoň motiv jsem odhadla správně), když přišlo na výslech mladšího myslivce, ale musím přiznat, že mě autor fakt překvapil. A naštval.

Pan_Skala
06.05.2023 4 z 5

Tak poslední strany mě teda rozsekali. Čekal jsem, že vrah bude mít spojitost s tou událostí 10 let zpátky, ale že to udělal kvůli jisté věci tak to bylo naprosto nečekané. Klasicky jsem tedy vraha nedokázal odhadnout a celou dobu jsem věřil, že je to jistá osoba. Prostě závěrečné strany doopravdy dokážou člověka dostat do momentu, kdy sedí a kouká a jenom si říká "Co to do..."
Normálně detektivky moc nečtu právě kvůli tomu, že vraha nikdy neodhalím a občas mě pak nebaví číst komentáře lidí o tom jak věděli už od třetiny knihy kdo je vrah. Tady jsem zase po dlouhé době udělal výjimku a musím říct, že mě hezky odměnila.

mstychov
19.04.2023 5 z 5

Podle anotace mi bylo jasné, že se nebude jednat o lehké čtení. Knížku jsem si ovšem koupila na doporučení v audio podobě a těšila se, čím mě příběh překvapí. Nakonec toho bylo celkem dost. :)

Kniha začíná mobilní hrou Lovci monster, kterou bych popisem nejlépe přirovnala k odchytu pokémonů. Chlapci i děvčata chodí lovit tajemné příšery. Jejich lov má určitá pravidla. Například, že se vyskytují pouze v určitou dobu na určitém místě. Nebo když je někdo ukořistí, objeví se až za pár dní.

Příběh začíná nabírat obrovský spád ve chvíli, když myslivecký pes donese svému pánovi dívčí botu, ve které se nachází noha. Případ okamžitě dostávají detektivové Radim (starší) a Ota (mladší). O těch bych ráda řekla, že mě neskutečně bavili. Jejich vzájemné interakce a životní příběh byli boží.

V tuto chvíli se dostáváme do fáze náročného vyšetřování, které nebere konce. Všichni makají na plné obrátky. Aby toho nebylo málo, začínají
se ztrácet další lidé. Vše se točí kolem Klánovického lesa, kde byla nalezena původní bota.

Jak nakonec vyšetřování dopadne? Najde se pachatel? Jak se se vším tím chaosem kolem případu poperou Radim s Otou?

Knížku jsme si maximálně užila. Ke konci už byla doslova neodložitelná a to až do poslední věty. Moc se mi líbil popis vyšetřování i jakékoliv techniky, která s příběhem souvisela. Nikdy jsem nečetla propracovanější detektivku. O to víc mě těší, že je z pera českého autora. Těším se na další jeho knihy. Vřele doporučuju všem milovníkům detektivek a thrillerů. Bude vás doslova mrazit po těle. :)

Oblíbená věta z knihy:
A zatváří se jako hodně rozzlobený Rumcajz.