Howlův putující zámek

Howlův putující zámek https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99011/bmid_howluv-putujici-zamek-JXS-99011.jpg 5 262 50

Howlův zámek série

1. díl

První kniha z trilogie populární britské dětské autorky Diany Wynne Jonesové, která se stala předlohou pro celosvětově úspěšný animovaný film, u nás uvedený jako Zámek v oblacích (režie Hayao Miyazaki), je příběhem o lidské svobodě a o lásce. Dívenku Sofii zakleje zlá Čarodějnice z Pustiny ve vetchou stařenku, která se vydá do světa za štěstím. Dostane se až do obydlí obávaného čaroděje Howla, do zámku, jenž cestuje krajem. Sofie u Howla zůstane jako hospodyně a tak je vtažena do spletitých a záhadných událostí a vztahů. Do krásného mladého čaroděje se zamiluje, ale vymanit se z moci silné kletby je nesmírně obtížné. Zda se to nakonec podaří, nebudeme čtenáři prozrazovat.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Volvox Globator

Howl's Moving Castle , 1986

Kikulka97
07.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Spojuje všechno, co má dobrá knížka mít - vtipné originální charaktery postav, nepředvidatelný děj a spoustu lásky, kterou do psaní autorka vložila. Film je taky skvělý, ale svým vlastním způsobem, Hajao Mijazaki si opět pohrál se zápletkou a udělal to trochu jinak.
Doporučuji zapátrat a přečíst si další díly v angličtině, když zatím není jiná možnost. Trojice Kalcifer, Howl a Sofie nikdy nezklame :) Navíc Howl nám může být příkládem, jak na sebe ušít boudu a pustit se do něčeho, do čeho se nám fakt nechce. Mám pocit, že jeho přístup je lepší, než všechny motivační knihy světa :D

moira2912
08.05.2018 5 z 5

8.5.2018 - 5* (aj)
Pokaždé, když tuto temperamentní, nádherně nedokonalou pohádku čtu, zamiluji se do ní více a více.
Nejsem si jistá, jestli je jiný příběh, ve kterém jsou hlavní postavy prostě a jednoduše spratci, zcela jistě daleko od jakéhokoli sebenízkého ideálu, a přesto mě příběh ve výsledku donutil si je tak zamilovat. Ne protože jsem přešla všechny jejich chyby, ale právě pro ně. Je to unikátní pohádka, správně šílená a právě tak akorát magická, tudíž ji můžu číst stále dokola. :)

15.11.2015 - 5*
Často jsem netušila, kdo na co jak přišel, bylo to šílené, plné úžasných nápadů a strašně se mi to líbí. Je to skvělá pohádka. :)

2014 - 4,5*

March 02, 2013 - 4*

(Ta pohádka je nádherná.)

Howlův putující zámek mě zaujal díky Abyssině recenzi a taky kvůli nádhernému animáku Hayaa Miyazakiho. Kniha a film jsou trochu odlišné, přesto - krásné příběhy.

"V zemi zvané Ingárie, kde jsou úplně běžné takové kouzelné předměty jako sedmimílové boty a neviditelný plášť, míval smůlu ten, kdo se narodil jako nejstarší ze tří sourozenců." (první věta knihy)

Howlův putující zámek nás zavede do světa zvaného Ingárie, světa kouzel a střelených čarodějů, je to místo, kde nic není jisté.
(Nádherný svět.)
Kniha je psaná jako pohádka, jednoduchým stylem, krásně volenými slovy a zvláštními opisy. Děj je ve své jednoduchosti úderný, atmosféra této knihy je něco, co mnoho pětkrát obsáhlejších dílek nezná ani z dálky. Nadchlo mě to. Opravdu. A dnes, o dva dny později, jsem z ní ještě nadšenější. Moc často se mi nestává, že bych o nějaké knize přemýšlela ještě dva dny po přečtení, že ve mně zanechá tak hluboký dojem a charaktery tak hlubokou stopu. Avšak...

(Sofie je praštěná a hloupá. Howl je rozmazlená hysterka.
Sofii jsem si oblíbila. Howla jsem si zamilovala. :))

Postavy:

Jistým způsobem mi Howl připomíná lehce idealizovaného Francoise Villona (můj oblíbený básník. x)) v době, kdy jsem o něm věděla jen to základní a znala ho jen v růžových barvičkách. A zamilovala si jej. Strašně miluju ty středověké bohémy, kteří jsou parchanti, ale mají charizma. Pokaždé, když uvidím nějaký dobře natočený film nebo přečtu dobře vystiženou knihu, dlouho nad nimi uvažuju. A tak to bylo i s Howlem. Nechci vám ho popsat, chci, abyste přišli sami na to, jaký je doopravdy. Protože ten zážitek stojí za to. x))

"... Je ti jasné, že taky můžu umřít?" - Kalcifer
"Musíš se na to dívat z té lepší stránky," řekl Howl. "Taky bych mohl umřít já..." (str. 175)

Sofie je na druhou stranu jeho naprostým opakem. Je to postava, s kterou příběh prožíváme a díky které se do Ingárie vůbec dostaneme. Zodpovědná, místy nudná, realistická.

Co musím vyzvednou je, že postavy mají své chyby. Nejsou dokonalé, dost často nás dohání k nepříčetnosti a zoufalství, a přestože je tato knížka pohádkově vedená, je napsaná lépe, než mnoho knih zařazených v literatuře o pár kategorií výše. Jaká ironie. Ale já vždy milovala pohádky.

"Vůbec ne!" zakřičel Howl. "Jsem zbabělec. Něco tak šíleného jsem schopný udělat jedině tehdy, když si řeknu, že to dělat nebudu!" (str. 230)

Styl Jonesové a překlad mi sedl. Byl skvělý, protože se kniha v podstatě četla sama. Místy je volba slov zvláštní, taková kouzelná a pohádková. Příběh je psán s ohromnou fantazií, autorka nás překvapuje v drobných detailech, zahrnuje nás tolika originálními nápady...

Jediné, co mi vadilo, byl zvláštní, uspěchaný konec, který se mi zdál na rozdíl od poklidného běhu příběhu až moc chaotický. I některé postavy se chovaly zvláštně. Mnohonásobně to však vyvažuje popsání světa, které Jonesová vymyslela.
Teď mě tak napadlo, že to snad ani pohádka není. Je to šílená kniha, moderní svět v pohádce... :)

"Jdi spát, blázne," řekl mu Kalcifer ospalým hlasem. "Jsi úplně namol."
"Kdo? Já?" otázal se Howl. "Ujišťuji tě, můj milý příteli, že jsem úplně střízlivý." Vstal a odebral se po schodech nahoru, přičemž celou dobu hmatal po zdi, jako by byl přesvědčený, že mu někam uteče, když se jí nedotýkal. "Taková nestoudná lež!" poznamenal Howl směrem ke zdi. "Mou jedinou záchranou je teď už jen má zářná nečestnost." Několikrát na různých místech narazil do zdi, načež objevil dveře do ložnice a dopotácel se dovnitř. Sofie zaslechla, jak upadl a nadává posteli, ať neuhýbá. (str. 208)

Howlův putující zámek je jednoduchá kniha, má snivou atmosféru a má svoucí charaktery, i s jejich chybami. Přesně takové charaktery miluju. Svět, který si Jonesová vytvořila, je šílený. Dokonalý. A děj... i ten má něco do sebe. Líbí se mi, tato kniha si mě získala a s každým dnem, s kterým o ní přemýšlím, se mi líbí ještě více. Jonesová na začátku knihy děkuje jistému chlapci za to, že díky němu tuto knihu napsala. Stačila dvě slova.
(Putující zámek.)
Neuvěřitelné, co se z těch dvou slov dokázala vytvořit. Kniha má jednoduché ilustrace, které příběh pěkně dokreslují, a má hezky vyřešené rozdělení kapitol. Pokud máte rádi krásné pohádky, doporučuji přečíst. Je to vaše povinnost! .))

MissAngee
26.04.2018 5 z 5

Jako první jsem viděla film - hodně dávno, dlouho předtím, než jsem přečetla knihu. Pak jsem se na film podívala podruhé, tentokrát nedávno a řekla jsem si : „Celkem dobrý film... Ona existuje i kniha? Tak tu musím rozhodně přečíst!“
Kniha byla naprosto úžasná. Krásný originální a propracovaný příběh, vše vymyšlené do detailů. Jsou zde situace, kde hrají roli lidské chyby a vlastnosti, z kterých se poučíte. Budete se těšit na každou stránku, i když možná ne od úplného začátku. Prostředí je pečlivě popsané, v knize je i mini nákres putujícího zámku. Ale je tu malý háček - film, je úplně o něčem jiném než kniha. Shoduje se se začátkem a pár dalšími scénami. Ne, že by to nějak filmu ubíralo na kvalitě, ale pokud očekáváte, že je film Zámek v oblacích zpracovaný podle knihy, mýlíte se. Řekněme, že si režisér z knihy a postav vytvořil svůj vlastní svět a příběh.
Trochu mě mrzí, že nejsou přeložené další dvě knihy ze série, určitě bych si je přečetla.

Penelope90
25.02.2018 5 z 5

Kniha mě velice překvapila. Asi jako mnoho jiných jsem nejprve viděla film, který nadevše zbožňuji. Číst knihu je jako "sledovat" odlišný příběh Howla a Sofie...a proto tato kniha stojí rozhodně za přečtení...budete s napětím očekávat jakže to všechno dopadne.

efka.saf
21.02.2018 5 z 5

Ježíš, to byla ale pěkná pohádka :). Asi jako většina lidí zde i já jsem viděla film. Kdysi dávno. Už jsem si ho nepamatovala, ale vím, že se mi tehdy líbil. A vlastně mě docela překvapilo, že je film podle knížky anglické autorky. A protože mě velmi baví plnit čtenářskou výzvu a knížka se mi tam v jednom bodu objevila, byla to jasná volba.

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak už jsem si četbu dokonale užívala. Prostředí bylo krásně vykreslené, postavy byly plastické a na to, že to byla pohádka, ani jedna mi nepřišla vyloženě kladná a vyloženě záporná. No, vlastně čarodějnice z pustiny byla prototyp charakterové špíny, ale ostatní byli jinak vždy něco mezi :). A Howl byl úžasný hlavní hrdina! Takového hysteráka bych doma mít nechtěla ani za nic, ale přesto jsem Sofii přála šťastný a spokojený partnerský život ;-). Bavily mě i ostatní postavy, Michal, Kalcifer, strašák, pes, Sofiiny sestry nebo paní Dračíková.
Dokonce jsem neodolala a musela se znovu podívat na již zmíněný film a překvapilo mě, jak málo tam toho z knížky je. Vlastně mi přišlo, že si Mijazaki vypůjčil postavy a zámek, ale příběh si vymyslel svůj vlastní. Ve světle tohoto srovnání u mě teda na plné čáře vyhrála kniha, kterou nemůžu jinak než doporučit všem, kteří se rádi sem tam odeberou do říše fantazie a kouzel.

A235711
23.07.2017 5 z 5

Mijazakiho film zámek v oblacích patří mezi mé nejoblíbenější pohádky, proto mě celkem vyděsilo, když se mu od půlky knihy přestal příběh absolutně podobat. Zpětně mi to zas tak nevadí, protože jsem byla alespoň zvědavá jak to celé dopadne.
Nějak se nemohu rozhodnout jestli se mi více líbil film nebo kniha, oboje mělo své klady a zápory. Knížka na mě působila trochu odlechčenějším a zábavnějším dojmem. Navíc mi výjimečně kniha vůbec nezprotivila film, spíše naopak mám pocit, že jsem některým nejasným částem lépe porozuměla.

Vida66
13.07.2017 5 z 5

Kniha je ještě krásnější než můj oblíbený film...

FreeDragon
08.02.2017 5 z 5

Nejdřív jsem si zamilovala filmové zpracování - dokonce do té míry, že bych Howl's moving castle zařadila jako nejoblíbenější film/pohádku. Pak jsem jednou uviděla v knihovně vystavenou knížku 'Howlův putující zámek'. Držela jsem se abych se ke knize nerozběhla.
Měla jsem trošku obavy, přece jenom bývá špatný nápad shlédnout nejdřív filmovou adaptaci knihy a až poté číst knížku (z osobních zkušeností). Howlův putující zámek je rozhodně výjimkou. Začetla jsem se, děj ubíhal a přestože se dějově knížka s filmem rozcházejí, kupodivu mi to vůbec nevadilo. Spíš mi přišlo, jako by se navzájem doplňovali.
Určitě doporučuju, pokud se nemůžete rozhoupat k přečtení kvůli filmu :)
(PS Kniha je i skvěle provedená graficky - má krásné ilustrace a názvy kapitol na jednotlivých stránkách...prostě pecka :)

Davrt
02.01.2017 5 z 5

Je to snad moje nejoblíbenější pohádka. Původně jsem to četla kvůli anime, ale samotná kniha není o nic horší. Howl je luxusní a živá postava, kdo by se do něj nezamiloval? Rovněž jako do Sofie! Ale ze všech nejlepší je samozřejmě Calcifer :D 3 hvězdičky jsou pouze za něj. Je to veselá, vtipná, lehká pohádka. Je čtivá, doporučila bych ji nejen dětem, ale i dospělým.

jobile
24.11.2016 4 z 5

Úchvatná pohádková knížka. Dostala jsem se k ní až po několikerém shlédnutí (milovaného) filmu, ale po několika stránkách jsem ji přestala k filmu přirovnávat. Knížka se v mnoha ohledem (i dějově) liší, a pokud bych ji i nadále srovnávala s filmem, nevyšla by z toho nejlíp. Celkově se mi velmi líbila. Obzvlášť zelený sliz. Ale přesto jí dávám je 4/5, protože mi přišlo, že většina knihy je strašně negativistická, s namručeným Howlem a úzkostlivou Sofii, a že konec má působit jako závěrečné prosvětlení a "žili spolu šťastně až do smrti" vylíčené na pouhých dvou posledních stránkách. Není to trochu málo? Nezasloužila by si taková knížka trochu lepší happy end?

LordSnape
11.11.2016 3 z 5

Film se mi moc líbil a tak jsem sáhl i po knize, ale ta mě až tak nebavila. Chápu sice o co autorce šlo, ale ten děj byl tak vláčný a místy tak zbytečně natahovaný, že bych si asi i dost rozmýšlel, zdali mám číst i další díly. Ty tu stejně nevyšly, tak není co řešit. Trošku mě i mrzelo jak je Howl prezentován, protože je to široko daleko v rámci téhle knihy ta nejzajímavější postava.

Jass
17.03.2016 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knih, jako první jsem také viděla film, se ségrou se nám hrozně líbil a jednu dobu jsme na něj koukaly pořád dokola. Když jsem zjistila, že v knihovně mají knižní předlohu byla jsem nadšená (a ještě víc nadšená jsem byla, když jsem asi o 3 roky později objevila knížku v levných knihách). I když se mi film ohromně líbil, musím říct, že kniha byla lepší, ten unikátní humor... Kontrast mezi Sofií a Howlem, Sofie, která se nenechá naprosto ničím rozhodit, ani když zestárne o 60 let, musím říct, že to byla jedna z scén, která mě pobavila nejvíc - "vlastně mě to ani nerozčílilo..." Opravdu jedna z nejlepších dětských knih...

Alee
19.02.2016 3 z 5

Knížka je to více než zajímavá a každý si na ni musí udělat názor sám. Neubráním se srovnání s filmem, který se mi osobně líbil víc, ale postavy jsou v knížce zajímavě pojaté a většinou je to celkem sranda. Dost věcí bych tu vytkla, počínaje množstvím vedlejších postav, konče nedobře rozloženou dějovou linií. Ale na druhou stranu se mi tu dost věcí líbilo a asi i díky (naštěstí) malému počtu stránek to byla osvěžující jednohubka.

Laila
19.02.2016 5 z 5

V téhle pohádce bych mohla žít pořád. Sofie a Howl patří rozhodně k mým nejoblíbenějším postavám, se kterými se mi pokaždé hrozně špatně loučí.

kaka
04.01.2016 5 z 5

Výborně jsem si u této knihy odpočinula. Bavila mě a dá se říct, že jsem ji měla přečtenou jedním dechem, což ukazuje, že je čtivá a "táhne". Mám moc ráda Zámek v oblacích a ke knize jsem se dostala až teď. a i když děj je poměrně odlišný, knihu chválím.

Hilda_
03.01.2016 5 z 5

Úžasné. Sofie, která se psychicky nezhroutí, když zestárne o 60 let a Howl, který se psychicky hroutí ze špatně obarvených vlasů. :D Trochu jsem se bála, když na scénu přišel Wales, ale nakonec tam nehrál až tak velikou roli. Ale i tak bych se bez něj obešla. To ale nemění nic na tom, že jsem už dlouho nečetla něco tak dobrého a aby to k tomu ještě byla pohádka. Chci víc přeložených knih od Diany Wynne Jones!!

KatEli
08.11.2015 5 z 5

Jak už tady přede mnou mnoho lidí psalo, tak i já jsem se ke knize dostala až díky Zámku v oblacích. Howlův příběh v Miyazakiho podání mě dokonale nadchl a já zatoužila po jeho knižní předloze. Osud tomu chtěl, že jsem na ni náhodou narazila v Levných knihách. Samozřejmě jsem si ji s nadšením koupila a ještě ten večer se pustila do první kapitoly.
Knížka je psána podle mě příjemně čtivě a jednoduše. Člověk si u ní dokonale odpočine. Nemusí přelouskávat jeden odstavec 5x aby pochopil, co chtěl autor vlastně říci. Na samotný děj (a že je jím kniha dokonale napěchovaná) je potřeba nahlížet s odstupem a příliš nad ním nepřemýšlet (jde tu přeci jenom o hodně fantasticky pojatý svět kouzel, kde nic nemusí dávat smysl). Myslím, že když začne čtenář o téhle knize moc přemýšlet, jenom se v ní zamotá a nakonec stejně skončí překvapen tím, jak se situace zajímavě vyřešila.
Nakonec jsem nemohla od stránek odtrhnout oči. Úžasný, promyšlený příběh plný tajemství, která čekají na odhalení.

!!!SPOILER!!!
Ze začátku se kniha celkem pohodlně shoduje s filmem, ale brzy začíná uhýbat úplně jiným směrem a společné jsou pouze hrubé obrysy. Některé pasáže mi tím pádem v knize dost chyběly. Líbilo se mi, když se ve filmu Howl měnil v černého ptáka a odlétal do války. V knize místo toho "odlétá" uhánět dívky a o válce padne zmínka jen okrajově. V některých kapitolách mi přišel Howl strašně otravný, nepříjemný a arogantní, což ve filmu není. Prostě na papíře mi není tak sympatický, ale to je hlavně moje chyba, protože jsem ovlivněná filmem. Na druhou stranu jsem si v knize daleko víc oblíbila postavu Michala. Nakonec knižní i filmová verze jsou obě výborné, i když mají svá pro i proti a já je vřele doporučuji.
Věc, která mi na knížce asi nejvíc vadila byl příliš rychle ukončený závěr prostý jakýchkoliv hlubších citů mezi Howlem a Sofií. Ti dva si nedali ani jediný polibek!

ladyfromskye
15.07.2015 5 z 5

Jak už bylo napsáno, mezi knížkou a filmem jsou značné rozdíly. Nicméně oba si zaslouží pozornost a pochvalu. Jen na knize vidím dva šrámy, nad kterými jsem se po zralé úvaze rozhodla přimhouřit oči. Oba se přitom shodou okolností týkají kolísání. Zaprvé jde o kolísání mezi žánry a zadruhé o kolísání stylistické kvality (ačkoliv toto může být zapříčiněno ne zrovna pečlivým překladem). Tak jako tak je škoda, že zbylé díly knihy nebyly do češtiny přeloženy.

Kat9
24.01.2015 5 z 5

Úžasná knížka!Čekala jsem sice,že bude trochu jiná,protože jsem viděla napřed film a ten byl trochu víc romantičtější,alepoň teda co se pamatuju.I když jsem věděla,jak to dopadne,měla jsem stejně strach,že Howl A Sofie spolu nakonec nebudou,až do poslední vteřiny toho tomu moc nenaznačovalo.Tohle mi přišlo spíš jako taková legrace,ale prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout(za víkend přečteno).Naopak si myslím,že je dobře,že film i kniha jsou rozdílné,je to tak aspoň zajímavější.Každopádně doporučuju obojí-knížku i film!Oboje si zaslouží 5*,ale každé trochu jinak.Jediné,co mě na té knížce naštvalo bylo to,že se tam Howl se Sofií nepolíbili.Na to jsem čekala a vážně mě to naštvalo.Každopádně doufám,že u nás vajde i zbytek trilogie(zvlášť,když se o ní zmiňují i na obale knihy) a že tam tento hrubý nedostatek napraven!!! :-)

narcisonanis
16.11.2014 5 z 5

Parádní fantasy nejen pro dětské čtenáře. Poutavý a originální příběh mě donutil se těšit se na další a další kapitoly a často mi vyvstala na mysli otázka "co bude dál?". Ačkoli mi někdy přišla překombinovanost celé knihy zbytečná, autorka z ní dokázala vytěžit maximum. Do konce celé pohádky jsem vlastně nevěděl, o co přesně tam jde. A nevím to možná ani po jejím dočtení. A to je přece kouzelné...

kouzla láska magie zfilmováno čarodějové skřítkové kletba animovaný film osud fantazie

Autorovy knížky

Diana Wynne Jones