Hory zpívají

Hory zpívají https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516476/bmid_hory-zpivaji-6461ff9151203.jpg 5 288 76

Rodinná sága o lidské vytrvalosti, křehkosti rodinných pout a odhodlání. Cesta matky, která pro své děti obětuje vše, a spletitá cesta vnučky vyrovnávající se se zděděnou rodinnou zátěží. Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Mountains Sing , 2020

Luca84
19.09.2023 5 z 5

Doporučuji! Strastiplné dějiny Vietnamu. Skvěle napsané. Smutné. Šokující. Kniha, která probouzí touhu vědět víc o Vietnamu a jeho minulosti, která teda byla dost drsná.

Nofar197
17.09.2023 5 z 5

Vietnamka Huong vyrůstá a dospívá během ničivé války, kdy na její rodnou Hanoj dopadají americké bomby a přichází temer o všechno včetně rodičů, kteří odcházejí bojovat za své přesvědčení. Jediným pevným pilířem tak pro Huong zustava její babička. Tato statečná žena prožila velké životní štěstí, ale zároveň i neskutečné hrůzy, přesto se nenechala srazit na kolena a z téměř ničeho si dokázala vybudovat nový život. Její příklad tak vede Huong, která se zvládá postupně vypořádat s životními těžkostmi, jež se v první chvíli zdají nepřekonatelné......
Rozhodně pět hvězdiček.

cornetka
17.09.2023 5 z 5

Krásný příběh vietnamské rodiny Tranových, který vypráví o jejich životě během válek, a jejich radostech i strastech. Jejich vzájemná láska je tak silná, že jim pomáhala přežít všechny nepříjemné situace. Je to krásné čtení, dojemné a plné síly a odhodlání žít především pro svou rodinu, která je pro ně vším. Z knihy je vidět, jak je rodina pro vietnamskou komunitu důležitá.

JanaDor
11.09.2023 5 z 5

Kniha je skvěle napsána. Její postavy jsou dobře vykresleny. Děj je poutavý a má energii, která se mění z dobré na zlou, dle aktuálního dění. Závěr je optimistický, to mě potěšilo. Jsou zde ztráty, ale také odpuštění. To je nesmírně důležité. Knihu doporučuji všem.

Kníženka
10.09.2023 5 z 5

Opravdu zajímavá kniha, dobře a čtivě napsaná (resp. asi i přeložená), příběh poskládaný z reálných událostí, značně smutných, které se ve Vietnamu odehrávaly v období let 1955- 1975 asi skoro v každé rodině, příběh o lidském utrpení, ale také síle vše špatné překonat a kostky, které nejsou dobře vrženy, zase poskládat, když ne na samé šestky, tak aspoň natolik, aby skóre ukazovalo, že svět je slušné místo pro život.

knizni.taurus
04.09.2023 5 z 5

Lidský život je krátký a křehký. Sužují nás čas i nemoci, stejně jako když plameny spalují kousky dřeva. Ale nezáleží na tom, jak dlouho či krátce žijeme. Záleží na tom, kolik světla dokážeme dát těm, které milujeme, a kolika lidí se dotkneme svým soucitem. - Hory zpívají

Za knihu moc děkuji @nakladatelstvijota :)

To je tak nádherná a zároveň srdcervoucí kniha. Hned ze začátku vám říkám: tohle si, prosím, přečtěte, nebudete litovat ani jedné stránky.

Na pozadí historických událostí Vietnamu sledujeme osud jedné rodiny, který je vypravován ženou Dieu Lan a její vnučkou Huong. Ze začátku jsem se trochu ztrácela ve střídání postav, ale nakonec jsem si zvykla a jsem ráda, že jsme tohle vše mohli sledovat i z dětského pohledu. Knihu taky doprovází spousta vietnamských slov nebo přísloví, které jsou hned záhy přeloženy (to bylo moc fajn, člověk měl ten zážitek toho původního slova a zároveň si nemusel dohledávat, co ta slova znamenají). Také v příběhu najdete takový náhled do Vietnamských tradic, jídel, přísloví a jejich smýšlení.

Když jsem knihu četla, tak se postupně moje srdce lámalo na malé kousky. To všechno, co tahle rodina zažila, to bylo tak nespravedlivé, že vám postupně docházela naděje, že se to někdy spraví. Ale tohle není příběh o odevzdání se svému bolavému osudu, ale příběh o jedné neskutečně odvážné a nezlomné ženě a jejich příbuzných, kteří si toho mnoho vytrpěli, ale nakonec se nevzdali. Nevzdali se svých snů, svých životů, bojovali za sebe navzájem a za to v co věří. Dostanete pohled na ryzí lidskou povahu v nejtěžších dobách.

Tahle kniha je o zlomených srdcí, o nespravedlnosti, o šikaně, o nenávisti, ale také o neskonalé lidské vůli a trpělivosti, o odpuštění a odhodlání a o lásce. Je to silný příběh, který je napsán tak, že vás osud této rodiny nenechá chladnými.

mnohoknih
03.09.2023 5 z 5

Naštěstí naděje existuje vždy. A existují i Vietnamci, což se po přečtení této knihy dost divím. Něco málo jsem o historii jejich země věděla, ale že těch hrůz bylo tolik, to mě dostalo. Příběh vypráví na střídačku babička a její vnučka. Rodokmen na začátku knihy se hodně hodí, ve vietnamských jménech se člověk snadno ztratí. A pak už jen lapete dechem nad nesmyslnou válkou, hladomorem, pozemkovou reformou. Nad náletem, který trval 12 dní v kuse. Nad kvótami, kolik statkářů musí ostatní udat, zbít či popravit. Popis krajiny či jídel ve mě žádný dojem nezanechal, na to mi nezbyl prostor. Za to babiččina tvrdohlavost a umíněnost ano. Nebýt toho a zároveň její laskavosti, píle a praktičnosti, měla by vláda na svědomí další rodinu. Příběh nám ukazuje sílu lidskosti všemu navzdory. A pravdivost pořekadel. oheň prověřuje zlato, nepřízeň osudu člověka

Magdalenkačte
01.09.2023 4 z 5

Příběhy jedné rodiny, které vypráví babička Dieu Lan a její vnučka Huong, to jsou Hory zpívají.

Příběh jedné rodiny, která zažije hrůzy války, pozemkovou reformu, cestu na jih a všechny ty katastrofy, které vietnamský lid potkaly.
Prožijte na stránkách knihy příběh o vzájemné lásce a rodinné pospolitosti.

Můj názor:
Ze začátku jsem měla velký problém s orientací v rodině, avšak ke konci mě příběh úplně pohltil a i pár slz ukáplo.

Krásný příběh o historii Vietnamu, který rozhodně stojí za přečtení.

DreamerX9
31.08.2023 3 z 5

Krásná kniha, čtivá, citlivá o sebepřekonání, síle ale nejvíce se mi a si líbila hlavní myšlenka což byla rodina a spojení rodiny. Také pokora kultury a osudy tří žen z nichž každá prožívá svůj osud navzdory válce i chudobě. Celkově dějově bych knihu více rozepsala na druhou stranu něco takového není lehké číst ani při padesáti stránkách.

Grohlinka
27.08.2023 4 z 5

,,Překážky, kterým čelil vietnamský lid během celé historie, jsou velké jako ty nejvyšší hory. Když stojíš moc blízko, nedohlédneš na jejich vrcholky. Když poodstoupíš z toku života, uvidíš je v celé jejich velikosti

Nejlepší román týkající se Vietnamu, jaký jsem zatím četla, nezvykle psaný z pohledu žen, jediný z pohledu seveřana.

Vždycky oceňuji, pokud má román přidanou hodnotu a donutí mě si zjišťovat a dohledávat popsané události i v jiných zdrojích, tahle mě k tomu donutila několikrát.

Velmi dojemný příběh, plný nenávisti, zloby a závisti, ale také lásky, naděje, obětavosti a soucitu. Pro všechny, kteří jsou otevřeni se podívat na známé i méně známe milníky lidské historie i z jiného pohledu.

Zajímalo by mě, jaký úspěch zaznamená kniha v USA?

,,Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou.

Imor
18.08.2023 4 z 5

Vietnamská sága od roku 1930 po současnost. Spisovatelka se snažila nás provést velmi čtivě dost krutým příběhem. Jednoduchou formou se dozvíte o dějinách země, vietnamské válce a způsobu přežívání v ní i o hladomoru. Otřesné podmínky žití pro mě velmi těžce uchopitelné.

ondras666
13.08.2023 5 z 5

Tahle kniha byla fakt dokonalá. Z počátku jsem měl trochu strach z vietnamských jmen, že nebudu vědět, kdo je kdo, ale bylo to jednoduché.
Kniha o osudech jedné rodiny, utrpení, lásce, soudržnosti, rodinných vazbách a hlavně o touze přežít.

intelektuálka
13.08.2023 5 z 5

Hory a příroda zůstávají pořád - na rozdíl od života člověka, který je vystaven válečnému běsnění ....

V příběhu rozsáhlé rodiny Tranovy nás autorka seznamuje s historickým průběhem vietnamské války od roku 1930 do současnosti ....

Nosná je postava Dieu Lan - ona je opravdu silným kmenem rodiny, která nese spoustu větví....
Její životní síla je nezdolatelná a je to ona, která vytváří semknutost rodiny ....

Její pozici poté přebírá vnučka Huong - a jejich střídavé vyprávění přináší poznatky o těžkém osudu válkou postižených obyvatel - a také o lidské chtivosti ....

A líbil se mi závěr, v němž autorka vyslovuje myšlenku o lidské vůli naslouchat jeden druhému, chápat odlišnost různých kultur a zabránit válkám ....

Bylo to smutné čtení - například o občanské válce severu proti jihu jsem informace neznala ....
Doporučuji.

Mojepočteníčko
12.08.2023 4 z 5

Zas jedna do duše vepsaná...

Pokaždé, když si přečtu knihu, jež se dotýká asijské historie, kultury a tradic, zjišťuju, kolik vědomostí mi stále chybí. Co všechno mi protéká mezi prsty, když se opakovaně vracím ke svým oblíbeným tématům. První reakcí po přečtení takové knihy, je většinou vyhledávání dalších faktů a touha po zaplnění prázdných míst v mojí hlavě. Hory zpívají.

Příběh plný vietnamské moudrosti, říkadel, přísloví, písní, tradičních vietnamských pokrmů i rituálů, protkaný silou rodinného pouta a bezbřehou mateřskou láskou.

To vše však bylo vykoupeno krutými historickými událostmi jako velký hladomor, pozemková reforma nebo válka, která rozdělila jeden národ na dvě poloviny.

Pokud se do knížky pustíte, čekejte děj rozdělený do dvou časových rovin, silnou a statečnou ženu Dieu Lan, která musela udělat mnoho bolestných rozhodnutí, aby mohla přežít. Taky sympatickou Huong, která miluje příběhy a vyrůstá se svou babičkou, protože oba rodiče narukovali do války. Ani ona však nebude mít v příběhu snadné postavení.

Počítejte se silným příběhem, s popisy válečných míst, které jsouřekněme syrové, ačkoli nejsou za každou cenu vyvedené do detailu. Taky s postavami, které jsou válkou poznamenané na těle i na duši. S otřesnými životními podmínkami. S nelidským a krutým zacházením.

4,5*/5*

stesti.s.knihou
09.08.2023 4 z 5

Jsem moc ráda, že se mi tato vietnamská rodinná sága dostala do rukou. To vám bylo tak hezké a milé čtení, avšak odehrávající se na pozadí hrůzných historických událostí. Obdivuju, když autor dokáže psát o tématech jako je válka, smrt, mezilidská nenávist, ale vykompenzovat to tak krásnými postavami hlavních hrdinů, že z příběhu ve finále máte hřejivý pocit.
A přesně taková je kniha Hory zpívají. Představuje nám historii vietnamské rodiny Tranů v průběhu 20. století - od francouzské koloniální nadvlády přes válku ve Vietnamu až po současnost. Hlavními postavami jsou dvě ženy - Dieu Lan a její vnučka Huong. Kapitoly jsou střídavě vyprávěny oběma z nich, Dieu Lan popisuje události odehrávající se v minulosti, Huong je dává do souvislostí s aktuálním děním. Knihu navíc provází stará vietnamská přílosví, u nichž jsem se nejednou zastavila a přemýšlela nad jejich pravdivostí.
Knihu doporučuji všem - velmi jednoduchým stylem psaní je zde vykreslena historie Vietnamu, která, troufám si tvrdit, pro většinu z nás není úplně známá. Autorka popisuje děsivou historii, kterou bylo možno přežít jen díky lidskosti a pokoře.

Audrina
05.08.2023 4 z 5

Kniha pro mě osciluje někde na pomezí tří a čtyř hvězdiček. Je skvělé, že nám události Vietnamu zprostředkovala vietnamská autorka, ale měla jsem tak trochu pocit, že to celé klouže po povrchu. V knize se často dovídáte o děsivých věcech, ale příliš to s vámi nedělá...a to je škoda.

LenkaVrbatova
04.08.2023 3 z 5

Asi půjdu proti proudu, ale mně se kniha moc nelíbila. Připadalo mi, že po událostech války ve Vietnamu jen tak klouže, že by se dal příběh propracovat víc do hloubky, víc vykreslit postavy. Nevím, jak to přesně popsat, ale něco tomu prostě chybělo. Mojí velkou nevýhodou bylo zřejmě i to, že o válce ve Vietnamu jsem už ledacos četla a viděla, takže mě veškeré ty útrapy asi zas až tak nezasáhly, jak by měly. Velké plus celé knihy je ženská/dívčí vypravěčka. Celkově za mě ale průměr.

Mandlevest
02.08.2023 5 z 5

Ještě že byl včera úplněk a ten já si každý měsíc nedobrovolně vychutnávám často až do ranního kuropění:-). Ale včera mi to vůbec nevadilo, strávila jsem ho se statečnou ženou jménem Dieu Lan a její vnučkou Huong, v zemi, o které jsem až tolik nevěděla, o Vietnamu. A bylo to strhující čtení, které jsem prožívala spolu s těmito ,zejména, mentálně silnými ženami a také jejich nejbližšími. Kniha je napsána krásným jazykem ( opravdu tleskám překladu), ale nijak složitým, bude se Vám číst krásně a dojem z příběhu ještě umocní. O příběhu samotném se dočtete v docela podrobné anotaci, já ji vynechala a udělala jsem dobře. Nechala jsem se vést pouze vyprávěním babičky Dieu Lan a její vnučky Huong, po cestách plných bolesti, strádání, pokory, ale i hrdosti a zejména mateřské lásky, která nezná hranice. Po strastiplné cestě, jakou dějiny 20. století lidu této houževnaté a pracovité země přichystaly. Tohle je nádherná kniha, kterou přečtete jedním dechem, nenechte si ji ujít. Po Celeste Ng další skvostná autorka, kterou jsem letos objevila. A tak už jen posílám velké doporučení.

Akléda_
01.08.2023 5 z 5

Pokud vám můžu dát k téhle knížce jednu radu, tak by to byla ta, abyste si na ní udělali čas. Tenhle příběh nestojí za to, abyste ho slupli jako malinu. Naopak. Vychutnávejte si ho pomalu a po kouskách, tak jako jsem to udělala já. Zaručuju vám, že zážitek z knížky bude o to silnější. Tohle čtení totiž není žádná procházka růžovým sadem. Vyprávění babičky a vnučky, to, kolik se toho stane a jak za postavy dýcháte, aby se jim už nic zlého nepřihodilo... Vždycky jsem si myslela že už to nemůže být horší, že už si toho přece vytrpěli dost, ale život ukázal že to vždycky může být horší. Je tu krásně vidět jaké všechny důsledky může mít válka a já jsem se toho spoustu dozvěděla. O válce, o Vietnamu, o jiné kultuře, o silných postavách... Navíc jsem si v knížce našla nespočet vět a odstavců které stály za zvýraznění a chci si je připomínat. Opravdu silné čtení, které vám něco předá a stojí za to ho procítit, i když vás to bude bolet.

katulkav
30.07.2023 4 z 5

Historická rodinná sága plná utrpení,kde jsem objevila tolik lásky mezi bližními až mne to v průběhu čtení dojímalo. Poučný a laskyplný příběh. Možná jsem na konci čekala trochu víc,ale i tak mě knížka moc bavila.