Hory zpívají

Hory zpívají https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516476/bmid_hory-zpivaji-6461ff9151203.jpg 5 288 76

Rodinná sága o lidské vytrvalosti, křehkosti rodinných pout a odhodlání. Cesta matky, která pro své děti obětuje vše, a spletitá cesta vnučky vyrovnávající se se zděděnou rodinnou zátěží. Kniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong. Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí. V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Mountains Sing , 2020

Linda007
24.01.2024 5 z 5

Hezké, ale spíše čtení pro ženy.

markej
22.01.2024 4 z 5

Rodinná sága o jedné vietnamské rodině, jíž se citelně dotkla jak druhá světová válka, tak následný hladomor a takzvaná pozemková reforma, během níž upevňují své postavení komunisté, stejně jako v sedmdesátých letech vietnamská válka, ve které proti sobě bojoval Severní a Jižní Vietnam, a tím pádem proti sobě nejednou stáli i členové jedné rodiny.

Příběh vypráví jednak vnučka Huong, jednak její babička Dieu Lan, vzniká tedy plastický román, jenž přináší občas i kruté obrázky toho, co se všechno může dít během historických dramatických událostí. Nejeden člen rodiny byl dokonce zavražděn. Hrůzy vyvažuje pevná rodinná soudržnost a schopnost neskutečně milovat i odpouštět, protože rodina je pro Vietnamce vším.

Kniha je psána barvitým jazykem, popisy hrůz střídají metaforické obrazy přírody či pocitů postav, ty se mi líbily obzvlášť.

Jelikož mnozí knížku chválili, měla jsem opravdu velká očekávání. Ta se víceméně naplnila, jen mi připadalo, že závěr byl trochu uspěchaný, čili úplně nejvyšší hodnocení nedám, nicméně určitě se připojuju k nadšencům a knihu doporučuju...

Hodnocení: 4,5 * z 5 *

Librorumistka
19.01.2024 5 z 5

Tato kniha je jednou z nejlepších, jaké jsem kdy četla. Přenáší čtenáře do historie Vietnamu, která je sledována převážně ženským pohledem a ústředním prvkem je zde vztah vnučky a babičky. Příběh je velmi poutavý a v mnoha pasážích drsný, navíc mi stránky takřka mizely pod rukama. K postavám jsem si během čtení vytvořila silný vztah a přála jsem si, aby jim život dopřál alespoň trochu klidu. Zkrátka a jednoduše, tento příběh naprosto předčil má očekávání a já moc doufám, že mu také dáte šanci. Za mě ano!

danazeskolky
01.01.2024 4 z 5

Zase jedna z těch knih, díky kterým můžeme být šťatní, že si tak krásně a jednoduše žijeme. Jsem ráda za přiblížení vietnamské historie, o které jsem dosud věděla jen, že tam válčili Američané... Někdy jsem se trochu ztrácela v postavách, sourozenců bylo opravdu hodně. Co mi přišlo hodně bolestné, to bylo postupné opouštění dětí, k čemuž byla okolnostmi jejich máma donucena. A pak ty výčitky její dcery. A potom odmítání Huong její vlastní matkou po traumatickém zážitku ve válce. Co to je "být vdeční za misku vařené rýže", to bychom si mnozí opravdu někdy měli více připomínat.

Lucienka220
28.12.2023 4 z 5

Příběh mne zaujal. O Vietnamu a jeho historii jsem četla Saigon od Anthonyho Greye, přesto příběh vyprávěný vietnamskou autorkou pojednával o historii z trochu jiného úhlu. Jednak příběh vypráví dvě ženy, babička Dieu Lan a vnučka Huong, každá popisuje část historie. Babička vypráví o svém dětství a mládí na venkově ve středním Vietnamu, o okupaci Japonci, hladomoru a pozdějším nástupu socialismu - pozemkové reformě v roce 1955, vnučka líčí život v Hanoji za války a posun společnosti po válce, návrat rodinných příslušníků z války. Vypráví o jejich traumatech, zraněních, které si z války přinesli.
Více mne zaujalo vyprávění babičky, zejména strastiplná cesta rodiny do Hanoje po pozemkové reformě - muselo být strašně těžké nechat děti u cizích, mnohdy nepřátelsky naladěných lidí a nevědět, zda se pro ně dokážu vrátit.
Kniha je psána jednoduchým jazykem, možným důvodem je to, že autorka knihu psala v angličtině, která není jejím mateřským jazykem. Knihu ozvláštňují vietnamská přísloví, která používá hlavně babička.

petrarka72
19.12.2023 3 z 5

Nenadchne, neurazí. Vietnamská historie letem světem přes ságu Tranovy rodiny. A spousta nevyužitých příležitostí vypovědět něco víc než srdceryvnou story o tom, jak jde čas v režimu, který přechází z jedné války do druhé.

Dandy1
08.12.2023 3 z 5

Zajímavý náhled do vietnamské historie. Příběh chytí za srdce. Ale je tak těžkopádně napsaný, že nemůže mít plný počet hvězdiček.

lištička123
06.12.2023 5 z 5

Krásně napsaný příběh plný lidských osudů.

MiraRunaway
04.12.2023 5 z 5

Nevšední hluboký zážitek. Kniha je nejen silným a bolestným příběhem, ale i sondou do duše vietnamského národa. Při popisu událostí z kruté historie Vietnamu, vyprávěným prostřednictvím členů rodiny Tran, pronikáme i do myšlení, které je od našeho přirozeně odlišné a o to více fascinující. DOKONALÉ ČTENÍ. Autorka psala knihu 7 let v jazyce, který není její mateřský. Tleskám, jásám, doporučuji.

Maky78
14.11.2023 5 z 5

Zajímavý pohled na válku od žen.
Poutavý a drsný příběh plný citu, hloubky i naděje. Pomsta není cesta i když někdy trvá než to pochopíme.
Prostředí nám vzdálené, ale o to zajímavější. Velmi dobré.

jjanca
06.11.2023 5 z 5

Veľmi silný príbeh z obdobia a oblasti, z ktorej som mala minimum vedomostí. Príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny, ktorý budete čítať jedným dychom. Zamilujete si hlavnú postavu aj jej babičku, ktorá toho v živote musela vydržať až-až. Bol to príbeh plný utrpenia, straty a bolesti, ale aj lásky a nádeje. Jedna z najlepších kníh tohto roku.

Marekh
29.10.2023 5 z 5

Jedná se o autorčin první román, který napsala v angličtině. Kniha byla inspirována zkušenostmi a životem autorčiny vlastní rodiny a lidí kolem ní. Autorka pracovala na knize 7 let. Jedná se o moji první přečtenou knihu od vietnamské autorky.

Kniha HORY ZPÍVAJÍ je příběhem několika generací rodiny TRANOVÝCH. Hlavní postavou je DIEU LAN, která přišla o svého tátu, manžela, bratra i nejstaršího syna. Své vnučce HUONG vypráví příběh svého života. Dieu Lan měla 6 dětí. Učila na škole, později obchodovala na černém trhu. Huong miluje čtení knih a díky své babičce se dostala také k mnoha knihám od amerických autorů. V knize se střídají kapitoly z minulosti a přítomnosti. Střídá se vyprávění DIEU LAN a HUONG.

V knize jsem se dozvěděl hodně informací o historii Vietnamu - o francouzské koloniální nadvládě, nástupu osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část a o válce ve Vietnamu. Také jsem se dočetl o hladomoru a o pozemkové reformě. V knize se nachází různá vietnamská přísloví, která se předávala ústně z generace na generaci, než vznikla psaná vietnamština. Kniha popisuje válku, ale také popisuje pěknou krajinu, zajímavé památky ve městě a zajímavá jídla. Kniha mi rozšířila obzory o Vietnamu.

Kniha se celkově četla dobře. Do knihy jsem se začetl od první strany. Příběh byl zajímavý a dojemný. Válka ničí lidské životy a také naši hrdinové jsou poznamenáni válkou. Otřesný byl hladomor, který postihl Vietnam a také pozemková reforma, při které vlastníci půdy byli vyhnáni ze svých domovů a byli neprávem trestáni. Došlo k různým nespravedlnostem a příkořím.

Na počátku knihy se nachází RODOKMEN. V závěru knihy se nachází PODĚKOVÁNÍ, autorčin esej ZDOLÁVÁNÍ MNOHA HOR a OTÁZKY K DISKUSI. Kniha má pěkný přebal.

Citáty:

Když naše příběhy přežijí, my neumřeme, i když naše těla na této zemi již nebudou.

zuzina88
21.10.2023 5 z 5

Pro mne, jako matku, občas velmi těžké čtení. Asi v polovině knihy jsem si říkala, že knihy Lisy See jsou mi vyprávěním nějak bližší (mimochodem mě moc mrzí, že u nás nevyšly všechny její knihy), ale pak jsem se tak ponořila do příběhu, až mě mrazilo. I když moje obě babičky zažily dvě světové války, ta vietnamská byla opravdu zrůdná, a my můžeme být šťastni, že žijeme, kde žijeme. Po dočtení knihy cítím opravdu silnou vděčnost za to, kde jsem se narodila, a jaký mám život (i když nejsem vždy úplně happy :-)).

Katka2382
17.10.2023 5 z 5

Škoda,že nemůžu dát víc jak 5 hvězdiček.Tato kniha by si ji určitě zasloužila.Je znát,že autorka strávila psaním sedm dlouhých let.
Nejvíc jsem obdivovala Dieu Lan,tolik síly a mateřské lásky v sobě měla.

O válce ve Vietnamu samozřejmě něco vím,ale i tak jsem se mnoho nového o této zemi dozvěděla.

Jinak jak je z knihy patrno tam kde se vlády ujmou komunisti tam to jde se vším z kopce.Ať už se jedná o kteroukoliv zemi-Rusko,Vietnam, Kambodža,Rumunsko nebo Československo a všechny ostatní.
Všude zavládne vlna násilí,brutality a nesmyslné perzekuce.

lidunka1
15.10.2023 5 z 5

V knize se střídají vyprávění hlavní hrdinky a její babičky. Krutosti vietnamské války a komunistického režimu byly příšerné. Paradoxně jsem knihu četla ba dovolené, kde jsme měli pohodičku a spoustu jídla. Bylo mi až stydno, když jsem četla o hladomor. Kniha je skvělé napsaná a úplně mě pohltila. Vřele doporučuji. Jen nečtěte, pokud máte právě nějaké náročné období.

knihttik
15.10.2023 4 z 5

Smutná rodinná sága vyprávěná na 360 stránkách. Rozhodnete-li se do knihy mladé vietnamské básnířky nahlédnout, zakusíte utrpení ne jedné války, ale bezmála 100 let historie, kdy Vietnamem prošly nohy francouzských kolonialistů, japonských vojáků, zuřila nepřehledná občanská válka, jež byla schválena podpisy Ženevské dohody a živena ruskými, čínskými a americkými vojáky. Nepokoje a turbulentní doba s sebou nesla hrůzostrašné aktivity, násilí, všudypřítomnou smrt, pozemkové reformy, hladomor.

Anushka1
05.10.2023 4 z 5

Poslední dobou mě baví objevovat historii asijských zemí, která u nás není moc známá. Ať už je to Korea, Japonsko nebo teď Vietnam, tak všechny příběhy byly neskutečně zajímavé.
Tato kniha líčí osud jedné vietnamské rodiny po několik generací. Hladomor, pozemková reforma a vzestup komunistické moci, válka ve Vietnamu a následující obnova státu, to vše je v knize obsaženo. Příběh je vyprávěn pohledem dvou žen- mladé dívky Huong a její babičky. Obzvláště vyprávění babičky o japonské okupaci a o tom, jak je z jejich vesnice vyhnali kvůli pozemkové reformě, kdy oni byli "zlí" statkáři a ona musela se svými dětmi žebrat o kus jídla a plahočit se stovky kilometrů do Hanoje, bylo hodně silné.

Pro mě bylo ale trochu rušivé, že časově se skákalo z jednoho období tam a zpět a děj nešel chronologicky. Měla bych jinak trochu ucelenější obraz o vietnamských dějinách. Takhle jsem si vždy musela vybavit, na jakou část se zrovna navazuje. Ale příběh je to velmi zajímavý a kniha za přečtení rozhodně stojí.

Pett
21.09.2023 5 z 5

Nesnesitelná těžkost vietnamského bytí... soused sousedovi katem... člověk člověku osudem... i přes notnou dávku nelidské krutosti mi záložku obalila taková zvláštní hřejivá lidskost... možná díky všeobjímající houževnatosti Dieu Lan a její moudré mysli... možná díky její rozhodnosti a ženské síle... možná zkrátka jen díky její nezlomné lásce k rodině... v kontrastu toho všeho na mě pak bohužel tenká červená linie Huong působila až otravně a tak trochu povrchně... NICMÉNĚ... ta téměř až hmatatelná pokora na závěr mi rozprášila duši.

zuzana2599
21.09.2023 5 z 5

Nebýt lákavého komentáře a doporučení od mé knižní přítelkyně Madlevest, pravděpodobně by mě tento román minul. Děkuji moc, Haničko !
Spletitý, mezigenerační příběh jedné vietnamské rodiny, který je nádherně napsaný. Autorka proplétá historii Vietnamu spolu s osudy rodiny Tranů. Dějiny země i rodiny čtenář sleduje očima babičky Dieu Lan a její vnučky Huong. Román je velmi silný, třeba o období hladomoru nebo o době po pozemkové reformě, kdy rodina neskutečně strádala, jsem četla s bolestí i zatajeným dechem. Tolik moudra a síly dává čtenáři tato sága. Vzdává hold lidské houževnatosti, ženské vůli i mateřské lásce !

EvelineGray
20.09.2023 5 z 5

Velmi hezká kniha, která přibližuje dost divoké a kruté dějiny Vietnamu. Ačkoli čtenář s rodinou Tranových prožije jednu tragédii za druhou, po dočtení to v něm zanechá určitý klid, pokoru a obdiv k nezdolné lidské síle.