Sova

Sova https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300909/bmid_sova-fMG-300909.jpg 4 2350 630

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt... A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Plus

Uglen , 2015

Gracinka
15.09.2021 3 z 5

Příběh se mi docela líbil, i když se nic moc nedělo.
Ale co mi hodně vadilo, tak tenhle styl psaní: Někdo byl dole na dvoře. Jak jí to láme prsty. Miriam. Ještě než to začalo bolet.
Vždyť to sakra vůbec nedává smysl. Chvílemi mi přišlo, že se jedná o generátor náhodných vět.

juliesze
05.09.2021 3 z 5

určitě mnohem méně zajimavější zápletka. Tak nějak pořád to samé dokolečka. Postavy se nikam neposunuly, nijak se nezměnili a proto mě to asi tolik nechytalo. Byly použité stejné vzorce a postupné odhalování viníka. Navíc ta divná náhoda, že zrovna nějaký pastor se chce svěřit? A navíc to, že to zase zasáhlo někoho z okolí rodiny hlavního z vyšetřovatelů? Zase? Dávám šanci i třetímu dílu, ale uvidíme.

AnnaCZ
03.09.2021 2 z 5

Hmm, první díl se mi líbil víc. Přišlo mi, že se neustále opakují věty... jako např při rozhovorech jeden něco řekl, ten druhý "co?", takže ten první to zase zopakoval, druhý "kde jako?" a ten první to tedy zase zopakoval.... nějaké odstavce jsem úplně přeskakovala. Jako zápletka dobrá, ale přišlo mi to zbytečně natahované opakováním... Jestli se pustím do třetího dílu netuším...

work
25.08.2021 1 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a nedostal jsem se přes první třetinu. Že bych knihu nedočetl nebo nedoposlouchal, ze mi stalo tak všehovšudy třikrát v životě.
Nemůže za to Petra Špalková, která načetla audio verzi a načetla ji fakt dobře. Nezachránila ale průměrnou dějovost, chabý překlad a beznadějně slabě napsané postavy a dialogy. Pokud budu spisovatel, nenapadlo by mě pojmenovat hlavní postavy Marianne, Miriam a Marion; pak už chybí jen Mary-Ann, Mirjam a Marie. Přehlednosti to nepřidá, stejně jako jí nepřidá spousta dalších postav, v jejichž norských jménech aby se čert vyznal. To ale nebylo až takovým problémem, s přibývajícími stránkami se v tom člověk nakonec zorientuje. Hlavní potíží, která knížku pro mě zazdila, byly charaktery a dialogy (ať už ty vnitřní nebo ty vyřčené), místy napsané normálně (podobné by dokázala napsat většina z nás ve slohové práci už na střední), místy napsané - no řekněme hloupě. Těžko uvádět příklady, abych nespoileroval, ale najdete je na každé druhé stránce. Někdy se nezáživné tempo v první polovině přehoupne do majstrštyku na konci, ale i když jsem pak v zoufalství přeskočil rovnou na poslední tři kapitoly, nebylo tam nic, co by je kvalitativně odlišilo od první třetiny. Je mi líto...

Sejna1955
22.08.2021 5 z 5

Ještě lepší, než V lese visí anděl. A hurá na clonu.

EvaXxX
15.08.2021 5 z 5

Kdo má rád krimi, super knížka..
Moc se mi líbila.. Po přečtení se mi vše stále honilo hlavou..
I když malinko mě rozčiluje Mia, pořád dokola řeší zda skončit s životem, nebo pokračovat....

Ale jinak jako celek super

Mája777
10.08.2021 5 z 5

I tento díl se mi líbil. Musí se číst hodně pozorně, ale to mě právě baví, sledovat několik dějových linek, které se na konci perfektně propojí. Doporučuji a jdu číst další.
(10. 8. 21 - 20 038 - 54)

Miro67
07.08.2021 3 z 5

Dala jsem sérii ještě jednu šanci. Ale stačilo, další díl už číst nebudu. Překombinované, zmatené a vyřešené spíš náhodou. A hlavně bych umlčela hlas Miiny sestry ze záhrobí.

VeFab
01.08.2021 4 z 5

Zajímavá dvojka vyšetřovatelů. Děsivé čtení.

tabaluga
16.07.2021 4 z 5

Tak tento díl se mi líbil. Vraha jsem opět neobjevila. Prislo mi, že se i Mia trochu vzpamatovává jen mne trochu rozčiloval pan Munch.. Uvidime, jestli se příběh Mii nějakým způsobem ve třetím díle uzavře..

Jossie
02.07.2021 3 z 5

Úroveň je rozhodně klesající, to co v prvním díle bylo nové, se tady stále opakuje. divné dialogy mě vytáčely, kromě Gabriela měli snad všichni z vyšetřovacího týmu nějakou závislost a nejvíc mě štvalo u Mii to věčné "pojď Mio pojď" a ještě horší byl její zvyk sednout si někam do hospody a pak se divit, že mě někdo vyruší - už už to měla a někdo ji zase vyrušil... proboha!!!

faba
01.07.2021 2 z 5

Předesílám, že tento stejný komentář na audioknihu je vložen i u knih V lese visí anděl a Clona. Někde jsem napsal, že na audioknihu zde není kolonka, ale proč bych si ji nemohl vytvořit? (edit:) Jde vytvořit vlastní seznam (člověk se učí celý krátký/dlouhý život).) Tak napíši pár nesouvislých vět, můžu ne? Děkuji vám za vnitřní souhlas :-) .
Knihy načetla Petra Špalková. Musím říct, že mi docela dlouho trvalo než jsem si na to zvykl. Což podle mě dělá také dost důležitou roli při poslechu.
Ale teď ke audioknihám. Kdysi jsem si chtěl knihu V lese visí anděl přečíst. Nějak jsem se k tomu nedostal a když se vyskytla možnost poslechnout si tuto „trilogii“ a navíc chronologicky využil jsem toho. Na svých „(ne)pravidelných" toulkách jsem si je poslech. Nejlepší je Anděl, potom Clona a Sova. I když Sova má příběh dvou bratrů, který byl v knize asi nejlepší a nejčtenější (edit: to není v Sově, ale v Andělovi - jak to že jste mě za to nesprdli?). Tím pádem Sova je asi fakt nejslabší.
Někdo zde napsal u jednoho dílu, že mu vadilo chování Mii. Mě vadilo víc chování právničky. A další věc, která se táhne celou trilogii je to, že nikdo z vyšetřovatelů nezvedá telefony. To jsem dost dobře nechápal. V kritických situacích, kdy jde o vyřešení případu, všichni telefony ignorovali. Všechno se vždy točilo kolem Muncha a jeho rodiny a nakonec i kolem Mii. Když to ohodnotím vůči jiným knihám severského typu moc se od nich neliší. Mrtvých jako u Verdunu, chytrá detektivka Mia (i když mě to až tak moc nepřipadalo)... spíš se každý případ vyřešil náhodou. Možná namítnete, že tam byl hodně platný bývalý hacker Gabriel, tak to nelze než jen odsouhlasit.
Shrnutí. Knihy neurazí, ale ani vám nepřevrátí váš čtenářský svět. Je to trochu jako podle šablony současné severské detektivní tvorby.

Jack93
07.06.2021 5 z 5

Kvůli krátké paměti nemůžu porovnávat s prvním dílem, který jsem četl v lednu 2020. Nicméně se mi Sova líbila a hned od úvodu mě vtáhla do děje. Sice policisté trochu s případem tápali, ale z toho bych především vinil Muncha, který skutečně nebyl ve formě. Na šéfa si moc dobře nevedl.
Bjork použil dva prvky typické pro Nesboho: sebedestrukci u jedné z hlavních postav a retrospektivní vyprávění vysvětlující motiv(y) pachatele. Chválím pouze druhý faktor, jelikož se zdá, že sebevražedné myšlenky jsou dnes v každé skandinávské detektivce, což je trochu na škodu. Upřímně ale říkám, že mě Miino chování neotravovalo. Pravděpodobně proto, že mě Harry Hole obrnil trpělivostí.

vera4669
02.06.2021 2 z 5

Druhý díl mě bohužel vůbec neoslovil ani nebavil ... po prvotním dílu jsem byla natěšená, ale další knihu si nechám ujít. Velmi slabé

smardice
18.05.2021 4 z 5

O poznání horší než první díl, i když zápletka to byla neotřelá a měla potenciál. Ale kdo mě docela začíná štvát je Mia (nechápu, jak při tom množství chlastu a prášků může vůbec fungovat) a Munch se také tentokrát moc nevyznamenal. Tak snad se to ve třetím díle spraví!? (i když modrá barva recenzí tomu moc nenasvědčuje).

Rhodopis
05.05.2021 2 z 5

Nevím v čem spočívá genialita vyšetřování, které má mít Mia, ale mně neskutečně otravovala. Možná kdyby do sebe nenalévala tolik chlastu a pilulek, tak by vše šlo líp... Příběh také nebyl moc zajímavý. Knížka mě celkem zklamala.

Majuš333
06.04.2021 2 z 5

Myslím, že pri hodnotení budem tentoraz veľmi negativistická....

"Pojď, Mio, pojď!" - To ako vážne? Už zase?
Dúfala som, že kniha Sova bude o sériovom vrahovi a nie o jednej vražde, ktorá sa rieši v 80 kapitolách... Neskutočne mi vadilo neustále Miino chlastanie a ako sa dokázala bez jedla a za pomoci alkoholu dopátrať k jednotlivým veciam... A tiež mi prekážala Holgerova bolesť hlavy v každej druhej kapitole... Vďaka týmto dvom veciam ich rozhovory vyzerali, ako keby spolu hovorili totálni dementi... A zážitok z čítania mi tiež kazilo opakujúce sa pripomínanie udalostí a myšlienok z minulosti...
Koniec bol opäť rýchly. A zase uberám dve * za psa a mačku...

Jediné pozitívum, bola informácia, že sa Emilia dala dokopy s Kimom a chcú si osvojiť Torbena s Tobiasom :)

janina66
31.03.2021 3 z 5

Zcela souhlasím s komentářem ViolettaCh. Mia si mé sympatie nezískala v předešlém díle a tady se to jen potvrdilo. Vyšetřování zcela podobných motivů vražd zajímavé a pachatel očekávaný. Clonu nechám na později.

marwinmh
08.03.2021 3 z 5

Těšila jsem se na druhý díl, ovšem očekávala jsem více než mi bylo po obsahové stránce dáno.
Neustále se opakující informace z minulosti hlavních hrdinů, Mia "troska" nefungující jinak než s prášky, neustále pijící alkohol, v tomto díle byly její vyšetřovací metody stylem pokus/omyl.
Konečné rozuzlení, motiv vražd mě taky neohromil.
Kdybych druhý díl nečetla, pro mě žádná škoda, třetí díl si nechám zcela ujít.

katka_dv
28.02.2021 2 z 5

Uff, dočetla jsem ... Ale jen proto, že nemám ráda rozečtené knihy ... V hodnocení musím jít proti proudu, nechápu všeobecné nadšení ...
V severských krimi se sice objevují vyšetřovatelé se závislostmi jako je Harry Hole - alkohol, Sebastian Bergman - sex, ale toto už bylo moc: jeden kuřák s bolestí hlavy, Mia se závislostí na alkoholu a lécích a se sebevražednými sklony, další se závislostí na hazardu ... Mia je sice popisována jako geniální policistka, ale nějak v průběhu vyšetřování vůbec nejde vidět, v čem ta její genialita spočívá. Celkově tým působí svým jednáním dost neprofesionálně, ať už jde o předávání informací, zatýkání podezřelých apod. Navíc nevím, jestli chtěl autor zvýšit napětí nebo dosáhnout určitého počtu stran, ale dialogy zněly jako kdyby je psalo dítě ... na neustálé "Co?", "Cože?" jsem už byla alergická. Třetí díl už číst radši nebudu.