Temná hlídka

Temná hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4503/mid_hlidka-temna-hlidka-RRi-4503.jpg 3 294 25

Hlídka série

4. kniha série Hlídka. V Benátkách Severu neboli v Sankt Petěrburgu se zničehonic objeví nezkrotná sekta Temných, kteří si říkají Černí. Krvavé lidské oběti, výrony energie neuvěřitelné síly, před níž se i moc mágů, jako je Zavulon či Geser, zdá nepatrná, podivné obřady – to vše zneklidňuje zbytek ruského světa Jiných. Je třeba situaci co nejdříve řešit. Nejjednodušší by bylo, kdyby v Pitěru zasáhli moskevští Temní, ale věkovitá rivalita mezi oběma ruskými metropolemi přiměje černého mága Zavulona, aby pro zásah povolal Denní hlídku z Kyjeva. Ta ale na boj proti sektě nestačí. Do rozhodujícího zápasu se musí zapojit Jiní z téměř celé Evropy… Překlad Libor Dvořák.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

Лик Чёрной Пальмиры (Lik černoj Palmiry) , 2003

marketa3815
22.01.2024 3 z 5

Tohle je hodně jiné než Lukjaněnko, bez ruské chandry a patosu, mnohem civilnější, hned je mi jasné, že Vasiljev psal v Denní hlídce povídku o ukrajinském zrcadle světa. Je to taková ukrajinská chlastačka na Ukrajině a v Rusku. Postavy jsou podstatně sympatičtější než u Lukjaněnka, zajímavý nápad s jinými městy. Pro mě stále průměr jako všechny Hlídky.

Luigi1
16.08.2023 4 z 5

Opět začátek nemastný neslaný ale pak to šlo mělo to spád

buster21
17.09.2021 4 z 5

keďže Dennú a Nočnú hliadku som videl len na obrazovke a čitateľská verzia ma dúfam ešte len čaká, tak toto bola moja Hliadková knižná premiéra .. i keď zrovna od niekoho iného ako od Sergeja Lukjanenka. Páčilo sa mi to, aj keď dej mal trošičku hluché miesta, sem tam to strácalo šťavu a nebola to taká pecka ako "Technik veľkého Kyjeva" tam sa Vladimir vybláznil a je vidieť, že v jednom svete je doma a druhy sa zrodil v hlave niekoho iného. Aj tak tu Vasiljev ukazuje, že má vysokú kvalitu. Za mňa pekné 4stars

John6900
31.08.2021 4 z 5

Čekal jsem od tohoto dílu všechno, jen ne to, že mě to bude tak bavit. Náhodou, ten příběh není vůbec špatný. Jasně, nové postavy, nové místa, tak toho popisování bylo víc, ale celkově jsem si knihu, stejně jako předchozí díly, užil.

jana6989
26.09.2020 2 z 5

Vleče se to a nemá to konce. Neubráním se srovnání. U Lukjaněnka mě děj vtáhne po pár stránkách. Tady se nutím do další kapitoly.
Akce se objevila asi na 50 stranách uprostřed a ke konci tak 10 stran. Jinak nekonečné popisy osob a co, kdy, kde, kdo vypil a jak mu bylo.

uziRM
04.05.2020 4 z 5

Jde svým způsobem o paralelní příběh s Šerou hlídkou odehrávající se tedy převážně na Ukrajině. Je nutné říct, že cca 1/3 knížky je pouze o představování ukrajinských hlídkařů, pak už se děj docela rozjíždí. Pravda, i několik známých postav z předešlých dílů se tu objeví, a nejen Geser a Zavulon. Co se ale stylu psaní týče, tak až na spojení "přísně vzato" jde o úplně jiný rukopis, a to dost rozvláčný.

cheruvim
15.10.2019 3 z 5

Prilis dlhy uvod.
Vykvet ukrajinskych magov prezentovany ako partia alkoholikov.
Chlastacie scenky nezaujimave. Scena s Lasom okopirovana z predosleho dielu.
Namet, mesto ako energo-informacny system s vlastnou dusou, je vsak velmi zaujimavy.
Som rad, ze som ju cital.
Ma vsak kopu nedostatkov.

Moška
26.04.2019 4 z 5

Mně to nepřipadalo tak špatné. Ano, příběh je trošku šablonovitý a hrdinové trošku moc jednoduší, ale zas tak zlé to nebylo. Spíš mne zarazila postava Zavulona, připadal mi najednou nějak "lidštější"... (?)

kallisto
07.04.2019 4 z 5

Tuhle serii bud budete milovat, nebo bez zajmu odlozite.

postoran-CZ
12.04.2018 3 z 5

Je to "Hlídka", ale není to "Hlídka". Sice se tam mihnou postavy známé z prvních tří knih (Geser, Zavulon, ...). Ale pořád máte v hlavě někde zafixované, že to není úplně ono. Ne, že by kniha byla špatná, to vůbec ne. Ale ten Anton mi tam chybí. Možná jsem z knihy nebyl až tak nadšený, jelikož jsem se k ní dostal po přečtení peti knih ze série, kde již přece jen ten příběh byl dál, než je v Temné hlídce.

Hellrampage
10.11.2017 3 z 5

Nebolo to zlé, ale... nebol to pán Lukjaněnko. Aj keď som sa rád vrátil do šera a medzi Dennú a Nočnú hliadku, Zavulona a Gesera, z knihy aj slov bolo cítiť, že to nenapísal Sergej. Kniha mala silné momenty alebo časti, v ktorých autor napísal zaujímavý nápad, pri ktorom čitateľ spozornel a začal filozofovať s autorom, no boli tu aj slabšie a nudnejšie pasáže, ktoré by som najradšej preskočil alebo preškrtal a v knihe vôbec nemuseli byť. Bez zbytočných častí túto "knihu" skôr považujem za dlhšiu poviedku, ktorá by vyšla kľudne aj na tých 150 strán a nikomu by to nevadilo.

Túto knihu nepovažujem za pokračovanie zo série Hlídka, skôr ako taký ukrajinský spin-off. Pri hodnotení 60% som privrel obe oči a po krátkej pauze sa teším opäť na Lukjaněnka.

Melic
06.02.2017 4 z 5

Na základě komentářů jsem měl strach, jak hrozná kniha to bude. Ale jakožto fanouškovi série mi přišla v pořádku. Je pravda, že nedosahuje až takových kvalit jako předchozí, ale žádný propadák to není. Souhlasím, že cestování a pitek tam bylo dost, a snad i zbytečně, ale čtu i ruskou klasiku a tam je stran vykreslujících atmosféru či osobnosti hrdinů nespočet. Takže to beru jako nástin ruské mentality a jejího kladného vztahu k alkoholu :-)
Dal bych 3 a kousek hvězdy, ale už jen proto, že se jedná o 90. nejhůře hodnocenou knihu v žebříčku (?!?!), tak se přikloním ke 4*

Targa Dall
18.11.2016 4 z 5

Čtvrtý díl hlídek. Nyní převážně ukrajinští Jiní operují v Petrohradě s velmi zajímavou zápletkou.
Prostě: další v sérii, přečíst :)

Dinosaur
17.02.2016 4 z 5

(7/10) Knížka není špatná, ale do kvality Lukjaněnkových děl jí dost chybí a je zkrátka vidět, že to psal jiný autor. Přemýšlím, jak moc se Vasiljev podílel na Denní hlídce, protože právě ta je kvalitativně o dost výš. Tahle kniha se poměrně dlouho rozjíždí, pak celkem zaujme a závěr mi zas přišel trochu nemastný neslaný. Co se mi ale líbilo, byla postava Lika.

Jonny
25.10.2015 3 z 5

Čtvrtý díl série, v jejíž čtení jsem navázal po šesti (?) letech. Už jsem ze světa Jiných docela vybředl, ale pamatuji si ho zábavnější, napínavější.
Kniha se dala číst a rozhodně jsem neuvažoval, že bych ji odložil. Ale rozhodně jsem do ní nebyl zabraný natolik, že bych si kvůli ní ukracoval spánek. Prostě průměr.

tatjana1737
06.10.2015 2 z 5

Pro mne nejhorší díl Hlídek. Chybělo mi Lukjaněnkovo "filozofování", hlavní myšlenka (nebudu prozrazovat, týkala se měst) zajímavá, ale nějak jsem nepochopila, jak s ní nakonec bylo naloženo, v ději a postavách jsem se mnohdy ztrácela, chyběla mi u nich hloubka a prokreslenost, jaké nese Lukjaněnko. Jediné velké plus dávám za nahého Kosťu Sauškina :-).

maca5449
06.11.2014 2 z 5

Neměla jsem sílu tuto knihu dočíst. Pořád jsem čekala, kdy už se autor přestane zabývat popisem okolí a začne taky nějaká akce. Nedočkala jsem se. Přečetla jsem poslední 3 strany, abych věděla jak to tedy dopadne a s pocitem zklamání tuto knihu odložila. Námět knihy dobrý, zpracování děsné.

Gahanka
03.11.2013 2 z 5

Nějak mě to nevtáhlo. Začínám si myslet, že mezi Světlými a Temnými není snad žádný rozdíl, kromě toho, že Světlí se ve všem rýpou.
No a jak to říct... Všichni jsou tak skvěle najednou "polidštěni" a to dokonce i Zavulon. Tento pan autor, jak se mi zdá, píše dost vlekle a mě to prostě nebaví... A to se ten nápad dal tak pěkně využít. A ta lovestory je fakt divná, pardon.

unavensluncem
27.06.2013 3 z 5

Je znat, ze tuto knihu pise jiny autor. Vyslovene spatne to neni, ale nejak to nema ten spravny spad, dej je zvlastni... Hodnotim vsak velmi kladne, ze si vytvoril vlastni hrdiny takze nijak nenaboural puvodni hlidky. Kdyz se tato kniha preskoci o nic neprijdete...

Ben Nevis
03.06.2013 1 z 5

Že tento autor napsal Denní hlídku? Nechce se mi věřit, protože Denní hlídka (i když ve spolupráci s Lukjaněnkem) má úplně jinou úroveň než Temná hlídka. Vasiljev měl nejspíš námět na povídku a k rozšíření na románovou délku použil silný šlehací robot. Na drtivé většině stránek se někam cestuje (obvykle sem a tam), ubytovává a chlastá. Nefungují tu postavy, které se chovají jako zájezd dělníků s chlastem zadarmo, a ne jako výkvět Hlídek. Defilují zde největší mágové světa, ale jenom aby se představili a zase zmizeli ze scény. Nefunguje návaznost na Lukjaněnka, protože i organizace se chovají jinak, než by jeden čekal.
Nefunguje ani hlavní zápletka. Proč zrovna Denní hlídka z Ukrajiny řeší zlobivé temné z Petrohradu, je tam vysvětlováno obšírně, ale ne uspokojivě.

Zkrátka Temná hlídka je neuměle napsaný brak, který se přiživuje na úspěšném Lukjaněnkovi, a pro sérii Hlídek je naprosto irelevantní.