Noční hlídka

Noční hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499/bmid_nocni-hlidka-nIZ-499.png 4 1036 120

Hlídka série

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

Ночной дозор , 1998

Alfirin
25.04.2016 3 z 5

Dobré, ale na to jaký kolem toho vznikl "kult", bych čekala trochu víc. Jsou tam pasáže, které se čtou se zatajeným dechem, ale nudnější části bohužel převažují.

Dinosaur
04.02.2016 5 z 5

(☆10/10) Přečteno potřetí a opět jsem si to parádně užil. Námět Jiných s magickou mocí a uměním vstupovat do Šera odehrávající se v našem světě mi přijde originální a funguje na jedničku. Kniha je čtivá, chytlavá, napínavá a velice se mi líbí, že ač tu máme Světlé a Temné, kteří proti sobě věčně bojují, tak se postupně ukazuje, že vlastně možná ani nejsou tak odlišní a že nic není černobílé. Za mě naprostá spokojenost.

kirkous
11.01.2016 4 z 5

Vlastně ani nevím, proč jsem knihu začal číst. Možná mě zajímalo, co se tvoří v současném Rusku. Kdysi jsem viděl film, a zůstal mi z něj jen nejasný pocit, tak jsem si možná chtěl ujasnit, co jsem to vlastně viděl. Ale z knihy mám pocit dost jiný. V každém případě byla kniha čtivá, ze začátku mne trochu zmátlo, že jde o tři příběhy (jak se píše i v některých komentářích), ale v podstatě je to příběh jeden. O zvraty v něm není nouze, vše se důkladně zamotává a vlastní rozmotání je tak rychlé, že je třeba o tom dost přemýšlet a třeba se i vracet. Někdy jsem měl podezření, že to rychlé ukončování příběhů svědčí o tom, že autor to zas tak promyšlené nemá. Důkladné pátrání po koherenci však rád přenechám jiným.
Základní rozvrh je striktně dualistický, to je zajímavé, ale nevím, jestli je možné to generalizovat na současnou ruskou kulturu, jestli to něco vypovídá (vzhledem k údajné popularitě knih). Veškeré úvahy, kterých není v knize málo, jsou vystaveny na tomto syžetu, opírají se o dualismus zla a dobra (tmy a světla) jako dvou samostatných principů, a co jsem během oddychové četby mohl posoudit, tak v tomto ohledu konsistentně. Zajímá mne, jak autor téma rozvine dál, takže nevylučuji v budoucnosti četbu dalších hlídek.

tomkoutsky
06.01.2016 5 z 5

Souhlas s dalšími komentáři - čtivé, kvalitní a rozhodně si přečtu i další díly.

fat_man
02.01.2016 5 z 5

Neskutečná jízda. Naprosto nový svět , skvělé vyprávění...přečetl jsem to jedním dechem a ve státní svátek jsem hledal otevřené knihkupectví , kde bych mohl sehnat druhý díl. Při prvním kontaktu mě kniha dostala jako málokterá. Přes nespornou kvalitu ostatních dílů je pro mě tenhle ten NEJ . Asi proto , že mne uvedl do noční Moskvy a už nepustil.

Čtec
12.10.2015 5 z 5

Ta kniha má přesah. Vymyká se z běžné produkce tohoto žánru a dokládá fakt, že autor je vzdělaný člověk s velikým historicko-kulturním přehledem. Noční hlídka je vlastně apelem ve smyslu: Pozor, velký pozor, na globální experimenty ve jménu Světla a Dobra! Samozřejmě umocněným situováním děje do Moskvy, do Ruska, které je už tradičně lídrem různých neblahých, či vyloženě tragických pokusů o sociální inženýrství a o ustavení „ideální“ společnosti hned a teď. Je také o tom, že lepším řešením je neudělat nic, než provést „velkou dobrou věc“ s kolosálními hrůznými dopady. Ovšem druhá věc je, že v současném Putinově Rusku by jen naiva mohl předpokládat Světlé úmysly…

tatjana1737
06.10.2015 5 z 5

Jedná z mých srdečních záležitostí, ke které se stále vracím. Po dlouhé době literárního hladu něco, co mne nasytilo. Ať novostí námětu (vedle našeho světa existuje Šero a vedle lidí existují Jiní), tak samotným prostředním a reáliemi, v nichž se příběh odehrává. Průměrnému Evropanovi je Rusko vzdálenou zemí, o jejíž obyvatelích a jejich životech má spíše mlhavé povědomí. Lukjaněnkovi se povedlo postihnout šeď a frustraci průměrného Rusa v postsovětském Rusku (depresivní ruská filmová adaptace tenhle dojem jen umocňuje) i mentalitu obyvatel. Ztotožňuji se s hlavním hrdinou Antonem Goroděckým, který je sice Jiný, ale stále člověk, uchoval si mnoho pochybností o světe, který ho obklopuje i o sobě samém. Sice si nedělá iluze, ale stále ho mnoho věcí, včetně nadřízených, dokáže překvapit... A přiznávám se bez mučení, že platonicky miluji postavu Konstantina Sauškina, která je rozervaná díky svému původu - nejde o a priori padoucha, ale coby Temný (a navíc Temný nižší kategorie) je do role toho zlého pasován. (Jeho konflikt vrcholí v Šeré hlídce, která mne díky tomu stále dojímá) Kromě čtivě napsaného příběhu, výborně podprahově popsaných reálií a vývoji hlavního hrdiny, se mi líbí i úvahy nad dobrem a zlem, životem apod.

Taji
12.07.2015 5 z 5

Zajímavá a pro mě trochu neobvyklá fantasy ( neměla jsem se dívat na film před knihou), výborná atmosféra ruské metropole, měla jsem pocit, že se tam nacházím v onom okamžiku i já, četla se jedním dechem, na ostatní díly se určitě chystám.

danielka5777
18.04.2015 2 z 5

I když nejsem zrovna fanda fantasy, na naléhání kamarádky jsem si knihu půjčila a přečetla. A kupodivu mě hned první příběh chytl, byl plný napětí a děje, přitažlivého, i když věčného tématu boje dobra se zlem. Druhý příběh už ale začínal mít pomalejší spád, ačkoli se to v druhé půlce příběhu trochu rozhýbalo, takže jsem si řekla, že tu knihu přece jen dočtu... Ovšem třetí příběh už byl fakt nudný - nekonečné kapitoly vykecávání, kouzlo pointy příběhu bylo zavaleno vatou slov. Škoda. Musím si rozmyslet, jestli se dám do čtení Denní hlídky.

darthvader77
24.09.2014 5 z 5

Výborná atmosféra, originální prostředí ruské metropole a především propracovanost obou dílů a intrikánské soupeření obou hlídek a dialogy všech hlavní postav Antona, Gessera a dalších o chápaní zla a dobra je mě naprosto ohromila. Též jsem si ji přečetl na doporučení rodičů a vůbec jsem nelitoval, takže ji rozhodně zkuste taky. A určitě se nenechte odradit příšernou filmovou adaptací.

kaptah
19.09.2014 4 z 5

uz je to hodne dlouho co jsem ji cet ale vzpominam si ze to bylo slabsi nez denni ale porad jeste celkem dobry (protoze novy a neotrely tema)... zbytek uz je jen tv serial

KachnaN
14.09.2014 5 z 5

Noční hlídku mi doporučil táta. Ví, že ráda čtu sci-fi a fantasy, tak mi řekl, že by se mi mohla líbit. Nejdřív jsem tomu moc nevěřila, protože jsem si říkala, jak by se 14ti letý holce mohlo líbit, co čte její taťka..ale líbila ^^. Ze začátku jsem se do toho trochu zamotala a děj nechápala, ale pak jsem to všechno nějakým zázrakem pochopila a od knížky se nemohla odtrhnout.

magratata
30.07.2014

Znam tento cyklus pouze v nemcine a musim priznat, ze si me Lukjanenko ziskal okamzite. Mozna je to mym lehce pokrocilym vekem, ale poezie se kterou popisuje zivot a tu beznou, kazdodenni kulturu spolecnosti Ruska na prelomu tisicileti me proste bavi :-) Uznavam, ze prvni kniha je spise takovym "rozjezdem", kazda dalsi zpusobila, ze jsem chtela vic a vic :-)))
Chtela jsem ceske vydani poridit pro svoji neter, ale po te, co jsem precetla komentare se trochu obavam ceskeho prekladu. Mozna by nekdo k tomu mohl napsat vic? Treba i do soukrome zpravy? Mam bohuzel s ceskymi preklady ponekud spatne zkusenosti. Nechtela bych ovsem prekladateli krivdit.

Crussida
07.07.2014 2 z 5

Víte já o celé té knize měla dojem, že autor nejdřív vymyslel konec a pak se prostě snažil tam vměstnat děj, aby to tak dopadlo. Asi mi to jen nepadlo do vkusu, když se to všem líbí, každopádně serii nehodlám dočíst a to dělám málokdy.

Helianthus
30.04.2014 4 z 5

Velmi povedená kniha o střetu světa Světlých a Temných. Další knihy si s chutí přečtu.

Fuksinka
31.10.2013 5 z 5

Světlo, Tma, Dobro, Zlo a věčný boj. Jaké lze použít prostředky pro prosazování dobra, intriky, lži, polopravdy? Lze pro vítězství dobra někoho obětovat? A je to pak ještě vůbec dobro?
Čekala jsem skvělé a originální fantasy a dostala mnohem víc. Děkuji.

Škoda, že má 90% fantasy knih tak hnusné obálky.

wyrda8
03.10.2013 4 z 5

Neustále mě překvapuje, jak knihy tohohle typu ukrývají mnoho mouder. Zdánlivě neexistující temno nad hlavami každého moskvana se dá tak snadno přenést do skutečnosti, až mě to děsí. To, jak se lidé v této knize vyhýbají určitým situacím a místům, je tak lehko odůvodnitelné a srovnatelné s emocemi současnosti, že mám občas pocit, že bych tyhle věci měla přestat číst, protože jinak bude společnost lidí k nesnesení. Také příjemný vývoj děje a čitelnost mě utvrdila v tom, že rusové jsou velmi šikovní - co se literatury týče.

borknagar
30.08.2013 3 z 5

Začátek knihy napínavý, první příběh více než dobrý. Ale tím, jak kniha plynula, tím víc jsem se začal ke konci nudit. Zajímavé nápady, které tak nějak nejsou úplně dotažené. Na druhou stranu, některé pasáže v knize jsou super. Uvidíme další díly, třeba si mě hlídka získá víc než doposud........

Majdule
06.07.2013 5 z 5

Já osobně jsem z Noční hlídky nadšená. Tahle fantasy nejede po hrdinské linii, což je docela fajn. Prostředí Moskvy je atraktivní a zajímavosti zápletce dodává vyrovnávání sil dobra a zla. Díky hrdinovi, který zastupuje Světlé se sice dostáváme na stranu dobra, ale velmi brzy zjistíme, že se nakonec jedná o pojmy velmi relativní, navíc s tím, že pro jejich rovnováhu je nutné uzavírat celou řadu kompromisů a leckdy se neštítit ani hodně podezřelých machinací. První dvě části mají fantastické tempo a zajímavou zápletku plnou akčních dějů, třetí část na to trochu doplácí. Tato část nazvaná Výhradně pro našince hodně pracuje s vnitřním světem a bojem hlavního hrdiny s podobou a vztahy dobra a zla. Takže děj je zdánlivě v pozadí, přesto cítíme, že v rámci celé série se právě zde odehrává něco podstatného. Být tato pasáž v kontinuálně plynoucí knize, nejspíš by vůbec nevyčnívala, rozdělená do zdánlivě oddělených povídek ta třetí přeci jenom ztrácí na tempu. Těším se na Denní hlídku, předpokládaný pohled z druhé strany a snad i oblíbené hrdiny.

Ben Nevis
27.05.2013 5 z 5

Při druhém čtení už to není tak výborné jako při premiéře, ale i tak mě Noční hlídka znovu sevřela do svých spárů a nepustila. Na rozdíl od Antona a jiných hlídkařů si nemyslím, že být Jiný je největší terno na světě (a že lidé jsou méněcenní, protože neumí vstoupit do šera), ale přesto má jejich svět punc atraktivity a kouzlo tajemna.

Jiní se povyšují nad lidmi, ale to jim nebrání od nich převzít všechny nešvary včetně byrokracie. Na Hlídkách si můžeme ověřit situaci v postkomunistickém Rusku. Líbily se mi filosofické úvahy nad dobrem a zlem, rozdělení a filosofie hlídek (temní se touží mít dobře za každou cenu, zatímco světlí touží zničit temné). Soucítila jsem s Antonem, když ztrácel iluze nad svým šéfem a mentorem. Vždy pouze využívaný pěšák na šachovnici, osina v zadku pletichařícímu šéfovi, přesto věrný Noční hlídce a ideálům světlých.

Trochu bych zkritizovala závěry jednotlivých příběhů, kdy není pořádně jasné, co se stalo a proč se to stalo, a vysvětluje se to třeba až v další knize.