Noční hlídka

Noční hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499/bmid_nocni-hlidka-nIZ-499.png 4 1036 120

Hlídka série

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

Ночной дозор , 1998

Petroff
31.08.2017 3 z 5

Skoro si to už nevybavuju, ale v hlavě mám zažráno, že to byla vlastně tuctová upíří romantika. Tak ať žije Twilight.

EternalCritic
27.08.2017

Kniha mě na jednu stranu příjemně překvapila, na druhou to bylo spíše takové "MEH". Zalíbil se mi svět, ve kterém se příběh odehrává vlkodlaci, upíři... Na druhou stranu mě postupem času (hlavně poslední část knihy) začali pěkně štvát postavy, hlavně Anton. Jinak dle mého autor dokáže naprosto dokonale vykreslit emoce, atmosféru a "filozofické otázky" což se mi líbí. Nevím jestli si pokračování Hlídky v nejbližší době přečtu, ale rozhodně se k ní hodlám vráti.

Jiří.H
23.06.2017 3 z 5

Očekávání poměrně velká, ale fanouškem se zřejmě nestanu. Mnoho zdlouhavých pasáží. Hlavně posledním příběhem jsem se vyloženě protrápil.

Allebith
03.06.2017 4 z 5

Na to, jak dlouho jsem se čtením Hlídek váhala, si myslím, že mě přeci jen úvodní kniha potěšila a nezklamala. Cestu mezi srdeční záležitosti si asi budou muset ještě vydobít další díly. (Zkrátka už jsem od Lukjaněnka přečetla vše vydané v češtině a jsou tam i větší perly.)

Hellrampage
27.05.2017 4 z 5

Noční hlídka je o boji dobra a zla, no predovšetkým o rovnováhe. Psychológ Lukjaněnko sa zamýšľa prostredníctvom hlavného aktéra Antona o večnej otázke dobrých vs zlých skutkov a ich vplyv na svet a ľudí okolo. Celá kniha je rozdelená na 3 väčšie poviedky s prológom. Prvé dve sú viac akčné a až v poslednej sa viac filozofuje. Celkovo z knihy nie som až tak nadšený ako iní komentujúci. Som zvedavý na pokračovanie...

Lischka
21.05.2017 5 z 5

Připadá mi, že kniha vyžaduje čtenáře přemýšlivého a aktivního. je zde spousta nedořečených informací, které si musíte domyslet, nebo je objevíte až napodruhé. To se mi líbí, pro mě je řada "hlídek" důstojné pokračování mých oblíbených bratrů Strugackých. Není to jen fantasy pro fantasy, je to i ryze ruská literatura s širokou duší a neustálým zvažováním, co je dobro a zlo, ale zároveň přístupná pro Evropana. Za mě pět hvězdiček, i proto, že platforma je dobře vystavěná a funguje v dalších dílech, kde není potřeba nic složitě "převysvětlovat".

fvalek
23.04.2017 5 z 5

Anton Goroděckij je moc sympatická postava, která nezapadá do žádné vyhraněné kategorie. Líbí se mi, že dodržuje pravidla a dělá vše pro dobro, ale přitom i přemýšlí a pochybuje. Prostředí "moderní" až utopisticko/dystopické totálitní fantasy Moskvy prostě nemá chybu :D
Občas tedy jsou některé pasáže zdlouhavé a maličko nudné, ale šlo to překousnout. Všechny tři příběhy se mi moc líbily, třetí byl pro mě maličko slabší.

Další díly teď sice maličko odložím, ale určitě si je rád někdy přečtu :)

Runkyna
06.03.2017 5 z 5

První dvě povídky skýtají prvotřídní zážitek ze čtení podobně jako například Pán prstenů. U třetí jsem ztrácela pozornost. Přijde mi, že třetí povídka je cílena na lidi, co řeší vyrovnání se s totalitním režimem a pádem idealistické myšlenky, tedy spíše na rodilé Rusy než na čtenáře z jiných krajin. Přesto bez ztráty "kytičky". Vřele doporučuji k přečtení.

nefernefer
02.02.2017 4 z 5

Skvělá fantasy bez hektolitrů krve a v prostředí, které je člověku v podstatě známé. Hlavní hrdina je vám blízký. Není to žádný superman. Má sice jasno v tom, na které straně stojí, ale i on má své pochyby. Kam až se smí zajít při prosazování Dobra? Kde je ta hranice, kdy už konáte Zlo? Mohou se ve jménu Dobra dělat špatné věci? A je člověk oprávněn ve jménu vlastní lásky zničit lásku někoho jiného? Těším se na další díl...

whiolet
30.01.2017 3 z 5

Čekala jsem od knihy toho daleko víc, už jen snad proto, že na film přišlo v Rusku více lidí než na Pána prstenů. Ačkoli jsem dala 3 hvězdičky,kdybych mohla dala bych 3 a půl, protože 3 hvězdičky jsou málo,ale 4 zase moc. Z celé knihy jsem rozpačitá,když už se konečně děje nějaká akce je v rychlosti ukončena, v celé knize se neustála zmateně kecá a skutky jsou vedeny chaoticky. I když mě kniha nijak moc nenadchla jsem zvědavá na pokračování.

martina1199
28.01.2017 4 z 5

Noční hlídka je super kniha :) Napřed jsem viděla film - poměrně dávno a svým způsobem mě okouzlil. Až později jsem zjistila, že existuje i knižní předloha, konečně si ji přečetla a nechala se znovu okouzlit :)

Světlo a Tma, Dobro a Zlo, Noční a Denní hlídka - to vše balancující na tenké a křehké hraně příměří. V případě vychýlení vah - ať už na jednu, nebo druhou stranou - hrozící konec lidského světa. A k tomu tajemné všudypřítomné Šero...

Pokud hledáte příběh, kde hranice mezi dobrým a zlým se velmi často stírá, nebo je jen slabě viditelná a hlavně uchopitelná, pak sáhněte po této knize. Zlo je zlo, ale umí ustoupit a udělat kompromis, když chce udržet rovnováhu. Jak tedy ale nazvat skutky Světla, kterými udržují příměří? Kdo vidí tak daleko do budoucna, aby mohl říct, že jeho Dobro se jednou pro někoho nestane Zlem?

Kdo dohlédne všechny důsledky svého konání?

ekim
17.01.2017 5 z 5

Predstavte si svet ve kterem opravdu ziji magove, vlkodlaci.... Opravdu kouzlne cteni o tom hodnem ktery ma i blizko k tem temnym... A tek je i respektovan i nenaviden... cele tohle hlidkove dilo stoji za par dni cteni, neb se to cte samo

Melic
05.01.2017 4 z 5

Mám rád, když někdo zapracuje fantastickou dějovou linii do našeho reálného světa kvalitním způsobem. Jako třeba zde. Začátek mě doslova nadchnul, pak tempo šlo kapku dolů. I tak se těším na další knihy série, škoda jen, že se mi nehodí do žádného bodu čtenářské výzvy :-)

Meivis
02.01.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Má to spád, zajímavou myšlenku a člověka to donutí trochu hloubat na filosofickými otázkami, ale zase jen tak trošku, nevtíravě.

Knihomlok2015
06.10.2016 3 z 5

Rozhodně to nalákalo na druhý díl, ale na jiné hodnocení je ještě příliš brzy, uvidíme, jak to bude dál.
Prostě jsem na vážkách, ale né proto, že bych dokázala říct, jestli to bylo špatné nebo dobré, spíš jsem měla celou dobu pocit, jako by mi něco unikalo - nejzvláštnější ale bylo, že ten pocit nebyl nepříjemný (jako v každé detektivce kde nevím, kdo je vrah až do poslední strany), spíš jako bych celou tu dobu v koutku duše cítila přítomnost něčeho "šerého", co mělo šanci dodat tomu příběhu na úžasnosti a to mě rozechvívalo až do morku kostí. Takže snad to najdu v dalším díle.

tatjana1737
09.09.2016 5 z 5

Po opětovném přečtení Taťány a Alexandra jsem dostala chuť na další Rusko...

Pro mne nejlepší hlídka, možná proto, že byla první, která vyšla a první, kterou jsem četla. Takže něco nového, netypického, do toho pošmourné ruské reálie, tíživost myšlenek v postsovětském Rusku... Při každém čtení objevím něco nového a díky znalosti příběhu opakované čtení dává čím dál větší smysl ději.

Filmová adaptace hodně divná ( ale nemohu říct, že špatná, spíše jen jsem moc odkojená euroamerickou filmovou tvorbou), ale mně se líbila.

Targa Dall
04.09.2016 4 z 5

Velmi zajimave napsane fantazy, velmi originalne /v dobrem/. Pribeh je o clenech Nocni hlidky, kteri kontroluji tzv. Temne. Denni hlidka pak kontroluje Svetle /tedy hlavni hrdiny/.
Svetla a Temna stana uzavreli Dohodu, kterou v zajmu zachovani miru musi obe strany dodrzovat.
V knize je par velmi originalnich temat, jako napr. vstupovani do sera.
Moc se tesim na dalsi dily :)

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Docela povedená fantasy, místy vtipná, místy napínavá, zajímavá zápletka i rozuzlení(pokud se tomu tak dá říkat). Hodně mě zaujalo Lukjanenkovo vykreslení dobra a zla, ne jako černé a bílé, ale spíš jako špatně pozorovatelné rozhraní světla a stínu.

Podpovrchem
05.05.2016 5 z 5

V zoufalé touze něco číst jsem šla do knihovny a vzala první, co mi padlo do ruky. Noční hlídka je vydařené fantazy. Skvěle namíchaná psychologie, kdy černá není absolutně černá a bílá absolutně bílá. Už dlouho se mi nestalo, abych se od knihy nebyla schopna odtrhnout a musela jsem ji přečíst na jeden zátah.Bohužel toto se už o dalších dílech říct nedá, i když jsou čtivé, ale jedničky prostě nemají šanci dosáhnout.

józi.odkudkam
05.05.2016 4 z 5

Hmm, takové divné ruské pletky tajných služeb, kterým za zády nostalgicky straší atomovky převázané stuhou městské fantasy a otázkou, na které straně barikády stáli/stojí menší svině.
Já osobně ty pletky ale nijak zvlášť uspokojivě nerozmotal. A jestli někdo z vás jo, tak mi honem rychle dejte palec, páč sem asi blbec a potřebuju na to náplast.
Spíš mám ale pocit, že kdyby na ně autor vrhnul víc světla, celý podnik by se mu sesypal jak domeček z karet. A tak to radši dělá hezky jako provozovatel dikostéky; za šera.
Jelikož se tu však ve vrcholné scéně prvního dějství utkají na střeše panelového domu (Vasile Blažený, proč ne rovnou na točených zmrzkách tobě zasvěceného chrámu?..taková promarněná příležitost!) upír,tygr, lední medvěd, sněžná sova, obří ohnivá kobra, démon/ hmyz/plaz, a netopýr s rozpětím kondora, slituji se a dám tomuhle mutantovi pravoslavného vkusu, co se s kamennou tváří tváří, že má hlavu i patu na svých místech, 3 hvězdičky za snahu. Za snahu a tuhle alkoholickou anekdotu: "Dejte mi čaj se dvěma lžičkami cukru, aspoň to chci ještě před smrtí zkusit."
Éééch, dobrá..takhle je to až nezaslouženě kruté; ohledně kategorií dobra a zla totiž knížka se čtenářem pracuje dobře, a byť si některé do očí bijící patetické fráze o "dvojí tváři pravdy" a "drsných policajtech, co mlátí vždy přesně do ledvin " odpustit mohla, umí zasáhnout a nutí k zamyšlení. Což by asi mělo být nejvlastnějším atributem každé knihy hodné toho jména. Navíc mi konec, i přes všechny nejdivočejší odhady, spolehlivě vyrazil dech..a navnadil.
Denní hlídka (ti špatní) zní celkem lákavě. Achjo, už to tak bude.
4 nadějné ****

PS: Kvůli obálkám, jako je tato, mám občas vážně chuť si na ty, co ilustrace schvalují, pořídit uspávačku a tetovací pistoli.