Hlad / Žízeň

Hlad / Žízeň https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497482/bmid_hlad-zizen-izV-497482.jpeg 4 232 65

Dvojitá porce temné imaginace slovenského spisovatele Jozefa Kariky vychází jako dvojkniha Hlad / Žízeň. Každá z knih nabízí samostatný zážitek, při čtení obou však příběh dostává nové významové vrstvy. Nepřirozeně vysoký muž s kufrem, ve kterém se ukrývají ty nejhorší noční můry, brutální vrah ve žluté větrovce, strašidelná maska ze staré juty… Mrazivé vyprávění zachycuje sto let přízračné historie vrchu Čebrať a nedalekého Ružomberoku. Autor ji podává skrz mistrovsky vystavěnou mozaiku příběhů, které se proplétají v prostoru i čase. Tištěno zvratmo.... celý text

Detektivky, krimi Novely Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Hlad / Smäd , 2021

Franc
02.10.2022 4 z 5

Četba této knihy byla pro mě jako jízda na horské dráze.

Jízda dolů byla euforie, euforie ze čteného. Autor ví, na kterou strunu zabrnkat, aby ve Vás rozechvěl nervy a potřebu mít v noci rozsvíceno. V mnohém naznačuje, aby dále nechal pracovat Vaši představivost. A záleží na její bohatosti, do jakých dimenzí vyprávěné převede.

Ale po cestě dolů musí následovat cesta nahoru. A to může někdy drhnout. Tak jak může být představivost přítelem, dokáže být i opakem. V některých autorových sděleních, především ke konci některých částí jsem se ztrácel. Na můj vkus byly možná až příliš mystické a neuchopitelné.

Což samozřejmě nekladu k tíží autorovi, ale sobě.

Celkově se však jedná o podařenou knihu. Autor umí pracovat s tajemnem, napětím, emocemi. Příběhy se zdají být samostatnými díly, ale záhy zjistíte, že mají hranice, které se prolínají, prostupují, aby vytvořily celek s jedním epicentrem, které do sebe vše vtahuje.

wajcmanka
15.09.2022 1 z 5

Bohužel nedočteno, tohle se vůbec nedalo číst. A to mám Kariku ráda. Zvládla jsem víc jak půlku ,ale dál už by to byla velká ztráta času.

karol.cadex
12.09.2022 5 z 5

Kariku zásadně nečtu v češtině, ale v jeho mateřském jazyce, protože jen ve slovenštině vyniknou skvěle jeho myšlenky, obraty a hlavně nadávky, haha. Tady dám hodnocení ale u českého překladu, protože po slovenských knihách jsem si musela přečíst i ten.
Tohle je hlavně jedna z nejhezčích obálek, jakou jsem kdy viděla. Přidaná hodnota je v oboustrannosti knihy, narozdíl od dvou slovenských výtisků je v češtině dva v jednom. Do sbírky je to vážně must have.
Pán Karika nicméně dozrál. Sprostoty je v knihách pořád víc než dost, jenže hrdinové jsou jiní. Vážnější, méně zbrklí, více temní, věrohodní. To samé děj a pointa. Najednou je to jak kdyby všechno zahalené ještě těžší hmlou (haha) a otázkami po pravdě.
Miluju deníkové záznamy, těch jsem dostala až až a přidaly skvěle na autentičnosti. Trocha nádechu mystična, nějaká ta historie, fakta, popisy slovenských hor... A pak už jen magoři, oběti a strach doma na gauči.
Na něco jsem zapomněla? Rozhodně. V tomhle Karikovi je toho víc než dost. A ještě se to krásně prolíná. Člověk má vážně o čem přemýšlet. Po dočtení jsem se cítila velmi malá a vysátá.

Jaklová.katka
06.09.2022 3 z 5

Tahle kniha se hrozně těžko hodnotí.
Místy hnus a fakt jsem ji chtěla odložit.

ElikaBendova
06.09.2022 5 z 5

Karika to proste umi. Nemam co vytknout

Část díla

všech 8 částí díla