Hirošima

Hirošima https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61549/mid_hirosima-1KI-61549.jpg 4 67 12

Sbírku tvoří rozšířený soubor básní vydaných pod názvem Oblohy a vzniklých od podzimu 1945 do jara 1948. Spojuje je epická báseň Proměna z let 1952-1956. Obrazí myšlenky a pocity člověka tísněného vědomím hrůzy a zmaru, které člověku může přivodit proměnění atomové hrozby v čin.

Kabuky
19.05.2023 5 z 5

Velmi kvalitní kniha.

lukaskmn1
22.12.2022 5 z 5

Geniální.

ZÓNA
14.06.2021 3 z 5

Pana Hrubína jsem měl doposud spojeného se Špalíčkem veršů a pohádek, s časopisem Mateřídouška a Romancí pro křídlovku.
Již název jeho válečné sbírky napovídá o jinakosti veršů, než které od něho znám.
Básně jsou nemelodické, přesto poutavé a tíživě znepokojující. Některé klenoty jako jsou Z ULICE, NOSIČ UHLÍ, NEKONEČNÁ NIT, či destruktivní UMÍRAJÍCÍ, zaslouží naprosté absolutorium. Oplývají mocí slov, která přecházejí ve smutek, až čiré zoufalství a přitom popisují život, který není zlý, ani špatný. Jen drsný a chudý.
Ne všechny básně mi byly příjemné a srozumitelné. Ale za zmiňovaných pár básní a ještě několik dalších k tomu, přijal jsem Františka Hrubína za excelentního českého virtuosa, který ovládal svůj obor v širokém rozsahu a nesobecky působil v mnoha odvětvích literatury.
Nepopulární sbírka HIROŠIMA vám nabídne zákoutí mistrova smutku a zároveň utěší, protože bolest nemůže být nekonečná...

pismenkovyJoe
05.09.2020 3 z 5

Mě to nenadchlo tak jak jsem čekal, navíc mě rozčilovalo provedení knihy, no pár veršů ale stálo za těch pár minut.

Tyyynab
30.03.2020 2 z 5

Docela zklamání. Čekala jsem, že si s tou Hirošimou víc vyhraje, že to bude apelativnější atd. Škoda, to téma mělo fakt potenciál.

Metcheque
19.03.2020 2 z 5

Slabší Hrubínova sbírka. Většina básní není úplně kvalitních, válečné či protiválečné motivy jsou zde obsaženy spíše okrajově. Je to spíše taková civilistní oslava všedního dne.

Kuža007
15.03.2020 4 z 5

Velice pěkná sbírka. Krásný příklad poválečné poezie.

milan.krimsky
15.10.2019 3 z 5

válečná i poválečná próza

Laki_Laki
15.03.2019 5 z 5

Velice pěkná sbírka. Netroufám si tvrdit, že všechny básně v ní mě zaujaly a musí být nutně zajímavé, ale tato sbírka nese úžasnou myšlenku, kvůli které stojí za to ji přečíst.

Ronnie68
17.02.2019 4 z 5

Nebyla to špatná básnická sbirka ... ale je pravda že me zaujaly hlavně jen některé básně ... ale asi nejvice Proměny ...

dancadragneel
20.03.2017 3 z 5

Pěkně čitelné a rozhodně k zamyšlení...

Dudkal
01.01.2013 4 z 5

Zakoupena v antikvariátu, částečně i kvůli nádhernému věnování v knize. Stojí tam krasopisně napsáno "V upomínku na věneček. Vašek".