Za modrým horizontem událostí

Za modrým horizontem událostí https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8928/bmid_za-modrym-horizontem-udalosti-cT5-8928.jpg 4 167 21

Heechee série

Robinette Broadhead si užívá svých peněz, ale protože mu problém Heecheeů nedává spát, zakládá vlastní kosmickou korporaci, která se má zabývat shromažďováním poznatků o těchto mimozemšťanech. Průzkum vesmíru odhaluje ve Sluneční soustavě ještě několik velkých seskupení heecheeovského kovu. Jedním z objektů je pravděpodobně Továrna na potraviny, která by mohla od lidstva zahnat přízrak hladu. Výprava, která tam přistane, se setkává s chlapcem jménem Wan, potomkem zahynuvších prospektorů. A Wan je doslova pokladnicí znalostí o heecheeovských artefaktech. Lidstvo tedy mimo jiné konečně zjišťuje, k čemu slouží tzv. modlitební vějíře. A navíc, Wan mnohokrát cestoval lodí Heecheeů do podivného místa, které obývají tajemní Mrtví a Staří. Je možné, že jsou to legendární Heecheeové?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Beyond the Blue Event Horizon , 1980

PastorMal13
24.08.2023 4 z 5

Konečně se dozvídáme nějaké odpovědi, co byly nevyřčeny v předchozím díle. Setkáváme se zde se Mrtvými a ze Starými, kteří lidstvu opět zamotají hlavy. Broadhead už není takový pitomec jako dřív a... Těším se na další díl.

Terva
17.04.2023 4 z 5

Když se Nejstarší zase pohnul,
všechny jeho děti také poskočily.
Věděly,
že teď něco udělá.
Jen nevěděly, co to bude.

Kdysi jsem četl celou sérii, a protože se mi to líbilo, rozhodl jsem se si jí přečíst znovu. Mám ještě ty první čtyři knihy od nakladatelství Laser ve tvrdém přebalu. Všechny čtyři knihy, když je sestavíte do čtverce a přisunete k sobě vytvoří krásný obraz. To se u těch dalších vydání nemůže stát ani náhodou. Jsou menší, měkčí a obrázky na nich nejsou moc hezké. Tahle stará původní série má své kouzlo. A to nejen přebalem, ale i obsahem. Tohle se snad nikdy neomrzí, nezestárne a časem si to stejně zase přečtu.

Malá ochutnávka:
Když první průzkumníci Venuše objevili stopy, co po sobě Heechee zanechali, zářící modře pruhované prázdné tunely, jeskyně vřetenovitého tvaru, byl to šok. Několik artefaktů další šok co to bylo? Byly tam kusy stočeného kovu, který kdosi nazval modlitební vějíře (ale modlili se vůbec Heechee a když, tak ke komu?) Byly tam malé zářivé kuličky, co dostaly jméno ohnivé perly, ale nebyly to perly a ani nehořely. Potom někdo objevil asteroid Gateway a to byl další šok, protože tam bylo pár stovek provozuschopných vesmírných lodí . . .

V tomto příběhu už nejsme na Gateway. Pan spisovatel opustil dobrodružství prospektorů, kdy se vydávali na neznámé cesty a připravil pro své čtenáře něco jiného. Poslal jednu čtyřčlennou posádku na konkrétní místo. Na továrnu pro výrobu potravin, kterou postavili Heechee. Trochu mi vadilo, že nepoznáme moc psychologii všech čtyř členů, protože příběh vlastně začíná už jejích příletem na tuto továrnu. Cesta jim trvala tři a půl roku vesmírnou lodí vyrobenou lidma a čtenář neměl moc šancí více se seznámit z posádkou. Ale o to víc se toho děje po přistání. Jsou nám odhalovány další a další možnosti využití přístrojů vyrobených Heechee.

Citát: Národ, který se střetne s vyšší kulturou, je zničen. Nikdo si to nepřeje. Oni prostě nemohou přežít.

Děj se časově trochu posunul. Robinett Broadhead (pamatujete Boba a von Cvoka z první knihy?) je teď bohatý a financuje cesty za hledáním všechno, co Heechee vyrobili. Příběh je vážný, bez humoru a vlastně až do půlky skoro bez napětí. Pak se to všechno hnulo. Zajatci, vysvětlení k čemu slouží modlitební vějíře, erekce, a mnoho dalších zajímavých informací. Myslím si, že nejstrašidelnější a nejzajímavější byla kapitola s názvem Nejstarší. Byla fakt mrazivá a perfektně propracovaná. Protože když Nejstaršího probudili, začali se dít šílené věci. Další. Velmi zajímavý příběh ze světa Heechee.

Citát: Možná by se mohl zachránit před smrtí. Ale jak měl zařídit, aby se nezbláznil?

R47
20.01.2023 2 z 5

Neskutečná ptákovina. Není to zajímavé ani stylisticky (vypravěčsky) ani příběhově. Fakt mi uniká, jak a proč se tam (myslím k tomu mimozemskému objektu) dostali zrovna tyhle lidi a kam to celý spěje. Asi to celé hrozně zestárlo, tak dávám alespoň hvězdu z úcty k "velmistrovi žánru sci-fi". Jestli ale chcete číst něco od Frederika Pohla, pak si dejte radši Obchodníky z vesmírem nebo Man Plus. AKTUALIZACE PO PŘEČTENÍ PRVNÍHO DÍLU: Sice my teď dává smysl víc věcí, ale stejně mi ty dvě knihy přijdou neporovnatelné. Tohle je braková slátanina, strašně překombinovaná, která sbírá body jen tím, že "odhaluje některá tajemství". Gateway je stylictický klenot a podobně jako u Clarkova Rámy mi přijde, že je lepší, když Heechee zůstanou tajemství nezbavení.

ject9a
30.10.2022 4 z 5

Dvojka mě upoutala mnohem více než jednička - nudné pasáže s digitálním psychiatrem jsou pryč a tentokrát už se odhalují i nějaké ty záhady a nastiňují záměry. Linka s manželkou Lavorovnou se mi zdá trochu nadbytečná, protože Robinovi stejně jde jen o jedno, ale budiž. Skvělá knížka!

Ivan F
02.09.2021 4 z 5

Z môjho pohľadu ani lepšie ani horšie než Gateway. Čoho bolo v prvom diele priveľa, tu je toho menej a naopak, čoho bolo primálo, tu je toho podstatne viacej. Takže sa misky váh pekne vyrovnali. Postupne sa odkrývajú jednotlivé tajomstvá a Pohl ich čitateľovi starostlivo dávkuje - predsa len má sága šesť dielov - takže si na to, ako to dopadlo s Klárou musím počkať. Príbeh je pútavý, je to klasické sci-fi bez všetkých paškvilov a už teraz sa teším na Rendezvous with Heechee. Jednoducho Frederick George Pohl jr. písať vedel a mne jeho štýl lahodí. No a mať takého Alberta k dispozícii, ako mal Robinette, tak iný Einstein by bol úplne zbytočný.

Hadati
21.05.2021 4 z 5

Druhý díl ze série Gateway je podstatně lepší – lépe se čte a je zajímavější. Postupně začnete odhalovat další tajemství Heechee a na konci knihy se dokonce dočkáte vysvětlení toho, s jakým úmyslem Gateway a další věci tito neznámí tvorové vybudovali.

Přestože se tu objeví nové hlavní postavy, významnou roli zde má také hlavní hrdina z předchozího dílu Robin Broadhead, který se díky svému bohatství získanému z Gateway stane velkým boháčem investujícím do dalšího objevování a odhalování tajemství Heechee. Jeho motorem je zejména jeho snaha objevit technologii, která by mu pomohla zachránit jeho dávnou lásku z černé díry. Už se nejedná o psychicky narušenou osobu z prvního dílu, ale o sebevědomého muže, který dokázal svůj majetek několikanásobně znásobit vhodnými investicemi.

A proto také vyšle průzkumníky do Heechee továrny na jídlo, která by mohla zachránit lidstvo před hladomorem a sebezničením. A přestože se zpočátku jeví, že bude tato výprava neúspěšná, nakonec získají více, než kdy doufali.

berry1009
18.02.2020 4 z 5

Druhý díl byl pro mě velmi příjemným překvapením. Nečekal jsem, že po skvělém prvním díle dokáže autor navázat natolik úspěšně, aby se nejadnlo pouze o vykrádání sebe sama. O to více překvapil zajímavým příběhem, který sedí do vytvořeného světa. Jedna hvězda dolů jde za troch utahaný začátek.

Adapa
04.01.2020 3 z 5

Druhý díl je lepší než první. Autor ubral na tom, co kazilo první díl. Přestal řešit neschopnost hlavního hrdiny, jeho sexuální komplexy a začal se více zabírat dějem. I když v osobě Wana se opět nezapomene vracet k sexu, jak kdyby se Pohl snažil náctiletého čtenáře 80. let šokovat něčím z oblasti sexu.
Neschopný zbabělec z prvního dílu zbohatl, stal se vlivným podnikatelem hlavně v oblasti objevovaní nových technologií ve vesmíru. Na kraji sluneční soustavy se objeví ukrytá továrna na výrobu potravin, kterou tam instalovali tajemní Heecheeové. V továrně přežívá sexuálně frustrovaný patnáctiletý Wan, tajemní Mrtví – mozky prospektorů a tajemní Staří – jejich totožnost mě napadla celkem hned, ale nebudu odkrývat jejich tajemství.

TERRORDROME
09.11.2019 3 z 5

Druhý diel konečne prináša plnohodnotné scifíčko kde hrdinovia podnikajú objaviteľskú výpravu na plný úväzok. Konkrétne tu majú zaistiť emzácku konzerváreň aby tak vyriešili problémy hladujúcich na zemi. Akcie v tomto podniku má hrdina prvého dielu, ktorý sa z bývalého niktoša vypracoval na bohatého a vplyvného podnikateľa. Takže posádka ktorá si roky vo vesmíre lezie na nervy objaví vesmírny mekdonald, v ňom chlapca ktorý vyrastal úplne sám na mimozemskej stanici a dokonca aj nejakých žabých mužov ktorým šéfuje "nesmrteľná" plechovka čo zavára ľudské mozgy do fliaš. To je všetko fajn, vrátane vydieracej pasáže vynervovaného geronta, akurát v tom najnapínavejšom okamihu keď sú hrdinovia v pazúroch "nepriateľa" príde sucho informačné finále kde sa dozvieme že sa proste zachránili a ešte na tom nechutne zbohatli, čo mi dosť pokazilo celkové hodnotenie. Naviac sa nepohla dopredu tá najzaujímavejšia linka a síce Broadheadova posadnutosť jeho bývalou milenkou Klárou, ktorá ešte v predošlom diely uviazla v čiernej diere. Tak dúfam že sa na to nezabudne v pokračovaní.

Bašťák
19.03.2019 5 z 5

Ubylo syrovosti a přibylo příběhu a odkrývání záhad Heechee. A to se mi líbilo, takže nechávám nejlepší hodnocení. Pohl v tomto díle předvádí nebývalý gejzír nápadů a invencí, až téměř nestíháte vše sledovat a domýšlet všechny souvislosti a linie příběhu. Výborné.
--- Poznámka: Četl jsem vydání z roku 1993 s dost podivným názvem "Za horizontem modrého jevu", což až odrazuje od čtení, další vydání z roku 2004 má mnohem výstižnější název "Za modrým horizontem událostí".

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Není to špatné, ale kvalit předchozí Gateway to podle mého nedosahuje. Výpravy za neznámem v rámci staveb Heechee spojené s odhalováním jejich záhad (jakože ten finiš je opravdu dobrý a zcela jistě si půjdu i pro další díl) v mých očích poněkud shazuje struktura knihy (jedna kapitola je popsána očima jednoho z hrdinů, další pak ze třetí osoby, další očima zase někoho jiného apod.). Přesto bych řekl, že je to solidní sci-fi.

Kraken84
21.06.2017 4 z 5

Parádní počtení. Hodně vědecké teorie, které nerozumím, ale je to vzrušující koření. Konec knihy byl pro fandu sci-fi zcela uspokojující. Posledních pár odstavců bych popsal jako tajemně matoucí.

Schary
06.03.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila víc než první díl. Děj má několik linií a mě se víc líbily události v továrně na potraviny. Záležitosti Robinetta mě moc nebraly. Nakonec se obě dějové linky protly. Škoda jen, že po záchraně Robinettem jsme se už nic nedozvěděli o Wanovi a zbytku jeho přátel...

opic 12
29.07.2015 4 z 5

Lidstvo zas jednou má hlad,nezbývá tedy,než se vydat na periférii slunečního systému a hledat. Budeme nalézat artefakty,stopy,info,modlitební vějíře a jakousi fabriku na jídlo,vše směřovalo k tomu nahlídnout pod pokličku k samotným tajemným ? H ? Tady právě ta poodhalená rouška a odhalování v prvním dílu už není taková,ale zase pokračování právě o tom bývají a tady rozhodně nejde o nějakou jednorázovou jednohubku. Nějaká ta omáčka s korporacema a jede se dál. Naštěstí tu však je taky stále příběh mnohých postav a samotného Robinetta. Pohl opět zvládá zápletku pěkně opepřit i zamíchat s osudy a dovolí si i zhustit docela pěknou skákačkou,jsou chvíle,kdy se to pěkně střídá tak,aby to zapadlo do celkového menu a udržuje tak mezi kapitolama zvědavost,napětí,ale třeba i oddechovku s Albertem (rozhodně nemyšleno jako jistý market) :-)
Bez jediného výstřelu,explozí a vyloženě akční dramatickou scénou se zde odehrává opět odsejpavý děj a Pohl kvalitním psaním,dokáže zaujmout jak imaginací,fantazií i vydatným košíkem lahudek se spoustou pikantních nápadu a rozuzlení s dalším očekáváním.

Terva
08.06.2015 4 z 5

Trochu pokles, oproti první knize. Ale zase trochu něco jiného se zajímavým popisem na konci příběhu. Hurá na třetí.

turbosound
20.01.2014 2 z 5

Nevím, ale narozdíl od prvního dílu jsem se tím prostě nemohl prokousat a trvalo mi to dvojnásobek obvyklého času, za který bych podobnou knihu měl přečtenou.

!!!Spoiler!!!:
V průběhu čtení jsem tak nějak zjistil, že jsou mi vlastně osudy hlavních hrdinů i celé rasy Heechee úplně ukradené. Navíc zásahy této mimozemské civilizace do vývoje lidstva považuji silně inspirované (nechci říct okopírované - to by nebylo fér) nápadem geniálního A. C. Clarka a to se mi taky nelíbilo.

Takže, pro mě tímhle dílem série končí a rozhodně ji nebudu nikomu doporučovat.

lazarus
03.06.2013 4 z 5

Výborné pokračování jedné z nejzajímavějších sci-fi ság.
Vadilo mě jen "vykecání" vzhledu Heechee na konci. Mohlo zůstat trochu tajemna do dalšího dílu.

valda
16.12.2012 3 z 5

Ve vesmíru je objevena podivná Továrna na potraviny Heecheeů. Je za ní vyslána průzkumná loď s posádkou ve složení: Lurvy, zkušená kapitánka z Gatewaye, její partner Paul, otec Peter a mladší sestra Janine. Továrnu obývá záhadný chlapec Wan, který zná cestu na Nebesa Heecheeů, která jsou obývaná zvláštní rasou lidí blízkou lidoopům. Do příběhu se zapojí i hrdina z předchozího dílu Robinette Broadhead, který je nyní bohatý a žije se svou manželkou Essie, která umí programovat nejmodernější inteligentní počítačové programy. Robinette nejraději diskutuje s jedním z nich, Albertem.
První díl se mi hodně líbil, druhý už je bohužel slabší. Kniha pořád obsahuje spoustu zajímavých pasáží, jako jsou nahrané lidské životy v ne úplně dobré kvalitě, interakce mezi programy, se kterýma se komunikuje prostřednictví vytvořených hologramů. Podivné barevné chodby, jahoďáky, Staří a Mrtví.
Bohužel ale kniha obsahuje dost hluchých pasáží. Hlavně jsem se taky moc nedokázal ztotožnit s některými postavami. Děj obsahuje spoustu témat, ale moc to nedrží pohromadě. Jak jsem se v prvním díle rozmýšlel mezi 4 a 5 hvězdiček, tak teď se rozmýšlím mezi 3 a 4. Úplně na konci to trochu získá drive, Alberta jsem si taky oblíbil, ale je to už moc pozdě, a ten zbytečný dort od pejska s kočičkou a nuda předtím jsou prostě příliš dlouhé.

pauele
25.06.2012 2 z 5

Po tom ako som bol nadsený prvou časťou serie o Heechee a krásne vymyslenom svete, mi neostáva nič iné ako nad celou touto sériou zlomiť palicu. Že druhú knihu písal pán spisovateľ na objednávku, že musel začať odkrývať tajomstvá ktoré robili s prvej knihy to najzaujímavejšie by zas až tak nevadilo. Avšak to, že celá kniha bola absolútne chaoticky napísaná, chýbalo jej úplne všetko čo by mala mať kvalitne rozbehnutá séria kníh, že nedokázala absolútne ničím zaujať, že jej potenciál bol prachsproste premrhaný to už sa odpustiť nedá. Dočítal som ju len s veľkým odporom a tam aj končím. 2* dávam naozaj len pre nevyužitý potenciál. Veľká, naozaj veľká škoda.

Neo1tex
21.12.2011 4 z 5

Výborné pokračování. Na začátku knihy jsem byl zmatený, jak Goro před Tokiem, ale po pár dalších seancích s knihou jsem se začetl a už to jelo. Když už jsem si myslel, že hlavní hrdina prvního dílu se v tomto díle neobjeví, byl tam...
Poslední třetina knihy je potom velmi strhující, děj se začne mílovými kroky hrnout ku předu. A na závěr nesmí chybět "oslí můstek" pro další pokračování. Už se těším na Setkání s Heechee.

space opera mimozemské civilizace

Frederik George Pohl Jr.
americká, 1919 - 2013
2004  83%Gateway
1987  81%Obchodníci s vesmírem
1995  82%Svět na konci času
2004  81%Za modrým horizontem událostí
2006  81%Cesta na Gateway

Kniha Za modrým horizontem událostí je v