Gateway

Gateway https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8927/bmid_gateway-L3U-8927.jpg 4 288 46

Heechee série

Lidstvo nachází ve Sluneční soustavě zařízení a stavby tajemné cizí rasy, která dostane jméno Heechee. Jejich technologie byla velmi rozvinutá a některé artefakty se ukázaly jako velmi přínosné a lidmi dobře využité. Nikdo ovšem neví, jak Heechee vypadali ani kam odletěli. Největším objevem je asteroid Gateway, cosi jako kosmická stanice s přibližně tisícovkou funkčních mezihvězdných lodí. Každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, prospektoři, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma. Někdy najdou poklad, jindy - smrt. Robinette Broadhead je jedním z nich...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Gateway , 1977

Jack Bauer
11.12.2012 2 z 5

Zajímavý příběh, ale nezajímavě psaný. Po chvíli jsem se začínal nudit. Ještě zkusím pokračování s Heechee, pokud to nebude zajímavější tak celou sérii vzdám.

orson
28.08.2012 4 z 5

Nevím jak, ale nějak jsem si popletl Setkání s Rámou a Gateway, takže asi do půlky knihy jsem si myslel, že čtu něco úplně jiného :) Ale to vůbec nevadí, tohle je také stará dobrá sci-fi, i když v tomto případě ono vyprávění ve vyprávění (hlavní hrdina se vypovídává u robota psychiatra) mi moc nesedlo. Jinak příběh a nápad úžasný!

Neo1tex
04.11.2011 4 z 5

Vynikající kniha.

Mám rád tyhle sci-fi, kde se to nehemží hmyzákama a nestřílí se na každým druhým řádku. Velmi dobře se čte a hned, jak si zvyknete na to, že se děj odehrává ve dvou časových rovinách, příběhu propadnete. Navíc fakt, že druhá časová rovina má opravdu kratičké kapitoly napomáhá svižnému čtení.

Jednání hlavního hrdiny je místy trochu iritující, ale přesto si k němu bez problémů najdete značnou dávku sympatií a budete mu fandit.

Bez váhání se pustím do dalších dílů. Heechee série po prvním díle vypadá skutečně velmi slibně.

valda
16.06.2011 5 z 5

Robinette Broadhead pracuje v potravinových dolech na Zemi. Lidí je příliš mnoho a pomalu se snaží osidlovat okolní planety. Na asteroidu poblíž Venuše je objevena zvláštní základna (Gateway), neznámé rasy Heechee. Je plná malých vesmírných lodí, které se umí pohybovat rychleji než světlo. Problém je v tom, že přestože výzkum Heechee probíhá už velmi dlouho, tak lidstvo o nich ví jen velmi málo, protože Heechee po sobě důkladně uklidili a nenechali nikde prakticky žádné záznamy, které by se podařilo nějak rozluštit. Lodě, které se pohybují rychleji než světlo jsou pro lidstvo obrovským potenciálem, postupně jsou vysíláni takzvaní prospektoři, kteří nasedají do lodí a vědci se pokoušejí naprogramovat loď, tak aby se dostala na nějaké zajímavé místo vesmíru a mohla od tamtud získat nějaké vzorky, ať už by se týkali Heechee nebo ne. Bohužel celý systém je natolik složitý, že se jen velmi málo prospektorů vrací živých. Pokud se jim ale podaří něco zajímavého získat jsou slušně odměňováni.
Takovýmto prospektorem se právě stává Robinette. Vyhraje v loterii a všechny svoje prostředky vloží na výcvik na prospektora.
Kniha je napsaná v takových třech rovinách, v první je civilně popisován život Robinette na Gatewayi, tísnivá atmosféra, večírky, čekání na ten správný let, nápor na psychiku za letu, kdy je posádka uzavřena v malém prostoru a neví jestli přežije, nebo objeví něco úžasného (tady mi to trochu připomnělo Odysseu). Druhá rovina se odehrává v budoucnosti, kdy Robinette rozmlouvá se svým elektronickým psychiatrem Sigfridem a my přicházíme na to, že Robinette je nakonec bohatý, nevíme, jak se mu to povedlo a evidentně ho to velmi psychicky poznamenalo. Tady mi někdy přišlo, že Pohl v té době trochu moc četl Freuda. A třetí rovina jsou takové různé útržky inzerátů, dopisů, dokumentů a podobně, které skvěle podtrhují nervózní a zvláštní atmosféru na Gatewayi.
U téhle knihy jsem se nemohl rozhodnout jestli 4 nebo 5 hvězdiček, protože hlavní hrdina mi nebyl moc sympatický, takový psychicky vyšinutý zbabělec (lehce jako z P. K. Dicka) a zase se toho zas tak moc světoborného nedělo, na konci jsem čekal něco zajímavějšího, a taky jsem moc nechápal o co šlo furt s těma homosexuálama :-). Ale komorně napsanou knihu jsem na druhou stranu hltal velkým tempem, protože atmosféra je skvělá, jsme v budoucnosti, ale lidstvo je naprosto primitivní v porovnání s neznámými Heechee, a dozvídá se jen minimální fragmenty znalostí Heechee, které mají ale obrovskou cenu. Další z šesti dílů si určitě rád přečtu.

Mayanea
08.03.2011

Báječná óda na to, jak je vlastně naše lidstvo ubohé - anebo jak moc jsou Heecheeové primitivní, možná zvládají to, co jsme my lidi už dávno zavrhli; nebo dělají totéž, ale po svém, ostroprdelním způsobu (nejsem záměrně vulgární, pouze odkazuji na knihu). Zajímavá práce autora s dvěmi dějovými rovinami, vskutku pozoruhodné. Psychologické epizody vlastně chápu (není to divný ?), i když se mi občas Sigfrid jevil jako ... nicnechápající tyran, který jenom jitří rány, ale to asi cvokaři bývají, nemůžu posoudit. Konec se mnou vážně POHL. Asi se z toho taky budu léčit hodně dlouho.
Nechci být bůhvíjak prosycená současnou mluvou, ale tohle bylo prostě "epický".
Malý ztracený Heechee, z tebe zbohatnem !
- - - - - - - - - -
- Je moc dobře, že se na rozchod s Drusillou díváš jako na poučnou zkušenost, Bobe.
- Jsem zdravej člověk, Sigfride. Proto jsem tady.
- Ale takový právě život je, jedna poučná zkušenost za druhou a když projdeš všemi poučnými zkušenostmi, absolvuješ a místo toho, abys dostal diplom, umřeš.

MartyMcFly
13.02.2011 5 z 5

Tak musím říct, že po přečtení prvních stran jsem pro zajímavost šel na legii.info (kde jsou komentáře), abych se ujistil, že ten blbej nejsem já. Nejsem, nebo aspoň ne v tomto. Děj knihy je totiž ve dvou časových rovinách, před a po jisté události.

Ta rovina "po" je u robopsychiatra, který je sám fakt "Cvok". A to doslova. Jenže hrozilo, že z těchto částí zmagořím i já. Co je ale divné je, že jsem je nakonec začal mít rád. Ale až nakonec, ne ze začátku.

Nosná síla stejně byla v prozkoumávání Gatewaye a zajímavých cestách do okolních soustav (okolí může být pár tisíc světelných let a nebo Alpha Centauri, vzdálené 6 SV L). Je zkrátka něco magického na průzkumu cizích soustav v podmínkách, které autor nastavil (blbé hoši, je to blbé), zvlášť tím stylem jak autor píše.

A ta všeobecná nihilističnost, vše je marné, je moc lidí a umřeme. Tedy oni umřou. Většina obyvatel je přeci .......

A tak konec, to byla krása. Nebeská. Hvězdná. Šokující a také silná. Jak tam bylo někde zmíněno, při pohledu na tyto obrovské vesmírné síly člověk ani nemá strach. Je to moc velké na to, aby to strach pochopil.