Gateway

Gateway https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8927/bmid_gateway-L3U-8927.jpg 4 288 46

Heechee série

Lidstvo nachází ve Sluneční soustavě zařízení a stavby tajemné cizí rasy, která dostane jméno Heechee. Jejich technologie byla velmi rozvinutá a některé artefakty se ukázaly jako velmi přínosné a lidmi dobře využité. Nikdo ovšem neví, jak Heechee vypadali ani kam odletěli. Největším objevem je asteroid Gateway, cosi jako kosmická stanice s přibližně tisícovkou funkčních mezihvězdných lodí. Každá je naprogramovaná k nadsvětelnému letu na vzdálené místo kdesi v neprobádaném vesmíru. Není možné je řídit, ale přesto se hlásí dobrovolníci, prospektoři, kteří se těmito loděmi vydávají do neznáma. Někdy najdou poklad, jindy - smrt. Robinette Broadhead je jedním z nich...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Gateway , 1977

enymey
11.05.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem poprvé četla u kamaráda a nedalo mi to a musela jsem si koupit pokračování. Svět vesmírných prospektorů je nesmírně vzrušující. Pasáže u psychologa jsou podle mě trochu nudné, ne-li zbytečné. Další díly už trochu ztrácí na intenzitě, ale Gateway je výborná kniha. Dokonce natolik, že jsem si kvůli ní zde založila profil :-)

Bašťák
05.03.2019 5 z 5

Chtěl jsem si po "novinkách" přečíst něco prověřeného ze "staré školy" a nejsem zklamán. Drsná až naturalistická sci-fi, která se nemazlí s hlavním hrdinou ani s ostatními postavami a zároveň nepříliš optimistická vize budoucnosti, to jsou ingredience slibující dobrý zažitek. Gateway, to je cesta a příležitost lidstva za dobytím vesmírných cest. Cesta, která až skutečně nastane (ať už s přispěním mimozemské technologie nebo bez), bude jistě lemována podobnými oběťmi, tragédiemi, zbabělostí ale i hrdinstvím jednotlivců, ostatně jako jakákoliv jiná cesta "pokroku" v dějinách lidské civilizace. /// Ještě oblíbená citace: "Jsou lidi co nemůžou překonat určitej bod ve svým emocionálním vývoji. ..... Je v nich něco, co neunese štěstí. Čím je to hezčí, tím víc toho musí zničit."

Jass
30.11.2018 3 z 5

Tak jsem to konečně dorazila... a tak nějak nevím, co si o tom myslet... Nápad geniální, styl poutavý a nutící k přemýšlení, postava naturalisticky nesympatická (ale zároveň docela sympatická... :D ). Tak proč mi nedělalo žádný problém knihu asi na měsíc odložit a téměř zapomenout? Zpětně se mi zdá, že začátek byl příliš dobrý a navnadil a pak to tak nějak... přežívalo. Samozřejmě mě zajímalo co přesně se stalo, ale Robinette mě tou dobou tak rozčiloval, že jsem mu to skoro přála. A když jsem se konečně dostala k tomu, co se stalo, nějak jsem nebyla schopná to úplně pochopit... jako v hrubých rysech chápu, ale nejrůznější detaily... nechci do toho rýpat, abych nespoilerovala, ale důvody a příčiny některých... věcí... zkrátka nevidím, nebo nechápu.
Momentálně mi to moc nesedlo, a tak jsem vážně dost rozpolcená s hodnocením, ale asi to nakonec nechám na těch třech hvězdičkách. Je to dobré, za přečtení to stojí, ale chybí mi tam ta "přidaná hodnota".
Edit: Po pročtení komentářů cítím potřebu podotknout, že mně se Sigfried líbil... Nápad s psychorobotem mi přišel zajímavý a rýpání v lidské psychice se mi líbilo... Ovšem Robbieho psychika je skutečně případ sám o sobě...

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Představte si, že máte k dispozici vesmírnou loď, již umíte pouze spustit a velmi omezeným způsobem ovládat - můžete také nastavit její kurz, ovšem v souřadnicích, které vám naprosto nic neříkají. Můžete objevit vesmírné poklady zanechané prastarou vyspělou rasou, anebo také můžete najít smrt např. poté, co vás loď vyhodí blízko neutronové hvězdy. Přesně toto dělají prospektoři, a my sledujeme osud jednoho z nich, který má z tohoto létání celkem pochopitelně strach.
Přestože se kniha četla výborně (přečetl jsem ji dohromady asi za den) a samotná myšlenka je parádní, ve výsledku to, co tvoří jádro knihy nejsou cesty do neznáma, nýbrž psychoanalýza hlavního hrdiny; ne, že by to vadilo až tolik, ale čekal jsem více dobrodružných výprav do vesmíru...

Jacck
28.07.2017 4 z 5

celá série Heechee byla vcelku kvalitní scifárna. Ale jedna hvězda musí dolů za ty psychoterapeutické pasáže s robotem-Freudem.

Sási
31.05.2017 3 z 5

(SPOILER) Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh - a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu!

Spoiler!

Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie klátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal. Vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá sklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.

Schary
30.12.2016 3 z 5

Kniha hodně kladně hodnocená, za mě lepší 3. Čekala jsem trošičku víc, dle recenzí tady a celkového hodnocení. Ve finále tedy trošku zklamání, fakt mě to nijak zvlášť nenadchlo. Hlavně ty sezení u robopsychiatra bylý značně nudné. Ani k hlavnímu hrdinovi jsem nepociťovala nějak veké sympatie. Zkusím ještě další díly, třeba se to v nich víc rozjede. Doufám, že se tám víc dozvíme o rase Heechee...

mitko
01.12.2016 4 z 5

Gateway sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších sfi-ci kníh na popredných miestach, a tak ako milovník tohto žánru som sa na neho patrične tešil. Anotácia ku knihe taktiež sľubuje nevšedný zážitok, kde sa budú objavovať nové svety a technológie pri dobrodružných výpravách. Tešil som sa na autorovu predstavivosť v tomto ohľade. No ale pre čítaní knihy mi prišlo ako keby ten svet, to objavovanie Heechov bola len veľká kulisa, slúžiaca len na testovanie psychiky hlavného hrdinu, no a jeho problémy boli veľmi....zaujímavé. Sedenia u psychorobota boli pre mňa v 80 % zbytočné a trápil som sa pri ich, pri tých omáčkovitých rečiach.

Druhá línia bola aspoň trocha zaujímavejšia, ale to cestovanie mi prišlo veľmi odbité, o Heechoch sme sa tu nič nedozvedeli (aj keď to asi kvôli priestoru v ďalších knihách) a väčšinu času tu sledujeme moralizovania hlavného hrdinu a jeho spanie so ženskými (no dobre trocha aj s chlapmi). Takže zatiaľ by som hodnotenie videl na slabšie 3*.

No ale kto by to bol povedal, že nakoniec najväčšie prekvapenie príde v mojej najnenavidenejšej časti knihy a to u sedení u psychiatra, kde od incidentu teplomera sa to zrazu otočí na silnejší emocionálny zážitok a ta posledná kapitola.. no bol to dosť prekvapenie, ktoré som v hlave ešte chvíľu mal..čo zdvihlo hodnotenie na 4*.

józi.odkudkam
20.11.2016 5 z 5

Taky byste chtěli v nadsvětelné, ufonské, půl milionu let staré rachotině, která si to na automat sviští vesmírem kdoví kam, čůrat strachy na podlahu? Ne?! No, naštěstí je tu banda porouchaných duší, tzv. prospektorů, a ti tuhle sci fi ruskou ruletu hrají.

Chápu námitky, že otevřít povídání stylem "kterak Jiří draka zabil" mnoho napětí neslibuje a taky souhlasím, že je prokládání děje otravnou robo-psychoanalýzou z větší části zbytečné; klidně stačilo nechat poslední sezení...a možná ještě to s teploměrem, to bylo vtipné.

Gateway vám na to ale kašle a rozjíždí se, rozjíždí se zvolna a s ní i bubínek v šestiraňáku...
...aby vám svým strhujícím závěrem spolehlivě vymalovala zeď.
nakonec 5 překvapivě silných *****

martin3420
13.08.2016

Další díly jsem nečetl, ale tohle je pecka. Skvěle napsané, jenom je škoda, že to není víc uzavřené.

Ivan F
02.08.2016 4 z 5

Keď som túto knihu čítal v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia, nebol som ani nadšený, ani sklamaný, ale pamätal som si, že som mal z knihy taký zvláštne dobrý pocit. Ako išiel čas, vôbec som si nevedel spomenúť, o čom táto kniha bola. Našiel som vydanie z roku 1992 v knižnici a prečítal som si knihu ešte raz. No a teraz neviem, či sa mám smiať alebo plakať. V každom prípade je to dobré sci-fi, avšak utopené v prehistorickom psycho balaste. No a sex každý s každým, to je už na vkuse každého, či mu to vyhovuje ... mne to nevadí, hoci som z toho vyrástol. :-)

WugWugs
17.03.2016 2 z 5

Ďalšia zo série klasík, ktoré čítam po rokoch, mi pripravila dosiaľ najväčšie sklamanie. Začína sa sľubne, nápad s robotickým terapeutom je vtipný, ale postupne sa stáva len repetitívnou výplňou, ktorej jediný zmysel je na jej konci. Tie dialógy sú vyslovene zlé, hrdina je nezmyselne hysterický a zároveň nad vecou (wtf?).

Línia objavovania je príliš málo sci-fi, príliš veľa blúdenia, párty a kopulovania s 10 z 12 ženských postáv, ktoré sa tam vyskytnú (doslova, počítajte, ja som si spomenul na 2, s ktorými nespal - nejaká nadriadená a tlstejšia úradníčka). Ústredná myšlienka, či cestovanie za artefaktami sú doslová odbité na pár stranách, niekedy ani to. Pokiaľ niekto, ako Korporácia, ponúka milióny za objavenie pár krabíc, hádam mi nebude stačiť to autorove skratkovité, že "o Heechee nič nevedia". Taktiež je Gateway značne poplatná obdobiu svojho vzniku, naivný pohľad na psychoterapie, nezáväzný sex každého s každým, hlavne s hrdinom a len tak mimochodom. Predpokladám, že vtedy boli tieto veci populárne a in, inak si neviem vysvetliť toľké knižné ocenenia.

Naporúdzi je porovnanie s Clarkovým Rámom, ktorý vznikol len o pár rokov skôr a sú si tematicky tak blízko (jeden by mohol povedať, že bez Rendezvous by nebol žiadny Gateway). Ráma však prežil čas skoro nedotknutý, a pokiaľ pri jeho čítaní som v duchu prosil Clarka o to nech mi povie ešte viac o záhadnej lodi a civilizácii, pri čítaní Gateway som prosil seba o viac strpenia, veď už mi nezostáva veľa strán do konca.

Jediné, čo ma ešte na sérii láka je možnosť, že práve v ďalších dieloch Pohl rozvinie to, čo nám tu len veľmi skúpo načrtol.

jirincz
15.02.2016 4 z 5

Ze začátku mě kniha opravdu vtáhla, byla hodně čtivá. Objevování nových věcí, obzvláště ve vesmíru, málokoho nechát vklidu. Pak to už začínalo být trochu zdlouhavé, ale dostali jsme se do cíle, který byl aspoň pro mě opravdu povedený a nečekaný. Pravda nepochopil jsem, co bylo cílem té mise, ale vyvrcholení bylo opravdu s wow efektem...

Co mě nehorázně iritovalo byla posezení s psychiatrem, vůbec nepobírám proč tam byla, bylo to fakt úchylné, erotické až pornografické popisky. Někdy se to táhlo i do halvní linky i s homosexuály, bez toho bych se obešel, chci číst sci-fi ne nějaký erotické či úchylné romány.

Docela zajímavá myšlenka byly různé vložené reporty z cesty, inzeráty, návody apod. Knihu to obohatilo, ač tedy přínos inzerátu moc nechápu, ale tak pro zpestření proč ne. Celkově jako sci-fi to pro mě fungovalo a bavilo a na nějaké další díly se rád podívám.

opic 12
25.07.2015 5 z 5

Žádné moc fylozofování,spíš slušná psychárna s odsejpavým dějem a navíc ve dvou časových rovinách,tyhle nepřímočaře vyprávěné knížky prostě miluju + ještě se čtenář jakoby víc ponořuje do světa Gateway prostřednictvím rámečku s inzeráty,palubními zprávamy ap.vskutku parádní jízda jako celek.Uvažuju,že po dočtení jen asi málo lidí nesáhne po pokračování ze série Heechee,příjde mi to jako představa dost nesnesitelná,takže ještě nějaký čas ve světě F.Pohla právě proto taky zustanu :)

Terva
08.06.2015 5 z 5

Tohle se mi líbilo. Krásné vesmírné dobrodružství, mimozemšťané a záhady. Rychle jsem to přečetl a vydal se pro druhý příběh.

kulivoko
22.10.2014 5 z 5

Pro mě je tohle nejlepší knižní série všech dob, možná je to velmi subjektivní názor, ale já jsem prostě s Robinettem vše velmi silně prožíval a naprosto jsem se s hlavní postavou knihy ztotožnil. Po dobu čtení jsem já sám byl Robinette.

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Rozhodně nejlepší kniha celé série. Pomalé odkrývání děje, spousta záhad a otázek. Sympatický hlavní hrdina.

Prometheus
02.09.2014 5 z 5

Pro mě zatím nejemotivnější čtení, které jsem zažil. Pomale jsem tomu propadal a četl více a více. Je velmi těžké odtrhnout oči. Kapitoly se Sigfridem mě ze začátku nebavily, ale ke konci a hlavně na konci mě to úplně dostávalo. Během těchto kapitol jsem sám přemýšlel o svém životě, vině, strachu a špatných zkušenostech. Trpěl jsem stejně jako Robbie. Po dočtení jsem jen ležel několik desítek minut a vstřebával pocity, které ve mně zůstaly nebo se probouzely. Naprosto šílené! Závěrem bych jen dodal: dejte mi první Jedničku a já vyrážím!

flippercz
21.02.2014 5 z 5

No tak tohle tedy bylo něco. Fantastické čtení. Právě jsem ji dočetl. Ke knize jsem se dostal náhodou v antikvariátu a hned jak jsem ji donesl, hned také začal číst. Nebylo to špatně strávených šest hodin. Nyní jdu na druhý díl s názvem "za horizontem modrého jevu ". Doufám že mě to nezklame.

patron
16.01.2013 5 z 5

Něco úžasného, doporučuju každému, kdo má rád sci-fi. Má to myšlenku, děj a úžasný konstrukt. Nemůžu jinak, než na plný počet a určitě to ještě někdy znovu přečtu.