Ódinovo dítě

Ódinovo dítě
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278987/bmid_odinovo-dite-boK-278987.jpg 4 1036 1036

Havraní kruhy série

První díl fantasy trilogie Havraní kruhy. Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě – bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není „vyvolená“, dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

Odinsbarn , 2013

MarekG
06.07.2018

Kniha z nakladatelství Host mě opět nezklamala. Ódinovo dítě je velice povedené fantasy s nádherně vykresleným prostředím inspirovaným severskou mytologií. Ale, jak se říká, má několik háčků. Ať jsem se snažil sebevíc, v knize jsem stále vyděl prvky z jiných knih. Například velmi výrazná podobnost mezi Slepými a Jinými z Písně ledu a ohně. Cestování mezi světy mi pak hodně připomínalo Zlatý kompas od Philipa Pullmana. Nevím, jestli je to jenom můj problém, ale nemohl jsem se vůbec začíst, hlavně ze začátku to byl občas boj, vlastně mi bylo docela jedno, co se bude dál dít. Pak se to ale zlomilo a od poloviny to už bylo v pohodě. Přesto všechno se ale kniha u mě na pět hvězdiček nevyšplhala, dávám čtyři, ale kdyby to šlo, dal bych spíš tři a půl.

Kačkaknihomol
25.06.2018 5 z 5

(ani nevíte, jak moc těžké je psát komentář ke knize, u které se zmohnete jen na primitivní citoslovce)

W.O.W.! Je opravdu vidět, že Host vydává (doufám) jen kvalitní fantasy. Naslouchač byl bezpodmíněčně děsně originální, zato tahle pecka sahá do jiných výšek. Norská, čistokrevná fantasy plná havranů, Hirky a ocasů (ať už částí těla, nebo lidí).

Náš příběh postupně začíná v nenápadné vesničce, kterou Hirka považuje za svůj domov, až po epický konec u Havraních kruhů. To vše se odehrává v kulisách podobným středověku. S Hirkou ale vyprávění nekončí, autorka přináší i pohledy Urda a Rimeho. Kniha je také prošpikovaná a protkaná báječným a nervy drásajícím stylem psaní, krátko-dlouhými kapitolami a popisy neustálé odhalujícími nové a nové věci. Čemuž taky napomáhá Hirčin neustálý útěk, ta holka pořád před něčím utíká! Abych to tak shrnula, další díly netrpělivě čekají na přečtení.

Lethania
25.06.2018 5 z 5

Konečně nějaká nová fantasy kniha, která se povedla a byla na 90% originální. Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale to bylo nejspíš způsobeno velkou dávkou informací. Kapitoly by mohly být kratší, ale pro zkušeného čtenáře je to pohodička. Za mě plný počet. Rozhodně stojí za přečtení. Další díl si určitě přečtu.

Dany1006
21.06.2018

U knihy mě štvala délka kapitol. Příběh byl dobrý, ale že bych měl nutkání knihu číst pořád, to ne.

Tucaka
14.06.2018 4 z 5

Poměrně zajímavý příběh, avšak kdyby mi některé pasáže dost silně nepřipomínaly hry o trůny. "Ledová zeď", "Slepí". Až na tyto výjimky knihy skýtá originální nápady.
Začínající příběh o nalezení Hirky jsem musela poměrně rozlouskat, jelikož jsem nic z knižního slangu nepochopila. Postupem času jsem porozuměla, ale kniha mě překvapivě přestala bavit ke konci. Bylo to chaotické, nepřehledné a pro mě nepochopitelně psané. Rozhodnutý osud hlavních hrdinů mě příliš nepřekvapil.
I přes některé nedostatky se mi kniha líbila a věřím, že druhý díl bude mnohem lepší.

LahoferRose
05.06.2018 5 z 5

No páni,stylem úplně jiné vyprávění než jaké jsem doposud četla. Autorka najednou začíná vyprávět. Hodí Vás do nového světa bez vysvětlivěk co kdo je, co je Obřad, Síla, přimknout, Rada, .... Až v průběhu čtwní se vše dovídáte. Ne však jednoduchým vysvětlením, ale z kontextu, z rozhovorů, z náznaků. Na mě takový přístup dělal ohromný dojem - cítila jsem, jako by autorka v tomto světě žila, jako bych tam žila já spolu s Hirkou a Rimem. A pak žádná vysvětlení přeci nepotřebuji. Ymslanda pro mne byla skutečnější. Bravůrní!

Ereniss
01.05.2018 4 z 5

Jak tak tady čtu, neměla jsem se začátkem problém jenom já. Chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale potom jsem se už jen nechala nést na vlnách Síly. :) Nemůžu dospat zítřka, kdy si půjdu do knihovny pro druhý díl.

Knihomolkajá
30.04.2018 5 z 5

Kniha ve mě zanechala opravdu hluboký dojem. Prvních sto stran jsem se sice zmateně přehrabovala textem s nadějí, že konečně pochopím, co se mi autorka snaží sdělit, ale poté, jako by mi v mozku přeplo a kniha začala neuvěřitelně rychle utíkat. Možná to bylo surovým stylem psaní autorky. Celý koncept i následovné provedení knihy byly opravdu špičkový a rozhodně tuto knihu zařazuji mezi nejlepší knihy tohoto žánru, co jsem kdy vůbec četla.

Apollka
26.04.2018 4 z 5

Kniha je velmi ordinérním příkladem fantasy, přesto má v tomto prozkoumaném žánru pěkný námět.

AjťačkaTýnka
22.04.2018 4 z 5

Začnu nejprve tím, co mě naštvalo:
- nemohla jsem se začíst! Až kolem strany 140 jsem teprve chytila slinu a začala si čtení užívat
- šíleně moc názvů, rituálů, postav a pojmenování, které nejsou vysvětleny a až postupným prokousáváním se knihou vám dojdou souvislosti či samotná podstata
- texty psané kurzívou na mě sem tam působily schizofrenickým dojmem a mnohokrát mi k textu nešly
- nerozvážnost Hirky a její víra (nevíra?) ve Všemocného (tak buď věřím nebo ne...)
- SPOILER!!!!! Hirka odstrčila Rimeho... achjo...
Co mě na knize naopak velmi bavilo:
- po pochopení všech jmen a obřadů mi přišlo bezva, že jsem se o nich vůbec dověděla (mnohé z nich totiž mají základ v severské mytologii)
- skvěle popsaná láska mezi dvěma lidmi, kteří vlastně nevědí, jak se chovat a čemu věřit
- bavilo mě číst souběžně několik dějových linek, které se pak seběhly do jedné
- pěkně se mi četlo o Síle. Autorka uměla skvěle popsat všechny příznaky od počasí až po vnitřní cítění

Příběh jsem přečetla za 3 dny - první dva dny jsem se nutila do těch 140 stránek a třetí den jsem zhltla zbytek. Celkově dávám knize **** - strhávám jednu hvězdičku za ten těžký začátek a kurzívu. Doufám, že druhý díl bude mít od začátku do konce co nabídnout a že děj bude ubíhat stejně rychle.

jmn7053
19.04.2018 5 z 5

Hirka, hlavní hrdinka je báječná. Ostatní postavy jí skvěle doplňují. Příběh vás bez okolků vhodí do rozjetého vlaku, takže se s dějem, postavami a celým světem knihy seznamujete tak nějak za běhu, ale není to nic co by knižní sportovec, zvyklý na 500 stránkový běh nezvládl! ;)
Moc se těším na pokračování!

MishRarach
17.04.2018 4 z 5

Abych se přiznala, první díl byl pro mě asi nejhůř stravitelný. Nicméně jsem se překvapivě nenechala odradit a dala tomuhle nového světu šanci.. Začátek nového světa, který čtenář nezná, je vždycky náročný a než se to rozjede, člověk pochopí souvislosti a podobně. Nicméně si myslím, že i přes ten podivný a lehce rozpačitý začátek si ta kniha zaslouží, aby si ji lidé přečetli. Hlavně kvůli pokračování, která tuhle knižní sérii vyhoupla mezi mou oblíbenou..

KerolWH
15.04.2018 4 z 5

Co k tomu říct... Po knize jsem sáhla až po téměř přinucení od bývalé spolužačky. Když jsem knihu uviděla prvotně v regálu, ani mě nezaujala. "Nechutná" obálka a název mi připomínala spíš nějakou "hysterickou" (čti historickou) prózu, které úplně neholduji a myslela jsem si, že je kniha ve špatné sekci.
No, když se na ni však kdysi dávno objevila první, mně viditelná recenze, začala jsem o ní uvažovat.
K samotnému čtení. Názvy matoucí, hlavní hrdinka se snaží být ve všem samostatná a nejlepší. Dobře, tam to zavání egoismem. Knihu jsem na 3 měsíce odložila. na 3 měsíce a vážně si upřímně myslela, že ji ani nedočtu. Vánoční svátky mě však přinutily knihu znovu otevřít a začít od začátku... Možná to byla spíš ta zvědavost na souvislosti se Severskou mytologií, o které se také zmiňuje. Znovu ty zmatené názvy, Hirka, Ocasatí, Havrani. A pak BOOM. Nemohla jsem se odtrhnout. Do lednice s knihou, do vany s knihou, odmítání řídit a radši jezdit autobusem, abych mohla číst. Kniha má příjemný překlad a hlavní hrdinka se ve finále ukáže být vcelku fajn.

Эva
11.04.2018 4 z 5

Pořád přemýšlím, jak tuto knihu ohodnotit... Sice to není rozhodně má první zkušenost s fantasy, ale chvílemi jsem se trochu ztrácela. Autorka svět, ve kterém se příběh odehrává, nijak nespecifikuje a nepopisuje. Dokonce jsem někdy uvažovala, jestli nečtu třeba už několikátý díl. Ale kniha se mi líbila, i když byla chvílemi trochu rozvleklá, nakonec z ní mám dobrý pocit. A hned jsem dala šanci druhému dílu :)

simona5r
10.04.2018 3 z 5

Zpočátku pro mě bylo velmi obtížné se ve všech názvech a místech zorientovat. Pak už to šlo, ale úplně mě ta kniha do sebe nevtáhla, něco tomu chybělo.

anna246
27.03.2018 4 z 5

Skvělý záporák, a skvělí hlavní hrdinové! Hirka není žádná hrdinka, která je ve všem dokonalá (což je jenom dobře, protože jí je jen 15) a na konci knihy jsem si vlastně uvědomila, jak jiná je od té Hirky co byla na začátku.
Dlouho mi trvalo, než jsem pochopila co se vůbec děje, protože jste do příběhu doslova hozeni a bez vysvětlení si spoustu věcí musíte domyslet sami. Ale po tom co jsem se zorientovala v příběhu jsem celou knihu přečetla tak rychle, že ani nevím jak se mi to podařilo :D

terka98
27.03.2018 5 z 5

Krásná severská fantasy. Je pravda, že ze začátku jsem se v ději trochu ztrácela, ale to se od vymyšleného fantasy světa dá očekávat. Prostě musíte počítat s tím, že je nutno, aby vás autorka seznámila s vymyšleným světem. A vzhledem k tomu, že ten její je obrovský, bude to pár desítek stránek trvat, než se děj řádně rozjede. Ale potom to zaručeně stojí za to. Knížka nám ukazuje drsný svět, ve kterém přežit není žádný med. A mnohem těžší je to pro někoho, kdo tam navíc nemá co dělat.

Audrina
24.03.2018 2 z 5

Musím říct, že mi kniha absolutně nesedla. Prokousávala jsem se jí asi tři týdny a ještě jsem ji musela proložit jinými příběhy. Celou dobu jsem se vůbec nedokázala začíst, přišlo mi to strašně málo dějové a zbytečně natahované. Vymyšlený svět byl zajímavý, ale hlavně ze začátku jsem se v něm ztrácela

Stringless
18.03.2018 5 z 5

Knížka Ódinovo dítě je prostě jiná, vyjímečná! Už podle obálky je jasné, že to není příběh pro každého, zvlášť potom pro ty se slabším žaludkem, má ale své vlastní kouzlo!

Nifredil
18.03.2018 4 z 5

Takhle má vypadat originální fantasy. Skvělé použití prvků a motivů ze severské mytologii, svébytný svět, zajímavé postavy - rozhodně stojí za přečtení.