Havířovina

Havířovina https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499028/bmid_havirovina-YfA-499028.jpeg 4 202 202

Spisovatelka pátrá po minulosti tajemného domu v rodné vesnici. Jak její mise dopadne? Havířovina je nevzhledný a zanedbaný dům v malé vesnici. Povídá se o něm, že přitahuje špatné věci — lidé tu umírají nebo přinášejí neštěstí ostatním. A kdoví, možná se tu dokonce objevují duchové… Jedna zdánlivě nepodstatná matčina poznámka o tom, že z komína Havířoviny opět stoupá kouř, vyvolá v hrdince románu zájem prozkoumat dům blíž. Vydává se tak po stopách historie tajemného a pravidelně opouštěného obydlí a prostřednictvím rozhovorů s obyvateli vesnice se snaží přijít na kloub tomu, jestli se v tomto místě skutečně odehrává něco nadpřirozeného, nebo je všechno jenom zvláštní souhrou náhod a smůly. O tom všem píše svůj román, od kterého si slibuje, že ji po trpké životní etapě a zatím spíše neúspěšné literární dráze vrátí do normálního života a přinese jí vytoužený úspěch. Na této dobrodružné výpravě do minulosti se kromě jiného setkává i se svými starými strachy — a poznává nové. Co jí návrat do rodné vesnice a touha napsat román o strašidelném domě ve skutečnosti přinese?... celý text

poselpulnoci
06.03.2023 3 z 5

Iva Hadj Moussa toho ve svém novém románu rozhodně nenabízí málo: zručně vyportrétovanou hlavní hrdinku, věrohodně zachycené prostředí českého venkova, poměrně napínavé odkrývání temné historie titulního domu i celé okolní vesnice a v neposlední řadě množství přiléhavých poznámek na téma spisovatelského řemesla či mezilidských vztahů. Přesto se zdá, že věnovala zbytečně mnoho energie i prostoru oné mysteriózní rovině své knihy, která se ukazuje být spíše vějičkou na čtenáře, jimž by nemusel stačit dobře napsaný venkovský román s tajemstvím.

martineden
28.02.2023 4 z 5

Od knihy jsem moc nečekala, a byla jsem příjemně překvapena atmosférou, popisem obyčejně neobyčejného života jedné čtyřicátnice. Hodně plasticky před námi defiluje vesnice se svými obyvateli, vztahy, láskami... Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.

los
26.02.2023 2 z 5

jak píší mahdal, Mufka či sgjoli níže: slibné téma i prostředí, ale vyprávěno tak nějak bez šťávy; hned na začátku mne zaujala vize-vzpomínka na lesní přízrak, jenže pak se to celé zvrhne v další z mnoha přecitlivělých fňukání "je mi čtyřicet, nikdo mě nemá rád a nevím, co se sebou" ve verzi "jsem neúspěšná spisovatelka a nevím, o čem psát"; tajemno je vyvoláváno uměle a nakonec vyšumí doztracena, protože z mysteriózna se vyklube zase jen ta lidská zloba a nenávist

sgjoli
26.02.2023 3 z 5

Havířovina je kniha, u které jsem se opět nechala nalákat zajímavě znějící anotací. Přiznám se však, že z nějakého důvodu jsem měla pocit, že půjde o něco hororového nebo o čtení s nádechem thrilleru, ale možná jsem anotaci pochopila trochu jinak, protože z knihy se vyklubalo něco trochu jiného. Ale přitom nemohu říct, že bych byla vysloveně zklamaná. A navíc si za to asi mohu spíš sama, že jsem měla očekávání trochu jinde.
Po pravdě řečeno, ten začátek knihy mi dal trošku zabrat. Na můj vkus byla hlavní hrdinka až moc sebelítostivá, ten začátek mi připadal takový ufňukaný. Jasně, uznávám, každý člověk prožívá určité životní události jinak, ale tady jsem se s hlavní hrdinkou nějak úplně nepotkala.
Čím víc se ale čtenář noří do příběhu, tím víc je pohlcen. Je pohlcen nejen atmosférou té vesnice a místních vztahů, ale také přemýšlí, co se vlastně v domě zvaném Havířovina děje a dělo. Aspoň tak jsem to měla já. Ta aura tajemna tu nakonec v nějaké míře je, byť není tak silná, jak jsem třebas doufala.
Autorka tu každopádně zobrazuje řadu bolestivých, těžkých témat, o kterých je určitě třeba mluvit a je dobře, že to proniká i do literatury. O to víc, když to jsou témata, která mohou potkat každého z nás nebo někoho v našem blízkém okolí. Nejsem schválně konkrétní, abych nespoilerovala a vy nepřišli o pointu knihy. Nicméně ta témata jsou z knihy zcela zřetelná, takže každý čtenář určitě pochopí...
Kniha sama je psána z pohledu hlavní hrdinky, které tak díky tomu vidíme do hlavy - jako bychom četli její myšlenky. Je tomu uzpůsoben i styl psaní - je to dost nespisovné. To by asi někomu mohlo při čtení dělat problém - chápu, že někdo v písemné preferuje jazyk spisovný. Na druhou stranu, když to máme vnímat jako sondu do hlavy hlavní postavy, ruku na srdce - spousta z nás při přemýšlení používá nespisovné varianty slov a bereme to jako normální. Je pravda, že jsem se při čtení na tomhle také párkrát zasekla, ale obecně to asi nevnímám jako něco vyloženě negativního. Jen na to raději upozorňuji, pokud byste se do knihy chtěli pouštět a jste zrovna na toto citliví...
Nakonec hodnotím lepšími 3 hvězdami, tak 3,5 - ten začátek mne bohužel prostě neoslovil a chvilku trvalo, než jsem se do příběhu začetla a začala nasávat to sdělení, které se autorka snažila předat. Určitě tu však vidím přesah, který si čtenář z knihy může odnést, a za to jsem určitě ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

LuckaH2
25.02.2023 3 z 5

První kniha, kterou čtu od této spisovatelky. Četlo se to celkem dobře, chvílema zajímavé, uvěřitelně tajemne a strasidelne. Uveritelne mezilidske vztahy, stud... Nejvíc se mi libil babinec v knihovně, to je fakt ze života. Ale priznavam, ze jsem od knihy cekala víc

jitka7326
25.02.2023 2 z 5

Kniha mě nalákala anotací o tajemném domě. Hlavní hrdinka mu byla nesympatická a přišlo mi, že ona ani autorka neví co se se sebou.

Mufka
22.02.2023 2 z 5

Na to, jak je kniha tenká, jsem ji četla poměrně dlouho. Nikdy mi nebyla žádná postava v knihách přímo nesympatická, ale všechno je jednou poprvé. Téma jako takové by mohlo být zajímavé, ale celou dobu se mi zdálo, jako by ani autorka, ani hlavní hrdinka nevěděly, co vlastně chtějí říct. Rozhodně mě to nenalákalo k přečtení další její knihy. A pokud je toto její nejlepší kniha, jak je napsáno níže, tak si nejsem jistá, že bych sáhla i po nějaké budoucí...

reva85
09.02.2023 4 z 5

Moje první kniha této autorky, o které jsem nikdy předtím neslyšela. Mně se kniha líbila moc, je to kraťoučká knížka, tajemná a napínavá. Jen ten konec mi přišel takový "odfláklý". Jinak stojí za přečtení :-)

mahdal
29.01.2023 3 z 5

Má první kniha od autorky; 2,5 hvězdy. Nemusel by to být vyloženě špatný příběh - téma, námět i zápletka by napovídaly tomu, že kniha by mohla být dost stabilní základy, na kterých by se dalo zajímavě stavět. Bohužel zpracování nebylo precizní.
Sonda do života ženy středního věku, která nemá vybudovaný stabilní rodinný život dle představ ostatních může být zajímavým tématem, ale nesmí spadnout do nižšího stylu. Mám pocit, že tato kniha místy nad propastí kýče balancovala.
Autorka do knihy nepochopitelně zapracovala různá klišé, neobratné výrazy, prázdné věty co do významu, až mi často přicházelo na mysl, zda to vůbec korektoři četli.
I z hlediska žánru je nevyvážená - příběh koketuje s thrillerem, detektivkou a místy i psychologickým či milostným románem. Jako by autorka nevěděla, co chce vlastně čtenáři sdělit.

Kaja1
24.01.2023 3 z 5

Haviřovina, dům obestřený záhadami, který může stát v kterékoliv vesnici. Není to jen příběh domu, ale i lidí, kteří zde žijí. Je to o hledání sama sebe. Je to pěkný kaleidoskop lidí a jejich osudů, kteří mohou žít kdekoliv, ale na té vesnici je hold na ně lépe vidět.

Marekh
20.01.2023 4 z 5

Od autorky jsem už četl knihu DÉMON ZE SÍDLIŠTĚ (YoungAdult), která se mi bohužel příliš nelíbila. Nicméně chtěl jsem dát autorce ještě jednu šanci, a tak jsem se začetl do knihy HAVÍŘOVINA, která se mi líbila mnohem více.

Kniha vypráví o mladé ženě, spisovatelce, která se navrací do místa svého bydliště ke svým rodičům, a rozhodne se napsat v pořadí již třetí román, který bude pojednávat o domě HAVÍŘOVINA a jejich obyvatelích, kteří zde žili. Tento chátrající dům se nachází v její vesnici a nemá dobrou pověst.

V románu jsem našel humor, strašidelné i romantické chvíle a situace, se kterými se můžeme setkat v běžném životě. Hlavní hrdinka se ve svých vzpomínkách také navrací do svého dětství a postupně je všechno vysvětleno.

Acinore
19.01.2023 2 z 5

Nevím proč tato kniha vůbec vznikla a o čem měla být. Přijde mi to úplně zbytečné dílo, ploché, povrchní a jen vám to sebere pár hodin života. Občas je to psané dobře, občas zastydle. Jako by to psali dva lidi.

iveta3689
19.01.2023 3 z 5

Dobře napsané, čte se samo. Je to ale jedna z těch knih, které si brzy pamatovat nebudu. Lepší průměr 3,5/5*.

iz67
31.12.2022 4 z 5

Čtivá, vtipná kniha, dostatečně krátká, abyste ji s chutí slupli za 2 večery.

Kackac77
29.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Knížka se mi moc dobře četla. Začalo to jako takový psychologický román, hlavní hrdinka se vrací ve středním věku k rodičům, je sama, neúspěšná spisovatelka a navíc přišla o práci. V rodné vesnici se rozhodne napsat knihu o domě, kolem kterého je spousta pověr a tajemství, říká se, že tam straší. Kolem domu je spousta záhad, úmrtí, dokonce vražd. Začíná to tak mysteriózně, jakože dům - Havířovina - má negativní energie a je tam přítomno zlo. Hrdinka románu začne pátrat, ptá se místních lidí, a postupně se z toho mystéria stává spíše případ pro policii. Knížka byla napínavá, zajímavá, pořád jsem čekala, co bude dál, ... Ten konec mě ale překvapil. Jako by to celé vyšumělo do ztracena...

magnolia
15.12.2022 3 z 5

Nevím proč tomu tak je, ale čtení téhle knížky mi střídavě šlo a nešlo. Přitom se mi líbí, jak autorka píše, zase vybrala jiné prostředí než sídliště, hrdinka je tentokrát mladá žena, ne dospívající kluk, je tu trocha napětí, humoru i jedno náhlé vzplanutí. Možná je to způsobeno mojí předvánoční roztěkaností. Zkuste a uvidíte sami.

ŠárkaD.306
24.11.2022 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od Ivy Musa. Démon ze sídliště mě osobně bavil stejně, ale tahle kniha je míň žánrová a bude se líbit širší cílové skupině. Opět se tu setkáte s dobrým, příjemně uzemněným dramatem, který vám vrátí naději v budoucnost českého literárního světa.

Ahait
14.11.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem si vyhlédla už v edičním plánu. Čekala jsem, až vyjde. Přečetla jsem ji za pár hodin, je čtivá, zápletka možná jednodušší, ale ideální oddechovka. Doporučuji.