Havířovina

Havířovina https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499028/bmid_havirovina-YfA-499028.jpeg 4 202 202

Spisovatelka pátrá po minulosti tajemného domu v rodné vesnici. Jak její mise dopadne? Havířovina je nevzhledný a zanedbaný dům v malé vesnici. Povídá se o něm, že přitahuje špatné věci — lidé tu umírají nebo přinášejí neštěstí ostatním. A kdoví, možná se tu dokonce objevují duchové… Jedna zdánlivě nepodstatná matčina poznámka o tom, že z komína Havířoviny opět stoupá kouř, vyvolá v hrdince románu zájem prozkoumat dům blíž. Vydává se tak po stopách historie tajemného a pravidelně opouštěného obydlí a prostřednictvím rozhovorů s obyvateli vesnice se snaží přijít na kloub tomu, jestli se v tomto místě skutečně odehrává něco nadpřirozeného, nebo je všechno jenom zvláštní souhrou náhod a smůly. O tom všem píše svůj román, od kterého si slibuje, že ji po trpké životní etapě a zatím spíše neúspěšné literární dráze vrátí do normálního života a přinese jí vytoužený úspěch. Na této dobrodružné výpravě do minulosti se kromě jiného setkává i se svými starými strachy — a poznává nové. Co jí návrat do rodné vesnice a touha napsat román o strašidelném domě ve skutečnosti přinese?... celý text

Hana.Jirků
11.10.2023 5 z 5

Tohle mě bavilo. Jdu do knihovny pro další knihy paní Ivy.

adlen
09.10.2023 5 z 5

Myslím, že v knížce bylo všechno. Detektivka, láska, román z vesnického života a další. Ze začátku jsem furt čekala tu Ostravu nebo šachty, ale že to je barák majitele se jménem Havíř jsem fakt nečekala :-) Kniha se četla příjemně, moc se mi líbila.

adel_21
06.10.2023 3 z 5

Zpočátku mě kniha lehce nudila, nakonec byl ale příběh vcelku fajn a dobře se četl. Takové obyčejné čtení - nemyslím to negativně, jen prostě nic extra, ale vlastně vůbec ne špatné :-)

Fiddis
19.09.2023 4 z 5

V prvé řadě, proč ubírám jednu hvězdu - všudepřítomné "ý" mě zkraje strašně rozčilovalo (něco zaprášenýho, vývoj každýho, malebný údolí...).

Ale jinak - velmi se mi kniha líbila. Takový obyčejný a přitom zajímavý příběh opředený tajemnem. Chtěla jsem číst dál a dál a četlo se to moc hezky (krom výše zmíněného nešvaru :-)) Některé věty byly krásně poskládané, jako např. "Špičky smrků v ouvoze propichují naducaný černý oblaka."

Za mě prostě jo.

petrarka72
08.09.2023 4 z 5

Bavilo mě to. Havířovina je barák na spadnutí, který pojmenovali po prvním majiteli a ve kterém údajně straší. A stejnojmenný román je příběh o holce, která se vrací do rodičovského domu ve vesnici ironicky zvané Nadějkov. Která se vzpamatovává z rozchodu. Která nachází zlo úplně jinde, než kde ho hledala. A domov také... Některé věci by mohly být ostřeji pojmenované, spousta věcí je jen naznačená a nedotažená, ale jako nenápadný horor s přesahem to pro mne funguje.

KildeNor
08.08.2023 1 z 5

Autorka se snaží, ale nemá co říct jak formou, tak obsahem. Plytké a kašírované.

Aya81
06.08.2023 3 z 5

Knížka byla takový průměr. Rozplétání historie a vztahů v malé obci, zejména těch, točících se okolo trochu strašidelně působícího starého domu. K tomu řešení osobních problémů hlavní hrdinky. Nic moc zajímavého příběh nepřinesl, žádný velký literární zázrak se nekonal. Ale vcelku příjemné čtení.

Janina2609
04.08.2023 4 z 5

Příběh i zpracování se mi moc líbilo, románek s truhlářem příběh naopak osvěžil. Čtení bylo příjemně tajemné i napínavé, konec zajímavý.

ed.itka
05.07.2023 3 z 5

Jako oddechovka je knizka dobra, ale vlastně čtenáři nic nedá. Spousta témat naťuknutá a dále nerozpracovana. Souhlasím s mnoha komentáři níže. Nevyužitý potenciál.

Katulinka69
29.06.2023 2 z 5

Upoutávka v rádiu byla lákavá, knížka sama ale nic moc

Ivule9
20.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Havířovina mě docela bavila, bylo to napínavé, trochu tajemné a autorčin styl mi sedl.

Příběh o nepříliš úspěšné spisovatelce před čtyřicítkou, která se vrací po rozchodu k rodičům do rodné vesnice, a tam sepisuje svou třetí knihu o "Havířovině" - tajemném domě, jenž údajně přitahuje zlo.

Hlavní hrdinka zpovídá starousedlíky a z jejich výpovědí si skládá střípky mozaiky, co se v Havířovině kdy stalo, a do toho si mezi řádky řeší své osobní problémy.

Asi bych z příběhu vyškrtla (nebo pojala jinak) "románek" s truhlářem, ten mi tam přišel trochu jako pěst na oko a působil tak nějak rušivě, ale je to jen můj dojem

Jinak se kniha četla dobře, autorka v ní stihla naťuknout několik závažných témat, a bavilo mě i rozplétání příběhu. Konec na mě působil useknutě, pořád jsem byla ponořená v příběhu a najednou takový ten neočekávaný sek a konec...

Havířovinu můžu s malými výhradami doporučit.

veriszv
13.06.2023 3 z 5

Styl psaní autorky mě moc bavil, ale příběh trochu pokulhával. Až moc nadnesených témat a žádné úplně do hloubky. Celé to pak bylo takové neslané nemastné. Zkrátka nadšením neskáču, ale jako fajn oddechovka, proč ne.

Kopretinka784
30.05.2023 3 z 5

Moje první kniha této autorky. Podle názvu to vypadalo na příběh z prostředí těžby uhlí, ale kdepak. Připomínalo mi takový deníček čtyřicetileté ženy. Místy napínavý, místy obyčejný, místy humorný. Četl se dobře, ale že bych z něj byla nějak nadšená a plná dojmů, to ne. Asi ještě chvíli počkám s četbou další knihy této autorky.

PetraH.
19.05.2023 3 z 5

Lákavé téma nakonec převážil humor a někdy i přesné vykreslení archetypálních postav, plusem je i otevření aktuálních společenských témat. Příběh horkotěžko drží pohromadě, postav je zbytečně moc, když pár stran před koncem napjatě čekáte, jak to dopadne, nechcete se seznamovat s novou postavou a vracet s vypravěčkou úplně mimo jakoukoli dějovou linku. Škoda, dalo se z toho vytěžit víc.

EvaHonsová
15.05.2023 5 z 5

Autorka má dar vtáhnout čtenáře do děje, je schopna burcovat svým stylem psaní. Naprosto skvělý závěr, ten nás všechny vede k zamyšlení a zodpovědnosti. Kniha se mi moc líbila. Doporučuji a těším se na další.

karol.cadex
09.05.2023 3 z 5

Au, tak tohle mě skoro až fyzicky bolelo. Hlavní hrdinka, zároveň vypravěčka příběhu, je tak nesympatické a umělé a do reálnýho života nepoužitelné stvoření, že nechápu, jak mohlo autorce přijít fajn ji vůbec použít. Strašnej a otravnej a zamindrákovanej člověk, což se s ní vleče skrz celý příběh a čtení to úplně protiví. To, co má být cynismus, je jen jakási neuvěřitelná póza, chvílemi jsem se při čtení i cítila trapně. A to regulérně nesnáším.
To, co se v knize odehrává, je posledních pár let v českém rybníčku děsně moderní, a už mě to popravdě asi taky trochu nudí. Pokud je ale maloměstská nátura vykreslena věrohodně, nemám s tím jediný problém a u jihočeských vesnic se velmi bavím. Tady autentičnost úplně chyběla. Babky byly protivný, dědci jak přes kopírák. Teď tam jakýsi mysteriózno v podobě starýho baráku, do čehož ale skáčou neustálé nářky vypravěčky. Pointa knihy spočívá samozřejmě jen ve starým ponaučení, že zlo se neschovává ve věcech, ale vždy v lidech.
Ale zase s odstupem si říkám, že ten příběh vážně nebyl blbej. Jen nešťastně uchopen.

papada
20.04.2023 4 z 5

Ivy Hadj Moussa styl psaní mě hodně baví a Havířovinu jsem si, stejně jako její předchozí knihy, moc užila. Postavy jsou opět uvěřitelné a jako ze života, pověstný autorčin cynismus taky nechybí. Je to čtivé, reálné. Za mě skvělý literární počin a těším se, s čím Iva Hadj Moussa přijde příště.

juanito39
22.03.2023 2 z 5

Ano, Havířovina je čtivá, má drajv, cynismus vypravěčky umí pobavit a je často skutečně povedený, byť někdy jeho čtenářská vděčnost odvádí autorku od toho, co chce vlastně vyprávět a zbytečné věty tak zahlcují text, ale... Zhruba v polovině už tak relativně krátké knihy čtenář vlastně prokoukne, že se tam nic moc nestane, a ani styl se nijak neposune. Hlavní postava pořád jenom někam chodí, získává informace, které ji daní lidé z různých (ne)důvodů předtím zatajili a tím je nám celá "záhada" vlastně ozřejmena. Je pravda, že závěrečná odhalení jsou docela překvapivá, ale ve chvíli, kdy nemáte k postávám žádný vztah a jejich jména si skoro ani nepamatujete, protože text v ich-formě neustále strhává pozornost k vypravěčce (stejně jako zmíněný cynismus a věčné stěžování si), je jasné, že to nefunguje. A to se ani nechci rozepisovat o romantických scénách s truhlářem, který podle popisů vypadá jako z reklamy na Mrože nebo z filmu pro dospělé, což mě víc rozesmávalo než cokoli jiného. A i jeho funkce pro stavbu příběhu a formování hlavní postavy je dost pochybná.

Je to všechno škoda, protože Havířovina má dobré momenty, jen prostě nenabízí nic, co už bychom nečetli nebo neviděli jinde. V takovém případě by musela překvapit něčím jiným - a to bohužel nedělá.

Pog
21.03.2023 4 z 5

Za mě kniha byla určitě fajn a jako oddechovka ideální. Takové čtení ze života s věrohodně vykreslenou atmosférou českého venkova, uvěřitelnou hlavní hrdinkou a nádechem tajemna (podle anotace jsem ale čekala spíš něco na způsob Darcy Coates). Rozuzlení toho všeho bylo překvapivé, ale věrohodné.

Atuin
19.03.2023 2 z 5

Kniha se mi nelíbila, nebylo to upřímné, bylo to umělé a navíc opakující se motiv české literatury tady dost silně zaostal. Prostě nikterak nevyniklo nic co zřejmě vyniknout mělo a mohlo a vyniklo pouze plytké opakování toho co není v knize až tak zajímavé. Nevadilo mi odkazování se spisovatelštinu, jelikož v určitých knihách se člověk může dost dozvědět o pozadí různých věcí. V únoru jsem četla Andromeda od Therese Bohnman a tam bylo dobře zaostřeno na vydavatelství a práci v něm ( což si dost lidí dost idealizuje). Tady mi to ovšem přišlo až snad prázdné, jako bych četla z jedné strany deníček, to trochu přehráním. Nevím. Nevadí mi nejasnost vyprávění, ani nejednoznačnost podkreslení postav ( tedy myslím) vadí mi ta dřina, která je z toho znát.