Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Harry Potter a väzeň z Azkabanu
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259184/bmid_harry-potter-a-vazen-z-azkabanu-IKy-259184.jpg 5 13296 13296

Harry Potter série

V tretej knihe ujde z čarodejníckej väznice Azkaban Voldemortov priateľ Sirius Black, ktorý jedinou kliatbou zahubil trinásť ľudí. Kde sa ukryl? Na Rokforte? Harry nie je v bezpečí ani medzi hrubými múrmi čarodejníckej školy v okruhu svojich spolužiakov. Medzi nimi je totiž zradca...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

VivienRavenhill
11.08.2023 5 z 5

Třetí rok v Bradavicích je oproti předešlým dvěma podstatně ponuřejší a dramatičtější. Hlavní hrdinové si prochází začínající pubertou a jsou jeden na druhého dost protivní. Celý svět je nefér, na každém kroku číhá nějaká nespravedlnost nebo nebezpečí. Popravy nevinných hypogryfů, hrozivé polibky mozkomorů, vrby mlátičky či zlé arogantní tety. Humor je výrazně okleštěn, i když jej lze nalézt např. v hodinách jasnovidectví u profesorky Trelawneyové. Legračního Zlatoslava Lockharta střídá na trůně profesora obrany proti černé magii záhadný Remus Lupin se svým velkým tajemstvím a venku řádí uprchlý masový vrah - údajný Voldemortův kámoš. Který jde, jak jinak než po slavném Harrym. Toho však podstatně víc zajímá famfrpál nebo tajné návštěvy Prasinek. I přesto, že se zde proplétá několik pestrých dějových linií se příběh čte snadno a není vůbec matoucí. Velkolepé vyvrcholení v Chroptící chýši i následný spád s Hermioniným obracečem času vyvolává dle mého názoru ten správný wow efekt. I když je Vězeň z Azkabanu oproti prvním dílům tolik jiný, není o nic horší, ne-li právě naopak.

Bewiz
09.08.2023 5 z 5

"Väzeň z Azkabanu" ma zahalil do svojho temného pôvabu a odhalil úplne nové vrstvy kouzelného sveta Harryho Pottera. S každou stránkou som bol vtiahnutý do záhadnej zápletky, ktorá ma nenechala ani na okamih. J.K. Rowling opäť preukázala svoje majstrovstvo vytvárania príbehov plných napätia, zvratov a emócií.

Harryho tretí rok na Bradavickú školu čarodejníckych umení priniesol nečakané zvraty a nových postáv, ktoré boli rovnako zaujímavé ako tie, ktoré sme už poznali. Pri sledovaní, ako sa postavy vyrovnávajú s minulosťou a hľadajú odpovede, som sa cítil, akoby som bol s nimi každým kúskom cesty.

Napriek temnému tónu príbehu som si užíval aj jeho humor a nezabudnuteľné momenty, ktoré len pridali na autenticite. Priateľstvo medzi Harrym, Hermionou a Ronom sa ešte viac prehlbilo a ukázalo sa, že aj v najťažších chvíľach stojí za to držať sa pohromade.

"Väzeň z Azkabanu" mi priniesol vzrušenie, dobrodružstvo a hlboké emocionálne okamihy. Pre mňa je to jedna z najlepších kníh zo série Harry Potter a dôkaz toho, že kouzelný svet je stále plný prekvapení a čarov. Táto kniha ma nenechala ľahostajným a potvrdila, prečo milujem tak veľa túto sériu.

PS. Dumbledore je stále jedna z najlepších postáv v knižnom svete a vždy by som chcel byť ako on. A Ron vôbec neni taký dement ako vo filme, je vlastne veľmi vtipný chalanisko.

Shindo
23.07.2023 5 z 5

Ako z filmov, tak z kníh o HP je Väzeň z Azkabanu môj najobľúbenejší. Nie je tak nevinný ako predošlé dva diely, do rozprávkového sveta sa pomaly a nenápadne začína vkrádať temnota.

Kniha je oproti filmu omnoho bohatšia, viacero vecí je tu vysvetlených.

jan.para
19.07.2023 5 z 5

Čtivá klasika. S každým dalším dílem temnější a temnější.

Astonius
09.07.2023 5 z 5

Tento díl byl daleko víc propracovanější a temnější, já jako dospělý čtenář jsem se velmi bavila, přitom je to psáno s neuvěřitelnou lehkostí, že tomu krásně rozumí i mladí. Jsem moc ráda, že neznám filmy, protože vývoj situace v druhé polovině mě tím pádem velmi překvapil a s celým řešením všech rozjetých zápletek jsem byla moc spokojená. Pěkně a dojemně je zpracováno téma Harryho ztráty rodičů, které se vine celým příběhem jako hlavní všudepřítomný motiv. Krásné čtení.

olívoil
03.07.2023 5 z 5

Třetí kniha o Harry Potterovi a jeho přátelích je prodchnutá dalšími postavami.............kniha je pochopitelně více plná, než to, co bylo ve filmu.............nezklamala a vřele ji doporučuji

Knižní_kout
06.06.2023 5 z 5

Zatím můj nejoblíbenější díl. Všechno to začíná dostávat obrátky. To nastupující tajemno a temnota je úžasný! A navíc...je ti Sirius, kdo by o něm nechtěl číst.

Gedofrey
02.06.2023 5 z 5

Můj asi nejoblíbenější díl. Paradoxně první, který jsem přečetl, protože první dva jsem viděl poprvé jako filmy. Dětství je pryč a začíná přituhovat. Atmosféra úplně jiná než u prvních dvou dílů. V chroptící chýši mám při čtení husí kůži i po všech těch letech. Hrátky s časem bývají většinou dost ošemetné, ale zde na výbornou. Jasných pět.

smazenaryba
01.06.2023 5 z 5

Z prvých troch s prehľadom najlepší diel. Niekoľko rafinovane prepletených dejových liniek, dynamický dej, napätie a príjemne mrazivá atmosféra. Bez nadsádzky moderná klasika fantasy žánru.

stanislav0373
01.06.2023 4 z 5

Příjemný poslech, i když jsem čekal, že rozdíl mezi knihou a filmem bude větší. Ale jo, čím pokročilejší díl, tím více mě příběh baví.

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Tento díl patří mezi moje nejoblíbenější. Nejvíc mě baví cesta záchranným autobusem, rozbroje Rona a Hermiony kvůli jejich mazlíčkům, komentáře Lee Jordana ve famfrpálovém utkání proti Zmijozelu a závěrečné Siriusovo vyprávění.

Dietwithstyle
22.04.2023 5 z 5

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších dílů už od dob, kdy jsem knihy jako dítě četla poprvé. Ta konečná část kde se příběh rozuzlí je naprosto skvělá.

Adele02
22.04.2023 5 z 5

Tenhle díl je zaručeně jeden z nejlepších.

Stidave
18.04.2023 5 z 5

Vynikající. Temné, tak akorát dlouhé a úžasně originální. Vysvětlovačka na konci sice trochu zbrzdila tempo, ale to je tak jediné, co mohu Vězni vytknout.

Maki21
14.04.2023 5 z 5

Na Harrym Potterovi není co vytknout, prostě skvělá kniha jako vždy

denniys
12.04.2023 5 z 5

Kámen mudrců mě nadchnul, Tajemná komnata nadšení trochu srazila a Vězeň z Azkabanu nadšení opět vystřelil do výšin.. V tomto díle se láme pomyslná hranice dětské četby a příběh se stává dospělejším. Harry Potter je opravdu skvělá série, nechápu, proč ji čtu až nyní..

heavy66
08.04.2023 5 z 5

Ve třeťáku přituhuje, nálada je mizerná, legrácky slábnou, počasí studené, deštivé, nevlídné. Příběh se stává dospělým, i když je stále plný kouzelných věcí a bytostí. Profesor ochrany proti černé magii vás připraví na bubáky, karkuliny, tůňodavy a děsovce, ale na azkabanské strážné, kteří si libují v rozkladu a zoufalství, a vysávají z člověka mír, naději a štěstí, je i on krátký.
Dobrý konec očekáváme všichni, děti i dospělí, a dostane se nám ho měrou vrchovatou. Takže Expecto Patronum!

StrYke
07.04.2023 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha namluvená Pavlem Zedníčkem. Děj série o Harrym Potterovi graduje a z dětského čtení se pomalu stává něco temného a mysteriózního. J. K. Rowlingová s každým dalším dílem zlepšuje svůj pisatelský um, rozplétá příběh stále více a připravuje si půdu na to hlavní, co pak spojuje všechny následující díly. Čte (/poslouchá) se to velmi dobře. Nejvíce mě bavily části, které byly nadstavbou nebo se lišily od filmového zpracování - a takových části je zde v porovnání s předchozími dvěma díly o poznání více. Každý fanoušek tohoto světa by si měl knižní předlohy přečíst.

berry1009
04.04.2023 5 z 5

Třetí díl Harryho Pottera byl vždy můj nejoblíbenější. Má to šmrnc od první do poslední kapitoly. Není tam nic navíc a nic tomu nechybí. Dá se to v podstatě přečíst na jeden zátah. Knihu jsem nosil na všechna možní soustředění a i po asi šestém přečtení je pořád dobrá. A stejně tak film je tím nejlepším, co se natočilo.

FejKýý
03.04.2023 5 z 5

Tak a mám za sebou už i třetí díl HP. Už uplynula docela doba, když jsem dočetla druhý díl. A netroufám si říci, kdy začnu číst čtvrtý díl s názvem Ohnivý pohár. Mě Harry Potter strašně baví, je strašně čtivý. Ale často se do něj musím nutit a jediný důvod proč, je že už jsem prostě viděla xx krát filmy, znám je nazpaměť a vím, co tam zhruba bude. Samozřejmě dost věcí je v knize jiných a to se pak začtu a pár stránek mi uteče jako nic. Ale stává se to opravdu jen občas. Takže uvidíme kdy budu pokračovat. Jinak se mi například líbilo více v knize než filmu ta část o Pobertovým plánku. Taky celkově jak teď více chápu a vše tam je vysvětleno. Jediné co za mě bylo lepší ve filmu než v knize, tak to část která se odehrávala v Chrčící chýši, v knize to bylo zdlouhavé a vlastně nic se tam pomalu nedělo.