Perníková chaloupka

Perníková chaloupka https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155721/bmid_pernikova-chaloupka-ODX-155721.jpg 4 147 147

Hammarbyjská série série

V krátkém časovém sledu dojde ve středním Švédsku k několika bestiálním vraždám, které zpočátku zdánlivě nemají nic společného. Když komisař Conny Sjöberg z policejní stanice ve stockholmské čtvrti Hammarby začne tušit, že mají spojitost, případ dostane děsuplný ráz. Někde se pohybuje člověk, jehož pohnutky jsou velmi osobní a ojedinělé a který se před ničím nezastaví. Stáváme se svědky strašlivých vražd, sledujeme práci policie pod vedením komisaře Conny Sjöberga a vyšetřovatelky Petry Westmanové. Švédská spisovatelka Carin Gerhardsen nás nechá nahlížet do deníku vraha a barvitě a detailně líčí prostředí velkoměsta i předměstí i charaktery a sociální východiska postav, které jsou psychologickou kresbou nezapomenutelné.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Vyšehrad

Pepparkakshuset , 2008

Aniga
07.08.2016 3 z 5

Bohužel na první pohled každý, kdo trochu jen čte krimi, vraha odhalí.... no kdo by to jen mohl být?
Zápletka je tak jednoduchá, že ani nestojí o řeč, zatímco my musíme počkat na závěr, který mne také moc nepřekvapil.
Téma knihy je velmi zajímavé, jen kdyby příběh byl více propracovaný, určitě by měl mnohem více úspěchu.
První díl série mne nepřesvědčil o tom si okamžitě sehnat pokračování a prožít další vyšetřování, škoda...

trudoš
20.01.2016 2 z 5

Můj problém s Perníkovou chaloupkou spočívá hlavně v průhledné zápletce. Prozaické kličkování Carin Gerhardsenové na mě od prvních stran působilo strašně křečovitě, takže finální zvrat byl stejným překvapením, jako povánoční slevy. Ale i když tohle všechno svedu na svou literární paranoiu, hlavní slabinou knihy stále zůstává dějová rozvláčnost. Jako čtenář už od začátku znáte souvislosti, přesto musíte víc jak tři čtvrtě románu čekat na kriminalistky, než si spojí 2+2, a konečně dojdou k první zásadní stopě. Pak už příběh nabere alespoň nějaký spád a přestane být pouze přehlídkou vynalézavé brutality, kterou navíc natahuje druhá dějová linie s hlavním zločinem zcela nesouvisející. Frajeřinkou jsou i postavy, které připomínají mluvící loutky, a kromě toho, že často komplikují vyšetřování, mají tendenci šablonovitě moralizovat či intelektuálně hodnotit. Nakonec na celé té nastavované tragice oceňuji jedině krátký rozsah, který odpovídá záměru - trocha napětí na cesty, a pak zapomenout.

konicekbily
27.12.2015 3 z 5

Dětská šikana, negativní prožitky mládí mohou ovlivnit celý další život. Zbytečné kličkování děje, jednoduchá zápletka, moc mne nepobavila.

kleo9554
03.04.2015 4 z 5

Zase jsem od začátku tušila pointu. Zdálo se mi, že vyšetřování se vleklo, ale asi to je reálnější než v seriálech:-)

LPG
24.03.2015 5 z 5

Kniha mě doslova nadchla! po dlouhém hledání opravdiu čtivé severské krimi, nemohu hodnotit jinak než 5ti hvězdami. Jsem rozmazlená Olsenovým Oddělením Q a tak jsem k této knize přistupovaa trochu více skepticky, protože jsem si říkala, co by se muselo stát, abych narazila na podobné oddělení. Hammarbyjská série se mi dostala pod kůži a tomuto pokušení nedokážu odolat, proto po prvním dílu jsem musela letět do knihkupectví pro další. Skvěle vykreslený děj a psychologie vraha! Milovníkům severských autorů musím jen doporučit!!!

martin5337
09.03.2015 2 z 5

Dle hodnocení jsem četl asi úplně jinou knihu. Krimiromán od ženy pro ženy ?
Neskutečná nuda. Už i Babička Boženy Němcové mi přijde napínavější.

Souhlasím s Baboušem, podobných zbytečných vsuvek, jako byla ta o vaření, je tam přespříliš.

rtesarova88
22.01.2015 5 z 5

Další skvělá severská krimi.
Od začátku napínavé, skvěle psychologicky propracované (deník vraha). Vřele doporučuji všem, kteří ujíždějí na severských thrillerech jako já.

simona7488
28.10.2014 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem :) spokojenost, doporučuji

Neri
23.10.2014 5 z 5

Kniha mě nadchla. Hodně zajímavá psychologie postav ( zejména vraha ), příjemně vykreslený osobní život vyšetřovatelů, přiměřená dávka napětí, žádné nesmyslné dějové zvraty a akce nad kterými by rozum zůstával stát a poměrně zásadní téma, se kterým se tak často v knihách nepotkáváme. Autorčin styl mi hodně připomíná K. Fossum a jsem hrozně ráda, že jsem našla další severskou autorku, jejíž knihy se mi tak dobře čtou.

Evik30
19.09.2014 4 z 5

Jedna z lepších severských detektivek. Líbil se mi styl psaní i psychologie zapracovaná do textu. Při čtení jste měli pocit že vraha musíte od začátku znát nakonec bylo ale vše jinak. Conny Sjoberg mě svým vyšetřováním zaujal a docela už se těším na druhý a třetí díl, které už mám doma přichystané. Hammarbyjská série má celkem 6 knih já jsem sehnala v knihovně zatím jen tři, ale určitě se časem dostanu i k těm třem posledním.
Doporučuju jako oddechovou krimi ve které je vše jinak než se původně čekalo.
Co mi na knize vyhovuje snad nejvíce je rozsah stran. Ty tlusté bichle které pomalu neudržíte v ruce už mě přestaly bavit. Stejně je tam většina omáčky takže nakonec by počet stran mohl být poloviční.

VladkaBU
05.09.2014 5 z 5

.... super, čtivé, napínavé, překvapivé, víc nenapíšu. Asi by byl v každé větě spojler. Těším se na druhý díl.

Adria Orici
01.09.2014 5 z 5

Knihu jsem četl déle než je mým zvykem u těchto tenčích příběhů. Ptáte se proč? Příběh mě pohltil tempem, perfektním vykreslením děje a postav. Nebudu více rozebírat, opakoval bych komentář čtenářky Lenourt.

Lenourt
17.08.2014 5 z 5

Neodvažuju se napsat cokoliv konkrétního, protože asi cokoliv u této knihy by mohlo být považováno za spoiler. V každém případě moc doporučuji, kniha vám zbystří všechny smysly a napjatí budete od začátku a do konce, čím blíž bude zakončení, tím víc budete napjatí a knihu nedáte z ruky ;-)

asterixka
13.05.2014 5 z 5

Bezvadná detektivka s psychologickým náhledem. Zpracované téma dětské šikany je poměrně běžné, ale zde velmi povedeně zpracované. Navíc sympatičtí vyšetřovatelé s běžnými rodinnými starostmi.... nenudila jsem se ani chvilku!

Hella
29.03.2014 4 z 5

Čtivé, poutavé a hned vás chytne a vtáhne do děje. K tomu se rozvíjejí soukromé příběhy hrdinů a jednoduše to nemá chybu.

Ankavi
01.12.2013 5 z 5

Pěkná severská krimi. Jedna dějová linie byla vyřešena, druhá se začala v průběhu knihy nenápadně proplétat a zůstala nedořešena, už se těším na další díl. V napětí jsem byla udržována po celou dobu. Psychologie postav pěkně propracovaná, rozuzlení pro mě sice malilinko předvídatelné, ale ani to mně nezkazilo celkový velmi dobrý dojem.

M.V.Z.
16.10.2013 5 z 5

Zajímavá detektivka. Moc dobře napsaná. Je to taková příjemná oddychovka. Závěr mě překvapil. Taky mě mrzí, že tam rozjely Petřino vyšetřování a pak to nijak neukončili, jen že DNA souhlasí s některými znásilněními a to bylo vše. Už se těším na další díl.

Izu
12.09.2013 4 z 5

Zajímavá detektivka se sympatickými vyšetřovateli.Dává nám podnět k zamyšlení,kam vede dětská šikana.Jen mi chybělo vysvětlení k vyšetřování Petry,snad se její případ bude dál řešit v dalším díle.

Babouš
05.09.2013 2 z 5

Průměr. Nezklame ani nepřekvapí. Zápletka celkem předvídatelná. Jediné, co mi po dočtení zůstalo v paměti je scéna, kdy manžel hlavní hrdinky vaří těstoviny.

macer1991
12.08.2013 5 z 5

Velmi dobre ..... s vybornym záverom. Už sa tesím na dalšie knihy autorky

Carin Gerhardsen
švédská, 1962