Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/bmid_genialni-pritelkyne-neapolska-saga-genialni-pritelkyne.png 4 1905 1905

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

Shari
28.10.2017 5 z 5

Četla jsem v době, kdy jsem měla rozečtených víc dobrých knih a říkala si, že to zase takový zázrak není a horkotěžko jsem to dočetla. S cca půlročním odstupem si na tu knihu a její hrdinky vzpomenu a dnes jsem se rozhodla koupit si další díl. Autor(ka) je skvělá vypravěčka, dokázala vykreslit atmosféru Neapole a velmi přirozeně vypráví, co se odehrává v dívkách. Zdálo se mi to celé velmi banální a plytké, ale právě ta "normálnost" mě s odstupem času na tom baví nejvíc.

alicej
26.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepsich a nejkvalitnejsich knih posledni doby. Autorka je neuveritelna vypravecka a i kdyz se muze zdat, ze se nic nedeje, deje se vsechno.

Alizon
25.10.2017 5 z 5

Genialni pritelkyne se ukazala byt knihou primo genialni. Pred ocima mi pri cteni naskakovaly sceny jako ze stareho italskeho filmu, protoze prostredi je vykreslene skvele. At uz se v knize dotykame jakehokoliv tematu - povalecna chudoba, politicke nazory, postaveni zen, vztahy mezi rodici a detmi, vztahy mezi bohatymi "pany ctvrti" a temi chudymi (to vse se deje jen jaksi mimochodem, jako kulisa k problemum mnohem vice intimnim) - ustrednim tematem je celozivotni vztah a pratelstvi Eleny a Lily. Toto pratelstvi je vsak velmi komplikovane, plne vzajemneho soupereni, pochybovani o te druhe i o sobe same, ovlivnovani se a silnych emoci. Na konci knihy se uzavira jedna zivotni epizoda, zaroven je hodne otevreny a tak uz se nemuzu dockat dalsiho dilu tetralogie, ktery si urcite poridim (a zrovna v techto dnech vychazi v cestine i dil treti).

eldo
12.10.2017 5 z 5

Dlho som vahala ci si knihu kupit alebo nie. Nakoniec som sa odhodlala a nelutujem. Bala som sa siahodlhych opisov ale nakonec som zistila, ze to bolo na knihe to krasne, ako ma autorka dokazala vtiahnut do myslenia a citenia postav ako by som bola vedla nich a prezivala to vsetko s nimi. Uz mam objednanu aj dvojku a velmi sa tesim ako to cele bude pokracovat dalej. Za mna odporucam a to som skor citatelom detektivok. ;-)

Marcela52
07.10.2017 5 z 5

Velmi dobře a autenticky napsaný příběh, který se odehrává v chudinské čtvrti Neapole v padesátých letech 20 století. Na pozadí plasticky vykreslené atmosféry čtvrti, kde každý každého zná a s typicky italským temperamentem se řeší rodinné i sousedské spory, vtahuje autorka čtenáře do příběhu, na který bude dlouho vzpomínat. Lila a Elena, každá po svém, hledají cestu z neradostného prostředí a sní při tom o úspěchu, lásce a bohatství. Atmosféra knihy mi dost připomněla Pasoliniho Darmošlapy z římských periferií. Výborné, moc doporučuji a už se těším na pokračování....

jaro999
04.10.2017 4 z 5

Čtivě napsaná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Autorka je skvělá vypravěčka, dobře dovede udržet čtenářovu pozornost. Podařilo se jí vystihnout prostředí chudých neapolských čtvrtí.

Audrina
02.10.2017 5 z 5

Co napsat o knize, o které toho už bylo řečeno tolik? Byla jsem uchvácená autorčinou genialitou ohledně popsání ženského přátelství, které, i když si to nechceme připustit, funguje na bázi rivality. V některých rysech Eleny jsem se našla, a myslím si, že jsem nebyla jediná.
Konec byl až moc otevřený, ale rozhodně vás donutí sáhnout po pokračování.

Danago
25.09.2017 3 z 5

Takže tentokrát jdu opět proti proudu. Knížka mě osobně nebavila. Není to můj šálek čaje. Bohužel popis dětství v Neapolské periferní čtvrťi v období 50. let, mě moc nebavil. Chybělo mě trochu napětí. něco , co bych očekávala. Navíc knížka není nijak ukončená a vlastně nutí čtenáře přečíst další díly, aby se dozvěděl vysvětlení zápletky, která je nastíněná hned v první kapitole. No zatím nevím jestli mě toto vysvětlení natolik zajímá, abych přečetla další dva díly.

Sorrow
22.09.2017 4 z 5

Velmi živá a vrstevnatá záležitost. Na pozadí skutečných historických událostí Elena mistrně vykresluje příběh dvou malých slečen, které musí dospět rychleji, než by se jim bývalo líbilo. Láska, přátelství, ale i rivalita a všudypřítomná špína neapolské čtvrti - to všechno jen podpořeno autorčiným úžasným stylem a perfektním překladem. Knihu moc doporučuji a doufám, že v dalších dílech budu osudy jednotlivých postav sledovat s ještě větším napětím :)

DeeKrakova
18.09.2017 1 z 5

Navnadena komentáři ale nedocetla jsem. Popisy krásné, no povídání o životě dvou malých slečen, kde se nic převratného vlastně neděje, mě nebavilo.

kamibe
10.09.2017 5 z 5

Velmi se mi líbila. Napsat takové detailní popisy takovým způsobem, aby u nich čtenář neusnul ani je nepřeskakoval, to mi připadá jako velké umění. Těším se na druhý díl.

cace
07.09.2017 4 z 5

Vcelku dobré čtení, ale nenadchlo mě to úplně. Ale nenechte se odradit a čtěte, na pokračování se můžete těšit. Všechny postavy a jejich příběhy se začínají rozvíjet.

Elisa220
24.08.2017 5 z 5

Krásný román. Propracované postavy. Ta neuvěřitelná učitelka Olivierová. Všechno je tak vrstevnaté: charaktery, popisy, samo místo. Ty jemné náznaky. Líbilo se mi všechno, všechno. Tenhle typ románů miluji. Páni, dívat se do hlavy Eleny, všechny její krásné i méně krásné myšlenky. Zamilovala jsem si obě dvě hlavní hrdinky, jejich přátelství, obdiv, rivalitu, odlišnost, pablesky závisti -prostě celý ten syrový život. A ten styl psaní, prostě jsem se v Luzzatti zabydlela a cítila puls celé čtvrti, tolik odlišného, zajímavého, horkokrevného žití. A také miluji boty a úplně jsem prahla mít boty od Cerullových :) Boty, které se šijí ručně, fortelně. Toužíte tam zajít a mrknout se do výlohy. Všechno je to napsáno tak, že z toho dýchá život, skutečnost. Mistryně fabulace je Elena Ferrante, ať je to pseudonym kohokoli. Druhý díl už mám přibalený na dovolenou. Zakázala jsem si pokračovat hned dál. Chci si trochu užít těšení na návrat do Neapole.

Ronny
24.08.2017 2 z 5

Tak zase jednou byla vychválena kniha, která si dle mého názoru tolik chvály nezaslouží. Zase jsem se jednou navnadila a dva díly si koupila. Druhý díl nedočten.

Malachime
21.08.2017 5 z 5

Nádherně skutečná a živá kniha. Překrásně napsaná a perfektně přeložená. Strhující příběh, od kterého jsem se nemohla vůbec odtrhnout.

maid
13.08.2017 4 z 5

Příjemná kniha na letní odpočinutí, Ferrante píše příjemně, velmi detailně a ji jisté, že o čem píše, zná moc dobře, zda je kniha autobiografická se dá jen spekulovat, ale podle mě je to nanejvýš pravděpodobné. Přestože jsem v Neapoli nikdy nebyla, měla jsem jí po dobu čtení knihy stále před očima. Konec sice skončil nijace, ale to se dalo předpokládat, neboť je to první díl tetralogie. Musím ale přiznat, že mě nenažhavil na přečtení dalšího dílu, ten si přečtu, příležitostně, ale nemám potřebu ho číst okamžitě.

Ildi
02.08.2017 5 z 5

Nebola zlá, ale čakala som niečo lepšie. Veľa sa o tej ságe písalo, takže moje očakávania boli väčšie. Ale určite sa teším na ďalšie časti.

lenamor
31.07.2017 5 z 5

Úžasná knížka, která mě naprosto pohltila. Nejdřív jsem měla pocit, že se nic pořádně neděje přitom se toho dělo strašně moc. Krásný čtení

bookcase
29.07.2017 4 z 5

Nebylo to špatné, ale díky velké mediální masáži, kterou knížka měla, jsem čekala něco víc. Uvidíme, co přinese pokračování.

teresinha
24.07.2017 4 z 5

Tenhle příběh patří mezi takové, ve kterých se toho moc neděje a strašně moc děje zároveň. V zásadě sledujete dětství a dospívání na periferii Neapole, kde je málo peněz, spousta špíny a emocí. Čekejte sousedské spory, velké vášně, mafii (ale takovou maloměstsky neškodnou) či křivdy z minulosti. A mezi tím dvě kamarádky, co vlastně ani moc kamarádkami nejsou. Když o tom tak přemýšlím, to se mi na celé knize líbilo asi nejvíc. Že vedle těch velkých italských gest vedlejších postav to ty dvě holky zas tak moc nežerou.