Filozof, který nebyl moudrý

Filozof, který nebyl moudrý https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164262/filozof-ktery-nebyl-moudry-164262.jpg 4 232 55

Byl vlahý večer a zdálo se, že prales v horkém soumraku zadržuje dech. Šamanka Elianta seděla před vchodem do své chýše a sledovala Sandra, který se k ní blížil. Proč se ten tajemný cizinec, prý filozof, s takovou urputností tajně snaží zničit mír a harmonický život jejího kmene? Už nepoznávala své blízké, nerozuměla jejich reakcím… Co provedli, aby si něco takového zasloužili? Elianta cítila, jak v ní s každou hodinou roste odhodlání nedovolit tomu muži, aby si zahrával s jejich štěstím… Nová kniha autora mezinárodního bestselleru Muž, který chtěl být šťastný je podmanivým a inspirativním příběhem, který nás přivádí do srdce Amazonie a ponouká nás k zamyšlení nad vlastní existencí a nad způsobem života, který vedeme. Sandro, mladý filozof žijící v New Yorku, se vypraví mezi jihoamerické indiány, které viní z rituální vraždy své ženy. Zosnuje důmyslnou pomstu a rozhodne se podkopat samotné základy, na nichž spočívá jejich kultura a přístup k životu: harmonické sepětí s přírodou, rovnováha, vnitřní svoboda, intenzivní prožívání přítomnosti a autentická spiritualita. Pokusí se jim vštípit hodnoty, které jsou vlastní západní společnosti: konzum, honba za mamomem, materialismus, racionalita, kult individualismu, soutěživost a egoismus. Podaří se Sandrovi, představiteli moderní západní civilizace, narušit harmonický svět „primitivních“ divochů? Byla Sandrova žena skutečně rituálně obětována? Kniha Filozof, který nebyl moudrý je příběhem střetu dvou pojetí života, která stojí proti sobě, ale také výpravou do hlubin lidské duše. Laurent Gounelle je psycholog, spisovatel a uznávaný odborník na rozvoj osobnosti. Již šestnáct let cestuje po světě a setkává se s výjimečnými lékaři a léčiteli, ať už jde o americké experty v oblasti neurologie a neurolingvistiky, peruánské šamany nebo balijské mudrce. V jeho dílech se odráží jeho zanícení pro filozofii, psychologii a duchovní rozvoj. Je autorem románů Bůh chodí po světě vždycky inkognito a Muž, který chtěl být šťastný, který se stal mezinárodním bestsellerem.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Rybka Publishers

Le Philosophe qui n'était pas sage , 2012

Tereza K.
29.03.2018 3 z 5

Zcela opačný styl, než na jaký jsem byla doposud u tohoto autora zvyklá. Stále však zůstávají pasáže, které nutí čtenáře k zamyšlení a "uvědomění". V této knize jsou však v podtstaně menší míře než například v příběhu Muže, který chtěl být šťastný. Líbilo se mi postupné odhalování děje, ačkoliv zápletka nebyla nijak mistrně propracovaná. S koncem knihy jsem ale nebyla v souladu. Hodnotím jako průměr, který neurazí ani příliš nenadchne :-)

StihOMam
28.03.2018 2 z 5

Laciné. Jako celek ve mně budilo dílko dojem nerozvinutého potenciálu, nelogicky našroubované součástky, snahu předhodit čtenáři téma, které je momentálně "in", zkrátka jednoduchý příběh o životní "pravdě" podaný nevěrohodně. Víc se mi toho bohužel nelíbilo, než líbilo, přitom nápad vštípit zlo do dobrácké kolonie je brilantní. Závěr? Už už se schylovalo k dobré pointě, ale opět: zase laciný.

AKul
12.03.2018 2 z 5

Kniha na mě působí dojmem, že ji autor "odflákl". Děj snadno předvídatelný. Rušily mě nesmyslné dialogy s domorodci (takhle by člověk z nějakého amazonského kmene bez přístupu k vymoženostem a vzdělání západní společnosti nekomunikoval, sorry). Taky mě zaujalo, jak si takhle týpek z New Yorku přijede do pralesa a v pohodě si povídá s "divochy", asi multilingvista. :D Zkrátka nedotažené, škoda, jiná kniha od stejného autora ("Bůh chodí po světě vždycky inkognito") mě velmi zaujala.

Garfinela
26.02.2018 5 z 5

Na knize se mi nejvíce líbilo, že většinou se dozvídáme, v jakém srabu se nacházíme teď a co udělat pro to, abychom se zklidnili, byli šťastnější, uvolněnější a láskyplnější. A mnohdy na ty rady a návody koukáme a moc se nám to nezdá. A tady je to vlastně celé naopak a najednou spousta těch původních rad a návodů nám dává smysl, když vidíme, jak se ze šťastných a spokojených lidí dají udělat závisláci a závistivci. A vůbec nevadí, že někdy to působí trošku nereálně, důležité je, co si z toho odneseme.

Ester71
03.02.2018 5 z 5

Jednoduše geniální..
Co k tomu dodat.

Jasmi88
28.01.2018

Knížku jsem před pár dny dočetla, je to má druhá kniha Gounella.
Co se týče příběhu tak mi ukázal, jak je velmi jednoduché manipulovat s lidmi. Aniž bychom si to uvědomovali, setkáváme se s tím každý den. Tak jak manipulovali s Indiány tak takhle přesně s námi manipulují sociální sítě.

olejnice
27.12.2017 5 z 5

Ach jo ... je to hrozné vidêt to na papire jak plytce žijem a nechame se lehce ovlivnovat... náš materialni svet - jak smutne !! Souhlasim s nazorem, že by to mêla byt povinná četba...

Krisst00
16.11.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která stojí jednoznačně za přečtení! Nejedná se o dílo, ve kterém by šlo o příběh jako takový, ale spíše o celkovou podstatu, kterou s sebou kniha přináší. Jedná se o popis rozdílného nahlížení na životní hodnoty mezi "západní" civilizací a indiány. V popředí našeho zájmu stojí touha po uznání, hromadění majetku či strach z nedostatku, zatímco u indiánů záleží především na pocitu sounáležitosti s přírodou a ostatními. V knize je popsán způsob, který vede k postupnému rozkladu rovnováhy mezi indiány na základě aplikace "našich" každodenních zvyklostí (negativní zpravodajství, soutěživost, izolace,...). Pokud čtenář bere celý příběh s lehkou rezervou, tak se jedná o velice příjemné, zajímavé a inspirativní počtení.

Něha
02.11.2017 2 z 5

Na tuto knihu jsem se asi těšila až moc. Konec je předvídatelný a děj také. Nic závratnéhose u mě bohužel nekonalo.

PetraFrenz
24.10.2017 4 z 5

Knížka opravdu stojí za přečtení, i když je psána zvláštním jazykem, ale s jasnou myšlenkou. Příběh v této knize je ukázkou, jak uvést činy do praxe.

tarasnica
09.10.2017 1 z 5

První dojmy super, ale konec už byl velká nuda. Posledních cca 50 stránek utrpení...

Otas17
31.08.2017 5 z 5

Kniha mi připadá trochu odlišná oproti jiným autorovým knihám, jedná se spíše o příběh. Nicméně se četla dobře a snad mě i donutila přemýšlet o tom, aby se člověk nenechal slepě sžírat nenávistí...

JointlieKat94
10.08.2017 3 z 5

Tohoto spisovatele mám hrozně ráda, jeho knihy byli vždy strašně pozitivní, a dechberoucí.. ale u téhle jsem se bohužel zklamala. Jak změnit život indiánů.. strašně negativní postavy!.. no, nevím. Štvalo mě, že to nedocházelo ani Eliantě.. smutný příběh.

Janin
22.04.2017 5 z 5

Jedním slovem a jedním dechem- nádhera.Pane Gounelle,tak ta se Vám povedla.
Dvojí pohled na život,do hlubin lidské duše........Láska,můj milý,to je esence života.Bez lásky není život:

marara
31.01.2017 2 z 5

Příběh celkem banální, ale zajímavá moudra o rozdílech mezi západním způsobem života a životem indiánů. Nastavuje nám zrcadlo, ve kterém ukazuje, jak naše civilizace člověka kazí, odpoutává od sebe sama, jak nás nutí srovnávat se s jinými a ne pěstovat to dobré v nás, v důsledku čehož jsme jen frustrovaní.

Lucky_one
31.10.2016 5 z 5

Na jednu stranu až naivní pohádka, na druhou krutá pravda. Chvílemi jsem cítila až nechuť číst dál, ne proto, že by se mi kniha nelíbila, ale tak nějak jsem se bála, "co jim zase provede". Dávám 5 hvězdiček a označuji jako povinnou četbu pro poctivé sledovače televizních novin na Nově. :)

qydko
28.08.2016 5 z 5

Příjemná letní kniha s dobrou radou, jak se dívat na svět. Není moc náročná a přitom plná hluboké moudrosti.

petrucha86
14.07.2016 5 z 5

Krásná kniha se zneklidňujícím poselstvím, ale krásným uklidňujícím koncem.

Fifth Element
14.03.2016 4 z 5

Určitě nebyla příběhem tak dobrá jako ostatní Gounellovy knihy (proto hvězda dolů), nicméně myšlenky jsou stále stejne kvalitní..

suezie
28.01.2016 5 z 5

Já prostě knížky Laurenta Gounella zbožňuju ... A tato není výjimkou. Užila jsem si ji od první do poslední strany a vím, že si ji ještě mnohokrát přečtu. Miluju to spojení příběhu s filozofií či psychologií v jeho knihách. Bavíte se a zároveň se dozvíte jeho pohled na svět, který mě pokaždé inspiruje. Nevím, co víc k ní lze říct, nejlepší je, se do ní ponořit a naplno s těmi Indiány prožít každou minutu...