Dychové cvičenia

Dychové cvičenia https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237846/bmid_dychove-cvicenia-c9w-237846.png 5 3 3

Americká prozaička Anne Tylerová v románe Dychové cvičenia, za ktorý bola odmenená Pulitzerovou cenou (1989), opisuje jeden deň v živote Maggie a Iru Moranovcov. Hoci predstavujú nanajvýš nesúrodý manželský pár — Ira je životom sklamaný, večne nespokojný a introvertný, kým Maggie prekypuje energiou, je spontánna, výbušná, posadnutá potrebou každému pomôcť — napokon zisťujú, že ich zväzok je napriek vzájomným výhradám nerozlučný. Autorke, pohybujúcej sa na pomedzí komickosti a tragickosti, sa podaril autentický portrét americkej rodiny stredných vrstiev, ktorých životné kolízie i drobné radosti sú však blízke ktorejkoľvek rodine. Tým, že do deja vsúva spomienky oboch protagonistov a mení perspektívu rozprávania, docieľuje šírku a mnohovrstevnosť románu. A. Tylerová (1941) vyštudovala slavistiku na Columbijskej univerzite a svojimi jedenástimi románmi patrí k popredným autorkám súčasnej americkej literatúry — kritika ju prirovnáva k J. Updikeovi. Jej preferovanými témami sú partnerské či rodinné vzťahy, ktoré spracúva s obdivuhodným psychologickým vcítením a s láskavým humorom. Predchádzajúci román Cesty pána Learyho (1985) bol úspešne sfilmovaný.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Breathing Lessons , 1988

Greenfingers
24.12.2022 5 z 5

Román odměněný Pulitzerovou cenou vypráví o vztahu manželského páru, jehož soužití přetrvává i přes povahovou rozdílnost více než dvacet let.
Především bych ocenil autorčin vhled do psychiky hlavních postav. Jejich charaktery vykreslila velmi přesvědčivě. Bonusem navíc je i skutečnost, že v knize nebyla nouze o různé humorné situace.

čika
06.01.2017 4 z 5

velmi fajn psychosonda to jednej rodiny, ktora sa mi pred ocami zobrazovala priam filmovo