Dům v blankytně modrém moři

Dům v blankytně modrém moři https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496263/bmid_dum-v-blankytne-modrem-mori-ly0-496263.png 5 577 577

Magický ostrov. Tajný úkol. Nebezpečné tajemství. Linus Baker vede tichý, osamělý život. Je mu čtyřicet a žije v malinkatém domečku s ďábelskou kočkou a sbírkou starých elpíček. Jako sociální pracovník na oddělení péče o magickou mládež se celé dny stará o dobro dětí ve vládních sirotčincích. Když si Linuse nečekaně předvolá nejvrcholovější management, obdrží velmi zvláštní a přísně tajný úkol – odcestovat do sirotčince na ostrově Marsyas, kde žije šest nebezpečných dětí: zahradní trpaslice, lesní víla, vyvern, neidentifikovatelný zelený sliz, špicodlak a Antikrist. Linus musí překonat strach a zjistit, jak pravděpodobné je, že by mohly přivodit konec světa. Jenže děti nejsou jedinou záhadou na ostrově. Jejich opatrovatelem je totiž šarmantní a tajemný Arthur Parnassus, který udělá cokoli, aby své svěřence ochránil. Když se Arthur a Linus začnou sbližovat, vyplují na povrch dávná tajemství a Linus se musí rozhodnout, zda má dětem i Arthurovi zničit domov, nebo přihlížet, jak se svět ocitá v plamenech. Dům v blankytně modrém moři je okouzlující, mistrně vystavěný příběh o cestě a hlubokém prožitku, jakým je nalezení neobvyklé rodiny na nečekaném místě – a poznání, že do té rodiny také patříte.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Fantom Print , conQueer

The House in the Cerulean Sea , 2020

Tenebris_Draco
10.08.2022 5 z 5

Musím říct, že mi kniha nějakou chvilku ležela v knihovně. Nikoliv kvůli tomu, že bych věděla, že bude špatná spíše naopak. I teď kapku lituji, že jsem si ji přečetla. PROTOŽE SAKRA POTŘEBUJI VÍC!
Do postav jsem se vžila, přestože nejsem jako oni. Fandila jim každou přečtenou stránkou, které mě pohlcovaly a uchvacovaly jako samotné moře, které se třpytí ve svitu slunce. A v určitých chvílích si mohla oči vyplakat, pomalu ochraptět ze smíchu a rozplynou se, jako mořská pěna nad těmi roztomilými momenty. Ano, je to čistě subjektivní, nikdo to nemusí cítit stejně. Ovšem takto jsem příběh prožívala já.

pavlašt
10.08.2022 5 z 5

Krásný, milý příběh o přátelství, lásce a odvaze. Čtivě napsaná, dýchá z ní pohádková atmosféra a pozitivní energie.

judas.1988
07.08.2022 4 z 5

Tato kniha může působit velmi matoucím dojmem,pro všechny kteří si předtím nezjistili co znamená Queer.Stejně matoucí je i přebal knihy.Obrázek je hezký nicméně aspoň můj dojem byl ten že se bude jednat o "něco"na způsob Pottera,nebo nevím snad "něco" na způsob Pratchetta,prostě pohádečka.Joooo,to byl velký omyl.Pod tímto přebalem se skrývá velmi dospělé čtení.Čtení pro někoho kdo nemá předsudky a je ochotný přefiltrovat že v příběhu není snad jediná heterosexuální osoba.A nijak ho to nepobouří.Pokud je čtenář dostatečně dospělí a dokáže příjmout,že někteří lidé to hold mají jinak včetně spisovatelů,bude mu odměnou velmi silný příběh,který mu nějakou dobu zůstane v hlavě.Příběh o odlišnosti a zároveň obrovské sounáležitosti.Příběh o lásce a zároveň nenávisti těch co se bojí něčeho co je "jiné". No a samozřejmě příběh o přátelství.Neříkám že já ze své pozice mohu pochopit úplně vše co je v knize mezi řádky vepsáno.To určitě ne.Ale dokáži pochopit u těch co se jich to týká,že je velmi důležité,co je napsáno a jak je to napsáno.První spolupráce Fantomu s conQueer.A myslím že se lépe trefit nemohli.Jediný co teda jako musím vytknout bylo to Linusovo BOŽÍNKU.....Jsem měl celou knížku před očima baleťáka z básníků.To lezlo na nervy.Jinak příběh je super,záměrně nechci vůbec spojlerovat. Opravdu to stojí za přečtení.Jenom si dovolím poslední myšlenku:nebude to úplně pro každého.

Ivka14
07.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Stručně řečeno: tato kniha je o bezpodmínečné lásce a respektování odlišností druhých. Je to sladký, chytrý, zábavný a také potěšující příběh, který vás uchvátí od první kapitoly.

Linus Baker je tichý a osamělý muž, který pracuje jako případový pracovník na Oddělení pro kouzelnou mládež a vždy se řídí pravidly a dělá to, co vláda nařídí.

Ale když je povolán vedením na naléhavou schůzku, uvědomí si, že se jeho jednoduchý život navždy změní.

Sbalí si tašku a v doprovodu své kočky jede na ostrov, kde si uvědomí, že ty děti jsou silné, zvláštní, odlišné, ale stále jsou to děti. Stále hledají lásku, soucit. Stále je potřeba o ně pečovat, vychovávat je, vychovávat, léčit. A jejich mistr záhadný a také okouzlující Arthur se s nimi dokáže spojit. Dělá úžasnou práci a děti ho také milují.

Linus poprvé poruší všechna svá pravidla, vcítí se do těchto dětí a otevírá jim své srdce. A poprvé není sám nebo nemusí žít docela, jednoduchý, osamělý život, když otevře své srdce a duši bezpodmínečné lásce!

Kdybych mohla, tak knize dám i více hvězdiček. Ráda se ke knize vrátím a přečtu si ji ráda znovu.

EvikU.
05.08.2022 5 z 5

Kniha mne velmi mile překvapila. Čte se sama, líbí se mi styl psaní autora, jediná věc, která mě trošičku vadila, bylo opakují se slovíčko hlavního hrdiny Linuse Barkera "Božíčku". Jsem na tom po dočtení tak, že jsem se přistihla, že ho používám taky :-D.

Postavy mne zaujaly svou rozmanitostí, svým chováním mezi sebou. Nechala jsem jim kus svého srdce. Linus i Arthur byli zlatíčka, magické děti také. Byla jsem naplno v příběhu a to se mi líbí. Podle popisu jsem si je dokázala živě vybarvit. :-)

Také jsem si zamilovala Zoe, ostrovní vílu. Velmi hezký fantasy svět, do kterého bych se ráda vrátila druhým dílem. :-)

A prostředí se mi také velmi líbilo. Dokázala bych si představit žít na ostrově v kouzelné přírodě u blankytného moře.

Knihu doporučuji jako milé čtení, pohádka pro dospělé.

Irsaf
04.08.2022 5 z 5

Proč jen nejde u některých knížek dát víc než “jen” 5 hvězdiček…?
Tohle bylo tak moc hezky…
Moc doporučuju…

Janniska
03.08.2022 5 z 5

Příběh suprový,nevěděla jsem úplně do čeho jdu,ale mile mě překvapil.Barevné hnutí se nám objevuje čímdál častěji v různých aspektech,nejsem proti.Hezké a nenásilné.Lucyho jsem si zamilovala.

Linda007
03.08.2022 5 z 5

Moc hezká kniha. Opravdu Feel good, děti jsou k rozkošné. Ale čekala jsem od knihy asi více.

zpetkeknize
01.08.2022 5 z 5

Už dlouho jsem na tuto knížku slyšela jen samou chválu, a tak jsem si ji okamžitě nadšeně pořídila, jakmile ji nakladatelství conQueer vydalo. A musím říct… je to úplně jiné oproti ostatním fantasy příběhům, které jsem v posledních letech četla. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že v příběhu chybí velké akční scény, ohromné zvraty a podobně, jenže… ono je to o něčem úplně jiném. Nejedná se o epický příběh, ve kterém hrdinové bojují proti padouchům ve velké válce, umírá se na každých pár stranách a z knihy dýchá temná a těžká atmosféra. Ne - Dům v blankytně modrém moři nabízí vlídný příběh, který člověka zahřeje u srdce. Ukazuje lásku ve všech jejích variantách, nese v sobě mnoho mouder, učí nás přijmout sebe samé i ostatní, otevřít se vnějšímu světu a hlavně milovat.

A já si přesně takovou knížku potřebovala přečíst.

Kroana3
29.07.2022 5 z 5

Milé, odpočinkové... To je všechno pravda, ale zároveň jeden z nejkrásnějších příběhů, který jsem četla v poslední době. Kde měl sirotčinec slečny Peregrinové hrůzu a smutek, tady bují vtipy, radost a snaha pochopit. Jistěže autor maličko přehání, když městskou šeď zdůrazňuje neustálým deštěm a do práce nezařadí jedinou kladnou postavu, kdežto ostrov je pořád zalitý sluncem a plný barev... Ale co si budeme povídat, když jsme tam, kde chceme být, svět vypadá zalitý barvami úplně vždycky, i kdyby bylo osm večer a z nebe padaly trakaře.

Fifth Element
28.07.2022 2 z 5

Příběh, myšlenky, poselství dobrý, ale z nějakého důvodu mi to dnes nesedlo a strašně se to, až na konec, vleklo.. A to jsem se na ni docela těšila.

Magdiczka
28.07.2022 5 z 5

Tahle kniha vás chytí za srdce a zahřeje na duši. Pokud si chcete přečíst něco odpočinkového a milého je tento příběh správnou volbou! Linus, Arthur a všechny děti vám přirostou k srdci!

houdkic
25.07.2022

Nedocetla jsem, nebavilo me to, styl psani mi nebyl vubec sympaticky.

SBH
24.07.2022 5 z 5

Nádherná obálka. Nádherný příběh. Kdybych mohla, dám deset hvězdiček. Vlastně ne, jenom devět, ale k tomu se dostanu.
Kulisy působily hodně metaforicky, ve městě pořád jenom pršelo, všechno bylo šedivé, úřad působil jako nereálná karikatura, naopak na ostrově vybuchl gejzír barev, kvetly tam zářivé květiny a stále svítilo slunce. Přesto nepůsobily uměle, naopak dokonale vykreslily kontury světa, kde se mezi obyčejnými lidmi pohybují magické bytosti, které jsou šikanovány a vytlačovány na okraj společnosti. Uf. Když jsem to takhle napsala, působí to děsně školometsky, až na to, že autor svoje vlastní zadání dokázal uhrát jako mistrovskou partii.
Jednoznačně báječné postavy počínaje hlavním hrdinou Linusem, homosexuálním usedlým tlouštíkem bez ambicí. Zní to strašlivě? Jo, a v tom právě spočívá to kouzlo. Už od první stránky slyšíte tlouct jeho dobré srdce, rozesměje vás smysl pro humor, ohromí nečekaná odvaha. Obyvatelé ostrova se přidají ke hře jako členové vyladěného symfonického orchestru. Bylo by nespravedlivé, kdybych uvedla, že jsem se zamilovala do Lucyho. To určitě, ale do všech ostatních taky a o mou přízeň zabojoval dokonce i nerudný převozník Marty.
Dějová osa byla sice předvídatelná, nicméně velmi vděčná. Ano, přála jsem si číst přesně takový příběh a děkuji za něj. Ještě když byl dokonale okořeněný třeskutě vtipnými dialogy a hláškami. První dobrodružnou výpravu mezi lidojedy jsem oplakala – smíchy. Když už jsme u těch emocí, rozhodně se jedná o ždímačku na city (to zbožňuju), na konci jsem zase ronila slzy dojetí, prostě jsem si to užila.
Závady? Dvěstěpadesátiletá trpaslice, která se chová jako desetiletá holčička, budiž, ovšem je stejně bystrá jako všichni ostatní. Měla by být 250 x zpožděnější, což by zase nebylo tak zábavné. Ale logicky to nesedí. A potom nadnormativní přehršel queer osob! Já měla za to, že právě perzekuované magické bytosti jsou metaforou LGBT+ komunity, ale k tomu musel být ještě každý obyčejný smrtelník gay nebo lesba ve vesnici o cirka deseti lidech. Tak tohle fakt ne. Kdyby se tam všichni věnovali na špičkové úrovni astrofyzice, taky by to bylo divné, ne?
Ale i s těmito drobnými zádrheli se jedná o jednu z nejhezčích knih vůbec, laskavou, vtipnou a krásnou. Vřele doporučuji.

Sigurd_Lesandi
23.07.2022 5 z 5

Jak už je u mě zvykem, často jdu u vychválených knih proti proudu, takže i tady jsem měl před čtením určité obavy, protože má očekávání byla veliká. Ale tentokrát se všechna naplnila.
Linus Baker je postarší úředníček, který vede osamělý život a jediným přítelem je mu jeho nerudná kočka. Je to takový typický ňouma, což sice bylo občas trochu frustrující, ale i díky tomu jsem si ho dokázal oblíbit. Je přesným znázorněním toho, co se člověku může stát, pokud se bude řídit pouze pravidly a slepě je následovat.
Jsem do jisté míry toho názoru, že se stále jedná o klasickou slaďárnu, u které můžete dopředu odhadnout, jak se bude celý příběh vyvíjet, ale popravdě mi to tu vůbec nevadilo. Protože kniha má mimo jiné i poselství. Důležité poselství. Popravdě jsem si před čtením myslel, že bude obsahovat pár citátů, a to bude celé. Jenže ne, ona toho obsahuje strašně moc a je jen na čtenáři, kolik si toho z ní bude chtít vzít.
To nejlepší na celém příběhu byly ovšem postavy. Každá byla originální, měla charakter a byla do nejmenších detailů propracovaná. Kdy jindy máte možnost oblíbit si postavu antikrista nebo malé trpaslice, která by každého přetáhla rýčem?
Tahle kniha se opravdu povedla a krom krásného a milého příběhu vám také předá spoustu myšlenek.

Vknihách
18.07.2022 5 z 5

Absolútne som netušila, aký príbeh ma čaká na stránkach paperbacku s krásnou obálkou.

Dej nie je až tak založený na dynamike. Skôr sa zameriava na vzťahy,ich krehkosť a budovanie dôvery. Autor vytvoril reálno-fantazijný svete,kde obyčajní ľudia žijú s magickými bytosťami. Bodaj by žili v symbióze. Ľudia magické deti posielajú do sirotincov a všetky musia byť registrované. Hlavným hrdinom je Linus Baker, sociálny pracovník v OPOMM(oddělení péče o magickou mládež). Oči sa mu otvoria(o tom,ako to v spoločnosti vlastne je) až jeho vyslaním do sirotinca, ktorý je prísne utajovaný. Riaditeľom je Arthur Parnassus, záhadný a charizmatický chlapík. Stará sa o vílu, záhradnú trpaslíčku, vyverna, chlapca, ktorý sa v strese premieňa na psa, chlapca, ktorý má konzistenciu priehľadného zeleného slizu a Antikrista. Správkyňou ostrova je víla,Zoe Chapelwhiteová a pomáha aj s domácnosťou sirotinca. Tento mix magických bytostí autor vymyslel skvele. Každý je svojský,ale medzi sebou sa majú radi ako rodina a vychádzajú spolu. Klune vytvoril každej postave povahu na mieru a skvele sa dopĺňali. Bezprostrednosť detí a následne vtipné konverzácie boli báječné a väčšinu knihy som sa usmievala, občas dokonca smiala nahlas. Takáto izolácia detí však nemôže trvať večne. Deti by mali navštíviť najbližšiu dedinu,ale Arthur sa obáva. Predsudky, strach a nenávisť obyvateľov v kombinácii riaditeľových obáv vytvára priestor pre hlboké úvahy. Toľko krásnych myšlienok som si v knihe už dávno nezaznačila. Veľmi sa mi páčila Linusova premena. Z fádneho prežívania zo dňa na deň, sa vďaka Marsyaskému sirotincu zmenil na chlapa s chuťou žiť. Klune napísal naozaj krásny príbeh. S posolstvom najmä o tom, že by sme nemali súdiť iných keď ich nepoznáme. Záver bol krásny a veľmi som sa mu potešila,aj keď ma Zoe prekvapila…milo prekvapila :) Určite vám knihu odporúčam a ja sa určite začítam do ďalších príbehov z vydavateľstva Conqueer veľmi rada

Vendulis
09.07.2022 5 z 5

Tohle bylo skvělé a Linuse jsem si zamilovala! Úžasný příběh, vtipný, pozitivní, ale zároveň poukazuje na lidskou nenávist a strach z neznáma. S radostí si knížku přečtu znovu. :)

Shaxx
08.07.2022 5 z 5

U téhle knihy jsem měla jistá očekávání, protože mě na ni nezávisle na sobě navnadila hromada lidí. A očekávání byla naplněna na 100%. Řadím mezi jednu z nejlepších knih tohoto roku, prosím, přečtěte si to.

V první řadě, hlavní hrdina, Linus Baker... Hned jak jsem si přečetla jeho popis, vyskočil na mě v hlavě obrázek Kowalskiho z Fantastických zvířat a už se mě ta představa nepustila. Linus je prostě Kowalski a basta :D

Tahle kniha byla pohlazením po duši a láska od první stránky.
Linus Baker je úředníček v oddělení péče o magickou mládež, který svou práci vykonává svědomitě a v souladu s pravidly. Jeho práce není zábavná, ale potřebná, jeho kolegové nejsou přátelští, ale to je v pořádku, doma na něj přeci čeká jeho kočka…a taky protivná sousedka a prázdná postel a vyhlídka na studenou večeři…Linusův svět je v šedých barvách. Zaběhnutá rutina se nemění, ale to nevadí, on zná své místo.Když ho jednoho dne vedení zaúkoluje nezvyklou služební cestou, Linus je rozhozený. Měsíc mimo domov?! Úkol, jenž spadá pod nejvyšší utajení? Sirotčinec na ostrově Marsyas, kde se ředitel stará o šest svěřenců. Jeden z nich je mimochodem i Antikrist. Linusův úkol je prostý – sledovat, jak sirotčinec funguje a sepsat zprávy, které zhodnotí, zda má ústav i nadále fungovat nebo bude lepší ho zrušit. Přeci jen osazenstvo svou povahou patří k nebezpečným magickým rizikům.

A od téhle chvíle to už jede. Je úplně jasné, jakým směrem se to bude odvíjet, ale to vůbec nevadí. Sledovat, jak se z upjatého úředníčka stává někdo, kdo konečně žije a jeho svět začíná mít barvy, bylo strašně miloučké. Celé to oplývá laskavým humorem a nemůžu říct, že by na konci zůstalo oko suché. Takhle kniha je prostě papírový štěstí. Neskutečně mi to sedlo do nálady a vkusu.
Pro někoho, kdo žije v zajeté bublině vstát, jít do práce, přijít unavený domů, a to celé opakovat další den, je tohle krásně konejšivé čtení, plné naděje.

Řadím mezi oblíbené knihy, plánuju re-reading a těším se na další knihu (Under the Whispering Door), která vyjde v českém překladu.

spencer
30.06.2022 5 z 5

Recenze opravdu nelhaly. Tohle je kniha, kterou si prostě chcete přečíst.

Linus Baker, sociální pracovník na oddělení péče o magickou mládež, je pověřen tajným a důležitým úkolem. Má se vydat do sirotčince na ostrově Marsyas, kde žije šest velmi nebezpečných dětí. Vše tam prověřit a následně napsat bez jakéhokoliv zaujetí zprávu, která rozhodne o jejich budoucnosti. Linus svou práci vždy vykonával precizně a objektivně. Teď se nicméně vydává na dobrodružství svého života, které mu nejenže otevře srdce, ale také navždy změní jeho pohled na svět. Začnou se v něm totiž hromadit otázky: mohly by tyto bezbranné děti opravdu přinést konec světa? A jaké tajemství skrývá ředitel Arthur?

V příběhu se nachází spousta životních lekcí a momentů, které vás zahřejí u srdce. Jednotlivé postavy jsou velmi dobře charakterizované a snadno si je tak představíte. Brzy vám přirostou k srdci a věřte, že nebude vůbec jednoduché se s nimi na konci rozloučit. Jsem moc ráda, že tato kniha u nás vyšla. Svým čtenářům*řkám toho totiž může dost předat. Moc se těším na další autorovy knihy:)

fisa14
29.06.2022 5 z 5

Kniha mě hned zaujala svou obálkou. Obsah je ale ještě hezčí.

Krásně napsaná kniha, o přátelství, odvaze a strachu z neznámého. Nezáleží na tom CO nebo KDO jste, když máte přátele zvládnete vše.