Drahá Avo

Drahá Avo https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504132/bmid_draha-avo-M5j-504132.jpg 4 588 588

Už je to deset měsíců, kdy jsi tu byla naposledy, ale já na tebe nemohu zapomenout. Chybělo mi vidět, jak jdeš po chodbě. Chybělo mi slyšet, jak fandíš při fotbale. Chyběla mi vůně tvých vlasů. V prestižní, břečťanem porostlé Camdenské střední škole vládnou bohatí a oblíbení Žraloci. Kdysi dávno jsem chtěla být součástí jejich světa – dokud mě nezničili. Nemůžu v klidu chodit po zdejších chodbách, aniž by na mě všichni koukali a šuškali si. Poslední, co jsem čekala, byl anonymní milostný dopis od jednoho z nich. Prosím. Nenávidím každého z těch bohatých kreténů za to, co mi udělali. Otázkou je, který ze Žraloků je můj tajný ctitel? Knox, zjizvený quarterback. Dane, jeho dvojče. Nebo Chance, můj ex, který mi dal kopačky po tom večírku, na kterém mě kdosi znásilnil…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Red

Dear Ava , 2020

lilkys
05.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím se přidat k pozitivním ohlasům, kniha byla skvělá! Ačkoli jsem se bála, že žánr YA už pro mě nebude, četla se velmi dobře, ačkoli se dotýká vážných témat. Hezké zpracování vztahu veřejnosti k obětem znásilnění, často jsou právě ony oběti ostatními zostuzovány a často se okolí staví paradoxně na stranu pachatele..
Moc se mi líbilo vykreslení Avy, která má za sebou v tak mladém věku již mnohé těžké situace, mimo jiné se stará o brášku úplně sama, musí pracovat a tvrdě studovat, aby dosáhla svých cílů. To z ní dělá předčasně vyspělou mladou ženu, což podle mě naprosto odpovídá realitě, sama vím, jaké to je cítit se a být starší než člověk skutečně je. (Ale děj by se klidně hodil i na vysokou školu.) Přes všechny těžkosti je silná, věří v lepší budoucnost a v samu sebe a rozhodně to není naivní holčička.
Dál bych vypíchla realistický závěr knihy, kdy zpočátku nekončí všechno hnedka růžově, ale reálně se k tomu dobrému konci musí dospět. Všechny postavy mají své problémy, které se musí řešit a lásku tím lehce posunout na vedlejší kolej, než se vše usadí. Toto je mi opravdu velmi sympatické. Samozřejmě nesmí chybět krásně vykreslený hate-love vztah, který se hezky vyvíjí, to je pak taková třešnička navrch.
Našla jsem tam pár věci, které mi vadily, třeba schopnost Avy mít nedlouho po znásilnění intimní vztah.. I když si ona nic nepamatuje, věřím, že tělo ano a asi bych čekala jinou reakci. Určitě bych knihu dále doporučila, stojí za přečtení!

hadenka
04.11.2023 4 z 5

Kniha mě velmi bavila,téma znásilnění na škole,čím si musela hlavní hrdinka projít a happy end. Kniha se autorce povedla.

Ivka14
29.10.2023 3 z 5

Kniha začala velmi slibně, ale nějak ke středu pro mě ztratila trochu na svém kouzlu . Přesto se to četlo dobře a při čtení jsem se bavila. Pozitivní je, že se věnuje i velmi vážnému tématu, které je bohužel v dnešní době velmi aktuální a mělo by se o něm více mluvit. Jen by se mi více líbilo, kdyby se děj odehrával na vysoké škole. Postavy mi někdy přišly až moc vyspělé na střední školu.

Jako jednoduché čtení to bylo dobré, hlavní postavy i vedlejší postavy se mi líbily, epilog byl velmi sladký, ale v knize bylo několik logických úskalí a nadsázek, že nemůžu dát pět hvězdiček.

janqa410
21.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje prvotina od autorky a po přečtení jsem její ostatní knihy hned musela zařadit do "chci si koupit", takže to asi tak vypovídá zhruba o všem. Ava a Knox, od počátku bylo jasné, že ti dva spolu skončí. Už jen proto, že on byl takový stalker a mrzout. Ale ten příběh, wow. Avy mě bylo mnohdy opravdu líto, takové věci by neměla zažívat žádná žena, dívka, vlastně nikdo a nikdy. Ale bohužel, stává se to. Ale Ava byla statečná a vše zvládala s grácií, ikdyž se zatlými pěstmi - navíc v takovém věku! Klobouček! Líbilo se mi, jak to mezi nimi hmatatelně jiskřilo a Knox, ten byl taky skvělý. Snažil se tomu bránit..., no čím víc se člověk brání, tím víc ho to nakonec sejme. Kniha byla úžasná a to rozuzlení a epilog. Paráda.

kata3529
21.10.2023 4 z 5

Jedná se o skvělou YA, která se mi četla jedním dechem, upřímně bych si dovedla představit i pokračování, které však dle epilogu nepředpokládám.

Střední škola, která má být zábavou, se pro jednu dívku, Avu, stane poměrně obrovským nebezpečím, a to bez její viny. Jednoho dne, po školním večírku, se jí život obrátí naruby, a to takový způsobem, který by si nikdo z nás jistě nepřál kdykoli zažít. Jako by to však nebylo málo, nemá za sebou vůbec hezkou minulost, matka ji a jejího bratra Tylera opustila, a tak se Ava snaží dělat vše správné proto, aby jim oběma bylo dobře. Naštěstí je v jejím životě však někdo, kdo se ji snaží se vším pomoci, a tak trochu ji i na dálku „hlídat“ – hráč fotbalu jménem Knox.

Příběh je vyprávěn z pohledu Avy a Knoxe; ústředním tématem je jak jejich postupně se vyvíjející vztah, tak i vyšetřování Avyina znásilnění, která si však bohužel nic moc nepamatuje, a není tak vůbec jednoduché přijít na to, kdo je viníkem. Najít si k sobě cestu je pro oba velmi složité, a to zejména z toho důvodu, že on je fotbalistou Žraloků, těch, kteří pořádali onen osudový večírek. Oba jsou si vědomi toho, že by se od sebe měli držet dál, ale to prostě nejde. Zároveň oba mají sourozence, kteří je potřebují, a rodiny jsou pro ně tím, co mají na prvním místě. Říká se, že nejlepším lékem je čas, a že někdy je třeba, aby se ty samé věci staly v tu pravou chvíli, a přesně tak je tomu i v tomto příběhu, neboť to dobré, co se stane na střední, se později odehraje i na univerzitě.

Co se týče psaní, je to napsané tak, že děj mezi stránky ubíhá, nabírá na obrátkách, a čtenář je nucen číst dál a dál. I tak jsem ale měla malý problém, a to např. s tím, že si myslím, že by bylo vhodné věnovat více času minulosti obou, dále také jejich postupnému seznamování nebo sourozeneckým vztahům.
Abych však nebyla jen kritikem, tak musím vyzdvihnout zejména autorčin styl psaní, který se mi velmi zalíbil, a dále také rozlišení písma u přítomnosti/minulosti, neboť právě to napomáhá snadné orientaci.

Knihomolka_176
05.10.2023 5 z 5

Tahle kniha je už 13., co jsem za tenhle měsíc přečetla, a musím říct, že lépe jsem leden zakončit nemohla
Příběh Avy a Knoxe mě zasáhl. Jejich vztah vzkvétal pomalu, zatímco oba zápasili se svými démony. Pomáhali si, zbližovali se a jejich láska byla uvěřitelná a silná.
Autorka skvěle vystihla emoční stránku knihy, až jsem měla občas pocit, že čtu příběh na základě reálných událostí.
Co mě ale zklamalo, byl konec. Na můj vkus byl moc uspěchaný, autorka ho mohla trošku protáhnout a udělat ho romantičtější. Ale to je jen můj názor.
Jinak byla kniha naprosto skvělá.

wielka
19.09.2023 2 z 5

Namet nebol zly, ale ako celok nic moc. Dalo sa to precitat, ale obcas to bolo nelogicke, take zvlastne.

EvikU.
18.09.2023 4 z 5

Skvělá romantika s přesahem. Jsou tu řešená závažná témata jako je znásilnění. Plus Ava si v dosavadním životě nezažila mnoho dobrého. Matka ji i malého brášku opustila a nechala na ulici. Vychovávali je jeptišky. Ava je neobyčejně chytrá a hodlá se postavit na vlastní nohy. Po střední škole chce studovat medicínu. Zároveň chce zůstat na blízku svému bráškovi Tylerovi.

Vrací se po 10 měsících na stejnou školu, kde se jí stalo znásilnění. Kdo z fotbalistů Žraloků to byl? Ava si nic nepamatuje. Událost rozvířila poklidný život smetánce města.

Ve třídě sedí s Knoxem, který se zdá jiný než ostatní fotbalisti, ve své skříňce nachází milostný dopis, poznává Knoxe při plnění školních povinností. Získává stipendium na kolej.

Přestože to byl hezký, silný příběh, maličko jsem čekala víc. Příběh plynul moc hladce a konec byl moc sladký. Neuvěřitelný. Nebo jak už se tak někdy stane, jsem po velkých ohlasech na knihu měla velká očekávání.

I tak jsem si ale romantickou linku moc užila. Jako odpočinutí od thrillerů skvělá volba.

E.T.007
15.09.2023 2 z 5

Slabé a gýčové. Autorka si síce zvolila ťaživú tému, no myslím, že to mala byť len nejaká barlička, ktorou sa chcela v písaní tohto príbehu odraziť a dodať mu väčšiu výpovednú hodnotu. Ibaže tú príbeh nemal - to by musela ísť viac do hĺbky, no ona len kĺzala po povrchu.

Navyše, nedokážem si predstaviť, že by sa nejaké dievča desať mesiacov po znásilnení správalo tak, ako sa správala Ava. To, že sa vrátila do školy, lebo sa nemienila vzdať svojho kvôli nejakým debilom - to pochopím. Aj to, že si na hodine sadla vedľa Knoxa, nech vidí, že sa ich nebojí. Ale to, aké dialógy s ním viedla hneď od začiatku... to sa vymyká mojej logike. Príliš intímne aj na komunikáciu s človekom, ktorého sotva poznáte, nieto s človekom, pri ktorom navyše uvažujete, že vás možno znásilnil práve on. Nehovoriac o tom, že častokrát ich konverzáciám akákoľvek logika chýbala. Začali sa spolu baviť o niečom a zrazu tam padali vety, ktoré sa vymykali kontextu a vôbec som nechápala, na základe čoho sa to zvrtlo týmto smerom. Neraz som mala dojem, akoby si autorka proste povedala, že: toto by mohol povedať Knox, toto by mohla povedať Ava, lebo jej to práve napadlo a chcela to tam mať, pretože jej to pripadalo bohovsky super, a tak ich na riadky hádzala bez ladu a skladu.

Aj správanie postáv bolo niekedy poriadne nelogické a neraz mi pripadalo neuveriteľné. Rovnako ako aj mnohé situácie v knihe (napríklad: párty-kúpeľňa-masturbácia). A tých posledných asi tridsať strán... uf, tak to bolo šialene sladké a neskutočne trápne klišé. Poriadne grcky.

Devorah
08.09.2023 3 z 5

Ačkoliv zcela určitě nejsem cílová skupina, musím s podivem konstatovat, že jsem si četbu užila - a teď přijde to ale - ale s určitými výhradami.
Ava a Knox. Středoškoláci. Ona pochází z nuzných poměrů, on z těch bohatých. Ona je znásilněna a my se postupně dozvídáme víc a víc nejen o tom, co se stalo, ale i více o nich dvou. Chemie mezi nimi by se dala krájet, takže je jasné, kam to vše spěje.
Ale právě v tomto mne kniha zklamala. Postavám je kolem 17 let, ale chováním a dialogy občas vypadají jako třicátníci. Přemýšlí a prožívají věci, které prostě nejsou reálné a úměrné jejich věku.
A pokud jde o závěr, tak tím mne autorka neskutečně zklamala. Viníka odhalila bez potřebného a detailnějšího vysvětlení a dvojitý epilog? Netřeba komentovat.
Příště by to chtělo ubrat cukrkandl a přidat více logiky a zdravého rozumu a bude to na plný počet.

Silvisek
08.09.2023 5 z 5

Kniha byla super. Opravdu se mi moc libila. Bylo to napinave.

Katebe
08.09.2023 3 z 5

Kniha se dobře četla, ale znova se do ní už nepustím. Sblížení hlavních hrdinů bylo uspěchané a děj předvídatelný. Plno závažných témat od znásilnění, drog, šikany, psychických problémů, a dalších, ale vše bylo zmíněno jen povrchově, což je škoda.
Bylo to jednoduché, oddychové čtení. Na odreagování bez přemýšlení super.

adela2230
06.09.2023 4 z 5

V knize se řeší náročné témata, které knize dodávají jiný směr než klasický romantický příběh.

kacenka6144
31.08.2023 4 z 5

I když věkem hlavních postav patří knížka spíš mezi literaturu YA (i má dcera je starší než Ava), příběh zaujme určitě i "starší" ročníky. Ava i Knox jsou nuceni řešit problémy, které je dělají oba staršími. Pokud chcete prožit příjemné chvilky s knížkou, jejíž děj není
úplně naivní a pitomý, určitě nesáhnete vedle.

adela.hol
26.08.2023 3 z 5

Ava se po deseti měsících vrací zpět na střední školu. Všichni si na ni ukazují, šuškají si. Proč? Byla znásilněna a dovolila si to nahlásit. Jenže neví, kdo jí to udělal. Znovu se setká s elitním fotbalovým klubem Žraloků, jehož jeden člen to tehdy musel být. Kdo? Knox, zjizvený rozehrávač, který se k Avě chová najednou až moc mile? Jeho dvojče Dane, který má problémy s drogami? Liam, namachrovaný starostův synáček nebo snad Chance, bývalý přítel, který se s ní rozešel hned poté? A je tu ještě jedna otázka. Kdo je tajným ctitelem, který jí hned po návratu nechal ve skřínce vzkaz, jak moc mu chyběla?

Čekala jsem jeden z těch srdcervoucích příběhů, protože anotace i vysoká hodnocení tomu napovídaly. S autorčiným stylem jsem neměla problém, knihu jsem přečetla za dva dny. Ale jako celek na mě úplně nezapůsobila.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních postav, což mám ráda. Tady by byl ale lepší jen Avin pohled. Už jen proto, že nemáte šanci hádat, kdo je ten tajný ctitel. Víte to od začátku, logicky to nikdo jiný být nemůže. Hádáte sice, kdo jí tehdy ublížil, ale způsob odhalení mi nesedl. Čekala bych, že taková informace přijde na konci kapitoly. Abyste zažili takové to bum a teď jste v šoku, že to udělal ten a ten. Zde to padlo jen tak mezi řečí, sice během dramatičtější scény, ale už to pro mě nemělo ten efekt.

Nepochopila jsem Avu v tom, že se dokázala vrátit. Vysvětlení ohledně Tylera padlo, i že chtěla ukázat, že ji nezlomili a že jen zažila další hrůzu, ale stejně si to v reálu neumím představit.

Při čtení jsem si také hlavní hrdiny představovala starší. Spíš bych ten příběh posunula na vysokou školu a i ta jejich chemie by byla uvěřitelnější. Navíc tady tomu celkově nepomohl ten svalovec na obálce, kterému fakt není sedmnáct.
Do kanadské noci se mi spolu opravdu líbili. Pak to ale bylo jak z rychlíku a dva epilogy tomu nepomohly.

Laf
20.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Od prvních stran jsem se do ní ponořila a přečetla jedním dechem. V knize se řeší náročné téma a myslím, že to tady bylo velmi dobře zapracované do příběhu. A velmi se mi líbilo, jak byl celý příběh zakončen. Rozhodně mohu všem vřele doporučit.

adida
16.08.2023 5 z 5

Pecka. Knížka mě bavila už od první kapitole. Rozhodně jsem knihu nečetla naposled. Doporučuji si přečíst.

lejera
14.08.2023 4 z 5

Hezký YA příběh, jen mě nepohltil, tak jak jsem očekávala. Zmiňuje citlivá, ale zároveň i moc důležitá témata a dospívajícím mimo poutavého příběhu nabízí i zamyšlení nad životními hodnotami, nad životem samým. Důležité poslání knihy je, že člověk se nesmí nikdy vzdát.

Terka18
12.08.2023 4 z 5

Příběh byl rozhodne zajímavý, plný lásky, bolesti, překonávání sebe sama a postavení se zpět na nohy, když jste padli na úplně dno. Ze začátku jsem si říkala, že to asi nebude ten nejlepší šálek pro mě. Ale nakonec mě kniha chytla a já šla cestou s hlavními hrdiny. Jsem ráda, že se příběh uzavřel úplně se vším všudy. Nic nezůstalo otevřené.

ŽanetH.
08.08.2023 5 z 5

4,9*/5*

Povím vám hned na začátek... teeeda, první stránky knihy jsou hodně silný a těžký na čtení (pro mě). Když si před čtením nepřečtete anotaci jako já, tak je to ještě náročnější. Rozhodně vás nutí číst dál a nedovolí vám knihu odložit. Do příběhu jsem se hned ponořila a postavy si oblíbila (jasně, že až na ty blbečky ).
Kniha má 320 stránek a za mě úplně akorát!
Konec byl za mě přeslazený a já jsem doufala v něco trochu jiného, reálnějšího a méně "pohádkového".. možná to má trochu vliv na mé hodnocení. Ale do příběhu to zapadá skvěle, to je jasné . Jinak kapitoly jsou ze 2 pohledů hlavních postav a za to jsem moc ráda . A kanadská noc a Hříšný tanec jsou skvělé zpestření knihy . Také zde najdete alkohol, drogy, sex, šikanu, přátelství, lásku, problémy v rodině s penězi i bez nich.

* ,,Je snazší čelit zlu, který člověk zná."