Dokonalá chuť

Dokonalá chuť https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282985/bmid_dokonala-chut-J6I-282985.jpg 2 169 69

Brilantní a doslovná pitva manželství. Seznamte se s Lizzií Prainovou: ženou v domácnosti, která nedávno překročila padesátku. Bydlí v domku u lesa se svým psem Ritou. Moc ráda vaří a lidem ze sousedství se vyhýbá. Pro obživu peče jiným dorty. Jejího manžela Jacoba už pár dní nikdo nespatřil. To proto, že ho Lizzie minulé pondělí v náhlém hnutí mysli praštila rýčem do hlavy. Co by měla podniknout teď? Pokud chce začít nový život, který si podle vlastního mínění po ubíjejících třiceti letech v Jacobově stínu plně zasluhuje, musí se zbavit jeho mrtvoly. Způsob, jakým se to Lizzie rozhodne učinit, vychází z jejího vrozeného smyslu pro praktičnost. Nic pro slabší povahy. Lizzie však svůj plán hodlá dovést do zdárného konce. Protože jedině tak bude moci začít konečně žít. Temný, vtipný a místy značně bizarní příběh v sobě nese i hlubokou lidskou linku. V Lizzii Prainové stvořila autorka jednu z nejvýraznějších literárních hrdinek poslední doby.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Domino

Season To Taste Or How To Eat Your Husband , 2014

Rihatama
18.04.2018 4 z 5

Dokonalá chuť je v Netoličkově překladu podle mého mnohem rafinovanější titul této poněkud ujeté knihy, než nabízí originál. Natalie Young se ve svém kanibalistickém příběhu moc nevěnuje charakteristice svých postav. Prostě se soustředí na podstatu tohoto příběhu, na Lizzii. A na její kulinářské umění. Pro mne více než zajímavá sonda do duše zralé ženy, jakkoli způsob řešení manželské krize a jejího duševního stavu je, řekněme, poněkud nestandardní. Oč je pointa příběhu nenormálnější, o to normálnější a propracovanější jsou jeho okolnosti, třeba ty ohledně přípravy či popisu jídla (ovšem někdy je to vyložená řezničina). Opravdu kuriózní dílko, které mne místy zcela pohltilo. Nevylučuji, že se k němu znovu nevrátím.

bigbabe
17.02.2018

Je moudre v komentari vyzrazovat dej?

SSTknihy
07.02.2018 3 z 5

Lizzie vezme jednoho dne manžela rýčem po hlavě prostě proto, že toho má po třiceti společných letech tak nějak dost. A protože se zároveň rozhodne nejít do vězení, manžela naporcuje, zmrazí a postupně kousek po kousku sní. Upřímně – jako humoristická knížka nabitá černým humorem by to mohlo být docela zábavné, i když místy možná až příliš nechutné. Jenomže zdání klame. Pod pokličkou je ukryta myšlenka o smyslu života, který není takový, jak by si ho člověk představoval, a touze něco změnit, byť cestou hodně radikální. Jenomže sympatie si k hlavní hrdince člověk hledá jen velmi těžko. Vlastně jsem celou dobu doufala, že tomu jejímu hodování udělá někdo rázný konec.

mironeta
11.01.2018

Ani vtipné, ani šokující, ani napínavé ani vzrušující akorát místy nechutne. Vzhledově velice poutavé, ale obsahově prázdné.

bgott
01.01.2018 3 z 5

Knížku jsem začala číst se značně skeptickým očekáváním po přečtení předchozích komentářů. Nakonec musím přiznat, že to nebylo tak hrozné, jak jsem čekala. Ano, gastronomicko-kanibalistické části byly pro mě leckdy na hranici únosnosti, vtipných momentů moc není a celé je to spíše podivně bizarní, ale ne nudné. Na knížce jednoznačně zaujme její vizuální podoba, což je jistě dobrý marketingový tah a proto o 1* navíc.

parvitas
17.10.2017 2 z 5

Vizuálne som sa do knihy zamilovala...textilná záložka, oblé rohy, červená oriezka, tvrdá dosková väzba, krásna predsádka, striedanie tlačeného a písaného písma...
A ten obsah, úprimne, nedesilo ma to až tak, ako by som bola čakala a aj čiernym humorom sa akosi šetrilo... V hocijakej kriminálke sú detailne popísané nechutnejšie veci a tu ma to má šokovať? Ale po knihe Marka E. Pochu je toto slabší vývar, čo sa týka krutosti a krvavosti a jedenia ľudí.
Lizzie v podstate svojho manžela zabiť neplánovala... jednoducho sa to stalo (chopila sa príležitosti a náradia). Ale ani do väzenia nechce ísť, chce začať žiť znovu a naplno a tak sa musí zbaviť mŕtvoly. Popri príprave jedál a konzumácií sa dozvedáme príbeh jej manželstva, kde sa rozoberá, kde a čo sa kedy a komu povedalo a k čomu došlo. Názov neprezrádza úplne všetko...

zuza58
11.08.2017

. . .tak teda promiňte . . .
ale s odpuštěním .. .je to dost velká blbost . .
donutím se dočíst když jsem knihu koupila . . bohužel :-(

Veronika33
27.06.2017 1 z 5

Tak táto kniha bola také kravina!!! Kniha bol nechutná, ale aj nudná. Dočítala som ju len kvôli pocitu, že ešte príde nejaké vyvrcholenie, ale bohužiaľ nekonalo sa. Kniha je zaujímavá snáď iba svojím vzhľadom/prevedením. Neodporúčam, strata času.

hellena1523
04.02.2017 3 z 5

Příběh je zdánlivě banální, místy vtipný a velmi bizarní. Tento neotřelý příběh, jenž nám v průběhu knihy vysvětluje, proč si Lizzie zaslouží druhou šanci.
Nejsem právě květinka, co se rozklepe z kdečeho, ale i mně bylo, zejména zpočátku, opravdu těžko od žaludku. Ale po čase si možná zvyknete a dokonce oceníte i zajímavé recepty – no když si místo Jacobových údů dosadíte třeba vepřové, hned to vypadá lépe.
Osobně velmi oceňuji promluvy hlavní hrdinky k sobě samé. Než jsem si zvykla, běhal mi mráz po zádech z té chladnokrevné odhodlanosti a čisté pragmatičnosti.
Pravdou je, že by se příběhu dalo leccos vytknout. Námět je velmi neotřelý, avšak v částech, kde autorka právě nepopisuje přípravu večeře, se místy poněkud táhne díky poměrně zbytečným detailům. Čtenář může snadno nabýt dojmu, že autorka chtěla spíše šokovat, než vyprávět životní příběh.
Každopádně je to příjemná změna a Lizzie je opravdu velmi zvláštní literární hrdinka, která si mě nakonec nějakým způsobem přece jen získala.

Marie5555
06.01.2017

Zbytečná kniha, naprosto...jedna z nejstrašnějších knih, které jsem četla. V podstatě se celá věnuje jen tomu, jak paní zabila a postupně pojídala svého manžela...dovedeno ad absurdum celkem přesnými recepty a postupy včetně detailního popisu pojídání, skladování, následků přejedení...humáč, přátele :D Bohužel jsem si ji omylem zakoupila...ano, nese hlubokou lidskou linku, leč nemohu se zbavit pocitu hnusu.

ondras666
21.12.2016 3 z 5

Kniha mě nějak zvlášť neoslovila. Příběh autorka vymyslela docela dobře, ta žena vlastně v manželství byla jen pro ten pocit, že má domov.
A hold si pak vybrala cestu kanibalismu. Stále jsem čekal nějaké drsnější scény, ale vcelku nic moc. A docela dobře si poradila s recepty
Za snahu autorky zaujmout a přijít s něčím novým 3 hvězdy.

von Bahnhof
28.11.2016 odpad!

Tenhle příběh v sobě skutečně nese hlubokou lidskou linku, protože prase tohle nevymyslí, ale tuším, že i kanibal by si ekloval sežrat vlastní manželku!
Ovlivněna módním trendem originality za jakoukoliv cenu autorka nastavila uměleckou laťku opravdu vysoko, navíc v tzv. vyspělých zemích jsou témata vražd a násilí velmi vděčnou kulturní záležitostí, prostě to nese prachy, prachy, prachy...
Přečetl jsem sice jen deset tisíc slov z ukázky, přesto věřím, že se i v dnešní době může objevit literární hrdinka, která sice nebude tak výrazná jako Lizzie Prainová, zato bude duševně normální :-)

Iva B.
18.10.2016 1 z 5

Nenechala jsem se odradit nízkým hodnocením a pustila jsem se do toho.. Bohužel musím souhlasit s tím, že je to o ničem.. čekala jsem úplně něco jiného, trochu humoru, nadsázky, .. ani styl psaní mi nějak nesedl... Jedna * za obálku, ta se mi moc líbí.

Aichah
04.09.2016 odpad!

Byl den nepřečtených knih. To je asi jediný důvod proč jsem tu blbost dočetla. Podle vzhledu jsem, čekala knížku, kde bude aspoň trochu humoru. Nesmála jsem se, nebála jsem se, krom konzumace manžela se děj nikam neposunul, kniha mi nic nedala.

eviktes
07.05.2016 5 z 5

Naprosto dokonale hororový příběh :) kdo má rád Hannibala, tak toto se mu bude líbit :) občas se mi udělalo špatně a musela na chvíli přestat číst, ale jinak je děj napínavý :)

Acquenta
06.03.2016 2 z 5

Kniha určitě není pro každého. Při čtení některých kapitol mi bylo opravdu šoufl...nechápu, jak tohle mohlo někoho napadnout napsat...četla se sice rychle, ale příběh neměl ani hlavu ani patu.

Prey
27.02.2016 1 z 5

Tohle je vhodné akorát ke studiu, jak z drsného a psychologicky zajímavého námětu udělat jedno velké nic. (Nebo jak z velkého nic udělat marketingem knižní událost.) Stránku za stránkou autorka plytce a nudně likviduje něco, co mohlo být mrazivou detektivkou, cynickým popisem manželství, temnou studií zvrácenosti, filozofickým komentářem k lidskému bytí, morbidním hororem, šílenou komedií plnou sarkasmu, čímkoliv. To by to ale muselo mít nějakou hloubku, strukturu, přesah. Nebýt tam to detailní porcování, mohlo to vyhrát cenu pro nejméně zajímavý ženský román, s tím porcováním to nemůže vyhrát nic. (Čteno v překladu Jana Netoličky.)

Dana84
24.02.2016

Kniha, kterou jsem nedočetla.. Doslovné porcování manžela mi přišlo ulítle morbidní (a to nemám slabý žaludek) a po vtipné stránce knihy jsem jen marně pátrala :-( Bohužel, ale nedokázala jsem ji ani přečíst.

Jitulisko
27.01.2016 1 z 5

Knihu jsem měla v hledáčku a hodnou chvilku jsem ji sháněla. Měla jsem velká očekávání, nakonec mi velice zklamala. Rozhodně nevyužitý potenciál námětu.

zuzi1162
31.12.2015 4 z 5

Ta kniha mi přišla místy ujetá, ael i tak jsem se celkem bavila. Tedy bavila jsem se tak první půlku. V druhé polovině, kde se začínají rozbíhat různé časové linie mi to začalo připadat přinejměnším psychadelické.

vraždy manželství vaření horory psychologické romány černý humor kanibalismus

Autorovy knížky

Natalie Young