Dievča v modrom plášti

Dievča v modrom plášti https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377064/bmid_dievca-v-modrom-plasti-3P9-377064.jpg 4 221 79

Výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch. Píše sa rok 1943 a v nacistami okupovanom Amsterdame vládne prídelový systém. Mladučká Hanneke sa však vyzná. Na čiernom trhu sa pohybuje ako ryba vo vode a dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Pri jednej z donášok ju jej pravidelná zákazníčka požiada o pomoc. Nechce zohnať mäso či kávu, chce, aby Hanneke našla židovské dievča, ktoré ukrývala. Vzala si len svoj modrý plášť a zmizla nevedno kam. Hanneke sprvu ani neuvažuje o tom, že by sa do nebezpečného pátrania pustila, ale keď položí prvú otázku a dostane na ňu odpoveď, chce zrazu vedieť viac. Postupne je vtiahnutá do pavučiny tajomstiev a ohromujúcich odhalení, ktoré ju zavedú až do centra študentského protifašistického odboja... Skvelo napísaná kniha, ktorá na pozadí skutočných udalostí rozpráva výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch.... celý text

Literatura světová Válečné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (SK)

Girl in the Blue Coat , 2016

MollyCornelia
27.04.2024 4 z 5

3,5*/5*
Zajímavě pojatá kniha, kde se prolíná detektivní příběh s tématikou druhé světové.
Prolínání dějových linek mi vyhovovalo a táhlo mě dál. Zajímalo mě, jak vše dopadne. Autorka předkládá čtivou formou, a mám pocit, že jsem se toho dost naučila o okupaci.
Hvězdičky ubírám, protože jsem se nedokázala ztotožnit se žádnou z postav, ani mi úplně nesedl styl psaní.
Doporučuji lidem, které zajímají historické romány.

Vlašule
26.02.2023 3 z 5

Celou první půlku knihy jsem přemýšlela, že mě to vlastně nebaví, nevěřím tomu a že to bude nejspíš tím, že válečný román napsala žena. A já nerada toto přiznávám! Druhá půlka se rozběhla, byla napínavá, plná zvratů a vlastně mě to docela chytlo. I když těch nelogických věcí a náhod přibývalo.
A pak jsem si tady přečetla, že paní spisovatelka píše romány pro dospívající! Tak to jo! Román z války, aby to i dospívající bavilo číst tomu dává hvězdu navíc. Dospívající do toho. Hlavně holky. Stojí to za to!

JankaV80
02.01.2023 5 z 5

Přečteno za pár dní a kniha s detektivním podtextem odehrávají se v nacisty okupovaném Amsterdamu se mi líbila. Smutný, ale moc pěkný příběh ne jednoho, ale několika lidí zapojených do studentského protinacistického odboje v Amsterdamu.

Ellis03
14.07.2022 4 z 5

Taková trosku jiná detektivka, zasazena do válečného období.
Nebylo to spatne, ale čekala jsem něco jiného

LenkaKa
13.06.2022 2 z 5

Mě ta kniha teda úplně nenadchla. Četla jsem jiné knihy z války a chytily mě za srdce mnohem víc.

MinnieMouse
13.04.2022

Nádherný příběh s bohužel neuzavřeným koncem. Velká škoda, že není další díl.

Mr.Pajek
04.10.2021 4 z 5

Příjemné psaný příběh, četlo se samo. Postavy pěkně vykreslené.

Mejsii
01.07.2021 3 z 5

Pekna knizka, hlavni hrdinka je sympaticka mlada divka. Kniha je podle me vhodna i pro maldsi ctenare, neni v ni zadne nasili, ale zaroven se ctenar dozvi neco z historie.

zdehan
12.03.2021 5 z 5

Pěkný čtivy příběh i když smutný ale stojí za přečtení.

oka3408
21.01.2021 5 z 5

Velmi čtivý příběh. Doporučuji

Mayami
31.12.2020 5 z 5

Skvelé. Príbeh som si užívala od začiatku až do konca. Prepracovaný dej zasadený do skutočného prostredia vojny v Amsterdame.

ještěrka38
14.12.2020 4 z 5

Pěkný příběh se smutným koncem.

jeníček
14.11.2020 5 z 5

Příběh je napínavý, dobře se čte.

JaKa1974
21.07.2020 5 z 5

Kniha je plná skutečných a smutných událostí. Krásně se čte.

Luc.i
12.07.2020 4 z 5

Kvůli poměrně nízkému hodnocení tady na databázi jsem od knížky moc nečekala ale mile mě překvapila. Je to dobrý válečný román s promyšleným dějem a sympatickou hlavni hrdinkou. Kniha je taky napsána dobrým stylem a je čtivá takže jsem ji přečetla za den. Občas byly ale v knížce nějaké nepřesnosti nebo se myšlenky opakovaly, stejně ale dávám 4/5*. Jsem ráda že jsem si ji přečetla.

Leniii
16.06.2020 5 z 5

Ukrývat židy, shánět potřebné věci nebo doklady, to bylo nebezpečné a Hanneke nasazovala svou kůži a dokázala to!
Kniha měla děj, četla se velmi dobře...obsahovala napětí, přátelství, lásku, odvahu a naději...
Tyto knihy nikdy nesmí utichnout!

Lily-fairy
07.06.2020 4 z 5

Opravdu mě mrzí takto nízké hodnocení tady na Databázi, protože tohle si tahle kniha opravdu nezasloužila. Je velmi čtivá, má sympatické postavy, emoce a zajímavé téma, je to zase něco trochu jiného (přece jen příběhy z Osvětimi už jsou trochu okoukané...). A proč tedy nedávám 5*? Dala bych čtyři a půl, ale to nejde. Vadily mi takové ya oslí můstky. Už jsem bohužel přečetla válečných románů moc na to, abych dala s čistým svědomím 5 úplně každému. Přesto moc doporučuji!

Drahuš
04.06.2020 3 z 5

Taková neurazí, nenadchne...

zimolka
02.06.2020 3 z 5

Pěkný čtivý příběh.

snowpinkee
17.05.2020 4 z 5

Touto knihou se dostáváme do Amsterdamu roku 1943. Hlavní hrdinka Hanneke je prostředníkem při nákupu na černém trhu. Jedna její zákaznice ji ale požádá o něco neobvyklého. Má najít ztracenou židovskou dívku.
Podaří se jí to? Kam až se dostane a jaká na ni čekají nebezpečí...
kniha je čtivá. Příběh pro mě byl možná lehce předvídatelný. Ale nijak zvlášť mi to v tomhle případě nevadilo.