Děvčátko a nacista

Děvčátko a nacista https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472788/bmid_devcatko-a-nacista-0IV-472788.jpeg 4 136 136

Německo, rok 1943. Hans Heigel, důstojník posádky SS v městečku Osnabrück, nechápe agresivitu, s níž se jeho země vzpamatovala z první světové války, a ani s ní nesouhlasí. Přesto ho strach z postihu jeho rodiny i život v malém městě, vzdáleném od hrůz fronty a koncentračních táborů, přesvědčily, aby si svoje myšlenky nechal jen pro sebe, a donutily ho tiše snášet i nejabsurdnější politiku Říše. Důležitější je starat se o manželku Ingrid a hlavně o milovanou dceru Hanne. Jak dlouho však může člověk přehlížet vlastní hodnoty jen proto, aby mohl vést nudný nerušený život? Hans to pochopí, když ho potká ta nejhorší tragédie, která se může přihodit otci, a současně zjistí, že byl převelen do vyhlazovacího tábora v Sobibóru. Najednou už nemůže zavírat oči před hrůznými skutky, kterými se špiní pověst Německa. O to víc, když mezi vězni odsouzenými ke smrti v plynové komoře potká Leu, židovskou holčičku navlas podobnou svojí dceři Hanne. Jak dlouho se může člověk překonávat, aby chránil to, na čem mu záleží? Hans den za dnem vymýšlí nové lsti, aby jednu z vězenkyň vytrhl ze spárů již zpečetěného osudu. Přitom obelhává svoje spolubojovníky, dělá rozhodnutí, která ho budou navždy pronásledovat, a sám riskuje svůj život... Dělá všechno, jen aby znovu neztratil to nejdražší na světě. Franco Forte a Scilla Bonfiglioli se inspirovali skutečnými dramatickými událostmi. Vedou nás do hluboce temného zákoutí historie, které zvláště dnes nemůže a nesmí být zapomenuto, ale současně dokazují, že dokonce v té nejčernější noci může zazářit světlo naděje. To však za podmínky, že překonáme svoje pokrytectví a necháme se vést tím jediným, co nás všechny spojuje: naší lidskostí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Brána

La bambina e il nazista , 2020

Barbora.M
24.11.2021 5 z 5

Dříve jsem se tématu 2. s. v. vyhýbala, nemám to téma moc ráda, vždy mám slzy v očích.
Tento pohled na téma koncentrační a vyhlazovací tábory byl ale jiný. Nacisty, který nechce být nacistou, ale jde s davem, aby přežil. A ta oddanost tomu malému stvoření. Při čtení jsem přemýšlela, jak bych se asi zachovala já.

KatkaLoukotova
23.10.2021 5 z 5

Knížka se moc hezky cte. Přečetla jsem ji za dva dny, protože mě zajímalo, jak to dopadne :) Mohu doporučit všem, které zajímají a bavi knížky o 2.sv.v., tato ma zase jiný úhel pohledu :)

LadyCotton
23.10.2021 3 z 5

Příjemně psaná kniha s rychle čtivým dějem. Svým způsobem mi připomínala Najdi Rebeccu od E. Dempsey.
Nicméně během četby mi vadilo několik věcí:
1) některé události (byť je to fikce) byly skutečně hodně mimo (příklad za všechny: "mladá židovka se skloněnou hlavou nalévala důstojníkům SS pivo" - to těžko. Oni by se toho piva štítili).
2) spousta popisovaných dějinných událostí časově neseděla
3) v knize členové SS nebyli nazývání hodnostmi SS ale klasickými hodnostmi (plukovník, nadporučík apod.) a to mi hodně vadilo - často jsem si musela připomínat, že čtu příběh z koncentračního tábora a že hlavní hrdina je vlastně eSeSák. Nevím jestli to bylo takto schválně nebo je to chyba českého překladu, každopádně to naprosto ruší "požitek z četby".

te-ssiinka3905
08.10.2021 3 z 5

Krásná kniha, kdyby to takto v těch dobách šlo... škoda, že je to smyšlené... Konec zbytečně veledramatický... rozhodně doporučuji všem co mají rádi věci o druhé světové válce, ale s nadhledem

Falda
13.09.2021 4 z 5

Trochu až moc k neuvěření... ale alespoň trochu odlišné než jiné knihy z druhé sv. války.

martunka
03.09.2021 5 z 5

Naprosto nezapomenutelný příběh. Nevím, co jiného napsat. Kdo zachránil jeden život, je to jakoby zachránil celý svět...

Johny_H.
23.08.2021 4 z 5

Velmi poutavé čtení uvážíme-li, že jde pouze o smyšlený příběh bylo to až překvapivě dobré. Nejvíc mně upřímně zajímalo jak si poradí s koncem a to se překvapivě povedlo. Jedna pasáž je sice těžko uvěřitelná, ale je to fikce a na nic si nehraje. Kniha nezmiňuje zbytečné podrobnosti aby nedělala chyby a to je velmi sympatické.

japam
11.08.2021 5 z 5

Hezky napsaná kniha,ale čekala jsem od ní trošku víc.

josska
26.07.2021 4 z 5

Knih z 2.svět.války mám přečtených celkem hodně,ale tady ta byla jiná,z druhé strany,,,i když je to fikce,stejně jsem měla husí kuži a bylo to silné čtení...

Surikata369
12.07.2021 3 z 5

Kniha sice vcelku ,,přitažená za vlasy", hlavně ke konci se Slečnou Zvědavou, ale napsaná je dobře.

JaneSnapeová
10.07.2021

Jelikož mám docela dost nactene knihy z druhé světové, tak tahle kniha mě moc nepotešila. Začátek mi připadal nadějně, ale když jsem četla dál, myšlenky mi utíkaly pryč od děje. Knihu jsem bohužel ani nedočetla. Věřím ale, že si kniha najde své čtenáře.

cornetka
27.06.2021 5 z 5

Za mě super kniha, která dokazuje, že ne každý voják byl bezpáteřní a surový člověk, ale že v některých se našla lidskost.

helena842
27.05.2021 3 z 5

Knih s podobným tématem jsem četla již hodně a to je pravděpodobně důvodem toho, že mě kniha nijak nenadchla a i když jsem věděla, že se jedná o smyšlený příběh, tak mi připadal spíše neuvěřitelný.

ERIK 2
26.05.2021 5 z 5

Hodně dobrá kniha.Sledujeme příběh nadporučíka Hanse Heigela, příslušníka SS.S manželkou Ingrid přišli o dceru Hanne. Následně na to se vypravíme do východního Polska, do vyhlazovacího tábora Sobibór,kde Hans nalezne to co mu osud odepřel. Jeho něžnější a láskyplnější povaha mu pomůže překonat i ty nejhorší situace. Pak se octneme v koncentračním a vyhlazovacím táboře Majdanek, kde pracovalo mnoho nechvalně známých dozorců, dozorkyň. Pokud by jste navštívili vyhlazovací tábor Sobibór ve východním Polsku, naleznete zde pouze vysokou strážní věž, poslední zbytek tohoto tábora. Majdanek je zachovalejší, takže oba tábory existovali. Skutečně se autoři drželi historických reálií. V knize jsou smyšlené osoby ale i skutečné např. Friedrich Fromm, nebo dozorkyně přezdívaná" Kobyla z Majdanku" v knize vystupuje jako Alida Hallerová, ale její skutečné jméno je Hermine Braunsteinerová. "Kobyla z Majdanku" se jí říkalo pro to, že nosila boty s kovovou špicí, tím mohla vězně lépe ukopat k smrti, byla jednou z nejbrutálnějších dozorkyň SS. Každopádně doporučuji si tuto knihu přečíst.

LukBook
10.05.2021 4 z 5

Za mě velice zajímavá kniha z prostředí holocaustu. V některých momentech možná až přehnaně brutální, ale holt to bylo v koncentrákách opravdu peklo. Samotná zápletka je však fiktivní a s tím je potřeba dopředu počítat. I přesto rozhodně doporučuji všem, kteří se o tuto tématiku zajímají.

alexis818
08.05.2021 5 z 5

Právě dotčeno. Musím říct, že knih s tématem holocaust jsem přečetla už hodně, ale tato se trochu odlišuje. Ohromila mě svou autenticnosti, asi na ni nikdy nezapomenu. I když fikce, tak založena na straslivych obrazech z tohoto hrozného období. Příběh nacisty se srdcem člověka je alespoň slabým svetylkem, že i v těch hruzach se objevila naděje. Silný zážitek.

mtea
18.04.2021 4 z 5

Kniha mě nenadchla,sice se dobře čte ,ale místy mi připadá jako scifi,čekala jsem od ní víc.