Deti, náš poklad

Deti, náš poklad https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505380/bmid_deti-nas-poklad-8SU-505380.jpg 5 749 749

Delphine de Vigan v románe zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby, v ktorej ľudia žijú len preto, aby boli na očiach. Odkrýva v ňom zarážajúci pohľad na svet, kde sa všetko vrátane rodinného šťastia vystavuje na obdiv a predáva na sociálnych sieťach. Hlavná postava Mélanie vyrastala pred televíznou obrazovkou zhypnotizovaná obľúbenými reality šou. V živote má jediný cieľ ? stať sa slávnou. Vzorná manželka a matka Mélanie býva v luxusnom obytnom komplexe na predmestí Paríža a venuje sa len svojmu youtubovému kanálu. Uverejňuje na ňom videá z každodenného života svojich detí, osemročného Sama a šesťročnej Kim. Koncept podnikavej matky žne úspech, sledujú ich milióny odberateľov. Ponuky na spoluprácu sa hrnú a deti sa tak niekoľkokrát do týždňa postavia pred kameru v značkovom oblečení, aby pred zrakmi divákov rozbalili ďalšiu hračku alebo ochutnali všetky dostupné príchute zmrzliny. Jedného dňa sa však kamera nezapne. Malá Kim je nezvestná a žiadna z možných hypotéz jej zmiznutia sa nedá vylúčiť.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Les enfants sont rois , 2021

Agatha84
30.10.2023 3 z 5

Tematicky mimořádně trefné, úzkost vzbuzující, neboť takováto realita přesně je. Nerozumím oblibě technologií, online sdílení sebe všude a děkuji tímto autorce za poskytnutí vhledu.....
Nicméně samotnou formou jsem zasažena nebyla, vadila mi jakási přílišná odosobněnost, nepodařilo se mi přiblížit ani k jedné z postav, a to mě mrzí.
Nebo to byl záměr??

Annicka
21.10.2023 4 z 5

Plný počet hvězdiček nedávám kvůli několika pasážím, které sice byly jako přímá řeč, ve skutečnosti však vypadaly spíš jako přednáška nebo článek z populárně naučného časopisu. Jinak z toho celkem mrazí. O knize jsem četla kdysi, když vyšla ve Francii, tehdy se i o dětech zneužívaných jejich rodiči pro natáčení tupých reklamních YouTube videí mluvilo víc. Nebo možná jen teď čtu špatné weby, těžko říct. Každopádně teď jsem na knihu narazila v knihovně a konečně se odhodlala si ji přečíst. A tím, jak se o tom již tolik nemluví, mě sama ta představa malých Sammyho a Kimmy, které jejich matka natáčí pořád a pořád a pořád, dost šokovala... A hlavně pohled jejich matky, která ve svém konání nevidí nic špatného a je přesvědčená, že si její děti jen plní svůj sen, a pokud snad vzdorují, tak je proto, že jim někdo nasadil brouka do hlavy. Na konci, u jedné z oněch "přednášek" jsem navíc udělala chybu a začala jsem si googlit, o čem se tam mluvilo...a zjistila jsem, že cheese challenge opravdu existovala a z těch videí mi bylo fakt smutno. Ale o to reálněji pak celá kniha vyzněla.

Dasa1313
18.10.2023 4 z 5

Výborné téma, téma, které bude jednou velkým problémem, a také skvěle zpracované.
Mélanie je šílená, ale kdo takovou Mélanii nezná.. je to dnešní doba a myslím, že bude hůř:). Zachovat si v tomto světe rozum bude pro mladší populaci čím dál větší problém, v dnešním světě youtuberů.. Je to smutný příběh, ale bohužel až moc pravdivý.
Clara byla moc sympatická, jen mi trošku vadilo přeskakování z osoby na osobu = horší orientace v textu, dalo by se to asi pojmout víc čtivě, víc vtáhnout do děje.
3,8*

PaníLenka
08.10.2023 4 z 5

Výborné téma, se kterým souzním, nejsem příliš optimistická, co se týče digitalizace našich životů, velký bratr je pro mě děsivá představa, která je bohužel stále reálnější. Líbilo se mi i uchopení příběhu pomocí detektivní zápletky, nicméně její vyřešení bylo trochu zvláštní, jakoby už to autorku přestalo bavit a od té chvíle už jsem se do konce knihy trochu protrápila.

Kája_95
06.10.2023 3 z 5

zajímavé téma, kniha byla čtivá avšak konec trochu přitažený za vlasy :-D

Kniholapka
30.09.2023

První přečtená kniha této autorky. Čtení pro mě až místy nechutné. S člověkem mohou zamávat maličkosti a někdy i zdánlivě neškodné. Někdy nevidíme, jaké hrozivé věci mohou vyvolat určité vjemy...

teeyinka
23.09.2023 5 z 5

Děsivé, několikrát jsem kroutila hlavou a nevěřila, že sociální sítě můžou někoho takhle pohltit. A to román nerozebírá jejich pasivní konzumenty... Velmi čtivé, od autorky si určitě přečtu i další knihy.

Akléda_
11.09.2023 4 z 5

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Překvapilo mě, jak dobře se mi to četlo, vzhledem k tomu, že je knížka z Odeonu. Z nějakého důvodu jsem si myslela, že se to bude číst pomalu a budu se tím muset prokousávat, ale tak to vůbec nebylo. Čtení mě bavilo a i když jsem se na něj musela soustředit víc než u YA knížek, vlastně mě to bavilo. Líbilo se mi, jak autorka zvládla propojit dvě linky hlavních hrdinek a hlavně to, kolik myšlenek nám díky tomu přinesla. Čekala jsem, že tohle bude knížka ve které budu hodně lepíkovat, ale ono ne. Tohle je totiž knížka, která vás donutí zamyslet se nad ní jako nad celkem. Chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykla, ale potom jsem to velmi ocenila. Je tu moc hezky vidět, co může s dětmi udělat sláva ve věku, kdy to sami nechtějí nebo nechápou, bylo mi z toho při čtení až úzko. Velmi jsem ocenila i část po pár letech, kde jsme mohli vidět jak vypadá svět, kam se vyvinul a jak jsou na tom naše postavy. Celkově je tohle velmi zajímavá sonda do života, který by vlastně mohl potkat kohokoli z nás. I přes to ale musím říct, že jsem asi čekala, že se mě to ještě nějak víc dotkne. Chtěla jsem být zlomená a ztrápená, byla jsem ale spíš zamyšlená. Což neříkám že je špatně, jen jsem doufala v trochu jiné emoce po dočtení.

m_pastorka
31.08.2023 5 z 5

Úplně jiná Vigan, nebo alespoň zvolený žánr. Téma velmi aktuální a skvěle zvolené. Chce se mi napsat, ze to není tak ponure, jak jsme u této autorky všichni zvykli, ale ten dopad na děti je masivní a možná stále nepředstavitelný.

Petra00
23.08.2023 3 z 5

Velice zajímavé, originální, ale také aktuální a důležité téma. Kniha řeší nejen sdílení děti na sociálních sítích a jeho následky v současnosti, ale část se odehrává i v blízké budoucnosti a ukazuje, co možná budou dnešní "insta" děti prožívat a jaký vliv na ně sdílení rodiči bez souhlasu může mít. To téma mě opravdu nadchlo, už jen kvůli tomu knihu všem doporučuji a ráda bych si přečetla něco dalšího na toto téma. Co mi ale sedlo trochu méně, byl styl psaní. Od Delphine jsem již četla jednu knihu, ale s tou jsem tento problém neměla, tak nevim, kde se stala chyba. Každopádně pro mě bylo obtížné se začíst vlastně po celou dobu. Některé dějové linky (životy policistky Clary apod.) mi přišly zbytečné a nudné - raději bych tento prostor věnovala hlavnímu příběhu. Co mě bavilo naopak moc byly popisy videí z Youtube, výslechy a podobně.
Takže celkově doporučuji, je to kniha která vás donutí se zamyslet a vidět věci z jiného pohledu. Jen zpracování bych si představovala malinko jinak.

momo01
20.08.2023 4 z 5

Sdílení radostí i starostí svých dětí se stalo nedílnou součástí digitálního života. A zatímco se zaplňují sociální profily dětskými úsměvy, Delphine de Vigan za nás pokládá otázku, kam směřuje naše touha po sdílení a kdo nese důsledky. A díky jejímu přímočarému stylu vyprávění rovnou dostáváme odpověď - když zveřejňujeme intimní momenty, může to mít vliv na budoucí vnímání dítěte, jeho soukromí a sebeidentitu. Možná je čas si uvědomit, že některé vzpomínky patří pouze nám samým a že skutečná hodnota spočívá v okamžicích, které nejsou filtrovány digitálními stíny.
Tato kniha je společenská kritika, velmi dobře napsaná a zároveň poutavá a nutící k zamyšlení.

L.Helena
19.08.2023 4 z 5

Zprvu jsem se domnívala, že si přečtu thriller o zmizení či únosu malé holčičky. A spíš mě to nebavilo. Postupně se však ukazuje, že v knize rezonuje úplně jiné téma. Hodně aktuální, velmi závažné, s důsledky, které si mnohdy neuvědomujeme, či je opomíjíme. Přestože kniha mi moc nesedla svým zpracováním, rozhodně však nastolila spoustu témat k zamyšlení.

VeruHoráková
15.08.2023 5 z 5

Jedním slovem wow! Po této knize řadím Delphine de Vigan rozhodně mezi mé nejoblíbenější zahraniční spisovatelky a nechápu, že jsem Děti nade vše nečetla už dřív. Tato kniha je neuvěřitelná v tom, jak reálná a děsivá je. Autorka skvěle zpracovala téma dětských youtuberů a ukázala, jak moc může být psychika dítěte negativně ovlivňována, když ho rodiče dennodenně fotí/natáčí a následně to masově sdílí na sociálních sítích.

V tomto příběhu hlavní postava Mélanie natáčí své děti na youtube od jejich brzkých let. Děti, tak zpočátku vůbec netuší, co se děje a jaký dopad to bude mít později na jejich soukromí. Samozřejmě po jejich nástupu do školy jim to brzo začne docházet, protože posměch a šikana ze strany spolužáků nebude nic výjimečného. Děti na jednu stranu mají díky spolupracím po materiální stránce vše, co by jim jiné děti mohly závidět. Na druhou stranu, tisíce cizích lidí o nich vědí prakticky vše. Jak vyrůstaly, co dennodenně dělají, nebo kde se zrovna nacházejí. To že to bude mít dopad na jejich rozvoj tak asi není překvapující.

Téma je rozhodně aktuální a příběh ve mně zanechal mrazivý dojem. Je to jedna z těch knih, nad kterou musíte po dočtení přemýšlet a vryje se vám pod kůži, takže rozhodně doporučuji!

Termina
09.08.2023 4 z 5

Kniha mnoha podob a individuálního pohledu .. DÍK!

Tooomik
27.07.2023 5 z 5

O knize se často na internetu i tady v komentářích píše jako o příběhu o negativním působení sociálních sítí na děti. Ano, sociální sítě dětským postavám v příběhu skutečně uškodily, je však důležité dodat, že tyto děti své soukromí na sítích nezveřejňovaly tak zcela dobrovolně, ale že šlo výhradně o nápad a režii jejich matky, která si jejich prezentací plnila svůj životní sen - získat popularitu a obdiv fanoušků. Přestože tedy jde o varování před sociálními sítěmi a podobnými výdobytky doby, román se neomezuje pouze na toto, ale také na téma výchovy, která pod sobeckým vedením Mélanie selhala, přestože si sama příliš neuvědomovala, že jedná sobecky a své děti zneužívá ve svůj prospěch. Na Delphine se mi líbí to, jak skvěle dokáže vykreslit každou postavu a že chování každé z nich má vždy určité zákulisí, které spisovatelka čtenáři poodhalí, a tak žádná postava není zcela černobílá a její životní historie čtenáři umožní pochopit, proč je její osobnost zrovna taková, jaká je. V současnosti často slýchávám, jak je dnešní mladá generace zkažená. Mnohem méně však slyším hlasy, které by odsuzovaly rodiče za výchovu, ve které jejich děti vyrůstaly. Jakkoliv si totiž někteří rodiče mohou myslet, že svému dítěti poskytli jen to nejlepší, jsou mezi nimi případy, kdy jsou rodiče natolik přesvědčení o správnosti svých výchovných metod a svého vidění toho, co je pro jejich děti nejvhodnější, že tím zcela ignorují skutečná přání a potřeby vlastních dětí, což může vést k velmi negativním důsledkům na vývoj dětské psychiky. Ne vždy musí být v rodině sobecké pouze děti, což je něco, co nám autorka neváhala připomenout. Knihu tedy hodnotím plným počtem hvězd a stejně jako každou knihu autorky i tuto doporučuji k přečtení.

Janina2609
11.07.2023 4 z 5

"Líbila se jí představa publika, které měla uspokojovat. Milovala tu okamžitou odměnu, hřejivou a plnou nadšení, kterou ji poskytovali, kdykoli se objevila. Potřebovala jejich pozornost. Jejich lichotky. Dávali jí pocit, že je jedinečná. Že je někdo, kdo si zaslouží zájem."

Skvěle podaná hrozivá, ne zcela nemožná záležitost-hrozba sociálních sítí a jejich vliv na děti, dokonce i někdy s přispěním vlastních rodičů. Uvědomujeme si to všichni, ale po přečtení této knihy jsem ráda, že já i moje děti trávily dětství úplně jiným způsobem. Velice čtivá forma psaní (kdo zná autorku, ví), knížku přelousknete za dva dny.

twigxi
01.07.2023 2 z 5

Kniha mela obrovsky hype a asi tim neprimerene zvedla me ocekavani. Za me to bylo moc na silu. Kniha na me pusobila prilis prvoplanove a jednostranne. Chapu, co autorka chtela sdelit a bylo tam hodne zajimavych myslenek, ale ja se u ni spis nudila, nemelo to spad. Chvili to byla socialni sonda, chvili detektivka, ktera ale uplne vysumela, chvili (za me ploche) sci-fi... trochu jako kdyz pejsek s kocickou delali dort.

harena
28.06.2023 5 z 5

Výborně napsané a přesvědčivě zpracované aktuální téma. Protože já nelovím na sociálních sítích, ani na nich nesdílím svůj život, tak snad proto se mnou chování Melánie a dětí otřásl. Strhující příběh, který by si měl každý přečíst a ten závěr knihy je vlastně z budoucnosti a je naprosto reálný. Opravdu moc doporučuji.

terinkha
23.06.2023 4 z 5

25/2023
Volba tématu by dostala plnej počet. Vlastně i ten děj je super zajímavej.
Jen já se nemohla začíst.
Spousta lidí Delphine miluje, ale tady mi ten styl psaní úplně nevyhovoval.
Zase mám problém popsat svoje dojmy z knihy, jeden je jasnej - po dočtení mi dobře nebylo a rozhodně je to velký téma (všeobecně sdílení dětí na sociálních sítích). To, jak velkej je to bizár (kterej se fakticky děje), se mi ani věřit nechtělo. To, jak to pro spoustu dětí může skončit, je vlastně dost nasnadě (a že se tím můžou kompletně rozvrtat rodinný vztahy jakbysmet).
Ale asi bych to téma potřebovala podat jinak. Dojem mohl být ještě o kus silnější (a nebo se u mě nepotkává ten styl s kýženou reakcí, to je taky možnost).
Dávám 4 hvězdy, za mě jsou spíš ušmudlaný, ale co už.

Louisareading
15.06.2023

Snažila jsem se textem prokousat, ale nebavil mě. Ani téma nebylo moc dobře podané.