Deti, náš poklad

Deti, náš poklad https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505380/bmid_deti-nas-poklad-8SU-505380.jpg 5 747 747

Delphine de Vigan v románe zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby, v ktorej ľudia žijú len preto, aby boli na očiach. Odkrýva v ňom zarážajúci pohľad na svet, kde sa všetko vrátane rodinného šťastia vystavuje na obdiv a predáva na sociálnych sieťach. Hlavná postava Mélanie vyrastala pred televíznou obrazovkou zhypnotizovaná obľúbenými reality šou. V živote má jediný cieľ ? stať sa slávnou. Vzorná manželka a matka Mélanie býva v luxusnom obytnom komplexe na predmestí Paríža a venuje sa len svojmu youtubovému kanálu. Uverejňuje na ňom videá z každodenného života svojich detí, osemročného Sama a šesťročnej Kim. Koncept podnikavej matky žne úspech, sledujú ich milióny odberateľov. Ponuky na spoluprácu sa hrnú a deti sa tak niekoľkokrát do týždňa postavia pred kameru v značkovom oblečení, aby pred zrakmi divákov rozbalili ďalšiu hračku alebo ochutnali všetky dostupné príchute zmrzliny. Jedného dňa sa však kamera nezapne. Malá Kim je nezvestná a žiadna z možných hypotéz jej zmiznutia sa nedá vylúčiť.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Les enfants sont rois , 2021

Evka1791
13.12.2021 4 z 5

Autorka sa snaží priblížiť život detí, ktoré sú hviezdy internetového neba, stačí , že ich matka je úspešná youtuberka a influencerka. Chce pre svoje deti a seba slávu a peniaze. Je to pre ňu prirodzené a normálne. Na druhej strane , čo na to deti ? Sú šťastné ? A ako to s nimi dopadne ?

eva3992
11.12.2021 5 z 5

Tento příběh je velmi aktuální. Sledujeme zde Melanii, která chce být hvězdou sociálních sítí. Vidíme to, jak může virtuální svět ovlivnit jí samotnou, ale i její nebližší. Pak je tu kriminalistka Clara, která se svým týmem řeší zneužívání dětí v digitálním prostoru. Kde je hranice toho, co je na sítích ještě „normální“?

Delphine de Vigan je mou oblíbenou autorkou a vždy jsem nadšená z jejich knížek. Ne jinak tomu bylo i tentokrát. Ač je každá kniha autorky jiná, vždy si mě naprosto dokáže získat.

Tato knížka je velice čtivá, okamžitě jsem se ponořila do děje a nevnímala nic kolem. Střídají se zde kapitoly z minulosti a současnosti a skvěle se tak doplňují a navazují, aby nám to celé dávalo smysl a abychom jednotlivé hrdinky pochopili v jejich názorech. Na konci knihy nás navíc autorka zavede do blízké budoucnosti a ukáže možný scénář toho, kam se sociální sítě budou vyvíjet, a to byl velice zajímavý pohled.

Právě téma sociálních sítí bylo skvělé. Je to velice aktuální. Jsou zde dva rozdílné názory hlavních hrdinek a ač jsou v lecčem extrémní, tak jsou neskutečně pravdivé. Myslím, že tato kniha může kolikrát otevřít oči a donutí přemýšlet o tom, co zveřejníme nebo ne v digitálním světě.

Moc se mi líbilo, že autorka do knížky promítla i aktuální dobu (kniha byla letos vydána ve Francii, takže se u nás objevila neskutečně rychle) a tím mi to přišlo hodně reálné. Někdy jsem si připadala, jako kdybych četla skutečný příběh.

Pokud Vás zatím autorka neoslovila, tak tuto knihu Vám rozhodně doporučuji. Je přístupnější a díky tématu rozhodně zaujme více lidí. Oproti jiným autorčiným knihám jsem si jistá, že osloví téměř každého, obzvláště pak ty, kteří jsou aktivní na sociálních sítích.

Za mě tedy jedno velké doporučení a netrpělivě budu vyhlížet jakoukoliv novou knihu od Delphine.

KatChiss
09.12.2021 5 z 5

Autorku tentokrát neinspiroval vlastní život, ale reportáž o mladičkých youtuberech, kteří navštívili nákupní centrum. Vítal je dav dětí, kteří chtěly autogram. Položila si otázky: "Co může člověk cítit, když žije takhle? Jakou stopu to v něm zanechá?" Děti nade vše je odpovědí na tyto otázky.
Delphine napsala velmi znepokojující a mrazivý příběh. Dolehl na mě až tak, že po jeho dočtení jsem měla chuť smazat všechna videa, na kterých jsem já, zachumlat se pod peřinu a už nikdy nevylézt. Autorka se zabývá sociálními sítěmi a jejich dopadem na naše psychické zdraví. Zejména na zdraví malých dětí, kteří se na sítích objevují čím dál tím více. Rodiče je natáčejí doma, při běžných činnostech a zveřejňují videa na svých kanálech. Zasahují jim do bezpečné zóny, do jejich vlastních pokojů. Děti musí natáčet, usmívat se a předstírat, že je to baví. Že si vždycky přáli být slavným youtuberem, rozbalovat hračky nebo sladkosti a děkovat sponzorům. Mají plné pokoje věcí, které ani nevyužijí, protože na to nemají čas. Nemají čas se nudit nebo si hrát. Nemají žádné kamarády, spolužáci se jim posmívají a mnohdy je i šikanují. A to jen proto, že si jejich matka přála být slavná a oblíbená, jenže nebyla dost dobrá, aby se sama stala herečkou, tak k tomu využívá své děti.
Děti nade vše by si měli přečíst všichni rodiče a ti, kteří se jednou chtějí rodiči stát.

1alena1
04.12.2021 5 z 5

Delphine de Vigan mě opět nezklamala. Její knihy jsou něčím jedinečné, vybírá si velmi zajímavá témata a všechny postavy umí přiblížit tak detailně a věrně, že mám vždy pocit, že ty lidi znám. Pak ten příběh čtenáře zcela pohltí. Sociální sítě mohou být až nebezpečné, to vidíme kolem sebe na mladých lidech, ale tady je dobře ukázáno, kam až je možné dojít. Člověka z toho mrazí. Doporučuji k přečtení, jen se obávám, že ti, kteří žijí pouze sociálními sítěmi, si na to čtení (bohužel) nenajdou čas. Velká chyba.

katasokolov
02.12.2021 4 z 5

Víc aktuální téma byste dnes hledali jen těžko. Jedná se o mou druhou knihu od autorky a rozhodně ji hodnotím jako lepší počin. Delphine se ve svých knihách zabývá mnohými závažnými tématy (bezdomovectví, psychika člověka, sebevraždy apod.). Na stránkách téhle knihy se můžeme dočíst o fenoménu sociálních sítí, “influencerů”, youtuberů, reality show a tohle všechno, jak už název knihy sám napovídá, směřuje zejména k dětem. Jak se žije malým “influencerům”, jejichž rodiče je den co den sdílejí se světem a tito malí lidé jsou mnohokrát obnaženi až na dřeň. Co vede jejich rodiče k tomu, aby jejich malé drobečky vystavovali na sítích, a to mnohokrát už před jejich narozením ?!
Příběh je mírně šmrnclý detektivním žánrem, kdy se již od počátku knihy ptáme “Kde je Kimmy?”. Samotný příběh se pak odvíjí především kolem dvou žen, které ani rozdílnější být nemohou. Jedna touží po slávě, jejímž dosažením se zbavuje jakési samoty, která v ní byla zakořeněna již od mládí. Druhá taktéž formována primárně rodinou, které záleželo na tom, co se na světě děje, nachází své poslání u policie. Osudy obou žen se protnou, kvůli oné události zmizení Kimmy. A rozehrává se nám zde příběh, v němž se vyskytují mnohé zásadní otázky ohledně ochrany osobnosti dětí. Na takhle podrobněji zmapované dané téma jsem narazila poprvé (byť všichni na sítích vidíme bezpočet fotografií a videí malých dětí, které pořizují jejich ne vždy opatrní rodiče) a zaujala mě především zmínka o právním vakuu problematiky, kdy Francie se stala jakýmsi průkopníkem, která jej začala teprve nedávno řešit.
Doslov byl opět, jako u všech odeonek, bezkonkurenční a na husí kůži.
Knihu bych doporučila široké veřejnosti a zejména pak těm, kteří mají děti, jejichž podobu často umisťují na internet. Jinak ten v knize zmiňovaný boom reality show z přelomu století, u nějž jsem se mylně domnívala, že je minulostí, se dnes rozjíždí nanovo …. Já jsem osobně zhlédla jen pár řad Kdo přežije, kde se alespoň soutěžící museli poprat s novým prostředím, divokou přírodou a jejími nástrahami. To, co ale v současnosti běží v TV je vážně k zamyšlení!!!!

Adeline44
01.12.2021 5 z 5

Toť je první kniha od této autorky, která se mi dostala do rukou a byla jsem naprosto uchvácena. Byla jsem maximálně trochu zklamaná rozuzlením příběhu, ale to jen díky tomu, že jsem se mylně domnívala, že mám v rukou detektivku. Autorka chtěla poukázat na určitý problém dnešní doby a myslím si, že se jí to povedlo a já si díky tomu udělala na tento problém jasný názor. Knihu mohu doporučit a určitě vyhledal i další knihy od této autorky.

karol.cadex
27.11.2021 4 z 5

Autorku neskutečně obdivuji a její knihy zbožňuji. Ale tady mě překvapila. Neříkám, že nepříjemně, ale taky ne příjemně. Prostě překvapila. Nečekala bych od ní knihu na způsob thrilleru, nečekala bych od ní takový ucouraný konec a dokonce jsem narazila i na pár hluchých míst.
První třetina knihy super - analýza videí a vůbec toho fenoménu vykořisťování dětí vlastními rodiči při honbě za lajky mě znepokojuje i v mém reálném životě. A veškerý reality show jsou od Vyvolených moje velký guilty pleasure. Přiznávám, že reality show sleduju i přes to, že je to podle mě všechno brak a dost se v tom vyžívám. Ale furt jsou tam dost pevný hranice z mý strany.
A ano, jsem matkou a i uživatelkou sociálních sítí. Facebook mám prázdný, instagram zamčený pro cizí lidi. Tak nějak jsem z toho vyrostla. A nedovedu si představit tohle všechno, co autorka popsala, považovat za normální. Na instagramu nějaký matky sleduju, ale vzhledem k tomu, jaká jsem já, tak vypadají i ty účty - většinou ezo bio matky s asociálním chováním, takže přesný opak Melanie a její rodiny. Ta mě popravdě iritovala hned od začátku, pak mi z ní bylo blivno a nakonec už jen líto. Dostala, co si zasloužila. Smutný je, že chování svých rodičů vždy odnesou i děti.
Oproti tomu postava Clary mi byla hrozně moc sympatická a přála bych si pro ní víc prostoru, ne-li celou knihu.

Pokud se chcete po přečtení ještě dorazit, stačí si najít na YouTube kanál "Vlad and Niki". Tu mrdlou matku bych přísahám utloukla mečem a zavřela na doživotí do sklepa.

Pitbullka
26.11.2021 3 z 5

3,5⭐
Námět knihy je opět skvělý, ale to je už takový autorčin standard. Bohužel rozuzlení hlavní zápletky mi přišlo hrozně jednoduché. Delphine umí popisovat mezilidské vztahy a její knihy nejsou nijak veselé a ani Děti nade vše v tomto nejsou výjimkou. Přijde mi však, že by autorka měla zůstat u románů, jelikož i když má příběh pouze thrillerové prvky, je vidět, že si v tomto žánru není tak jistá a na příběhu to bylo vidět.

markej
20.11.2021 5 z 5

Velice znepokojivý román věnující se tématu influencerství, sociálních sítí a zapojování a ukazování dětí na všech možných platformách.
Příběh začíná v roce 2001, kdy se Mélanie zcela ponoří do světa reality shows a kompenzuje si tak vlastní malé sebevědomí a nedostatek pozornosti a lásky od rodičů. Pokračujeme v současnosti, kdy se Mélanie stala i se svými dvěma malými dětmi Sammym a Kimmy slavnou youtuberkou, která de facto sdílí svůj rodinný život online. Zlom nastává, když dceru Kimmy někdo unese. Vyšetřování se ujímá Clara, jež o sociálních médiích mnoho neví, a tak postupně s nepříjemným překvapením odkrývá, co všechno se ve světě internetu může dít. Nejzajímavější je třetí část, která se odehrává v roce 2031, kdy už jsou Sammy s Kimmy dospělí a snaží se nějak vyrovnat s tím, že nemají žádné soukromí, s pocitem, že byli okradeni o dětství a že je rodiče vlastně využívali k tomu, aby se zviditelnili a obohatili, a nebrali ohledy na přání svých dětí.
Knížku velmi doporučuju, bude vás z ní mrazit a určitě budete řešit, co je v online světě ještě v mezích a co už ne, jak se sami chcete nadále prezentovat a zda přece jen občas už nepřekračujete hranice. Člověka samozřejmě napadnou i české "celebrity", které své děti dennodenně na sociálních sítích ukazují, a kam to v našem prostředí povede. Ve Francii od loňska platí zákon, který řeší ochranu dětských influencerů, v knize to dochází dokonce tak daleko, že v roce 2031 někteří raně dospělí podávají na své rodiče žaloby a žádají smazání videí či účtů, v nichž jako děti vystupovali v situacích, které už jsou jim nyní jako dospělým krajně nepříjemné.

TinaFr
17.11.2021 5 z 5

Nová kniha Delphine de Vigan přináší, jak je u autorky zvykem, opět vysoce aktuální téma. Tentokrát se věnuje zaprodávání dětí prostřednictvím sociálních sítí. V příběhu se setkáváme se dvěma hlavními proganistkami - Mélanií, která vydělává jmění na prodeji soukromí své rodiny, a Clarou, osamělou kriminální policistkou. Jejich příběhy se záhy protnou a my můžeme sledovat sondu do způsobu uvažování lidí, jejichž životy ovládají moderní technologie.
Musím říct, že číst tuto knihu pro mě bylo poměrně znepokojivé. Přestože nějaké povědomí o těchto praktikách mám, příběh mě donutil jít hlouběji a přemýšlet nad tématem více. A mohou říct jen jedno - doufám, že stejně jako ve Francii, budou i v dalších zemích vznikat zákony regulující působení dětí na sociálních sítích.
Je mi jen líto, že rodičům, kteří své děti prezentují jako cvičené opice, se kniha bohužel s největší pravděpodobností do rukou nedostane.