Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu

Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380236/bmid_dejiny-symbolu-v-kulture-stredoveke-Fli-380236.jpg 5 18 5

Pro historika je imaginace vždy částí reality, podotýká Michel Pastoureau. Soudní procesy proti zvířatům, mytologie lesa a stromů, bestiáře pohádek, příchod šachů do západní Evropy, prehistorie a archeologie barev, počátky erbů a vlajek, Jidášova ikonografie, legenda o králi Artušovi a román Ivanhoeovi tvoří jen některá z témat, jimiž se autor v této knize zabývá. Bádání o symbolech, obrazech a barvách se už věnuje po tři desetiletí a zkoumá při tom prameny nejrůznější povahy, etymologii, literární i naučné texty, erby, vlastní jména či umělecká díla. Historik podtrhuje, že v rámci středověkých studií dozajista existuje prostor pro „dějiny symbolů“, které by stejně jako dějiny sociální, politické, hospodářské, náboženské, dějiny umění nebo dějiny literatury – a v těsném sepětí s nimi – měly své prameny, metody a problematiku. I když tento obor na své vytvoření teprve čeká, Pastoureauova kniha k němu nepochybně učinila významný krok.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Une histoire symbolique du Moyen Âge occidental , 2004

tessa.mik
18.08.2022 5 z 5

Skvělá kniha ve které nás autor zavede do symboliky středověkého světa - kniha je rozdělena do jednotlivých částí a každá z nich je úchvatná - středověké procesy se zvířaty jsou z dnešního pohledu asi trochu šílené, ale ve středověku to byl "běžný" vývoj událostí, vnímání toho, že středověké barvy měly úplně jiné charakteristiky než mají dnes a plno dalšího... přečetla jsem jedním dechem (těch poznámek, které chci uchovat v paměti bylo teda trochu víc, než jsem původně myslela...)b a kniha bude mít čestné místo v poličce s historickou tématikou....

deirdre
17.10.2021 5 z 5

Aj keď som si pod knižkou o symboloch predstavovala niečo iné a moje očakávania neboli celkom naplnené, vôbec neľutujem čas, ktorý som jej venovala. Autor ľahkým perom a veľmi pútavo podáva množstvo zaujímavých detailov zo života v stredoveku, pokúša sa sprostredkovať spôsob myslenia a vnímania človeka tejto doby a usmerňuje našu pozornosť na oblasti hodné ďalšieho bádania. Vrelo odporúčam všetkým záujemcom o stredovek.

Lenka4
08.11.2020 4 z 5

Poprava prasete hned na úvod je sice poněkud překvapivá, ale pro přenesení se do dob notně dřívějších dostatečně razantní. Značně rozmanitá témata jednotlivých kapitol pospojovaly především barevné nitky. Autor upozorňuje na různé souvislosti, významy a detaily, které mohou unikat běžné pozornosti a na něž se lze při cestách za studiem historie zaměřit. Vytknout lze snad jen neucelený styl některých částí textu.

bejan
03.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která přináší každému čtenáři se zájmem o středověk nové informace a nové pohledy. Víte jak a proč probíhaly soudní procesy se zvířaty? Víte, proč je lev nejoblíbenější heraldickou figurou? Víte, která povolání patřila mezi opovrhovaná? Víte, jaký význam měla barva v interiéru katedrál..?

witiko
07.02.2019 5 z 5

Mimořádně zajímavá, podnětná a skvěle napsaná kniha, která odkrývá "snovou", imaginativní rovinu evropské kultury. Pro každého, kdo se alespoň trochu (a třeba i laicky) zajímá o středověk, symboliku nebo dějiny evropské kultury obecně, nabízí opravdový požitek z čtení a poznání. Ačkoli jsme dědici středověké evropské kultury, autor ukazuje středověk v jeho dost zásadní jinakosti, která se nám jeví srozumitelnější teprve v postupném vývoji. Středověk se před námi otevírá jako kultura s bytostně jinou mentalitou a způsobem vnímání. Současně autor vytyčuje pole novému vědnímu oboru dějin symboliky tím, že klade celou řadu otevřených otázek a ukazuje na spoustu prázdných míst našeho zájmu a porozumění. A nastavuje přitom laťku zatraceně vysoko! Jsem zvědav, jakou odezvu bude mít kniha zejména mezi historiky (středověkého) umění. Mně osobně kniha ukázala evropský středověk jako "dobu snění" – tedy dobu, která snila o sobě samé, ale i dobu, o které se dobře sní. A přitom toto snění není na překážku historického bádání, ale naopak. Zvlášť bych ocenil velice čtivý a přirozený překlad, na druhou stranu mě poněkud dráždí, proč překladatel namísto "lidé" volí asi doslovné, ale v češtině podivně hyperkorektní sousloví "muži a ženy"... P.S. Pozor, na trhu jsou i vadné výtisky bez krásné ilustrační přílohy, tak se neochuďte!

středověk symboly symbolika

Michel Pastoureau