Dárek

Dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454483/bmid_darek-lYQ-454483.png 4 276 276

Milan Berg stojí na semaforu, když vedle něj zastaví auto. Na zadním sedadle sedí vyděšená dívka. Na okno zoufale tiskne kus papíru. Volání o pomoc? Milan to však nedokáže přečíst – protože je negramotný! Jeden z více než dvou milionů v Německu. Cítí však, že ta dívka je ve smrtelném nebezpečí. Noční můra, na jejímž konci stojí kruté zjištění Když ji začne hledat, stane se z toho noční můra, na jejímž konci stojí kruté zjištění: Někdy je pravda příliš hrozná na to, aby s ní mohl člověk dál žít – a nevědomost je největším darem na zemi.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Anag

Das Geschenk , 2019

Lvíček835
15.09.2022 5 z 5

Co se týká hodnocení knih jsem opravdu lempl stydím se.Jak jsem psala u předchozích knih opravdu nejlepší spisovatel všech dob.Vážně vážně ho doporučuji kdo má rád thrillery

Dumicek
12.08.2022 5 z 5

Za mě opět skvělý psychothriller...jo bylo to trošku překombinované,ale prostě i tak se to četlo skvěle..neustálé napětí knihu pohánělo dál..kdo,co,jak a proč jsem se pořád ptala a jak to nakonec dopadne? Bylo to tak skvěle napsané,že jsem netušila kdo má pravdu a kdo ne a kdo zatím nakonec stojí..konec ten mě zas až tolik neoslovil,ale ve výsledku to na kvalitě knihy nic nezmění.

Hvězdinka
20.07.2022 3 z 5

Ou, tady to autor dost přehnal, zdá se mi. Překombinované hodně, více než hodně a ve finále proto bez wau. Fitzeka mám velmi ráda, ale tady mě nezaujal. Krásná obálka jako vždy.

adzedan13
18.07.2022 3 z 5

Dárek je v pořadí moje třetí kniha od Fitzeka, po Pacientovi a Terapii. Musím říct, že zmíněné dvě mě bavily více, hned od první stránky mě vtáhly do děje a nemohla jsem se od nich odtrhnout. S Dárkem to bylo trochu složitější. Začátek mě moc nebral, mělo to pomalý rozjezd a musela jsem se přemlouvat, abych četla dál. Dokonce jsem knihu i na nějakou dobu odložila a neměla jsem ani moc chuť pokračovat. Včera jsem po ní ale po více jak měsíci sáhla a jakmile jsem se dostala cca na 100. stránku, tak mě začala bavit a dnes jsem ji dočetla. Jeden plot twist za druhým, už jsem se v tom trochu ztrácela, člověk si myslí, že už má Fitzeka odhadnutého, ale opak je pravdou. Nakonec mě kniha docela bavila, ale na Pacienta a Terapii to nemá. Rozhodně ale s Fitzekem nekončím a už se těším, až si přečtu další knihy.

Anniee
04.06.2022 5 z 5

MILUJU Sebastiana Fitzeka a jeho psychothrillery! Nikdy od nich nejsem schopná odejít a přečtu je za jeden den. No Dárek nebyl výjimkou. I přes to, že tam bylo až moc postav na zorientování a že zápletka byla mnohdy kapku přitažená za vlasy, je to jeden z nejlepších psychothrillerů co jsem kdy četla. Akční, napínavý, krátké kapitoly a zajímavá psychologie postav.
A hlavní věc, díky které Fitzek vyčnívá - zajímavý, ne moc známý problém zakomponovaný do příběhu. V Pasažérovi 23 lidi mizející na výletních lodích. V Dárku analfabetismus. Velký dobrý, jako vždy.

LeSk
15.05.2022 2 z 5

Nemohu si pomoct, ale je to první kniha od tohoto autora, kdy jsem se strašně trápila, abych knihu vůbec dočetla. Nelíbil se mi dej, zápletka, rozuzlení ... Za mě bohužel žádná sláva.

Katania
05.05.2022 5 z 5

Opět parádní! Mě se tenhle autor čte skvěle a opravdu mě baví.

Allla9
01.05.2022 5 z 5

Tak toto je přesně ten tip knih, které vyhledávám. Celou dobu jste v napětí, stále se něco děje, nemůžete se od četby odtrhnout s vůbec se nenudíte. A vše spěje ke konci, který by jen málokdo očekával.

dagmar6332
29.03.2022

Kniha mě moc nebavila, nedostala jsem se do děje, Fitzek je můj oblíbený autor ale toto mě nějak neoslivilo.

Karin94
17.02.2022 3 z 5

Od Fitzeka ako autora bola táto moja druhá kniha po Pacientovi a musím povedať, že táto bola o trochu lepšia ako Pacient. Viem, že každý ma svoj názor, a veľa ľudí nemusí so mnou súhlasiť, ale iba píšem to, ako to cítim ja.

Každopádne názor na autora som vôbec nezmenila. Stále z jeho kníh neodpadávam, ako polka národa, a stále je pre mňa dosť komplikovaný spisovateľ. Táto kniha bola o trochu menej písano komplikovanejšia ako bola Pacient, teda ak nerátam samotný koniec, kde som sa v tých postavách, a v celkovej knihe neskutočne strácala, ale aj tak by som ju nezaradila do top kníh. Za mňa taký priemer.

V tejto knihe autor začal dosť nudne. Úprimne, na začiatku som chcela knihu odhodiť niekde do kúta a v živote sa k nej nevrátiť, ale akurát som skončila na kapitole, ktorá bola dosť pútavo ukončená, a pohaňalo ma to čítať. Lenže, všimla som si (týkalo sa to hlavne do strany cca 80), že autor chvíľu píše pútavo, že už to konečne vidíte nádejne a myslíte si, že to bude dobré. No potom príde taký zlom kapitol, keď sa tam doslova nič nedeje a vôbec vás to nebaví. Presne takto som sa cítila pri tejto knihe. Ale zas ma to výhody a to, že potom to už konečne začalo byť zaujímavé, nemyslím teraz tak, že by som bola totálne ohúrena tou knihou, ale skôr tak, že som ju nemala potom chuť odložiť, ale naopak dočítať, čo je podľa mňa celkom fajn. A ďalšou výhodou bolo, že sa to dosť rýchlo čítalo, začo som veľmi veľmi vďačná, pretože úprimne poviem, takto mám chuť si od neho niečo ešte prečítať, síce nie v blízkej budúcnosti, ale niekedy určite. Lebo povedzme si pravdu, Fitzek ma naozaj neskutočne zaujímavé anotácie.

Každopádne aj tak sa v poslednom čase cítim ako ten najväčší knižní kritik všetkých dôb, pretože aby ma Fitzek nenadchol, tak ako všetkých ostatných? Ale zas je pravda, že som čítala veľa recenzií práve na túto konkrétnu knihu a dozvedela som sa, že toto je od neho najslabšia kniha. A ďalšia vec, nie úplne každému sadne Fitzek ako spisovateľ. Jednoducho k nemu si treba nájsť cestu, pretože je to špecifický autor.

lost.in.books
01.01.2022 4 z 5

Kniha mě zaujala již na 1. pohled svou neobvyklou a velmi nápaditou obálkou, která má poté velký význam v samotné knize, ten dárek tam není jen tak..
__
Kniha byla rozdělena na mnoho krátkých kapitol z pohledu různých postav, které hrály zásadní roli v příběhu. Díky tomu že byla kniha rozdělena na více kratších kapitol se mi četla mnohem lépe.

Jako první věc musím vyzdvihnout úžasnou a velice dobře promyšlenou psychiku postav, které byly skvěle vykreslené. Líbilo se mi též, že hlavní postava příběhu nebyla vůbec obvyklým člověkem a díky handicapu hlavní postavy jsem se toho i dost dozvěděla. Opravdu to byla jedna z nejpromyšlenějších knih co se psychické stránky postav týče.

Co se samotného děje týče, tak byl opravdu nepředvídatelný, když jsem si už myslela, že je jasné, kdo je v tom namočený, tak to nakonec bylo úplně jinak. Obrat v ději přicházel opravdu velmi často. Autor čtenáři dokázal opravdu výborně zamotat hlavu a nezklamal ani šokujícím závěrem. Jediné co bych knize asi vytkla je to, že zde byly někdy až moc komplikované a zamotané pasáže, ale to se dá tak dobré knize prominout. Styl psaní mi také sedl a neměla jsem s ním žádný problém

Všem milovníkům drsnějšího a napínavého čtení vřele doporučuji, nudit se opravdu nebudete.

monushka
07.12.2021 4 z 5

Fitzeka miluji, je to jeden z mých nej autorů, u kterého vím, že nezklame. A ani v případě Dárku nezklamal. Už jsem si u něj zvykla, že čím blíže jsem ke konci, tím více koukám s pusou dokořán. U Dárku jsem však až tak překvapená nebyla a tušila, jakým směrem se bude příběh ubírat.

vera4669
03.12.2021 4 z 5

Teda.. Celou dobu si můžu strhnout mozkové závity, co z toho vzejde, ale stejně je nakonec vše jinak :D kniha mě hodně bavila od první stránky, konec mě překvapil, Fitzek prostě píše skvěle, jeho knihy jsou zárukou kvality :)

dominika2585
22.11.2021 4 z 5

Zajímavé téma, zatím jsem nečetla žádnou knihu, kde by byl hlavní postavou analfabet. Bavilo mě postupné rozkrývání Milanovy minulosti. Myslím, že i proto, že byl Milan tak zajímavá a zvláštní postava, jsem knihu zhltla na jeden zátah. Autorův styl psaní mi moc vyhovuje, krátké kapitoly vnímám jako velké plus. Musím ale přiznat, že Fitzekovi knihy z psychiatrického prostředí jako byly Pacient nebo Terapie mě bavily o chlup více.

vandalindakova
05.11.2021 3 z 5

Kniha mi byla poskytnuta nakladatelstvím Anag na recenzi.

Zpracování má nádherné, jak obálkou, tak graficky upraveným vnitřkem. I rozložením jednotlivých kapitol napomáhalo čtivosti.
Příběh mi přišel velmi čtivý, rychle to odsýpalo a celkem mě to i nutilo pokračovat, protože jsem chtěla vědět, co a jak. Nejvíc se mi líbily úseky, ve kterých se rozebíral problém hlavního hrdiny, jeho analfabetismus, pomalu se rozplétala jeho minulost, a došlo k šokujícímu zjištění. Tato linka mě velmi bavila a dobře se mi o ní četlo.
Ten zbytek na mě byl ale trochu moc. Autor píše nechutným až zvráceným způsobem, vznikají tam dost drsné scény a situace, na které nemá žaludek každý (já teda rozhodně ne). Z toho mi nebylo moc příjemně, a jednu noc jsem kvůli tomu nemohla ani spát.
Konec mi přišel až moc překombinovaný. Já chápu, že v thrillerech musí být vytvořeno to brutální napětí, ale jakmile je to pro mě přehnané, tak to úplně ztrácí všechno, co to mělo navodit. Sice jsem to nečekala, ale to proto, že je to tolikrát překroucené, až to tahá a člověku to přijde neuvěřitelné.

Šárka88
21.10.2021 5 z 5

Z počátku jsem nějak nechápala děj a moc mě to nebavilo, ale pak jsem se už do děje dostala a konec stál za to. Doporučuji, všem co mají rádi jeho knížky.

postrach
27.09.2021 4 z 5

Kniha je uplne jina nez ostatni autorovi knihy.Nejdriv jsem vubec nechapala o cem je?Az na poslednich stranach jsem konecne pochopila....

Nunynka
26.09.2021 4 z 5

Knihu jsem četla dlouho a právě asi proto byl na mě děj moc překombinovaný a složitý.

Olous1
18.09.2021 5 z 5

Náhodný výběr z knihovny a musím říct přátelé tak to byla opravdu jízda. Neustále musíte mít zapnutý mozek,aby vám nic neuniklo. Krátké kapitoly, takže to velmi rychle utíká. To se moc líbilo,za mě 100%.

Arkagas
07.09.2021 3 z 5

Všude opěvovaný psychothriller od Sebastiana Fitzeka se konečně dostal i ke mě. A musím říct, že z něj rozhodně nejsem tak nadšená jako celá sociální bublina kolem mě, kterou tahle kniha absolutně rozložila a vyrazila jí dech. Ano, čte se to vcelku samo, díky krátkým kapitolám a svižnému ději. Ale - 15 hlavních postav, kolem kterých se točí děj je už poměrně dost, musíte se při čtení sousředit, abyste leckdy pochopili o čem je vlastě řeč a samotná dějová linka mi místy přišla tak překombinovaná, že se prostě waw efekt nedostavil. Milan je analfabet, trpí tzv.alexií, tudíž není schopný rozpoznat ani písmena, ani čísla a přesto se životem protlouká snadno, díky siri, alexe a jiným el.pomocníkům. Po požáru v domě, kde zemřela v jeho dětství jeho matka prošel dvěma operacemi mozku, které mu zachránili život. Ale co když je to všechno trošku jinak a on kdysi číst uměl? Kdo za tím vším stojí a proč? A kdo je vlastně unesená Zoe, která seděla v autě a proč má Milan nutkání ji zachránit? A je zlo v člověku dané a dá se eliminovat? Zlo přece plodí jen zlo.. Celkově to špatná kniha není, ale rozhodně mě nijak neohromila.
Moje hodnocení: 7/10

Sebastian Fitzek