Čtyři roční doby / Different Seasons

Autor: Stephen King

Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-Sbr-881.jpg 4.6365
Žánr:Literatura světová - Novely
Rok vydání: 2003, 1. vydání originálu: 1982 ...více
Štítky:napětí, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
kayu15.10.2014

Vykoupení z věznice Shawshank - 5*
Nadaný žák - 4.5* ( Možná až zbytečně dlouhý )
Tělo - 3*
Dýchací metoda - 4*

Všechny příběhy jsou nějakým způsobem úžasné. Zaujalo mě především Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák. Ohledně dýchací metody mám takové rozpolcené dojmy...

Chipsonator02.10.2014

Po černočerné tmě, další skvělá povídková kniha od mistra Kinga!

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Mám rád Kingovy příběhy s nadpřirozenem (rád...zbožňuji je, ať jsem si musel na to množství přeci jen chvíli zvykat) ale prostě, není vůbec naškodu když se mistr sem tam pustí do díla, kde kašle na duchy, upíry, nalezené či nenalezené dveře, klauny, Randally Flaggy a boží ruky a já nevím co. Není vůbec na škodu, když se King pustí do příběhu s pár obyčejnými chlápky v obyčejném světě s obyčejnými problémy které nás můžou potkat. Přesně takovým díle je Vykoupení a je to prostě paráda. Přímočaré vyprávění, které vám prostě vykouzlí úsměv na tváři a né jednou, příběh o naději a přátelství. 100% PS: Měl jsem obavy, že když jsem viděl film (který patří mezi mé TOP) tak kniha ztratí kouzlu....pffff kdeže, to kouzlo tam stále je, a řekl bych ještě silnější.

Nadaný žák
Výborný psychologický thiller, kde se setkávají dvě zrůdy a který je plný nacismu, školy a známek tedy nejhorších věcí co vůbec jsou. 90%

Tělo
Fajn povídka která vypráví příběh čtyř puberťáků, příběh o hledání mrtvého kluka, příběh o přátelství, příběh o bolesti, příběh o nevinnosti. Jediné co mi na povídce vadilo, bylo až přílišné popisování krajiny, na to prostě a bohužel nemám dostatečnou představivost. 75%

Dýchací metoda
Tajemný pánský klub, který svou atmosférou sedá jako prdel na hrnec do světa Temné Věže. Tajemný pánský klub, kde se čte, konverzuje, hraje bridž, kulečník a hlavně se vypráví příběhy. Všelijaké. A jeden takový je o dýchací metodě. 85%

lopata55507.09.2014

Vykoupení z věznice Shawshank 3*
Nadaný žiak 5*
Telo 2*
Dýchacia metóda odpad!

callahanh08.08.2014

Čtyři roční doby jsou další z vynikajících knih Stephena Kinga, a i když se vymykají jeho tvorbě, stojí za přečtení. První tři novely jsou vynikající, dechberoucí, zejména Nadaný žák je neskutečně děsivý a vede k zamyšlení, kde končí fascinace a začíná posedlost. Poslední novela Dýchací metoda je velice zvláštní, líbila se mi, ale nebylo to ono, první část novely mi přijde poměrně nudná a zbytečná, druhá má sice spád, ale pořád to ještě není ono, prostě zvláštní novela. Jinak je kniha opravdu skvělá a nezklame ani příznivce a myslím, že má šanci zaujmout i lidi, kteří Kinga nemusí, "protože píše horory a to jsou samozřejmě blbosti." Jo, a pokud dáte na přebal alba a nechcete knihu, protože jí King označuje za "přirozeně šťastnou", nebojte se, přirozené štěstí vypadá podle Kinga jinak než podle jiných autorů a mnoha lidí. K plnému počtu tahle kniha zkrátka nemá daleko. Třeba příště... 90%

Wries03.08.2014

Vykoupení z věznice Shawshank 5*

Hlas Morgana Freemana mě doprovázel celou touto krátkou povídkou, tak krátkou, až mi to bylo líto. Řečeno však bylo vše a od filmu se to liší jen v malých detailech, které nejsou zas tak podstatné. Mistrovský kousek.

Nadaný žák 4*

Zbytečně nejdelší povídka v knize, která již od své prvé čtvrtiny spěje k nepřekvapivému konci, který si zasluhoval být lepší. Pomalá proměna Nadaného žáka mohla mít trošku svižnější tempo a ne tak přímočarý konec, ovšem řemeslně je to perfektně odvedená povídka, která mě naprosto vtáhla a vyplivla až po poslední větě. V této povídce je zmíněn Andy Dufresne.

Tělo 5*

Povídka, která má hlavu (tělo) a patu. Čtyři povahově rozdílní kamarádi se vydávají na dobrodružství, které určitě podstoupil každý náctiletý kluk vyrůstající na vesnici či nevelkém městečku. Samozřejmě s jiným cílem. Při čtení se na člověka doslova valí sentimentální vzpomínky na své vlastní kamarády z doby základní školy, na jeho trampoty a Stephen King zde tak dokázal vyčarovat neuvěřitelně poutavý příběh, který hodnotím jako nejlepší ze Čtyř ročních dob. V této povídce je zmíněna věznice Shawshank.

Dýchací metoda 4*

Nejkratší povídka, která se ale trošku ztrácí v tom, co nám chce říci. To je ale na ní zvláště geniální, jelikož si to tu zřejmě nikdo nespojil, anebo jsem paranoidní já. Především si po dočtení poslední dvojstránky myslím, že Stephen King nechtěl popisovat samotnou Dýchací metodu (vycházející z reálné Lamazeovy metody), ale něco jiného, nějaký jiný příběh, z nějakého jiného světa, nijak vzdáleně nepodobného tomu našemu. Příběh, který má oporu v jiném magnus opus, než jsou Čtyři roční doby. Příběh ze světa, kde mohou být Zlé Tonky nebo North Central Positronics. Myslím, že dům na Východní Třicáté páté, číslo 249B, nebyl domem na Východní Třicáté páté, číslo 249B. Ne.

fantom1204.07.2014

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - 5/5

Opravdu skvělá povídka, plný počet si zaslouží. Přestože jsem viděl film, tak jsem ji zhltl.

Nadaný žák - 4/5

Tady mi už trochu překáželo, že jsem před čtením zhlédl film. Spíš šlo o napětí, kterého kvůli znalosti děje ubylo. Jinak ale TOP. Doporučuji pořadí KNIHA - FILM.

Tělo - 5/5

Opět jsem nejdříve viděl film, ale na rozdíl od Nadaného žáka byl můj pocit z povídky umocněn. Tady to nijak nepřekáží. Špičkový příběh postavený na jednoduchosti a práci se čtenářem.

Dýchací metoda - 5/5

Skvělá atmosféra! I když přitáhnuté za vlasy a asi i nejvíc hororové. Možná právě ta kombinace reálna s nereálnem ve mně vzbudila takový zájem :)

SHRNUTÍ: Těžko říct, která povídka ze sbírky je nejlepší nebo nejhorší. Každá má něco do sebe a myšlenka nechybí ani v jedné z nich. Tato sbírka mi připomíná jinou povídkovou sbírku od Kinga. Černočernou tmu. King ukazuje, že umí napsat i příběh o lidských hodnotách. Já můžu jen potvrdit.

baroo28.06.2014

Zajímavé, jak několik krátkých povídek nadchne více než bibliózní To nebo Pod kupolí. Moje nejoblíbenější Kingova kniha.

dada183805.06.2014

Velmi dobré čtení, Dýchací metoda nejlepší.

smnpka28.04.2014

První povídka super, nejdřív jsem vyděl film Vykoupení z věznice Shawshank. Nadaný žák je fakt silný kafe, začátek je opravdu nevinej, stejně jak povídka Tělo. Poslední povídka mi moc nesedla, ale nebyla špatná.

Eigis10.03.2014

Povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank je už dnes, díky svému filmovému zpracování, víceméně klasika. Je trochu škoda, že jsem viděl dříve film, takže mě povídka nedokázala dějově překvapit, ale i tak mě potěšila svým kouzlem.

Nadaný žák, oproti ostatním povídkám tvoří překvapivě syrový a brutální kontrast. Ačkoliv popisů nasilý, tam není zdaleka tolik, kolik tam mohl autor vložit, právě jejich absence a nutnost zapojit vlastní fantazii, způsobuje větší mrazení než desítky stránek popisů nacistyckých zvěrstev.

Tělo je jediná slabší povídka v této sbírce. Autor až příliš odbýhá od tématu, místy působí přehnaně rozvláčně a řadou věcí děj zbytečně komplikuje.

Od povídek Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsem předem čekal, že budou dobré. Tělo mě nijak neomráčilo, ale Dýchací metoda se ukázala nečekaně dobrá. Příběh se zpočátku vine s pomalou a majestátnou elegancí, do které se postupně přidává smutek z nastávající tragédie. Tragédie samotná je sice trošku vyhrocená, ale to je jen maličká vada na kráse.

Reiben18.01.2014

Už jen kvůli Nadanému žákovi a Vykoupení z věznice Shawshank se nedá hodnotit jinak než za 5*.

dadako05.12.2013

Dlouho jsem sháněl předlohu filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Film miluju a viděl jsem ho několikrát. Chtěl jsem ho s předlohou porovnat. Nakonec jsem na tomto webu zjistil, že se jedná o povídku, která je součástí této knihy. Hned jsem se pustil do čtení a ti nejen Rity, ale i ostatních povídek (neodolal jsem a Rita byla první... :-)) Všechny povídky mě nadchli a moc se mi líbili. Nejvíce asi právě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. A jak dopadlo porovnání? Já vlastně nevím. Povídka i film byli úžasné a obojí se mi moc líbí. Hned za ní určitě řadím Dýchací metodu a na třetí místo Tělo. Tyto tři povídky jsou skvělé. Co mně moc nezaujalo, hlavně díky méně čtivé a zajímavé poslední třetině povídky byl Nadaný žák. Toto je má druhá kniha od Kinga a i když nemám moc rád strašidelné příběhy (Ani Zelená míle ani Čtyři roční doby nejsou) asi brzy sáhnu po nějaké další knize od něj.

vertigo29.11.2013

Ke knize jsem se dostala přes film Shawshank Redemption - mluvila jsem o ní a manžel mi ji koupil k svátku. Opravdu mě potěšilo, že novela končí přesně tak, jak jsem si přála, aby končil film (bez té poslední zbytečné scény). Vždycky je problém číst něco, co člověk už viděl zfilmované (což jsou v případě této knihy její 3/4), ale musím říct, že tentokrát jsem se začetla natolik, že jsem i přestala srovnávat film a knihu. Je to můj první King a jsem okouzlená.

Libby01.11.2013

Právě jsem se vynořila z hloubky Kingových příběhů a musím říct WOW. Kniha vás nenásilně vtáhne do dějě a vy máte pocit jako byste vše pozorovali tak nějak z dálky - jako divák, který sleduje divadelní představení. Doporučuji přečíst a pocítit atmosféru, kterou kniha vyvolává na vlastní kůži.

Kájáč23.10.2013

Moje první kniha od Kinga. Je skvělá!!!

tomvall26.09.2013

Možná to vůbec nejlepší od Kinga. Nelze než doporučit.

Standa Šebek12.09.2013

Mistrovské povídky dokazující, že King umí mnohem více, než jen strašit lidi.
Tělo je nádherný příběh o nerozlučné partě chlapců, kteří se vydávají hledat tělo mrtvého kluka. Při jejich cestě plné zajímavých dobrodružství však vyvstávají na povrch jejich frustrace z toho, že se po tomto posledním létě musejí rozejít do různých škol a různých životů, že musejí dospět a dát sbohem dětství.
V povídce Nadaný žák chlapec zjistí, že jeden ze starců v sousedství je hledaný bývalý nacistický pohlavár. Pod výhružkou prozrazení ho nutí vyprávět o životě v koncentračních táborech. Chlapec v sobě začne probouzet temné myšlenky a fantazie, starec se rozpomíná na své původní povolání a jejich zvrácený a nebezpečný vztah se vyhrocuje až do bodu, kdy není cesty zpět.

Ronin Roujin30.06.2013

sbírka pár známých kousků : Nadaný žák a vykoupení z věznice Shawshank +dva méně provařené kousky (přičemž tělo bylo myslím již též zfilmované ale nemá takový "kultovní" status jako Shawshank)

kní18.06.2013

Dýchací metoda

Vynikající povídka, pro mě ještě lepší než Shawshank. Možná ji dokážou docenit jen ženy (které již poznaly ten strašlivý fenomén - porod)... a znovu klobouk dolů, že ji napsal muž!

"Porod, pánové, je pro mnohé hrůzná věc; nyní je v módě, aby otcové byli přítomni narození svých dětí, a zatímco se tato móda přičinila o vyvolání pocitů viny u mnoha mužů, což si podle mého názoru mnohdy nezasluhují (jsou to pocity viny, které některé ženy používají vědomě a s téměř jasnozřivou krutostí), vcelku se zdá, že je to zdravá, prospěšná věc. (...)
Porod je úžasný, pánové, ale nikdy mi nepřipadal krásný - ani v nejdivočejších představách. Podle mě je příliš brutální, než aby mohl být krásný. Ženské lůno je jako motor. Početím se ten motor nastartuje. Nejprve běží sotva jako na volnoběh... ale jak se ten kreativní cyklus blíží svému vyvrcholení v porodu, motor nabírá stále vyšší a vyšší obrátky. Jeho počáteční tichý šelest se mění v neustávající hukot, pak v dunění a nakonec v hlasitý, děsivý řev. Jakmile se ten motor jednou nastartuje, každá nastávající matka si uvědomí, že její život je v sázce. Buď porodí dítě a motor se opět zastaví, nebo ten motor bude bušit stále hlasitěji, silněji a rychleji, dokud nevybuchne a nepřivodí jí smrt v krvi a bolestech."

-------

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

"Když jde do tuhého, jsou jenom dva typy lidí," odpověděl Andy, zakryl si rozškrtnutou sirku dlaněma a zapálil si cigaretu. "Představ si dům plný vzácných obrazů a soch a starožitností, Rede. A představ si majitele domu, který se právě doslechl, že se na něj žene ničivý hurikán. Jeden ten typ lidí doufá v to nejlepší. Hurikán změní směr, říká si. Žádný rozumně uvažující hurikán by se neodvážil zničit všechny tyhle Rembrandty, mé dva Degasovy koně, mé Granty Woody a mé Bentony. A navíc by to Bůh nedopustil. A když dojde k nejhoršímu, mám je pojištěné. To je jeden typ lidí. Ten druhý předpokládá, že hurikán se přežene přímo prostředkem domu. Když meteorologové ohlásí, že hurikán změnil směr, tenhle člověk usoudí, že ho změní znovu, jen aby mohl srovnat dům se zemí. Tenhle druhý typ ví, že není od věci doufat v nejlepší, když jsi připravený na nejhorší."

- z tohoto úryvku si do života odnáším tuto skvělou filozofii: BÝT PŘIPRAVEN NA NEJHORŠÍ A DOUFAT V NEJLEPŠÍ

Skjaninka08.06.2013

Štyri vynikajúce novely, bezpochyby perfektne napísané a nepopierateľne strhujúce. Najviac sa mi páčil Nadaný žiak, ktorý je perfektne spracovaný hlavne po psychologickej stránke. A najmenej Dýchacia metóda, ktorej začiatok síce zaujme, ale nie je až tak strhujúci ako v ostatných novelách.

maple3428.05.2013

Vzhledem k časovému presu jsem stihl pouze ShawShank a musím potvrdit dosavadní komenty...je to slast číst...

exitus18.04.2013

King v nejlepší formě. The Body je kniha s překrásnou atmosférou, Nadaný žák je velmi děsivý a Vykoupení z věznice Shawshank je krásný příběh o naději na tom nejnečekanějším místě. Dýchací metoda mne tehdy tolik nezauaja, jako zbylé tři.

marlowe28.01.2013

Vedle "Dolores Claiborneové" skutečně "to nejlepší z Kinga". Především novela "Tělo" (mimochodem jedna z nejvýstižnějších evokací klukovského dětství, s jakou jsem se kdy setkal), by si zasloužila těch hvězdiček klidně i šest!!!

doktorking09.01.2013

Kniha ve které jsou nejlepší čtyři Kingovy novely.Jedná se o mistrovské dílo a pokud vím zanechá hluboký zážitek i ve čtenářích kteří jinak Kinga vubec nemusí prostě každý si tu najde to svoje.Jinak mé hodnocení:1.Tělo,2.Rita Hayworthová a vykoupení z věznice SHAWSHANK,3.Nadaný žák,4.Dýchací metoda.PRVNÍ DVĚ JSOU NAPROSTO SKVĚLE NATOČENY DO FILMOVÉ PODOBY.

orson29.10.2012

Smekám před Kingem, skoro v každé své knize, dokazuje, že je opravdu King. Čtyři roční doby obsahují 4 novely (nebo dlouhé povídky), z nichž 3 jsem četl již dříve, ale nedalo mi to a přelouskal jsem je znovu, mohl jsem si aspoň užívat, jak autor dokáže v podstatě z ničeho vykreslit zcela realistický příběh, z jehož čtení vám běhá mráz po zádech.

MM_Master26.10.2012

I. Příběh o věčné naději: "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank", II. Příběh o zkaženosti: "Nadaný žák", III. Příběh o nevinnosti: "Tělo", IV. Příběh o smrti a přežití: "Dýchací metoda".

ZboABD07.08.2012

Kinga mám prostě nejraději v té poloze, kdy nepíše o všelijakých nestvůrách a monstrech a píše o "obyčejných" věcech. Jedny z jeho nejlepších povídek, které se navíc dočkaly i výtečného zpracování - především pak doporučuji film o partě mladých kluků s názvem Stand by Me.

DarkFireflies21.07.2012

Kupodivu, první kniha, po které jsem od "Mistra hororu" sáhla. Hledala jsem něco oddechovějšího na dovolenou a horory mi nepřišli zrovna ideální, tak snad proto jsem si nakonec vypůjčila právě tuto sbírku.
Ke knize můžu říct pouze to, že mě nadchla a překonala veškerá má očekávání. :)

Calwen30616.03.2012

Fenomenálne príbehy, ťažko vyberať ktorý je najlepší. Mňa osobne najviac uchvátil Nadaný žák, po prečítaní ktorého som musela nad príbehom ešte dlho dlho premýšlať. Všetky štyri príbehy sa líšia od klasiských hororových "kingoviek" tým, že neobsahujú žiadne nadprirodzené prvky. King opať dokázal, že patrí medzi najlepších spisovateľov súčasnosti.

Lucisatko06.03.2012

Naivně jsem si myslela, že mě King už nemůže ničím překvapit. Ba ne, pan Mistr se opět předvedl v tom nejdokonalejším světle. Vykoupení se mi moc líbilo jako film, ale povídka je naprosto supr, bezvadně se to četlo. A musím říct že nejvíce mě dostala povídka Dýchací metoda. Nedříve mě to vůbec nebavilo, ale to by bylo abych Kinga nedočetla do konce a vyplatilo se. Vyvrcholení povídky bylo perfektní... nemám co dodat :-)