koupit

Čtyři roční doby / Different Seasons

Autor: Stephen King

Ohodnoťte knihu:
Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-Sbr-881.jpg 4.6289

Žánr:Literatura světová - Novely
Rok vydání:2003, rok vydání originálu: 1982 ...více
Štítky:napětí, zfilmováno

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Eigis 10.03.2014

Povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank je už dnes, díky svému filmovému zpracování, víceméně klasika. Je trochu škoda, že jsem viděl dříve film, takže mě povídka nedokázala dějově překvapit, ale i tak mě potěšila svým kouzlem.

Nadaný žák, oproti ostatním povídkám tvoří překvapivě syrový a brutální kontrast. Ačkoliv popisů nasilý, tam není zdaleka tolik, kolik tam mohl autor vložit, právě jejich absence a nutnost zapojit vlastní fantazii, způsobuje větší mrazení než desítky stránek popisů nacistyckých zvěrstev.

Tělo je jediná slabší povídka v této sbírce. Autor až příliš odbýhá od tématu, místy působí přehnaně rozvláčně a řadou věcí děj zbytečně komplikuje.

Od povídek Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák jsem předem čekal, že budou dobré. Tělo mě nijak neomráčilo, ale Dýchací metoda se ukázala nečekaně dobrá. Příběh se zpočátku vine s pomalou a majestátnou elegancí, do které se postupně přidává smutek z nastávající tragédie. Tragédie samotná je sice trošku vyhrocená, ale to je jen maličká vada na kráse.

Reiben 18.01.2014

Už jen kvůli Nadanému žákovi a Vykoupení z věznice Shawshank se nedá hodnotit jinak než za 5*.

dadako 05.12.2013

Dlouho jsem sháněl předlohu filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Film miluju a viděl jsem ho několikrát. Chtěl jsem ho s předlohou porovnat. Nakonec jsem na tomto webu zjistil, že se jedná o povídku, která je součástí této knihy. Hned jsem se pustil do čtení a ti nejen Rity, ale i ostatních povídek (neodolal jsem a Rita byla první... :-)) Všechny povídky mě nadchli a moc se mi líbili. Nejvíce asi právě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank. A jak dopadlo porovnání? Já vlastně nevím. Povídka i film byli úžasné a obojí se mi moc líbí. Hned za ní určitě řadím Dýchací metodu a na třetí místo Tělo. Tyto tři povídky jsou skvělé. Co mně moc nezaujalo, hlavně díky méně čtivé a zajímavé poslední třetině povídky byl Nadaný žák. Toto je má druhá kniha od Kinga a i když nemám moc rád strašidelné příběhy (Ani Zelená míle ani Čtyři roční doby nejsou) asi brzy sáhnu po nějaké další knize od něj.

vertigo 29.11.2013

Ke knize jsem se dostala přes film Shawshank Redemption - mluvila jsem o ní a manžel mi ji koupil k svátku. Opravdu mě potěšilo, že novela končí přesně tak, jak jsem si přála, aby končil film (bez té poslední zbytečné scény). Vždycky je problém číst něco, co člověk už viděl zfilmované (což jsou v případě této knihy její 3/4), ale musím říct, že tentokrát jsem se začetla natolik, že jsem i přestala srovnávat film a knihu. Je to můj první King a jsem okouzlená.

Libby 01.11.2013

Právě jsem se vynořila z hloubky Kingových příběhů a musím říct WOW. Kniha vás nenásilně vtáhne do dějě a vy máte pocit jako byste vše pozorovali tak nějak z dálky - jako divák, který sleduje divadelní představení. Doporučuji přečíst a pocítit atmosféru, kterou kniha vyvolává na vlastní kůži.

Kájáč 23.10.2013

Moje první kniha od Kinga. Je skvělá!!!

tomvall 26.09.2013

Možná to vůbec nejlepší od Kinga. Nelze než doporučit.

Standa Šebek 12.09.2013

Mistrovské povídky dokazující, že King umí mnohem více, než jen strašit lidi.
Tělo je nádherný příběh o nerozlučné partě chlapců, kteří se vydávají hledat tělo mrtvého kluka. Při jejich cestě plné zajímavých dobrodružství však vyvstávají na povrch jejich frustrace z toho, že se po tomto posledním létě musejí rozejít do různých škol a různých životů, že musejí dospět a dát sbohem dětství.
V povídce Nadaný žák chlapec zjistí, že jeden ze starců v sousedství je hledaný bývalý nacistický pohlavár. Pod výhružkou prozrazení ho nutí vyprávět o životě v koncentračních táborech. Chlapec v sobě začne probouzet temné myšlenky a fantazie, starec se rozpomíná na své původní povolání a jejich zvrácený a nebezpečný vztah se vyhrocuje až do bodu, kdy není cesty zpět.

Ronin Roujin 30.06.2013

sbírka pár známých kousků : Nadaný žák a vykoupení z věznice Shawshank +dva méně provařené kousky (přičemž tělo bylo myslím již též zfilmované ale nemá takový "kultovní" status jako Shawshank)

kní 18.06.2013

Dýchací metoda

Vynikající povídka, pro mě ještě lepší než Shawshank. Možná ji dokážou docenit jen ženy (které již poznaly ten strašlivý fenomén - porod)... a znovu klobouk dolů, že ji napsal muž!

"Porod, pánové, je pro mnohé hrůzná věc; nyní je v módě, aby otcové byli přítomni narození svých dětí, a zatímco se tato móda přičinila o vyvolání pocitů viny u mnoha mužů, což si podle mého názoru mnohdy nezasluhují (jsou to pocity viny, které některé ženy používají vědomě a s téměř jasnozřivou krutostí), vcelku se zdá, že je to zdravá, prospěšná věc. (...)
Porod je úžasný, pánové, ale nikdy mi nepřipadal krásný - ani v nejdivočejších představách. Podle mě je příliš brutální, než aby mohl být krásný. Ženské lůno je jako motor. Početím se ten motor nastartuje. Nejprve běží sotva jako na volnoběh... ale jak se ten kreativní cyklus blíží svému vyvrcholení v porodu, motor nabírá stále vyšší a vyšší obrátky. Jeho počáteční tichý šelest se mění v neustávající hukot, pak v dunění a nakonec v hlasitý, děsivý řev. Jakmile se ten motor jednou nastartuje, každá nastávající matka si uvědomí, že její život je v sázce. Buď porodí dítě a motor se opět zastaví, nebo ten motor bude bušit stále hlasitěji, silněji a rychleji, dokud nevybuchne a nepřivodí jí smrt v krvi a bolestech."

-------

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

"Když jde do tuhého, jsou jenom dva typy lidí," odpověděl Andy, zakryl si rozškrtnutou sirku dlaněma a zapálil si cigaretu. "Představ si dům plný vzácných obrazů a soch a starožitností, Rede. A představ si majitele domu, který se právě doslechl, že se na něj žene ničivý hurikán. Jeden ten typ lidí doufá v to nejlepší. Hurikán změní směr, říká si. Žádný rozumně uvažující hurikán by se neodvážil zničit všechny tyhle Rembrandty, mé dva Degasovy koně, mé Granty Woody a mé Bentony. A navíc by to Bůh nedopustil. A když dojde k nejhoršímu, mám je pojištěné. To je jeden typ lidí. Ten druhý předpokládá, že hurikán se přežene přímo prostředkem domu. Když meteorologové ohlásí, že hurikán změnil směr, tenhle člověk usoudí, že ho změní znovu, jen aby mohl srovnat dům se zemí. Tenhle druhý typ ví, že není od věci doufat v nejlepší, když jsi připravený na nejhorší."

- z tohoto úryvku si do života odnáším tuto skvělou filozofii: BÝT PŘIPRAVEN NA NEJHORŠÍ A DOUFAT V NEJLEPŠÍ

Skjaninka 08.06.2013

Štyri vynikajúce novely, bezpochyby perfektne napísané a nepopierateľne strhujúce. Najviac sa mi páčil Nadaný žiak, ktorý je perfektne spracovaný hlavne po psychologickej stránke. A najmenej Dýchacia metóda, ktorej začiatok síce zaujme, ale nie je až tak strhujúci ako v ostatných novelách.

maple34 28.05.2013

Vzhledem k časovému presu jsem stihl pouze ShawShank a musím potvrdit dosavadní komenty...je to slast číst...

exitus 18.04.2013

King v nejlepší formě. The Body je kniha s překrásnou atmosférou, Nadaný žák je velmi děsivý a Vykoupení z věznice Shawshank je krásný příběh o naději na tom nejnečekanějším místě. Dýchací metoda mne tehdy tolik nezauaja, jako zbylé tři.

marlowe 28.01.2013

Vedle "Dolores Claiborneové" skutečně "to nejlepší z Kinga". Především novela "Tělo" (mimochodem jedna z nejvýstižnějších evokací klukovského dětství, s jakou jsem se kdy setkal), by si zasloužila těch hvězdiček klidně i šest!!!

doktorking 09.01.2013

Kniha ve které jsou nejlepší čtyři Kingovy novely.Jedná se o mistrovské dílo a pokud vím zanechá hluboký zážitek i ve čtenářích kteří jinak Kinga vubec nemusí prostě každý si tu najde to svoje.Jinak mé hodnocení:1.Tělo,2.Rita Hayworthová a vykoupení z věznice SHAWSHANK,3.Nadaný žák,4.Dýchací metoda.PRVNÍ DVĚ JSOU NAPROSTO SKVĚLE NATOČENY DO FILMOVÉ PODOBY.

orson 29.10.2012

Smekám před Kingem, skoro v každé své knize, dokazuje, že je opravdu King. Čtyři roční doby obsahují 4 novely (nebo dlouhé povídky), z nichž 3 jsem četl již dříve, ale nedalo mi to a přelouskal jsem je znovu, mohl jsem si aspoň užívat, jak autor dokáže v podstatě z ničeho vykreslit zcela realistický příběh, z jehož čtení vám běhá mráz po zádech.

MM_Master 26.10.2012

I. Příběh o věčné naději: "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank", II. Příběh o zkaženosti: "Nadaný žák", III. Příběh o nevinnosti: "Tělo", IV. Příběh o smrti a přežití: "Dýchací metoda".

ZboABD 07.08.2012

Kinga mám prostě nejraději v té poloze, kdy nepíše o všelijakých nestvůrách a monstrech a píše o "obyčejných" věcech. Jedny z jeho nejlepších povídek, které se navíc dočkaly i výtečného zpracování - především pak doporučuji film o partě mladých kluků s názvem Stand by Me.

DarkFireflies 21.07.2012

Kupodivu, první kniha, po které jsem od "Mistra hororu" sáhla. Hledala jsem něco oddechovějšího na dovolenou a horory mi nepřišli zrovna ideální, tak snad proto jsem si nakonec vypůjčila právě tuto sbírku.
Ke knize můžu říct pouze to, že mě nadchla a překonala veškerá má očekávání. :)

Calwen306 16.03.2012

Fenomenálne príbehy, ťažko vyberať ktorý je najlepší. Mňa osobne najviac uchvátil Nadaný žák, po prečítaní ktorého som musela nad príbehom ešte dlho dlho premýšlať. Všetky štyri príbehy sa líšia od klasiských hororových "kingoviek" tým, že neobsahujú žiadne nadprirodzené prvky. King opať dokázal, že patrí medzi najlepších spisovateľov súčasnosti.

Lucisatko 06.03.2012

Naivně jsem si myslela, že mě King už nemůže ničím překvapit. Ba ne, pan Mistr se opět předvedl v tom nejdokonalejším světle. Vykoupení se mi moc líbilo jako film, ale povídka je naprosto supr, bezvadně se to četlo. A musím říct že nejvíce mě dostala povídka Dýchací metoda. Nedříve mě to vůbec nebavilo, ale to by bylo abych Kinga nedočetla do konce a vyplatilo se. Vyvrcholení povídky bylo perfektní... nemám co dodat :-)

Bránolog 06.02.2012

Tři povídky (ty zfilmované) skvělé, Dýchací metoda výborná. Na rozdíl od jiných mne zcela uchvátilo Tělo, už proto, že Stůj při mně je můj velmi oblíbený film, který si čas od času musím pustit.

kanadan 01.02.2012

opravdu krasne počteníčko,z kazdé povídky dýchá něco jiného,prostě bomba zážitek,ke kterému jsem se už dvakrát vrátil!

maphiosso 16.01.2012

I když mám raději romány roztahané minimálně na 600 stránek, paradoxně patří tahle sbírka kratších příběhů k mým nejoblíbenějším knihám. Ze všech čtyř povídek se mi nejvíce líbilo Tělo. King to s dětmi opravdu umí :-)

dudekp 23.10.2011

Nejpovedenšjí cyklus, byť jen čtyř povídek, které reflektují různé typy příběhů. Stephen King v nich vytvořil ty typy postav, na které si náhle vzpomenete když jdete na podzim pod listím z padajících stromů, když pozorujete lidi v tramvaji, když jen tak na něco čekáte a je vám na nic ....Prostě jsou tu s vámi, i když o to možná nestojíte. Jsou už součástí Vás!

Ender 25.08.2011

Jeden Kingův přítel mu kdysi řekl: 'Steve, vykašli se už na ty horory a začni psát něco seriózního.' Samozřejmě je to nesmysl - nemůžete nařizovat spisovateli, co má psát. Spisovatel píše to, co ho baví, co mu něco říká - jinak psaní nevyhnutelně ztratí na kvalitě. Ale ten Kingův přítel měl v určité věci pravdu. Kingovy mainstreamovky jsou lepší než jeho horory (aspoň podle mě). Dotýkají se hlubších lidských aspektů. V této knize je to vidět jasně. Jak Shawshank, tak třeba Tělo jsou tak silné příběhy dotýkající se těch nejniternějších lidských emocí, že překonávají většinu jeho hororů, které - ač napsány stejnou rukou - postrádají takovéto hlubší poselství. Další z Kingových mainstreamů - Zelená míle, je dalším názorným příkladem. Není náhoda, že právě tyto tři díla (Shawshank, Tělo a Míle) jsou asi nejkvalitnějšími filmovými adaptacemi. Proto si někdy říkám, že kdyby King psal více ne-hororové literatury, bylo by více geniálních knih a geniálních filmových adaptací, z nichž by některá mohla třeba i překonat dlouhodobého lídra všech filmů na ČSFD - Darabontův všem známý vězeňský opus.

Márinka 24.07.2011

Nedávno jsem četla a včera po třetí viděla Vykoupení z věznice Shawsank. Obojí skvělé.

Tuffy 23.01.2011

King se opět předvedl - ukázal, že umí napsat kvalitní příběh a nemusí to být zrovna horor. A nejvíce mě zaujala povídka Nadaný žák, ta měla opravdu něco do sebe.

daviskaaa

Někdy není třeba nadpřirozena, tomu se říká talent. Zfilmovaný Shawshank patří mezi jedny z nejlépe hodnocených filmů na ČSFD.

petr2

Kingovi povídky jsou čtivější a zábavnější než jeho tlusté romány.A tyhle čtyři jsou možná nejlepší.Opravdu velice zajímavé a originální.