Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X
Hodnotit

Čtyři roční doby

od: Stephen King

Čtyři roční doby
Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "...celý obsah knihy

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 53
Originální název:

Different Seasons

Žánr:
Literatura světová - Novely
Rok vydání: 2003, 1. vydání originálu: 1982 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Karnagerpředevčírem

Povídka nadaný žák má jiný konec v knize a jiný konec byl ve filmu :) oba dva konce se mi velmi líbily..stejně to vnímám i u skrytého okna do skryté zahrady(film tajemné okno)

ttpnkov25.11.2015

V první řadě musím říct, že jsem trochu bojovala s porovnáváním novel mezi sebou. Po přečtení Shawshanku mi chvíli trvalo, než jsem se naplno ponořila do Nadaného žáka. Když jsem ale s Žákem končila, neměla jsem sílu pokračovat dál - ten příběh je opravdu silný. V Těle mě trochu zarazil věk chlapců, který mi neladil s jejich slovní zásobou, ovšem po několika kapitolách, jako bych se ocitla mezi nimi (v jejich situaci - při nočních zvucích jsem ani nedutala). Dýchací metoda mě potom ze začátku nudila. Teprve až když začal vypravěč nastiňovat prostředí klubu, začala jsem každé jedno slovo hltat.

Takže můj závěr? Naprosto jsem se do všech čtyř příběhů zamilovala a jsem si jistá, že právě toto bude jedna z těch knih, ve kterých po každém dalším přečtení objevíte věci, kterých jste si předtím nevšimli. Mám dojem, že si pan King právě získal dalšího obdivovatele.

Alienn25.11.2015

Z filmu sice znám věznici Shawshank, ale i tak stálo za to si jí přečíst. Nicméně povídky Tělo a Nadaný žák mě naprosto dostaly.

Trpiska0424.11.2015

Skvele povidky pro me nejlepsi Shawshank a Nadany zak.

Edana23.11.2015

Těžko pro hodnocení této sbírky hledám nějaká jiná slova než "vynikající", "skvělé" a "fakt povedené". Každá povídka má jedinečnou atmosféru, jiné "poselství". Některé mě bavily (Vykoupení a Dýchací metoda) o malinko víc než jiné (Nadaný žák a Tělo mi přišly lehce....únavné). Všechny bych si ale s chutí přečetla ještě jednou.

LeVer26.10.2015

Nejvíce se mi líbil Příběh o vykoupení z věznice a Nadaný žák, ne že by ostatní byly špatné, ale tyhle prostě vedou:) Na druhou stranu, Tělo mě vůbec nebavilo.

romankrasa04.10.2015

Všechny novely se mi velice líbily, jen mě mrzí, že Vykoupení z věznice Shawshank jsem viděl ještě dřív než jsem měl tu čest, přečíst si knihu. Kdybych měl novely porovnat, asi nejlépe se mi četlo Vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Dýchací metoda. Nechci říkat, že by bylo Tělo špatné, jen se mi zdálo trochu slabší, i když je všude tolik vychvalované.

Smardik1728.09.2015

Čtyři příběhy a jeden lepší než druhý, nebo druhý lepší než čtvrtý?? No prostě doporučuji. dávám 100%

Obuvník02.09.2015

Takže, vezmeme to popořadě:

Shawshank (90%) - Andy by si zasloužil amnestii, ale ve vězení bohužel nenarazil na žádného Vaška. Bude si zkrátka muset poradit sám. A způsob, jakým tak činí, je okouzlující. A pak si přijde nějaký darebák (nebo Darabont?) a udělá z toho jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie. Tož, měl na čem stavět...

Nadaný žák (95%) - nadání není všechno. Chce to také velkou píli a odhodlání. Jenom tak se z vás může stát prvotřídní lump. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem, ale tohle Todík už trošku přehnal. Za trest bude každý večer poslouchat o hrůzách druhé světové války. Však on se polepší...

Tělo (105%) - jak se to mohlo stát? Nevím, při čtení jsem chvílemi zapomínal dýchat, mozek se odkrvil a pak je těžké počítat procenta. Nejlepší povídka/novela, kterou jsem kdy třímal v rukou. Smích, brnění v zátylku, mrazení v zádech, slzy - všechno pod jednou střechou. Tohle budu číst ještě na smrtelné posteli. "Tatínku, podepiš závěť." "Vydržte, děti, ještě pár stránek."

Dýchací metoda (80%) - ale tak samozřejmě, že mě to bavilo. Jenom to prostě v kontextu ostatních děl mírně nestíhá. Dýchání je dobrá věc, ale pro lepší výsledek se hodí i rychlé nohy. I když, není důležité vyhrát, ale být dočten.

Tuto knihu doporučuje 9 z 10 knihomolů.

Zuziiik28.08.2015

Super povídky, nejvíc mne samozřejmě zaujal můj milovaný Shawshank a Nadaný žák? No tak to byl masakr........z toho jsem se vzpamatovávala ještě dlouho.....

Sorrow20.08.2015

Super soubor povídek, který by nemusel urazit ani "neKingovce", protože jak se píše v anotaci, povídky se trochu vymykají jeho tvorbě, ačkoliv jeho styl je tam více než patrný, což mám moc ráda (stejně jako odkazy na jeho jiná díla - to se vždycky musím pousmát) :)

Rita (5/5) - už jako film mě to zasáhlo a konečně jsem se dostala i ke knižnímu zpracování, které je neméně dokonalé

Nadaný žák (3/5) - zpočátku mě to více než nadchlo, ten námět je prostě fantastický, ale čím dál jsem v povídce postupovala, tím více mi to přišlo překombinovanější, méně uvěřitelné a navíc moc nemusím, když je na tak malém prostoru tolik postav (i když třeba jen vedlejších)

Tělo (5/5) - já nevím...prostě to tam bylo (nevím přesně co, ale bylo) :)

Dýchací metoda (2/5) - pro mě nemastné, neslané...

Kdybych zprůměrovala má jednotlivá hodnocení, dalo by to jiný výsledek, ale já se rozhodla hodnotit celkově 5/5, protože ve mně tenhle povídkový soubor vyvolal spousty emocí a to je důležité a ne vždy se to podaří! Díky Pane spisovateli :)

nereidka09.07.2015

Moc pěkné, King nikdy nezklame. Shawshank už je moc profláklé, mě nejvíc uchvátilo Tělo. V Americe jsem nějakou dobu pobývala a líbí se mi, jak King umí vystihnout atmosféru, připadala jsem si, jako kdybych s kluky ,,blbla" taky :)

marek646317.06.2015

Všechny příběhy v knize jsou umělecká díla,takže nemám víc,co bych řekl.

ivana1331.05.2015

výborná kniha - prostě King - takže není třeba rozebírat

Paulika27.05.2015

Za me je absolutni jednicka "Nadany zak", pak "Telo" a "Vykoupeni z veznice Shawshank". "Dychaci metoda" je totalni odpad.

NikaV07.05.2015

Všechny povídky jsou skvělé, ale nejhlubší stopu ve mně zanechal Nadaný žák. Ten pocit, když sledujete proměnu sympatického kluka v neskutečnou zrůdu, se snad ani nedá popsat. Kam se hrabou horory ...

galiana04.05.2015

King opět nezklamal. Tentokrát to bylo trochu z jiného soudku, ale pořád stejně dobré. Každá novela měla pomalejší rozjezd, jak už je u Kinga zvykem, ale konec byl parádní.

kateeljackson02.05.2015

Skvělé povídky v tomto pan King nemá obdoby.

Terva29.04.2015

Lehce nadprůměrné povídky, které vám možná ani Kinga moc nepřipomenou. Možná proto jsou velkým překvapením 90% Vlastně to, jak jsou v knize seřazené, tak je hodnotím od nejlepší po tu nejméně nejlepší.

wiix23.04.2015

Veľmi pôsobivá zbierka poviedok od dokonalých ako Rita Hayworthova, Nadaný žák a Dýchací metóda až po menej vydarené ako Telo. Každopádne ako celok to bolo veľmi čitateľné, napínavé a klasicky Kingovsky dobré.

zylla06.04.2015

Tato povídková kniha mě nesmírně překvapila. Přestože se jedná o dílo, které není nijak strašidelné ani děsivé, přesto z něj cítím "klasického Kinga". Jsou to brilantně napsaná díla a je vidět, že je to naprosto geniální spisovatel i když po přečtení nemám strach dojít se v noci napít, jak tomu u ostatních jeho knih je:-) Za mě plný počet, ze zvědavosti se chystám zkouknout i filmy, ale ještě se mi nestalo, aby mě film podle jeho knihy nezklamal (snad jen u Mlhy, ale to bude tím, že knihu jsem zatím nečetla). Rozhodně tuto knihu mohu jenom doporučit a pokud bych si měla vybrat povídku, která pro mě byla tou NEJ, byla by to Dýchací metoda, skvělé ale byly úplně všechny.

natalie9414.02.2015

Musím říct, že tak jak jsou povídky v knize uspořádány, tak se mi i líbily v pořadí. Jen mi na konci bylo líto, že jsem ji už přečetla - klasika u Kinga, nikdy nemám dost :)

Petruse2112.02.2015

"Tělo" bylo trošku slabší, ale zbytek je za 5*.

Acinore10.02.2015

Jelikož jsem viděla filmy, tak mi to moc nedalo, sem tam se to lišilo, napsáno je to perfektně, ale pro mě nic nového :) vlastně jen takové oživení. U Shawshank jsem i přeskakovala, protože film znám nazpaměť..

martunka14.01.2015

Skvělé, prostě King..................

solarka08.01.2015

Prostě King, dobře píše......

Mariona25.11.2014

Kdybych měla ohodnotit každou povídku, tak na 1. místě je pro mě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, o 2. místo se dělí Nadaný žák a Dýchací metoda a jako poslední Tělo. Vůbec jsem se do něho nemohla začíst a začetla jsem se až v půlce, kdy přespávali v lese a druhý den pokračovali v hledání. Přesto ale jako vždycky hodnotím víc než kladně. :)

Hjuud12.11.2014

Opravdu dokonalá sbírka povídek! Asi nejvíce na mne zapůsobil nadaný žák, ale i taková obyčejná dýchací metoda mi vehnala slzy do očí:-) je to jedno z nejlepších děl, co jsem od mistra četl.

cucíno04.11.2014

Skvělé povídky. Hlavně Nadaný žák, u té mě opravdu mrazilo (chlapcova naprostá zkaženost), a samozřejmě Vykoupení, která je stejně skvělá jako filmová adaptace.

Witta29.10.2014

Tohle prostě nemá chybu- když si vezmete v potaz, že jsou zde čtyři různé povídky, každá je jiná a přesto je každá bezchybná a poutavá, nutí mě to k zamyšlení nad Kingovým potenciálem, který, zdá se, je nekonečný. Dalším nesporným měřítkem kvality této knihy, je fakt, že hned tři ze čtyř povídech byly následně zfilmovány a to vesměs velmi kvalitně, čemuž odpovídá i hodnocení těchto filmů. Nejvíce se mi samozřejmě líbily povídky Shawshank a Tělo, což může být dáno i tím, že se mi velmi líbily i oba filmy, nejméně mě naopak zaujala Dýchací metoda.