Chcete si vést evidenci knih? Přečtené knihy, chystané k přečtení apod.? Začněte zde X

Čtyři roční doby

od: Stephen King

Čtyři roční doby
Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "...celý obsah knihy

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4.6524
Originální název:

Different Seasons

Žánr:
Literatura světová - Novely
Rok vydání: 2003, 1. vydání originálu: 1982 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
romankrasa04.10.2015

Všechny novely se mi velice líbily, jen mě mrzí, že Vykoupení z věznice Shawshank jsem viděl ještě dřív než jsem měl tu čest, přečíst si knihu. Kdybych měl novely porovnat, asi nejlépe se mi četlo Vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Dýchací metoda. Nechci říkat, že by bylo Tělo špatné, jen se mi zdálo trochu slabší, i když je všude tolik vychvalované.

Smardik1728.09.2015

Čtyři příběhy a jeden lepší než druhý, nebo druhý lepší než čtvrtý?? No prostě doporučuji. dávám 100%

Obuvník02.09.2015

Takže, vezmeme to popořadě:

Shawshank (90%) - Andy by si zasloužil amnestii, ale ve vězení bohužel nenarazil na žádného Vaška. Bude si zkrátka muset poradit sám. A způsob, jakým tak činí, je okouzlující. A pak si přijde nějaký darebák (nebo Darabont?) a udělá z toho jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie. Tož, měl na čem stavět...

Nadaný žák (95%) - nadání není všechno. Chce to také velkou píli a odhodlání. Jenom tak se z vás může stát prvotřídní lump. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem, ale tohle Todík už trošku přehnal. Za trest bude každý večer poslouchat o hrůzách druhé světové války. Však on se polepší...

Tělo (105%) - jak se to mohlo stát? Nevím, při čtení jsem chvílemi zapomínal dýchat, mozek se odkrvil a pak je těžké počítat procenta. Nejlepší povídka/novela, kterou jsem kdy třímal v rukou. Smích, brnění v zátylku, mrazení v zádech, slzy - všechno pod jednou střechou. Tohle budu číst ještě na smrtelné posteli. "Tatínku, podepiš závěť." "Vydržte, děti, ještě pár stránek."

Dýchací metoda (80%) - ale tak samozřejmě, že mě to bavilo. Jenom to prostě v kontextu ostatních děl mírně nestíhá. Dýchání je dobrá věc, ale pro lepší výsledek se hodí i rychlé nohy. I když, není důležité vyhrát, ale být dočten.

Tuto knihu doporučuje 9 z 10 knihomolů.

Zuziiik28.08.2015

Super povídky, nejvíc mne samozřejmě zaujal můj milovaný Shawshank a Nadaný žák? No tak to byl masakr........z toho jsem se vzpamatovávala ještě dlouho.....

Sorrow20.08.2015

Super soubor povídek, který by nemusel urazit ani "neKingovce", protože jak se píše v anotaci, povídky se trochu vymykají jeho tvorbě, ačkoliv jeho styl je tam více než patrný, což mám moc ráda (stejně jako odkazy na jeho jiná díla - to se vždycky musím pousmát) :)

Rita (5/5) - už jako film mě to zasáhlo a konečně jsem se dostala i ke knižnímu zpracování, které je neméně dokonalé

Nadaný žák (3/5) - zpočátku mě to více než nadchlo, ten námět je prostě fantastický, ale čím dál jsem v povídce postupovala, tím více mi to přišlo překombinovanější, méně uvěřitelné a navíc moc nemusím, když je na tak malém prostoru tolik postav (i když třeba jen vedlejších)

Tělo (5/5) - já nevím...prostě to tam bylo (nevím přesně co, ale bylo) :)

Dýchací metoda (2/5) - pro mě nemastné, neslané...

Kdybych zprůměrovala má jednotlivá hodnocení, dalo by to jiný výsledek, ale já se rozhodla hodnotit celkově 5/5, protože ve mně tenhle povídkový soubor vyvolal spousty emocí a to je důležité a ne vždy se to podaří! Díky Pane spisovateli :)

nereidka09.07.2015

Moc pěkné, King nikdy nezklame. Shawshank už je moc profláklé, mě nejvíc uchvátilo Tělo. V Americe jsem nějakou dobu pobývala a líbí se mi, jak King umí vystihnout atmosféru, připadala jsem si, jako kdybych s kluky ,,blbla" taky :)

marek646317.06.2015

Všechny příběhy v knize jsou umělecká díla,takže nemám víc,co bych řekl.

ivana1331.05.2015

výborná kniha - prostě King - takže není třeba rozebírat

Paulika27.05.2015

Za me je absolutni jednicka "Nadany zak", pak "Telo" a "Vykoupeni z veznice Shawshank". "Dychaci metoda" je totalni odpad.

NikaV07.05.2015

Všechny povídky jsou skvělé, ale nejhlubší stopu ve mně zanechal Nadaný žák. Ten pocit, když sledujete proměnu sympatického kluka v neskutečnou zrůdu, se snad ani nedá popsat. Kam se hrabou horory ...

galiana04.05.2015

King opět nezklamal. Tentokrát to bylo trochu z jiného soudku, ale pořád stejně dobré. Každá novela měla pomalejší rozjezd, jak už je u Kinga zvykem, ale konec byl parádní.

kateeljackson02.05.2015

Skvělé povídky v tomto pan King nemá obdoby.

Terva29.04.2015

Lehce nadprůměrné povídky, které vám možná ani Kinga moc nepřipomenou. Možná proto jsou velkým překvapením 90% Vlastně to, jak jsou v knize seřazené, tak je hodnotím od nejlepší po tu nejméně nejlepší.

wiix23.04.2015

Veľmi pôsobivá zbierka poviedok od dokonalých ako Rita Hayworthova, Nadaný žák a Dýchací metóda až po menej vydarené ako Telo. Každopádne ako celok to bolo veľmi čitateľné, napínavé a klasicky Kingovsky dobré.

zylla06.04.2015

Tato povídková kniha mě nesmírně překvapila. Přestože se jedná o dílo, které není nijak strašidelné ani děsivé, přesto z něj cítím "klasického Kinga". Jsou to brilantně napsaná díla a je vidět, že je to naprosto geniální spisovatel i když po přečtení nemám strach dojít se v noci napít, jak tomu u ostatních jeho knih je:-) Za mě plný počet, ze zvědavosti se chystám zkouknout i filmy, ale ještě se mi nestalo, aby mě film podle jeho knihy nezklamal (snad jen u Mlhy, ale to bude tím, že knihu jsem zatím nečetla). Rozhodně tuto knihu mohu jenom doporučit a pokud bych si měla vybrat povídku, která pro mě byla tou NEJ, byla by to Dýchací metoda, skvělé ale byly úplně všechny.

natalie9414.02.2015

Musím říct, že tak jak jsou povídky v knize uspořádány, tak se mi i líbily v pořadí. Jen mi na konci bylo líto, že jsem ji už přečetla - klasika u Kinga, nikdy nemám dost :)

Petruse2112.02.2015

"Tělo" bylo trošku slabší, ale zbytek je za 5*.

Acinore10.02.2015

Jelikož jsem viděla filmy, tak mi to moc nedalo, sem tam se to lišilo, napsáno je to perfektně, ale pro mě nic nového :) vlastně jen takové oživení. U Shawshank jsem i přeskakovala, protože film znám nazpaměť..

martunka14.01.2015

Skvělé, prostě King..................

solarka08.01.2015

Prostě King, dobře píše......

Mariona25.11.2014

Kdybych měla ohodnotit každou povídku, tak na 1. místě je pro mě Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, o 2. místo se dělí Nadaný žák a Dýchací metoda a jako poslední Tělo. Vůbec jsem se do něho nemohla začíst a začetla jsem se až v půlce, kdy přespávali v lese a druhý den pokračovali v hledání. Přesto ale jako vždycky hodnotím víc než kladně. :)

Hjuud12.11.2014

Opravdu dokonalá sbírka povídek! Asi nejvíce na mne zapůsobil nadaný žák, ale i taková obyčejná dýchací metoda mi vehnala slzy do očí:-) je to jedno z nejlepších děl, co jsem od mistra četl.

cucíno04.11.2014

Skvělé povídky. Hlavně Nadaný žák, u té mě opravdu mrazilo (chlapcova naprostá zkaženost), a samozřejmě Vykoupení, která je stejně skvělá jako filmová adaptace.

Witta29.10.2014

Tohle prostě nemá chybu- když si vezmete v potaz, že jsou zde čtyři různé povídky, každá je jiná a přesto je každá bezchybná a poutavá, nutí mě to k zamyšlení nad Kingovým potenciálem, který, zdá se, je nekonečný. Dalším nesporným měřítkem kvality této knihy, je fakt, že hned tři ze čtyř povídech byly následně zfilmovány a to vesměs velmi kvalitně, čemuž odpovídá i hodnocení těchto filmů. Nejvíce se mi samozřejmě líbily povídky Shawshank a Tělo, což může být dáno i tím, že se mi velmi líbily i oba filmy, nejméně mě naopak zaujala Dýchací metoda.

kayu15.10.2014

Vykoupení z věznice Shawshank - 5*
Nadaný žák - 4.5* ( Možná až zbytečně dlouhý )
Tělo - 3*
Dýchací metoda - 4*

Všechny příběhy jsou nějakým způsobem úžasné. Zaujalo mě především Vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák. Ohledně dýchací metody mám takové rozpolcené dojmy...

Chipsonator02.10.2014

Po černočerné tmě, další skvělá povídková kniha od mistra Kinga!

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
Mám rád Kingovy příběhy s nadpřirozenem (rád...zbožňuji je, ať jsem si musel na to množství přeci jen chvíli zvykat) ale prostě, není vůbec naškodu když se mistr sem tam pustí do díla, kde kašle na duchy, upíry, nalezené či nenalezené dveře, klauny, Randally Flaggy a boží ruky a já nevím co. Není vůbec na škodu, když se King pustí do příběhu s pár obyčejnými chlápky v obyčejném světě s obyčejnými problémy které nás můžou potkat. Přesně takovým díle je Vykoupení a je to prostě paráda. Přímočaré vyprávění, které vám prostě vykouzlí úsměv na tváři a né jednou, příběh o naději a přátelství. 100% PS: Měl jsem obavy, že když jsem viděl film (který patří mezi mé TOP) tak kniha ztratí kouzlu....pffff kdeže, to kouzlo tam stále je, a řekl bych ještě silnější.

Nadaný žák
Výborný psychologický thiller, kde se setkávají dvě zrůdy a který je plný nacismu, školy a známek tedy nejhorších věcí co vůbec jsou. 90%

Tělo
Fajn povídka která vypráví příběh čtyř puberťáků, příběh o hledání mrtvého kluka, příběh o přátelství, příběh o bolesti, příběh o nevinnosti. Jediné co mi na povídce vadilo, bylo až přílišné popisování krajiny, na to prostě a bohužel nemám dostatečnou představivost. 75%

Dýchací metoda
Tajemný pánský klub, který svou atmosférou sedá jako prdel na hrnec do světa Temné Věže. Tajemný pánský klub, kde se čte, konverzuje, hraje bridž, kulečník a hlavně se vypráví příběhy. Všelijaké. A jeden takový je o dýchací metodě. 85%

lopata55507.09.2014

Vykoupení z věznice Shawshank 3*
Nadaný žiak 5*
Telo 2*
Dýchacia metóda odpad!

callahanh08.08.2014

Čtyři roční doby jsou další z vynikajících knih Stephena Kinga, a i když se vymykají jeho tvorbě, stojí za přečtení. První tři novely jsou vynikající, dechberoucí, zejména Nadaný žák je neskutečně děsivý a vede k zamyšlení, kde končí fascinace a začíná posedlost. Poslední novela Dýchací metoda je velice zvláštní, líbila se mi, ale nebylo to ono, první část novely mi přijde poměrně nudná a zbytečná, druhá má sice spád, ale pořád to ještě není ono, prostě zvláštní novela. Jinak je kniha opravdu skvělá a nezklame ani příznivce a myslím, že má šanci zaujmout i lidi, kteří Kinga nemusí, "protože píše horory a to jsou samozřejmě blbosti." Jo, a pokud dáte na přebal alba a nechcete knihu, protože jí King označuje za "přirozeně šťastnou", nebojte se, přirozené štěstí vypadá podle Kinga jinak než podle jiných autorů a mnoha lidí. K plnému počtu tahle kniha zkrátka nemá daleko. Třeba příště... 90%

Wries03.08.2014

Vykoupení z věznice Shawshank 5*

Hlas Morgana Freemana mě doprovázel celou touto krátkou povídkou, tak krátkou, až mi to bylo líto. Řečeno však bylo vše a od filmu se to liší jen v malých detailech, které nejsou zas tak podstatné. Mistrovský kousek.

Nadaný žák 4*

Zbytečně nejdelší povídka v knize, která již od své prvé čtvrtiny spěje k nepřekvapivému konci, který si zasluhoval být lepší. Pomalá proměna Nadaného žáka mohla mít trošku svižnější tempo a ne tak přímočarý konec, ovšem řemeslně je to perfektně odvedená povídka, která mě naprosto vtáhla a vyplivla až po poslední větě. V této povídce je zmíněn Andy Dufresne.

Tělo 5*

Povídka, která má hlavu (tělo) a patu. Čtyři povahově rozdílní kamarádi se vydávají na dobrodružství, které určitě podstoupil každý náctiletý kluk vyrůstající na vesnici či nevelkém městečku. Samozřejmě s jiným cílem. Při čtení se na člověka doslova valí sentimentální vzpomínky na své vlastní kamarády z doby základní školy, na jeho trampoty a Stephen King zde tak dokázal vyčarovat neuvěřitelně poutavý příběh, který hodnotím jako nejlepší ze Čtyř ročních dob. V této povídce je zmíněna věznice Shawshank.

Dýchací metoda 4*

Nejkratší povídka, která se ale trošku ztrácí v tom, co nám chce říci. To je ale na ní zvláště geniální, jelikož si to tu zřejmě nikdo nespojil, anebo jsem paranoidní já. Především si po dočtení poslední dvojstránky myslím, že Stephen King nechtěl popisovat samotnou Dýchací metodu (vycházející z reálné Lamazeovy metody), ale něco jiného, nějaký jiný příběh, z nějakého jiného světa, nijak vzdáleně nepodobného tomu našemu. Příběh, který má oporu v jiném magnus opus, než jsou Čtyři roční doby. Příběh ze světa, kde mohou být Zlé Tonky nebo North Central Positronics. Myslím, že dům na Východní Třicáté páté, číslo 249B, nebyl domem na Východní Třicáté páté, číslo 249B. Ne.

fantom1204.07.2014

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - 5/5

Opravdu skvělá povídka, plný počet si zaslouží. Přestože jsem viděl film, tak jsem ji zhltl.

Nadaný žák - 4/5

Tady mi už trochu překáželo, že jsem před čtením zhlédl film. Spíš šlo o napětí, kterého kvůli znalosti děje ubylo. Jinak ale TOP. Doporučuji pořadí KNIHA - FILM.

Tělo - 5/5

Opět jsem nejdříve viděl film, ale na rozdíl od Nadaného žáka byl můj pocit z povídky umocněn. Tady to nijak nepřekáží. Špičkový příběh postavený na jednoduchosti a práci se čtenářem.

Dýchací metoda - 5/5

Skvělá atmosféra! I když přitáhnuté za vlasy a asi i nejvíc hororové. Možná právě ta kombinace reálna s nereálnem ve mně vzbudila takový zájem :)

SHRNUTÍ: Těžko říct, která povídka ze sbírky je nejlepší nebo nejhorší. Každá má něco do sebe a myšlenka nechybí ani v jedné z nich. Tato sbírka mi připomíná jinou povídkovou sbírku od Kinga. Černočernou tmu. King ukazuje, že umí napsat i příběh o lidských hodnotách. Já můžu jen potvrdit.