Čtyři roční doby

Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že &... celý text

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4.5780
Originální název:

Different Seasons (1982)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (85)

Přidat komentář
Gabi.K
25. dubna

Tak Vykoupení z věznice Shawshank nemusím ani popisovat, Odbivuhodný příběh, příběh muže, který byl neprávem obviněn z vraždy manželky a jejího milence, který se ohromně vyrovná s doživotním uvězněním, který si šíkovně získá dozorce i ředitele a nakonec po neuvěřitelně dlouhé době z vězení uteče. Není to horor, ale rozhodně patří mezi jedny z nejlepších děl autora a v tomto případě je film natočen opravdu podle knižní předlohy a je vážně zdařilý.

Nadaný žák - nevím jaké přesně použít slova, každopádně tento příběh nahání bázeň, úzkost . Jedná se o bývalého nacistu ve kterém zůstali nacistické praktiky a chlapce, který byl chytrý a bezproblémový, nežli ho začala facinovat holocaust a vše co se nacismu týkalo. Nakonec každý dostane co si zaslouží, alespoň v této knize.

Tělo mě moc nezaujalo, parta chlapců se vydá hledat mrtvolu o které mluvit jeden z chapcových bratrů.... Nějak jsem se nemohla se do příběhu začíst.

Janniska
20. dubna

Nadaného žáka a Tělo jsem četla již před lety a další dvě povídky v této knize mě jen utvrdili v tom že jsem sáhla po dobré knize.Dovršila jsem četbu zhlédnutím zfilmovaných výše jmenovaných povídek a nemělo to prostě chybu(zhlédnout Nadaného žáka doporučuji)Za mě prostě jednička (ikdyž pravda,můj názor na díla S.Kinga je asi skreslený,prostě ho miluju :-)

Natka875
09. března

Kniha se mi moc líbila odlišností jednotlivých příběhů, které měly svůj vlastní napínavý příběh a jedinečnost. Každý příběh má svou děsivou stránku reálnosti a někdy jsem se musela pozastavovat, a zamyslet se nad jednotlivými událostmi. Nejvíce mě zaujaly povídky: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák, kvůli záhadnému příběhu. Ale všechny povídky mě zaujaly. Hlavně mě fascinovalo jakým způsobem ji King napsal. Je tam ukázaná děsivá stránka lidskosti až z toho mrazí. Dokonce jsem se dokázalo vžít do postav, díky čemuž jsem čtení prožívala více.
Moc se mi líbí způsob jakým King píše - žádné ,chození okolo horké kaše', naopak rovnou napíše jak to je, i když je to sebekrutější. Hned po této knize jsem si musela koupit Zelenou míly, o které doufám, že bude stejně dobrá, ne-li lepší.

DickBach
16. února

Nadaného žáka jsem četla kdysi dávno. Dobré, ale.... King umí lepší.
Shawshang je luxusní kousek a to i jako film.
Dýchací metoda mi zatím uniká.
Tělo je... je dost dobré. Místy sice děj utíká mimo hlavní linku, nicméně to do klukovských myslí patří, takže nevadilo. Navíc popisy jednotlivých scének a projevů... jsou více než reálné a více než děsivé. Nevím jak vy, ale já měla nutkání ty pijavice škubat taky a šimrání v zátylku mám dodnes... Díky pane králi. :o)

Miťuli
26. ledna

Dobře se mi četlo vykoupení z věznice Shawshank a nadaný žák.... tělo a dýchací metoda jsem pořád odkládala a odkládala kvůli nim i jiné knížky, až jsem si po 2. měsících řekla dost... nedočtu to... a udělala jsem dobře....

Matty
20.09.2016

Pouze Dýchací metoda, podle mě nejslabší a svým závěrem paradoxně nejvíce hororová ze čtyř povídek z Kingovy v zásadě nehororové sbírky zatím nebyla zfilmována. Zbylých tří se zhostili Frank Darabont ((Rita Hayworth a) Vykoupení z věznice Shawshank), Bryan Singer (Nadaný žák) a Rob Reiner (Tělo – Stůj při mně), jejichž filmy bych nyní chtěl vidět znovu a lépe prozkoumat, čím to, že se na ně dívá stejně dobře, jako se jejich předlohy čtou. Je to poselstvím, umně vpleteným do zdánlivě obyčejných a přitom čímsi tajuplných příběhů? Je to šikovným dávkováním informací a mistrnou gradací, kdy na jednu stranu víme většinu podstatného, ale když dostaneme jeden kousek navíc, celku to jenom prospěje? Nebo je to prostě tím, že King ví, jak strhnout čtenáře, stejně jako uvedení režiséři vědí, jak do hry vtáhnout diváka? Kingovo vyprávění vystihuje motto knihy, přímo využité v poslední povídce: „Jde o příběh, ne o vypravěče“.

Třebaže jsou Shawshank i Tělo vyprávěny v první osobě a důležitou rovinu Těla tvoří konfrontace vypravěčova dětského a dospělého pohledu na svět (a dle proměnlivého stylu jako kdyby chvíli vyprávěl Gordon dospělý a poté Gordon dospívající), vypravěčova úloha je hezky starosvětsky minimalizována ve prospěch příběhu samotného. Žádné postmoderní vystupování mimo příběhový rámec, nadbytečné slovní exhibice, přemoudřelé poučování čtenáře, prostě příběh. Silný, univerzální a tak nějak – nejspíš i pro četné odkazy k tamějším zpěvákům, hercům a sportovcům – poctivě americký.

freestyla
08.09.2016

Pár citátů z knihy:

"Stejně jako jsou venku poctivý politici - ty, který se nechaj koupit jen jednou - jsou i poctivý bachaři. Pokud jste dobrý znalci povah a pokud máte čím uplácet, je zřejmě možný koupit si pohled na druhou stranu, kterej vám umožní útěk.Ale Andy Dufresne není z těch, který by něco takovýho udělali. Tohle věděl Andy a věděli to i bachaři." Shawshank

"Paměť je hrozně ošemetná věc. Pokud chce dostatek lidí, aby si člověk na něco vzpomněl, má to dost silný přesvědčovací účinek." Shawshank

"V řiť se řit!" Tělo

"Láska má zuby, které dokážou pořádně kousnout, a zranění po nich se nikdy nehojí." Tělo

"Věřte mi: když vám řeknou, že něco bude bolet, pak to bolet bude. Většina bolesti se nachází v mysli, a když se žena ztotožní s myšlenkou, že akt rození je nesnesitelně bolestný (na základě vyprávění matky a přítelkyň, které už to mají za sebou), pak je mentálně připravena pociťovat obrovské, mučivé bolesti." Dýchací metoda

DevilMayWeep
03.09.2016

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank 5*
Nadaný žák 4*
Tělo 4*
Dýchací metoda 3*

Anna 13
28.08.2016

Další přenádherně napsaná a promyšlená kniha od autora, který jediný dokáže TOHLE vymyslet a TAKTO to popsat.
Kniha obsahuje čtyři povídky. První dvě a ta poslední jsou prostě skvostem. Jsou plné hrůzy, děsu, typického amerického života, figurují v nich úžasné postavy,... no prostě Kingovi snad nejde nikdy nic vytknout. Perfektní kniha i pro ty co neholdují hororům. Tahle vyprávění nejsou typicky až skoro pohádkově strašidelné, obsahují sice hrůzu i děs, ale všechny jsou svým způsobem reálné.

Knihu rozhodně doporučuji...

Tclaw
09.07.2016

Skvělá kniha ve které mě bavily všechny povídky. Zejména povídka "Tělo" potěšila, protože jsem před přečtením knihy viděl její zfilmovanou podobu a musím uznat, že je to jedno z nejpovedenějších přenesení knihy na stříbrné plátno.

Lucek
20.06.2016

Každý příběh z této knihy má své kouzlo a dokáže čtenáře vtáhnout do děje. A je jedno, jestli je to partička v krimu, nácek a jeho nadaný žák, kluci (na které rodiče vesele prdí) anebo členové klubu.
Ta lidskost, se kterou jsou příběhy podané, ta hluboká studie lidských povah, ty nejkrutější a nejskrytější lidské emoce... ty-vo-le! To je na Kingově díle to děsivé, to, jak vidí do lidí...

trudoš
30.05.2016

Čtyři roční doby představují sbírku čtyř textů, z nichž pouze ten poslední má něco společného s hororovou fantastikou. Tedy ne že by díky tomu kniha nějak ztratila na síle, spíše naopak. Tam kde Stephen King nedokáže vystrašit, rozebere dokonalou stylistikou.
Určit, který z příběhů je nejlepší, je pro mě nemožný úkol. Takže to vezmu z druhé strany a bez dlouhého přemýšlení přiznám, že závěrečná Dýchací metoda je snad jediná, bez které bych se obešel. Pak už je tu jedna z nejsilnějších literárních sestav, jaká se kdy v nějaké knize sešla: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Tělo. I když novely propojují drobné společné motivy, rozdílnější historky byste pohledali. Jedna z vězeňského prostředí o naději, kterou nemůžete nikomu vzít, druhá připomíná zvrácenou parafrázi amerického snu a třetí vzpomíná na časy mládí, které byly a už se nikdy nevrátí. Celek tvoří nezapomenutelný dezert, o kterém mohu s čistým svědomím říci, že patří mezi autorova nejsilnější díla.

kika_
03.04.2016

Každá z povídek má v sobě něco, co mě zaujalo. Většinou jsem se setkala s názorem, že Dýchací metoda je nezajímavá a nudná. Já si to tedy rozhodně nemyslím a ani bych ji neoznačila za nejslabší. Za sebe můžu říct, že byla hodně napínavá a nemohla sem se dočkat, co z toho vyleze. Každopádně kniha jako celek - super! :)

_Michelle_
16.03.2016

Myslím, že všechny novely obsažené v této knize jsou velice zdařilé. Nejvýše hodnotím Vykoupení z věznice Shawshank, jelikož to je mistrně sestavený a úžasně zachycený příběh, který má obrovskou hloubku. Z Nadaného žáka mi bylo mnohdy značně nevolno, ale něco mě stále nutilo číst dál, což je rozhodně atribut kvalitně napsané novely. Tělo pro mě osobně představovalo exkurzi do dětství a mám za to, že těchto návratů v čase není nikdy dost. A nakonec... Dýchací metoda měla rychlý spád, pro mě osobně nečekanou dějovou linii a byla napsána tak skvěle, že jsem měla pocit, že sedím v pánském klubu nasáklém vůní tabáku a poslouchám vánoční příběh. Prostě parádní čtení, ke kterému se po čase jistě vrátím.

Séboun
14.01.2016

1 - srdcovka
2 - ryzí brutalita
3 - nostalgie
4 - k zamyšlení

5/5

danny_21
02.01.2016

Čtyřpovídkový soubor novel je potřeba hodnotit vysoko, protože jednotlivé novely by měly úspěch i jako samostatně vydané a s vyjímkou první, byla všem dodána popularita i díky zfilmování. Výborný soubor - 85 %

Ivan F
30.12.2015

Dlho som odkladal prečítanie tejto knihy. Teda, jej druhej polovice. Dodnes si pamätám sklamanie z nepodarku, ktorý vyšiel pod názvom Nadaný žák, čo bol neúplný preklad Different seasons. Okrem novely Apt pupil, obsahovala kniha ešte poviedku Telo. Paradoxne, dva klenoty zostali nevydané. Prečo? Dodnes mi je to záhadou, pritom dovtedy už vyšli minimálne tri knihy od Kinga v slovenskom preklade a české nakladateľstvá stále váhali.
Nakoniec som si povedal, že sklamanie nemôže byť väčšie a prečítal som si aj Shawshank a vynikajúcu Dýchaciu metódu. Práve táto krátka poviedka je úplne typickou ukážkou Kingovej tvorby v tej najkryštalickejšej podobe. Spolu so všetkými známym vykúpením je tým najlepším z tejto knihy, paradoxne najhoršou je Nadaný žák.

marek6463
08.12.2015

Nejvíce mě zaujaly první tři příběhy.

Karnager
29.11.2015

Povídka nadaný žák má jiný konec v knize a jiný konec byl ve filmu :) oba dva konce se mi velmi líbily..stejně to vnímám i u skrytého okna do skryté zahrady(film tajemné okno)

ttpnkov
25.11.2015

V první řadě musím říct, že jsem trochu bojovala s porovnáváním novel mezi sebou. Po přečtení Shawshanku mi chvíli trvalo, než jsem se naplno ponořila do Nadaného žáka. Když jsem ale s Žákem končila, neměla jsem sílu pokračovat dál - ten příběh je opravdu silný. V Těle mě trochu zarazil věk chlapců, který mi neladil s jejich slovní zásobou, ovšem po několika kapitolách, jako bych se ocitla mezi nimi (v jejich situaci - při nočních zvucích jsem ani nedutala). Dýchací metoda mě potom ze začátku nudila. Teprve až když začal vypravěč nastiňovat prostředí klubu, začala jsem každé jedno slovo hltat.

Takže můj závěr? Naprosto jsem se do všech čtyř příběhů zamilovala a jsem si jistá, že právě toto bude jedna z těch knih, ve kterých po každém dalším přečtení objevíte věci, kterých jste si předtím nevšimli. Mám dojem, že si pan King právě získal dalšího obdivovatele.

Alienn
25.11.2015

Z filmu sice znám věznici Shawshank, ale i tak stálo za to si jí přečíst. Nicméně povídky Tělo a Nadaný žák mě naprosto dostaly.

Trpiska04
24.11.2015

Skvele povidky pro me nejlepsi Shawshank a Nadany zak.

Edana
23.11.2015

Těžko pro hodnocení této sbírky hledám nějaká jiná slova než "vynikající", "skvělé" a "fakt povedené". Každá povídka má jedinečnou atmosféru, jiné "poselství". Některé mě bavily (Vykoupení a Dýchací metoda) o malinko víc než jiné (Nadaný žák a Tělo mi přišly lehce....únavné). Všechny bych si ale s chutí přečetla ještě jednou.

LeVer
26.10.2015

Nejvíce se mi líbil Příběh o vykoupení z věznice a Nadaný žák, ne že by ostatní byly špatné, ale tyhle prostě vedou:) Na druhou stranu, Tělo mě vůbec nebavilo.

romankrasa
04.10.2015

Všechny novely se mi velice líbily, jen mě mrzí, že Vykoupení z věznice Shawshank jsem viděl ještě dřív než jsem měl tu čest, přečíst si knihu. Kdybych měl novely porovnat, asi nejlépe se mi četlo Vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Dýchací metoda. Nechci říkat, že by bylo Tělo špatné, jen se mi zdálo trochu slabší, i když je všude tolik vychvalované.

Smardik17
28.09.2015

Čtyři příběhy a jeden lepší než druhý, nebo druhý lepší než čtvrtý?? No prostě doporučuji. dávám 100%

Obuvník
02.09.2015

Takže, vezmeme to popořadě:

Shawshank (90%) - Andy by si zasloužil amnestii, ale ve vězení bohužel nenarazil na žádného Vaška. Bude si zkrátka muset poradit sám. A způsob, jakým tak činí, je okouzlující. A pak si přijde nějaký darebák (nebo Darabont?) a udělá z toho jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie. Tož, měl na čem stavět...

Nadaný žák (95%) - nadání není všechno. Chce to také velkou píli a odhodlání. Jenom tak se z vás může stát prvotřídní lump. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem, ale tohle Todík už trošku přehnal. Za trest bude každý večer poslouchat o hrůzách druhé světové války. Však on se polepší...

Tělo (105%) - jak se to mohlo stát? Nevím, při čtení jsem chvílemi zapomínal dýchat, mozek se odkrvil a pak je těžké počítat procenta. Nejlepší povídka/novela, kterou jsem kdy třímal v rukou. Smích, brnění v zátylku, mrazení v zádech, slzy - všechno pod jednou střechou. Tohle budu číst ještě na smrtelné posteli. "Tatínku, podepiš závěť." "Vydržte, děti, ještě pár stránek."

Dýchací metoda (80%) - ale tak samozřejmě, že mě to bavilo. Jenom to prostě v kontextu ostatních děl mírně nestíhá. Dýchání je dobrá věc, ale pro lepší výsledek se hodí i rychlé nohy. I když, není důležité vyhrát, ale být dočten.

Tuto knihu doporučuje 9 z 10 knihomolů.

Zuziiik
28.08.2015

Super povídky, nejvíc mne samozřejmě zaujal můj milovaný Shawshank a Nadaný žák? No tak to byl masakr........z toho jsem se vzpamatovávala ještě dlouho.....

Sorrow
20.08.2015

Super soubor povídek, který by nemusel urazit ani "neKingovce", protože jak se píše v anotaci, povídky se trochu vymykají jeho tvorbě, ačkoliv jeho styl je tam více než patrný, což mám moc ráda (stejně jako odkazy na jeho jiná díla - to se vždycky musím pousmát) :)

Rita (5/5) - už jako film mě to zasáhlo a konečně jsem se dostala i ke knižnímu zpracování, které je neméně dokonalé

Nadaný žák (3/5) - zpočátku mě to více než nadchlo, ten námět je prostě fantastický, ale čím dál jsem v povídce postupovala, tím více mi to přišlo překombinovanější, méně uvěřitelné a navíc moc nemusím, když je na tak malém prostoru tolik postav (i když třeba jen vedlejších)

Tělo (5/5) - já nevím...prostě to tam bylo (nevím přesně co, ale bylo) :)

Dýchací metoda (2/5) - pro mě nemastné, neslané...

Kdybych zprůměrovala má jednotlivá hodnocení, dalo by to jiný výsledek, ale já se rozhodla hodnotit celkově 5/5, protože ve mně tenhle povídkový soubor vyvolal spousty emocí a to je důležité a ne vždy se to podaří! Díky Pane spisovateli :)

nereidka
09.07.2015

Moc pěkné, King nikdy nezklame. Shawshank už je moc profláklé, mě nejvíc uchvátilo Tělo. V Americe jsem nějakou dobu pobývala a líbí se mi, jak King umí vystihnout atmosféru, připadala jsem si, jako kdybych s kluky ,,blbla" taky :)


Štítky

detektivky napětí zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Stephen King

Stephen King

americká, 1947

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1192x
v Právě čtených25x
v Knihotéce339x
v Doporučených77x
v Chystám se číst274x
v Chci si koupit85x