Črty, povídky a humoresky z cest

Črty, povídky a humoresky z cest https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82445/bmid_crty-povidky-a-humor-82445.jpg 4 9 2

Nové vydání sebraných spisů Jaroslava Haška zahajujeme Črtami, povídkami a humoreskami z cest. Tento název jsme složili z podtitulů, které sám J. Hašek u některých těchto prací užíval. Období Haškových cest po Čechách, Moravě, Haliči a především po Slovensku, jež bylo tehdy součástí Uher, spadá do období jeho literárních začátků. Na těchto cestách, někdy spojených s různými dobrodružstvími, se vytvářel vztah mladého, cotlivého a vnímavého studentíka k prostým lidem, s nimiž se potkal a seznámil na dlouhých výletech, které podnikal většinou pěšky. Díky tomu, že se zachovaly pohledy z cest po Slovensku, které Hašek posílal své sestřenici Marii v roce 1900, 1901 a 1902, můžeme sledovat nejen místa, která navštívil, ale můžeme v jeho tvorbě z let 1901-1903 a později sledovat slovenské motivy z těchto cest, které se tak často objevují v jeho tvorbě. Sbírka obsahuje 109 črt, povídek a humoresek uspořádaných Zdenou Ančíkem a Františkem Danešem.... celý text

nemharap
01.12.2014 4 z 5

Ano, naprostou souhlasím s komentářem od eraserhead. Povídek je zde opravdu mnoho a narazil jsem i na jednu, které se zde v obměnách opakuje 3x. Přečíst knihu na jeden zátah je náročné, a tak jsem jí po několika povídkách a mezi četbou dalších knih louskal snad rok.

eraserhead
25.07.2012 4 z 5

Že Hašek rád a často cestoval, tulačil a vandroval, je všeobecně známo, že mu to pomohlo k vytvoření mnoha zajímavých, humorných, poetických, satirických, komediálních a lidově folklorních příběhů, je také všeobecně známo. Pokud náhodou ne, právě tato kniha to změní. Ani ne tak výběr, jako spíše pokus o sdružení všech Haškových povídek pojednávajících o cestování, nebo odehrávajících se na různých místech, která Hašek za svého života navštívil, seřazených pěkně chronologicky někde od samého počátku 20. století až do dvacátých let. Toto řazení výborně odhaluje Haškovu tvorbu, jeho vypisování se, poznávání a hloubání. Povídky jsou to tradičně klasicky haškovsky úsměvné, ale najdou se zde i poetické, smutné a tak nějak tragikomické. Hašek zde odhaluje svou doboru paměť a lásku k obyčejným lidem i přírodě. Prostě krása číst. Jediným negativem je asi rozsáhlost knihy, během těch 600 stran některé krátké povídky zcela vyšumí nebo se ztratí mezi ostatními. Je tam toho zkrátka moc a ke konci už může své dělat jistá otupělost. Potěšily mě naopak závěrečné poznámky k jednotlivým povídkám i s různými zajímavými informacemi.