Co vyznáváme? - rozhovor nad křesťanským krédem mezi E. Drewermannem a E. Biserem https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104491/bmid_co-vyznavame-rozhovor-nad-krestansk-cnh-104491.jpeg 4 4 2

Kniha rozhovorů dvou předních německých teologů představujících dva rozdílné pohledy na křesťanskou víru a roli církve. Teolog a psychoterapeut Eugen Drewermann představuje v německé kulturní oblasti fenomén par excellence. Více než třicet jeho knih patří k bestsellerům přesto, že mu jeho nadřízení odebrali pověření učit katolickou teologii. Jeho přednášky a terapeutické kursy patří k nejnavštěvovanějším, ačkoli se přednášející již sám dávno vzdal tradičního teologického jazyka. Je neustále obležen novináři s žádostmi o interview, ačkoli se vyjadřuje stroze a většinou nežertuje. Někdy ovšem svolí k tomu, aby se rozhovořil o svých názorech, postojích i snech. Tak tomu bylo i v případě dialogu s nestorem německé teologie Eugenem Biserem, autorem knih o svatém Pavlovi i o Ježíši, jejž inicioval redaktor Michael Albus. Společné zamyšlení nad otázkami souvisejícími tu těsněji, tu volněji s křesťanským vyznáním víry uvádí čtenáře do dvou odlišných duchovních světů, z nichž každý má svou hloubku i přitažlivost. Klidnější a realističtější postoj Biserův se střídá s takřka vizionářskými a přitom hluboce lidskými názory Drewermannovými. Oba se i přes rozdílnost svých povah a zaměření ukazují jako mistři dialogu, který potěší každého, kdo o něj stojí.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)

Welches Credo? , 1993

ladyfromskye
30.10.2015 2 z 5

Než jsem se dostala k některým pasážím, které jsou mi důvěrně známé díky zpracovávání bakalářské práce, nebyla jsem si jistá, jestli nám náhodou rozmlouvající nepředkládají litry nic neříkající a opakující se omáčky. A jestli vůbec mluví k tématu. Pravděpodobně jsem se mýlila, ale proč mluvili tak složitě? Vždyť zrovna Eugena Drewermanna Stopy spásy jsou tak krásně prosté a jasné a tolik toho řeknou!

puml
21.05.2013 5 z 5

V těchto rozhovorech jsem si uvědomil, že to co činí křesťanství pro mnohé tak nesnesitelným je jeho institucionalizace v cíkrvi. Dva významní teologové a dva pohledy na roli křesťanství a církve. Bližší je mi pohled Eugena Drewermana, který dobře ukazuje, že víra a pravé poselství křesťanství se v církvi spíše ztrácí a zatemňuje množstvím nesmyslných a přežilých dogmat. Víra je takříkajíc jinde a rozhodně nepotřebuje ke svému životu církevní ani jiné instituce ne nepodobné úřadům s množstvím vyhlášek a nařízení, které původní smysl křesťanství spíše vzdalují životu, než by se mu snažily přibližit.

křesťanství teologie víra

Eugen Drewermann
německá, 1940
1996  78%Co je důležité, je očím neviditelné
1998  100%O nesmrtelnosti zvířat - Naděje pro trpící stvoření
2010  87%Stopy spásy
2003  80%Co vyznáváme? - rozhovor nad křesťanským krédem mezi E. Drewermannem a E. Biserem
1997  70%Tragické a křesťanské

Kniha Co vyznáváme? - rozhovor nad křesťanským krédem mezi E. Drewermannem a E. Biserem je v