Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňák https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281830/bmid_co-me-naucil-tucnak-9Nq-281830.jpg 4 766 245

Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Noxi

The Penguin Lessons , 2015

freejazz
04.02.2019 4 z 5

veľmi milý príbeh, ktorý na mňa čakal na polici v knižnici. a áno, je aj o tučniakovi:)

Irsaf
20.01.2019 5 z 5

První půlka me moc nebavila. Říkala jsem si - co na te knize všichni mají...
Druha půlka byla moc pekna...

EmmaKrizova
29.11.2018 5 z 5

Kniha bez jakekoliv vypocitavosti a ambici na bestseller. Pameti anglickeho dedecka. O cestovani,
lidech, skole a tucnacich.
Konec ze zivota. Vim o cem mluvim. Tak pobrecela jsem si...

Teri_xo
29.11.2018 2 z 5

Měla jsem dost velká očekávání od této knihy, ale ta nebyla úplně naplněna ..

Charmedka
18.11.2018 3 z 5

Zábavné, příjemné, smutné, ale čekala jsem od všeho více.

Patrik02
13.11.2018 5 z 5

Vtipné, srdceryvné, poučné. Velmi příjemná kniha, pod jejímž nádherným obalem se skrývá sladký příběh o jednom malém tvorečkovi, který dokázal změnit životy hned několika lidem.
Velmi rád jsem se stal svědkem tohoto vyprávění o honbě za dobrodružstvím, tvrdém životě na druhém konci světa a neskrývavém optimismu zvířete, které Vás donutí zamyslet se nad sebou samými, obejmout Vaše domácí mazlíčky a znovu si uvědomit, jak moc si vážíme jejich přítomnosti v našich životech. Užívejme si každé volné chvíle, kterou máme a snažme se žít tak, aby o nás jednou někdo mohl vyprávět. Smrt si totiž nevybírá čas ani místo.
To mě naučil tučňák.

lee5747
04.11.2018 3 z 5

Od knížky jsem asi měla moc velké očekávání, ale i přesto je příjemná a docela oddechová. Pro mě osobně byli některé části zbytečné a nic neříkající a některé by mohli být naopak propracovanější.

Kačkaknihomol
24.10.2018 3 z 5

Z mého pohledu velmi miloučká knížka, u které platí staré dobré "neurazí, ale ani nenadchne". Kniha nemá nějaký velký celistvý příběh, jsou to jen posbírané zážitky svázané do knihy. Ale baví, ne že ne.

Tom Michell občas ale zabrousil i do tehdejší argentinské situace, kdy s citelnou diplomacií popisuje zažité události. Alespoň nějaká ta obměna. Jinak, prostě a jednoduše je to o tom samém- jak jeden zachráněný (či zachránce) tučňák měnil lidi i životy. Sice to pěkně zahřeje na duši, ale větší poslání bych v tom opravdu nehledala.

adam5955
19.10.2018 3 z 5

Ta jedna hvezdicka unikla z duvodu, ze jsem cekal neco jineho. Cekal jsme vic usmevavou knihu. Misto toho zde byly s lehkosti prednesena velmi vazna temata a problemy. Popis zivota, prirody, zvyku a sveho kolem byl lehky, presto podrobny a ctivy. Autor vas nenapadne vtahne do deje a do problemu, nam evropanum tak vzdalenym. Jsem rad, ze jsem na tuhle knihu narazil

AjkaHynkova
09.10.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, ale pravděpodobně se k ní už nevrátím.

Veru.Viti
09.10.2018 2 z 5

*Může obsahovat spoilery*
Kniha mě hrozně zklamala. Čekala jsem od ní asi moc. Popisy snahy o záchranu tučňáka a chování malého fešáka ve fraku mě bavilo. To se ovšem nedá říct o jeho zachránci. Vnitřně mi vadilo, že zachrání tučňáka, vezme si ho domů a pak frčí cestovat a o tůču se musí starat někdo jiný. Jak tam sám píše "díky dobrovolníkům mě to příliš neobtěžovalo". Jako vážně? "Neobtěžovalo?" Uff to mi tam strašně vadilo. A pak samozřejmě snaha mluvit za tůču. Myslím, že čistý popis jeho výrazu by bohatě stačil. Bohužel. Knihu nedoporučuji.

Opatov
15.09.2018 5 z 5

Zacinajici ucitel na dovolene najde tucnaka umirajiciho v unikle rope. S nasazenim veskerych prostredku a sil ho odnese do pensionu a umyje. Ptak ho odmita opustit a tak spolu dal kraci zivotem. Nevsedni zivot stastneho tucnaka, ktery miloval lidi. Doporucuji.

bukiet
11.09.2018 3 z 5

Jedna z těch milých knih o vztahu k nějakému zvířeti, která ale nedosahuje emotivní hloubky jiných titulů.

haki34
17.08.2018 4 z 5

Práve dočítané...veľmi milý príbeh mladého dobrodruha, pracujúceho ako učiteľ na internátnej škole v Argentíne a jedného tučniaka magellanského...
dozvedela som sa veľa vecí o Argentíne (od histórie, politickej situáce, krízy, inflácie, obyvateľstve.....) a tučniakoch ........a tiež nejaké osobné zážitky z pobytu, ktoré spestrili rozprávanie...(napr výlet za "divokými" tučniakmi na polostrov Valdés a stretnutie s nočným návštevníkom - schuti som sa zasmiala :D)

a vďaka knižke som si vyhľadala palisander, o ktorom som síce vedela, že je zdrojom dreva na nábytok, ale netušila som, ako krásne vyzerá rozkvitnutý...

za čo ale musím ubrať hviezdu je preklad...neviem či aj česká verzia je tak krkolomná, ale slovenská vyznieva tak, akoby prekladateľka prekladala vety od slova do slova i s anglickým slovosledom a vetnou skladbou...takže zo začiatku mi to veľmi kazilo dojem z príbehu a knižky, potom som si na to akosi zvykla...

verím, že to bol krásny a silný zážitok - spoznať Juana Salvadora a prežiť s ním daný čas...a...az dočítate, určite si nájdite záznam na youtube - pre istotu tiež pridávam link : https://www.youtube.com/watch?v=cagXtsdcmPM

Radvana
09.08.2018 4 z 5

hned bych taky chtěla mít tučňáka doma

sharik
05.08.2018 3 z 5

Novela o chlapíkovi, který při procházce na pobřeží zachrání tučňáka a posléze se snaží nějak skloubit starost o něj se svým vlastním životem. Téma vlastně v pořádku, na takovou hezkou new age (takové přesahy tam jsou, dokonce povedené, jen to zpracování je dusí) pohádku pro dospělejší čtenáře. Co je tedy špatně? Způsob vyprávění je nezvládnutý ve své fragmentálnosti: střídají se pasáže o životě vypravěče s tučňákem s pasážemi o těžkém životě chudiny v Argentině, dále s pasážemi o politické situaci v Argentině a do toho ještě epizody z internátní školy. Problém je, že tyhle části spolu občas moc neladí a navíc se střídají strašně nahodile. Je taky velká škoda, že každá jednotlivá historka tohohle románu je dost uspěchaná a najednou se člověk přistihne, že ho ten hezký a dojemný (říkám bez ironie, kupodivu) příběh úplně přestává zajímat... Dalším minusem je přílišná snaha autora o humor, hlavně v první třetině knihy - situační humor je tu vcelku ok, nicméně vypravěčovo glosování už je hrozně křečovité a nezábavné... Ne, zas tak špatná kniha to není. Potenciál k silnému dílu tu cítit je, akorát není dostatečně využitý... Nicméně alespoň toho tučňáka si fakt oblíbíte, ten je super. Škoda, že taková není celá kniha... Jo a ještě se mi vlastně docela líbil ten ekologický rozměr, jen je na beletrii možná příliš expresivně tlačený (inteligentního čtenáře přece není nutné vodit za ruku a vše mu doslova říct, on by na to přišel i tak).

wiix
04.08.2018 3 z 5

Vcelku obyčajná a nudná kniha. Áno, zachrániť a mať tučniaka v Argentíne je isto super historka pre kamarátov a zážitok na celý život, ale myslím, že každý prežil vo svojom živote niečo takto silné a nepíše o tom knihu. Ale ako oddych na leto super.

Kluvo
15.07.2018 4 z 5

Zaujímavé je, že v Brazílii sa objavil podobný prípad. Dôchodca, bývalý murár, očistil od ropy tučniaka magellanovho. Ten ho po pár mesiacoch opustil, ale už 4. rok sa za ním na pár mesiacov vždy vráti. Nuž, niečo na tých tučniakoch bude. A kniha bola pekná.

kika_
12.07.2018 3 z 5

Ze začátku mě kniha bavila.. Ale čím víc sem četla, tím méně mě to zajímalo. Pohádka pro dospělé. Podle přemrštěného hodnocení a komentářů ostatních uživatelů jsem tedy nečekala takovou hloupost. :(

Leniik33
11.07.2018 5 z 5

Co napsat... Silný, poutavý a neuvěřitelný příběh. Knížka mě natchla a odkaz na youtube je třešnička na dortu :) Tímto děkuji Mitculce :)