Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňák https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281830/bmid_co-me-naucil-tucnak-9Nq-281830.jpg 4 766 245

Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Noxi

The Penguin Lessons , 2015

Ladislav73
21.09.2020 5 z 5

Dojemný příběh o jednom přátelství s Juanem Salvadorem. Příběh podle skutečné události. Takový závěr jsem nečekal, ale epilog to trochu vylepšil.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Kryštofa Hádka. Doporučuji.

V zajímavostech odkaz na video s Juanem Salvadorem, který plave v bazénu.

sarka8276
17.09.2020 5 z 5

Nádherná poetická kniha vás chytne za srdce. Příběh psaný dle skutečného přátelství autora - středoškolského učitele- s tučňákem. Přečteno za 2 dny, napsáno s lehkostí a láskou.

DominaCZ
22.08.2020 1 z 5

Tam není anotace, takže člověk vlastně neví, oč jde. Až během textu jsem zjistila, že to je někde ze sedmdesátek a já přitom čekala, že to bude-sáhnu-li do hodně omezených dob, někdy z devadesátek. Což jako "párty" v ranných sedmdesátkách TAM... no to si asi umíte představit.
Jako to místo a hlavně TA DOBA mě prostě nezaujalo. Neumim si to představit, ta politika tam překáží a nechápu, proč jako prostě anglán chtěl na něco poukazovat pomocí tohoto prostě ... tučňák jako symbol něčeho? Dyť od něj nakonec utekl zas jinam a nebyl u něj, tak jak moc velkým kámošem pro něj jeho saponátovej Juan byl??

Tak vidíte. Prostě vypočítaný na efekt. Takže, ne nedojalo a už když jsem to držela v ruce v knihovně, silně jsem váhala. Tušení mě nezklamalo.

AlenaŠ1
20.08.2020 4 z 5

Po přečtení knížky se asi nenajde nikdo, kdo by si aspoň jednoho tučňáka nechtěl zachránit. Má to rychlý spád a je tu spoustu dojemných scén. Je to určitě osvěžení po dlouhých ságách plných omáčky. Ale chybí mi pár něžných slov na konci, kde vás prostě autor postaví před hotovou věc a šmitec. Moc drsné rozloučení s tučňákem Salvadorem, ale možná nás chtěl spisovatel jen postavit do jeho situace. To už nezjistí, ale určitě vím, že se toho od tučňáků mužem hodně naučit ????

Bauriska
04.07.2020 2 z 5

Kniha Co mě naučil tučňák od Toma Michella je vskutku zajímavá kniha. O knihy o zvířatech nemáme nouzi, ale většinou je v popředí pes, případně ještě kočka. Ale příběh o tučňákovi jsem viděla poprvé. A musím říct, že sama bych se s ním také ráda skamarádila. Byl tak okouzlující a vyzařovala z něj moudrost, i když to zní zvláštně. Popis Argentiny byl pro mě také nový. Nicméně, mě se ta kniha četla velmi těžce. Sice zpětně vidím, kolik pozitivních prvků měla, ale zrovna mě konkrétně to srdce až tolik nezasáhlo.

To ale neznamená, že bych knihu nedoporučila. Doporučila. Protože je zajímavá a originální.

Wolfka
01.07.2020 4 z 5

Moje srdeční záležitost, oddechové a dojemné. Velmi vyhovoval styl autora, akorát jak je to u všeho, přála bych si jiný konec, nicméně od samého začátku víte, že to tak bude, i když si to přejete jinak.

BooksLoverAnn8
10.06.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je to dojemný příběh o muži, který zachránil život tučňákovi a popisuje v příběhu čím vším si musel projít, jaká dobrodružství spolu zažili, apod...
Jsem ráda, že ji mám ve své knihovně,

dendishek
02.06.2020 2 z 5

Ze začátku pecka. Příběh tučňáka mě bavil, napínal.. velmi chytlavé. Uprostřed knihy přišel zlom. Tučňák se usadil ve škole, a tím to haslo. Chtě nechtě - nějak jsem nenašla ani to "co mě tučňák naučil" v názvu knihy.

ladyka
20.05.2020 3 z 5

Příběh autora je bezesporu zajímavý, jen mě příliš nebavil způsob, kterým pojal své vyprávění..jde o zvláštní pelmel deníku a cestopisu naředěného vsuvkami z historie, přírodopisu a politiky. Místy to působilo unyle,takže jsem některé části jen "proskenovala". Pro někoho může mít tento knižní počin své kouzlo, mě však bohužel (až na tučňáka) nezasáhl.

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knížek, po jejímž dočtení jsem zatoužila mít vlastního tučňáka :)

Bája89
04.05.2020 3 z 5

Co mě naučil tučňák? Rozhodně to, že je dobré mít doma velkou zásobu různých jarů na nádobí a dalších podobných mydlících prostředků šetrných k životnímu prostředí a tučňáčímu peří. Že tomu nerozumíte? Nevadí! Tahle knížka vám dá docela brzy odpověď.
Jednoznačně oddychový čtení, na jehož konci ti slabší a citlivější otřou nostalgickou slzu. Nebo budou řvát jako malý holky, ale upřímně? Od začátku tušíte, že to tak dopadne. Vrchol světové beletrie se sice nekoná, ale rozhodně vás dojme.
Kromě vtipných příhod s tučňákem a studenty internátní školy v Buenos Aires se dozvíte taky něco o tučňácích nebo tehdejší politické situaci. Tučňák je zkrátka lehce naučná beletrie, která vás protáhne světem a životem ptáků, kteří nelítají ve vzduchu, ale pod vodou. Zároveň je výpovědí o životě v Argentině.
Přesto se čte opravdu dobře. Je vtipná, chytrá a někdy až moc dojemná. Neřeší jen příběh Toma a Juana Salvada, ale i studentů a zaměstnanců internátu. Jen občas narazíte na nějaké to hluché místo, kterým se musíte prokousat. Zkrátka cpát tam politiku nebylo úplně ideální, ale pro autora to mělo nějaký zásadní význam, tak mu to odpustíme a hluchá místa buď přetrpíme nebo je jednoduše přeskočíme.

Cleonka
02.05.2020 5 z 5

Krásná kniha a překvapivě tučňák zdaleka není jedinou zajímavostí, kterou v knize naleznete. Milý, dojemný a pozoruhodný příběh.

ADE138
17.04.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Kryštofem Hádkem. Moc se mi líbila. Musí to být úžasný mít vlastního tučňáka :)

Galadwen
21.03.2020 3 z 5

Novelka střižená cestopisem, k níž mne nalákal název, aniž bych věděla, do čeho jdu. Četla se dobře, ale zázrak to není.

Kryštofka
17.03.2020 3 z 5

Samotný příběh tučňáka byl moc milý. Bavil mě. Jen se znenadání vytratil a já měla trošku pocit, že: Ještě napíšeme kapitolu o tomhle, pak o tamtom, další navrch. A mě ty kapitoly už tak nějak nedržely pohromadě.

alena4154
19.02.2020 3 z 5

Příjemný příběh.

Beltrix
15.02.2020 4 z 5

Autor píše velmi dobře a poutavě, místy jsem si však nebyla jistá, co vlastně chce knihou sdělit. Příhody s tučňákem byly zábavné, poučné (byla jsem jediná, kdo si po přečtení vyhledával informace o tučňácích?) a místy i dojemné. V knize však byly i další části, které se přímo tučňáka netýkaly a z nich jsem měla poněkud rozporuplný pocit, ač s jejich obsahem souhlasím (naše civilizace a její dopad na zvířata).

L.Helena
15.02.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a opravdu jsem si to užila. Bylo to milé, laskavé, poučné... Myslím, že pokud bych četla, tak by mě asi nebavily pasáže vykreslující politickou situaci, při poslouchání to však nevadilo. Příhody s tučňákem ale byly opravdu jedinečné.

Delphín
03.02.2020 5 z 5

Moc jsem nechápal, jak někomu může u knihy ukápnout slza. Po přečtení této knihy to už ale moc dobře vím! Krásné ilustrace, a o příběhu nemluvě. Jen bych ocenil více příhod s tučňákem. Popisování politických a ekonomických situací si mohl autor nechat třeba na svou další knížku, kde by zase řešil výhradně jenom tato témata. Celkový dojem z knihy mi to ale rozhodně nezkazilo.

panjan
03.02.2020 1 z 5

Tenhle příběh by byl dobrý, kdyby rozsahem zabírál jednu stránku v nějakém přírodopisném magazínu pro děti, zbytek je totiž balast nijak s ním nesouvisející. Víte, co Toma Mitchella naučil tučňák? Naučil ho to, že i člověk bez talentu a schopností, když je trochu vypočítávý a umí brnknout na správnou strunu, dokáže vydělat peníze. Jedna hvězda je za to, že tenhle člověk, pokud je to pravda, zachránil nezbaběle život tučňákovi.