Čistý

Čistý https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202019/bmid_cisty-cisty-rdI-202019.jpg 4 349 82

Čistý série

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk. Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.... celý text

Romány Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Jota

Pure , 2013

Kyrda
05.07.2015

Podle mě je nápad knihy na 1* já osobně jsem veliký Fanda Hunger games...jak filmu, tak knih.(a proto mě upoutala tahle knížka) ale tohle se s ní rpzhodně rovnat nemůže. Knihu jsem sice dočetla ale je to hodně pomatené a do četení jsem se občas nutila. Většinou se od knihy odtrhnout nemůžu a mám ráda takové to dobrodružství i sci-fi ale měla by tam být romantika.
Kniha čistý se špatně četla i když to mělo nápad dobrý...já bych dala dohromady partridge a perssii takže jak jsem zjistila že spolu nebudou tak už se mi vůbec nechce číst žádný další díl...hlavní hrdinka by měla být s nim a ne nějaká lyda (nebo jak se jmenuje..). Děj sice dobrý lovestory nic moc a nápad skvělý...je Škoda že autorka špatně dala ten průběh knihy a vysvětlování.... Dala bych tak 3 hvězdičky...

Aléda
11.06.2015 5 z 5

Tahle knížka není moc dobře hodnocená, ale mně osobně se hrozně líbila a totálně mě dostala. Bavilo mě to od samého začátku až do konce. Možná jediné mínus pro mě byla er-forma, ale potom jsem si zvykla a nevadilo mi to.
Stoprocentně se chci vrhnout na další díl. Jsem opravdu zvědavá jak to dopadne. 5*

ElisR1
25.05.2015 3 z 5

Celou dobu jsem se musela do čtení nutit. Nápad to byl sice originální, ale zpracování průměrné. Takže za mě zklamání...

barbora5507
21.05.2015 1 z 5

Vůbec se mi nelíbila... V knihovně jsem si ji vyprala jen kvůli nálepce "Pro fanoušky Hunger Games". Ani jsem ji nedočetla. Za nápad 1*.

greetchen
15.04.2015 3 z 5

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a vlastně jsem ji docela dlouho odkládala, i díky rozporuplným komentářům tady. Po přečtení prvního dílu musím říct, že i moje dojmy z ní jsou rozporuplné. Autorka to vymyslela hodně dobře. Zajímavý příběh, plus za to, že nestojí na lovestory, jako většina dystopií v poslední době, sama oceňuji i myšlenku splynutí a deformací, na kterou tu mnozí nadávají. Nepřijde mi překombinovaná, je originální, vzbuzuje ve čtenáři fantazii a rozjíždí před očima fantaskní podívanou (apropo, filmové zpracování této série by právě díky tomu byla pecka). Myslím si, že díky tomu by kniha rozhodně mohla víc upoutat i mužské čtenáře (víc akčnosti, potlačení lovestory...). Potud knihu musím rozhodně pochválit. Co mi trochu vadilo, je styl, jakým autorka píše, do napínavého příběhu neumí tolik vtáhnout a čtenáře udržet. Dobrou práci odvedla námětem, ale forma pokulhává a dělá z dobré myšlenky průměrnou četbu. Škoda. Ale dalšímu dílu dám i tak šanci.

Kaii
31.03.2015 1 z 5

Knihu jsem si vybrala hlavně protože mě zaujala jak obálka, tak obsah + štítek: Pro fanoušky Hunger Games. :)
Abych se přiznala knihu mi dalo velkou práci dočíst. Nápad vypadal dobře, ale zpracování nezaujalo. Připadalo mi, že se nic pořádně neděje a určité pasáže jsou příliš dlouhé. V celé knize se mi líbila jedině kapitola "Polibek", která mě velmi zaskočila, a proto dávám autorce aspoň za odvahu jednu hvězdu.
K dokončení jsem se musela pořádně nutit a s jistotou vím, že 2.díl mě nikdo nedonutí přečíst.

Sušenka1556
22.03.2015 odpad!

Začátek mě totálně nebavil ,někdy jsem tomu ani neporozuměla.
Tak ,jak o tom všichni mluví a doporučují ,tak je to totální ZKLAMÁNÍ!
Vůbec jsem se do toho nezačetla a o druhém díle ať mi raději nikdo ani nevypráví :D
Číst tuto knihu mi připadalo ,jako trest :D Hrůza!

Wolfinéria
27.02.2015

Sice knihu stále čtu a jsem asi v polovině, nemůžu úplně hodnotit. Normálně knížku přečtu třeba za 3 dny, ale tohle čtu už 2 měsíce a vůbec mě to nebaví, strácím se tam v ději a ten styl je bez prominutí hrozný. :(

Jack Bauer
23.02.2015 odpad!

Knihu jsem nedočetl, zajimavé téma, ale nebavila mě hned od začátku snad stylem psaní. Také si nedovedu představit ptáky v zádech, splynutí lidí s různými předměty. To jako po Explozi se lidé smísili s různými předměty? To mě hlava nebere. Prostě vychvalovaná blbina. Jak se tak dívám, čtou to samé ženy.

Soofi
23.02.2015 2 z 5

Ačkoli mám dystopické romány ve velké oblibě, svět ani postavy Julianny Baggott mě neoslovily. Knihu jsem nedočetla.

warca
22.02.2015 3 z 5

Když jsem se do knihy pustila, byla jsem hodně zvědavá. Jenže to začalo tak nesrozumitelně a zmateně. Možná to bylo tím prostředím, ve kterém se příběh odehrával. Jedno je jisté: knihu dočítat nebudu, ale možná někdy v budoucnu to zkusím znova.

vikimi
17.02.2015 3 z 5

Nápad dobrý, no to zpracování se mi moc nelíbilo. Měla jsem problém představit si těla zdeformovaných lidí, jak měl třeba její děda ten větrák v krku apod. Jinak mě samozřejmě zajímá, jak to dopadne, ale samotné čtení mě moc nebaví - bohužel. HG byly úplně jiné, 1 000 000 krát lepší, to co slibovali na přebalu byla jen - podle mě - prázdná slova :-(
V traileru se píše:
"Vedle Čistého představují HG jen zahradní večírek."(Self magazine) - Tak to by mě sakra zajímalo, jak na tohle přišli!!

Pitbullka
13.02.2015 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, vůbec mne nezaujala. Dávala jsem knize velkou šanci, ale nemohla jsem se začíst. Na můj vkus byla kniha příliš dlouho poměrně o ničem a jen jeden popis za druhým. Škoda.

sarka1244
07.02.2015 4 z 5

Kniha mně zaujala. Vadil mně akorát popis různých deformací

ivzu77
22.01.2015 4 z 5

Kniha mne zaujala již v hnihkupectví svou obálkou. Nakonec jsem přišla do knihovny a ona tam čekala jako novinka na polici, tak jsem po ni ihned sáhla. Nálepky " pro fanoušky HG " jsem si všimla, ale nic jsem neočekávala.
Kniha se mi líbila, nejdříve jsem se také nemohla pořádně začíst, protože jsem si nedokázala představit, jak vypadají ti lidé po Splynutí s různými předměty, zvířaty a nebo jinými lidmi. To mi přišlo skutečně dost sci-fi, hororové.
Nicméně Pressii a Partridge jsem si oblíbila. Příběh se mi zdál nadnesený, taková dystopie .... člověk přemýšlí, jestli by se něco takového mohlo stát, hrozba atomových výbuchů reálná je, samostatný stát bohatých ( takový Dóm ) by také úplně smyšlený nebyl .....
raději ne, ale číst mi o rom nevadí. Sáhnu i po dalších dílech, ze zvědavosti

Lumine
20.01.2015 3 z 5

Tři.
Tři...
mno... tři proto, že kniha mě doopravdy začala bavit až po první třetině. Místy se mi to zdálo zdlouhavé a snad i trošku humpolácké. Jindy zase úplně nedotažené nedostatky, které mohou u čtenáře vyvolat zmatky.
A nepřesnosti. Pokud si potrpíte na nepřesnosti a věci, které si odporují, tak tady jich najdete dost.

Ale i tak. Nápad úžasný a nakonec mě knížka přeci jen vtrhla do tohoto světa. Ale! Nikdy. Už. Netvrďte. Že. Hunger. Games. Byly. Proti. Tomuhle. Procházka. Růžovým. Sadem.
Na HG to rozhodně nemá.

Misa25
19.01.2015 5 z 5

No to byla neskutečná knížka, člověk čeká, že to bude na stejné brdo jako všechny knížky a ono je to úúúplně naopak....a i když si hodně věcí člověk domyslí, většinou stránku před nějaký odhalením, tak jsou pasáže, které dokážou překvapit, až člověk opravdu zírá...těším se neskutečně na druhý díl...už aby to bylo....:)

Vilémka
13.01.2015 4 z 5

Nápad to byl úžasný, poselství také, ale to zpracování po jazykové stránce... nevím, jestli to tak bylo i v originále, ale jestli ano, překladatel to klidně mohl trochu vyzdvihnout. A některé události byly hodně předvídatelné, nicméně zakryly je ty až děsivě nepředvídatelné.
A spousta lidí tu píše, že si nedokáže představit splynutí. Já s tím neměla žádné problémy, avšak to nedávalo moc smysl - Pressia i ostatní přece museli na něčem stát a něco mít na sobě když ,,splynuli´´, potom nechápu, že splynuli jenom s něčím, narozdíl od jiných (viz konec knížky :D)...
I tak si to zaslouží 4 hvězdičky. A tu nálepku bych tam nelepila...

IvcaK98
10.01.2015 4 z 5

Několik měsíců po přečtení musím bohužel změnit hodnocení z pěti hvězdiček na čtyři. Znáte takový ten "pětihvězdičkový" pocit, který máte hned po přečtení knížky, ale jakmmile se vám to trochu rozleží v hlavě...Nicméně četbu jsem si rozhodně užila, děj se mi líbil a tleskám autorce, že konečně nepostavila lásku na první místo a nějaké té romantcké scénky jsme se dočkali jen tu a tam (potom si je alespoň já nejvíc užívám, když nečtu to samé pořád dokola, akorát parafrázované jinými větami). Musím se přiznat, že jsem se ani po takové době nevyrovnala se splynutím (říkalo se tomu tak, ne?). Stránku, kde se poprvé dovídáme o "postižení" hlavní hrdinky jsem musela přečíst asi třikrát, než jsem tomu opravdu uvěřila a pochopila, co se děje. Asi takhle. Autorka neměla vůbec zapotřebí namontovat hrdinům panenky, ptáky a kdovíco ještě, aby její knížka byla zase o něco jiná. Na mě to bylo moc, přiznám se. Mimochodem, asi v polovině jsem nálepku Pro fanoušky HUNGER GAMES strhla. Tím, že na knížku nalepíte název jiné knížky akorát chcete upoutat a trapně dáváte najevo, že se potřebujete svézt na vlně slávy někoho jiného (nevyčítám autorce, ta to tam těžko nalepila).

maca5449
25.12.2014

Hmmm, nebudu hodnotit, protože jsem knihu nedočetla. Zvládla jsem 120 stran, ale bylo to příliš ponuré a divné. A hodně nevěrohodné. (hlavně Patridgův příběh... to jako vážně? ventilační šachta? a že je jeho matka naživu za hradbama usoudí z jedné věty? eh...) Na druhou stranu autorka měla výborný nápad s "explozema." Docela dost mě tím vyděsila až se mi občas dělalo z tý představy špatně.