Čierne lekná

Čierne lekná https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344017/bmid_cierne-lekna-bjw-344017.jpg 4 379 140

Umenie, vášeň a smrť. Bežný deň v Giverny. Húfy turistov prúdia do domu, kde kedysi žil Claude Monet, a obdivujú záhradu, v ktorej maľoval svoje slávne lekná. No keď v dedine večer opäť zavládne ticho, vynorí sa odvrátená strana tohto miesta. Toto je príbeh o trinástich dňoch, ktoré sa začínajú i končia vraždou. Jérôma Morvala, muža posadnutého vášňou pre umenie a ženskú krásu, našli mŕtveho v potoku za záhradami. Vo vrecku mal pohľadnicu s Monetovými leknami a na nej záhadné slová... Zdá sa, že stopy vedú k trom ženám: fenomenálnej jedenásťročnej maliarke, jej nebezpečne príťažlivej učiteľke a k starej múdrej vdove. Každá z nich má nejaké tajomstvo. Čo všetko vedia o smrti Jérôma Morvala? A aká je spojitosť so záhadným slávnym obrazom Čierne lekná?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Nymphéas noirs , 2011

Selinute
06.11.2017 5 z 5

Z knihy jsem nadšená...
Už Vážka bylo poutané čtení, ale Černé lekníny jsou nepřekonatelné. Malebné francouzské městečko, kde na vás ze všech stran dýchá impresionismus Claude Moneta, kde láska, vášeň a zločin kráčí ruku v ruce je dějištěm tohoto detektivního románu. Od začátku mě kniha dokázala svým příběhem zaujmout, dokonale mně sedla a já si ji užívala. Závěr je velmi, velmi nečekaný a naprosto nepředvídatelný...
Černé lekníny je skvělá kniha stvořená pro chvíle odpočinku. Bussiho za tento úžasný počin chválím a přidávám do oblíbených.

gad
30.10.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Já osobně jsem si ji užil. Příběh je zajímavý svým vyprávěním ve třech rovinách, ze třech pohledů tří různě starých žen. Netečou potoky krve a přesto je děj napínavý. V Giverny jsem sice nebyl, ale prošel jsem si to městečko na googlu a najednou jsem měl hrdinům knihy blíž. Navíc jsem si rozšířil mé, doposud mizivé, znalosti o impresionismu a jeho hlavním představiteli malíři Claude Monetovi.

PetraBery
30.10.2017 4 z 5

Další povedené dílo francouzského autora, spousta informací nejen o Monetovi. Vyprávění tří žen - mladá dívka, učitelka a stará žena. Vyšetřování vraždy, umění, láska i přátelství, to vše v knize najdete. A hlavně konec, který překvapí a kde všechno zapadne na své místo.

vladka1695
16.10.2017 3 z 5

Kniha měla zajímavý nápad, to bezpochyby. Ale škoda, že se téměř 3/4 knihy nic nedělo, takové to čtení o ničem. Konec knihy a finální rozuzlení ale bylo překvapivé.

Olous1
15.10.2017 2 z 5

Tak bohužel ač nerada,tak poprvé musím napsat,že mě kniha nezaujala.Už od samého začátku se to táhlo,nemohla jsem se vůbec začíst.

goldiex
14.10.2017 4 z 5

Velmi zvláštně a originálně vystavěný příběh. Zpočátku vypadá jako klasická detektivka o vyšetřování vraždy a působí poměrně rozvláčně, chvílemi snad až nudně. Stojí ale za to vydržet až do konce, kdy pochopíte, že to, co čtete, je úplně jiný a mnohem působivější příběh, než jste si původně mysleli.

SimonaP
11.10.2017 2 z 5

Podle zdejších komentářů jsem asi četla úplně jinou knihu. Divně poeticky psané, nic se valnou část neděje. Spoiler: jak je to s hlavní hrdinkou mi bylo jasné asi v půlce knihy, takže se ani slibované překvapení nekonalo.
Za mě teda fakt nee. Vážka byla mnohem lepší.

cori
08.10.2017 4 z 5

Autor si už od začátku se čtenářem pohrává sdělením, že vypráví příběh tří žen, který se odehrává ve třinácti květnových dnech roku 2010. Přitom se klíčové události, které vedou k odhalení vraha, odehrávaly daleko v minulosti v roce 1937 a 1963. Velmi mě zaujalo vykreslení městečka Giverny a jeho skanzenový monetovský charakter. Doporučuji všem příznivcům impresionismu a detektivních příběhů.

evasamankova
05.10.2017 5 z 5

Výborná detektivka, která sálá hustou atmosférou a v závěru vezme dech. Velké překvapení! První polovina knihy klopýtá ve spíše pomalém tempu, ovšem rozpletení stojí za to. Je to jedna z mála knih, kterou mám po dočtení znovu chuť začít číst, protože na velkou řádku věcí bych v příběhu nahlížela úplně jinou optikou. Autor si skutečně dokonale pohrál se skladbou celého příběhu!

potika
04.10.2017 5 z 5

Za mě příjemné čtení a konec dokonalý. Nevím, jestli jsem v závěru některé z knih zažila takový veletoč, co předvedl Bussi. Hra s dějovými linkami byl skvělý tah.

intelektuálka
29.09.2017 5 z 5

11-ti leté děvčátko, půvabná učitelka a stará obyvatelka mlýnu - ty tři spojuje tajemství zločinu. V malebném údolí, kde tvořil Claude Monet dochází k vraždám. Napínavý příběh dochází k nečekanému rozluštění. A i přes odhalení vraha dává konec neději jedné z žen.
Francouzské autory mám ráda a tento jen rozšíří jejich řady. A doporučím.

Áňa 998
17.09.2017 5 z 5

Super čtení, ale ten konec! Neskutečný :)

iška
13.09.2017 4 z 5

"V městečku žily tři ženy" - začíná to jako pohádka, ale pohádka to není. Máme tu mrtvé, vyšetřovatele, ale jako klasickou detektivku bych to také neoznačila. Možná poetická či impressionistická detektivka. Asi nejvíc se mi sem vtírá ten impressionismus - spousta drobných bodů, které se spojí v obraz až v závěru a v určitém odstupu.

Charlesska
11.09.2017 3 z 5

Jsem docela zklamaná. Finále sice bylo velmi efektní, ale nebýt vysokého hodnocení knihy zde, asi bych se k němu vůbec nepropracovala a knihu odložila.

evonra
05.09.2017 5 z 5

Ačkoliv to ze začátku nevypadalo, po dočtení musím říct, že pan Bussi opět zaválel. Z příběhu dýchá neskutečná atmosféra, až máte pocit, jako byste vesničkou Giverny a Monetovými zahradami přímo procházeli.
Tajemná stará dáma, krásná mladá učitelka, malá nadaná malířka. Tyto ženy střídavě vypráví svůj příběh… a vypravěčky jsou to skvělé, hlavu tedy umí zamotat! Tři ženy, tři vraždy. Láska i nenávist. A ani zde nás autor nepřipraví o pořádný moment překvapení.

zuzana2599
05.09.2017 5 z 5

Michel Bussi je opravdu skvělý autor. Právě jsem dočetla a jsem z toho docela paf :-) Ano, dostal mě ten závěr knihy, zase jednou kniha, které mám plnou hlavu.
Líbilo se mi to ovšem celé, nejenom konec.
Netypická detektivka, odehrávající se v atraktivním prostředí, s originální a děsivou zápletkou !!

Eevina
19.08.2017 4 z 5

Velmi zajímavé dílo, rozhodně napsaná kniha jiným stylem než předchozí Bussiho knihy. Thriller to není, taková vesnická detektivka s poklidným dějem a chutí malířského impresionismu. Toho malířství je tam opravdu hodně. Kniha je to hodně zajímavá, jiná a stojí za přečtení. Ale k nejlepším dílům Bussiho bych to asi nepřiřadila. Ačkoliv se kniha velmi liší od ostatních autorovo knih, za mě je nejlepší Vážka.

kneslova
14.08.2017 4 z 5

Spíš román než detektivní případ, dobře napsané, trochu zdlouhavé, dost se toho dozvíte o Monetovi , u mne to nepředčilo tedy knihu Maminka neříká pravdu, ale dobré

Šánka
11.08.2017 5 z 5

Rozhodně nejlepší autorova kniha, aspoň za mne, a to i vybroušeným stylem psaní a originální zápletkou.
Detektivní román s tajemstvím, láskou a skrytými vášněmi.
Dvě ženy a mladá dívka, nic je nespojuje, nic spolu nesouvisí, skládačka, jež k sobě nepasuje. Většinou mívám tip na pachatele (i když špatný:-)), ale tentokrát ať jsem ty indície skládala, jak chtěla.....prostě nic. A závěr si myslím, že šokuje hodně z nás, já nechápala.
Vynikající kniha, závěr a prolog jsem si musela přečíst ještě jednou !!!

DariDerek
02.08.2017 5 z 5

Za mě je to jednoznačně nejlepší autorova kniha a pro mě jedna z nejlepších tohoto roku. Michel Bussi je génius. :-)) Více zde: https://darameganknihy.blogspot.cz/2017/08/cerne-lekniny-michel-bussi.html