Čierne lekná

Čierne lekná https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344017/bmid_cierne-lekna-bjw-344017.jpg 4 379 140

Umenie, vášeň a smrť. Bežný deň v Giverny. Húfy turistov prúdia do domu, kde kedysi žil Claude Monet, a obdivujú záhradu, v ktorej maľoval svoje slávne lekná. No keď v dedine večer opäť zavládne ticho, vynorí sa odvrátená strana tohto miesta. Toto je príbeh o trinástich dňoch, ktoré sa začínajú i končia vraždou. Jérôma Morvala, muža posadnutého vášňou pre umenie a ženskú krásu, našli mŕtveho v potoku za záhradami. Vo vrecku mal pohľadnicu s Monetovými leknami a na nej záhadné slová... Zdá sa, že stopy vedú k trom ženám: fenomenálnej jedenásťročnej maliarke, jej nebezpečne príťažlivej učiteľke a k starej múdrej vdove. Každá z nich má nejaké tajomstvo. Čo všetko vedia o smrti Jérôma Morvala? A aká je spojitosť so záhadným slávnym obrazom Čierne lekná?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Nymphéas noirs , 2011

aralka
25.11.2018 5 z 5

Na této knize vidím, jak hodně se liší názory lidí a žasnu... je to pro mě po pravdě dost nepochopitelné, že tuto knihu může někdo označit za odpad nebo jí dát pouze jednu hvězdičku :-( Já jsem byla z knihy naprosto unešená, mě se na ní líbilo vše... zasazení příběhu do přímo "impresionistického" městečka Giverny a Monetových zahrad, kde Monet žil 30 let před svou smrtí a maloval pouze obrazy leknínů, popisy zahrad, to, že se příběh hodně dotýkal malířství a obrazů, kriminální zápletka, pravdivé životopisné údaje o Claudovi Monetovi a v neposlední řadě i to poselství, že pokud si během života neplníme sny, jednoho dne zjistíme, že už je na to pozdě, že je pozdě na všechno i na život samotný .... I způsob, jakým je kniha vystavěná mi moc vyhovoval, na konci se vše logicky propojí, i když během knihy se děj může zdát poněkud zmatený... kniha mě vyloženě bavila, čtení jsem si užívala a záměrně ho protahovala, abych s knihou mohla být co nejdelší čas... parádní čtenářský zážitek, za mě jednoznačně pět hvězdiček!!

mariva
19.11.2018 5 z 5

Autorovy knihy mám ráda a tato mi v přečtených chyběla. Nějakou dobu se mi zdálo, že nebude tak napínavá a zajímavá jako jiné jeho knihy, ale líbilo se mi prostředí, ve kterém se děj odehrával - Giverny a Monetovy zahrady bych ráda někdy navštívila, v Rouenu před katedrálou, kterou Monet maloval, jsem kdysi také stála. Zajímavé střídání tří hlavních ženských postav dostalo v závěru úplně jiný rozměr a stejně jako u ostatních autorových knih to najednou bylo něco nečekaného. Právě tohle mám u autora tak ráda.

Lykke
05.11.2018 3 z 5

Dost dlouho jsem si myslela, že to bude takové poklidné detektivní čtení jako jsou příběhy s inspektorem Gamachem. Poznávat Giverny a dozvídat se více o impresionistech mě bavilo. Zápletka byla velmi originální, ale v poslední třetině jsem začala kroutit hlavou nad některými věcmi, např. nad jednáním inspektora Sérénaca. Ze závěru jsem byla rozpačitá.

Sasanka173
22.10.2018 5 z 5

Trochu jsme se ze začátku neorientovala v postavách- "tři ženy". Velmi čtivé, rozuzlení napínavé. (Četla jsme v letadle a ani jsme nevěděla, že letíme :-) ) A také mne dílo poučilo, že jsme se více dozvěděla o malíři Monetovi. A Francii mám prostě ráda . Doporučuji!!

ArwenAragorn
12.10.2018 5 z 5

Vyprávění o třech ženách pojal autor skutečně netradičně. Ze závěru jsem rozpačitá, musela jsem si ho přečíst ještě jednou, nějak jsem nechápala. Ale kniha je krásně napsaná, tak, jak to autor umí, velice čtivá, s originální zápletkou, spolčuje se tady láska s vášní a s vraždami a navíc jsem se dozvěděla spoustu nového o impresionistech.
Nechte se i vy unášet dokonale promyšleným příběhem.

broskev28
29.09.2018

Postupně pročítám všechny autorovy knihy a kdybych měla známkovat, pořád by mi na jedničku vyšel jen první román, Vážka. Bussiho příběhy jsou hodně zamotané, řešení bývá často téměř neuvěřitelné. V tomto příběhu se navíc dozvídáme spoustu detailů o impresionistech, především o Claudu Monetovi, o barvách a barevných kompozicích, ale především o tom, jak se městečko Giverny změnilo zásluhou Moneta, který tu strávil posledních 30 let života.
Vlastní detektivní příběh mi zase - jako je tomu u tohoto autora vždy - unikl, měla jsem velký problém orientovat se v postavách. Ačkoli datace kapitol odkazuje na současnost, není tomu vždy tak; to byla první věc, která mě mátla. Dalším problémem pro mě byla jména, občas jsem si vůbec nebyla jistá, která postava právě teď kráčí vesnicí.
Takže doporučuju a přeju, abyste byli pozornější čtenáři než já a abyste se v příběhu lépe orientovali.

jesterka.as
25.09.2018 5 z 5

Autor se mi zamlouvá čím dál tím víc. Kniha je úžasná. Nepatřím mezi osoby, které u detektivek už od 2. stránky ví kdo je vrah a oč v příběhu jde. A v tomhle příběhu to bylo tak geniální a tak úžasně "zmatené", že jsem to nerozluštila do "poslední" strany. Ano malé tušení jsem cca od půly knihy měla, ale stejně jsem to puzzle nedokázala poskládat dohromady. Za mě prostě geniální, senzačně napsané.

gordon13
16.09.2018 5 z 5

Uchvatná kniha, zdánlivě roztříštěný a zmatený děj dostává koncem zcela jiný rozměr...musím konstatovat, že mě kniha vzala za srdce!

BaNaMa
13.09.2018 1 z 5

Nedokopala jsem se abych knihu dočetla. Nějak jsem se v tom celém ztrácela a nenašla jsem nic pozitivního proč ji dočíst. Ani mě nezajímalo kdo byl vrah a proč se všechno dělo. Za sebe nedopořučuji :-(

tchiwawa
25.08.2018 5 z 5

Jedná z těch zajímavějšich knih, ale rozjela se spíše až ke konci, kdy do sebe všechno zapadlo. Poté jsem si pár kapitol přečetla znovu a našla tam pár chyb v příběhu, ale nic co by zkazilo můj dojem z knihy. Za mě originální ctivo...

Terka1975
21.08.2018 5 z 5

Je zde všechno, co žena prožívá, zločin, vášeň, krásné romantické prostředí, hořkost i smutek zároveň, krása barev, opravdu impresionistický počin s nečekaným a dokonalým koncem.

Hvězdinka
12.08.2018 5 z 5

Uff, skvele, nemohu popadnout dech, jeste jsem nic tak propracovaneho necetla! Prvni dve strany me okamzite vtahly do deje, pak se to zhruba do poloviny vleklo, byly i nudne pasaze, ale vse odpusteno druhou polovinou a rozuzlenim, kdo je kdo... Mela jsem pusu dokoran a tleskam autorovi za tak propracovane dilo.

yellowbanna
18.07.2018 5 z 5

Bavilo mě zasazení napínavého příběhu do impresionického rámu.
Živě jsem viděla celé Giverny i s jeho letními barvami. Líbila se mi stavba příběhu, i když k rozuzlení bych měla pár připomínek. To bych ale prozradila moc. Jako letní detektivka dobré!

Danago
03.07.2018 3 z 5

Pro toho koho zajímá Claude Monet a malířství to bude zajímavá volba.
Bohužel mě knížka dlouhou dobu neoslovila . Připadala mi chaotická a nesourodá. Knížku jsem přečetla do strany 390 s obrovským přemáháním. Pokud vydržíte až sem, tak se na posledních asi 30ti stránkách všechno vysvětlí takovým šokujícím způsobem, že jsem se nestačila divit. Vše , co se mi zdálo do té doby popletené a nesouvislé se najednou spojilo.
Konec to zachránil.

cikáda
12.06.2018 4 z 5

Překvapivý závěr.. Děj mi chvílemi připadal chaotický a vyprávění nesourodé. Čtvrtá hvězda za Moneta a Giverny.

Devorah
28.05.2018 1 z 5

S touto knihou to vypadalo na výborně strávený čas. Nabízela nejen detektivní zápletku, ale jako bonus navíc i umělecké prostředí v nádherném francouzském Giverny. Ovšem místo slibovaného popisu se mi dostalo naprosto nezáživného vyprávění - vyprávění bez ladu a skladu, kde se hlavní hrdinové potkávají, míjejí, jejich život plyne nudně, stejně jako celý děj této knihy. Po týdnu čtení, kdy jsem nebyla schopna se začíst, kdy nuda dosáhla vrcholu, jsem knihu prolistovala, abych zjistila, oč v ní jde. Opravdu ne, nelze doporučit. Snad jen pouze v případě, že hledáte knihu, u které vás přemůže spánek, to vám tato kniha stoprocentně zaručí.

alena50
19.05.2018 5 z 5

Na knihu jsem čekala v knihovně skoro půl roku. Autora jsem neznala, ale byla jsem v Giverny a byla jsem tam doslova okouzlena. Proto, když jsem četla, že autor se drží přesně popisu vesnice, chtěla jsem knihu přečíst. A nezklamala, i s tím úžasným koncem. Začala jsem něco tušit, co se týče konce, při popisu Fannetiny domácnosti. Skvělé.

Dresia
19.05.2018 odpad!

Hm. Vážka mě nadchla, Maminka ... jsem dočetla silou vůle, a toto mě nebavilo ani trochu. Další knihu autoura už si určitě nekoupím.

Zuuuza
18.05.2018 3 z 5

Myšlenka je výborná, pointa překvapivá. Nicméně kniha je na mě příliš zdlouhavá, místy jsem ztrácela trpělivost. O to více mě pak bily do očí podivné výrazy jako například "nastavila dvě předloktí" (snad obě), "soustřeďovala se" (kam se podělo staré dobré soustředila se?) a podobné drobné detaily. Už tak místy těžko čitelnou knihu některé zvláštně přeložené věty ještě komplikovaly, protože mi místy nedávaly smysl (slovo vztyčila zjevně chápu jinak než překladatelka).
Být kniha svižnější, asi bych měla větší požitek.

Adriana.82
28.04.2018 2 z 5

dávám dvě hvězdy,ale vlastně bych je měla dostat spíš já - za to,že jsem vydržela do 160.stránky ... tohle fakt bylo divný .......