Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

Ivanka0070
09.12.2019 5 z 5

Netřeba slov.. Přes slzy se mi občas těžce četli řádky.. Nesmírně silný příběh o statečnosti, odvaze a síle bojovat o svůj život.. O nepředstavitelné bolesti a krutostech páchaných na Židech..čest Vaší památce pane Leysone..

lištička123
22.11.2019 5 z 5

Knížku jsem si pořídila v Levných knihách a musím přiznat, že jsem z ní byla příjemně překvapená. Moc se mi líbila. Zajímavý pohled na útrapy války chlapce, kretý přežil. Opravdu stojí za přečetení.

Marekh
07.11.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, přečetl jsem ji na jedno posezení. Knihu jsem koupil v Levných knihách. Knihu hodnotím na 5*, knihu doporučuji.

Kniha je podle skutečné události. Vypráví o chlapci, který se narodil v polské vesničce Narewka, později se přestěhoval s rodiči a sourozenci do Krakova. Žil v židovském ghettu, později byl umístěn do pracovního tábora Plaszów. Jak autor píše: „Plaszów byl odcizený svět. Byl postaven na dvou židovských hřbitovech, které nacisté znesvětili a zničili. Byl ponurý, pustý, bezútěšný a chaotický. Kamení, špína, ploty z ostnatého drátu, zuřiví psi, řvoucí stráže a řada ošumělých baráků v řadě jeden za druhým sahala tak daleko, kam jen oko dohlédlo.“ Později přešel do koncentračního tábora GROSS-ROSEN. Díky OSKARU SCHINDLEROVI přežil. Umožnil mu a jeho rodině pracovat v jeho továrně na smaltované nádobí. Oskar Schindler byl Nacista, obchodoval s různým zbožím, pořádal večírky, ale získal si mne tím, že podal pomocnou ruku Židům a zaměstnal je ve své továrně. Měl srdce na rozdíl od většiny Nacistů a nebyl mu lhostejný osud Židů, kteří pro něj pracovali. Zachránil 1 200 Židů včetně autora této knihy. Za to má můj obdiv. V knize je také zmínka o filmu Schindlerův seznam.

V knize se dočteme o životě Leona před válkou, dozvíme se o jeho 5 sourozencích (čtyři bratři a jedna sestra), dočteme se, jak se měnily charaktery lidí – nežidů, když vypukla 2. světové válka, dočteme se o krutostech a zvěrstev v pracovních táborech, kterými prošel náš hrdina, dočteme se o jeho cestě do USA a jeho dalším životě v tomto státě. Kniha byla čtivá, některé události byly hodně dojímavé a smutné, v závěru jsem cítil nával slz. Leon mnohdy prokázal hodně odvahy, při které riskoval život, z druhé strany kdyby zůstal pasivním, tak by zemřel. Jestli všichni z Leonovy rodiny přežili válku, se dočtete v této knize. Když skončila 2. světová válka a Leon s rodinou se navrátil do Krakova, tak mi bylo smutno z toho, že hodně lidí doslova nenáviděli Židy a obviňovali Židy z věcí, které neudělali. Můj rozum zůstával stát a dotazoval jsem se, jak se takto lidé mohou chovat a vymýšlet si doslova bludy! V Krakově nemohli zůstat a museli odejít pryč.

Desky knihy jsou příjemné na dotek. Na počátku je zobrazena mapa, jakými cestami prošel Leon, v knize jsou také fotografie a v Doslovu jsou uvedeny proslovy jeho dětí. Kniha má pěkné grafické zpracování a také jsem hodně oceňoval rozložení řádkování textu. Text nebyl nahuštěný na sobě a kniha se tímto způsobem četla dobře. Kéž by bylo více knih s tímto řádkováním. 

Citáty z knihy, které mne oslovily:

„Kdokoli zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět.“

pavčape
24.10.2019 4 z 5

No co napsat k této knize? Holocaust pohledem malého chlapce. Ani zdaleka nemůžeme pochopit a vcítit se do utrpení Židů v době 2. sv. války. Vše co museli snášet, to ponížení zacházení jako s méněcennými, ty nelidské podmínky, které museli snášet. Přesto mnoho z nich nezatrpklo stejně jako malý Leib, který o tom vypráví. A ano, Oskar Schindler možná byl nacista, ale pro "své Židy" udělal nejvíc co mohl.

KrysaHelena
23.10.2019 4 z 5

Prolog, tragédie... V 9větách na jedné stránce 11x "jsem". Kniha málem letěla přes celý pokoj. Prolog pokořen a čekala mě skvělá kniha, kterou i ráda doporučím.

Josh
14.10.2019 4 z 5

Znám dost knih o 2SV z pohledu dospělých, ale až tato byla očima dítěte. V této knize nejsou sadistické scény, ale přesto dostává lidskost zabrat. Schindlerův seznam je hodně známý, ale osobitý pohled jednoho ze seznamu je přece jen trochu jiný. Odvaha, vytrvalost, naděje,.... jen pár slov, které v té drastické době dostávali hluboký význam. Autor sám řekl "Nežil jsem svůj život ve stínu holocaustu" a byla to jeho volba. Mnozí ocení, že dobrá, pro něj dobrá, pro dobrý život. ALE!

Co lidská důstojnost dnes? Přestože si myslíme, že je to starý (pamětníci nad 85let) příběh - autor zažil při běžné cestě autobusem, že byl vyzván sednout si jinam, protože vzadu sedí černoši. Nebo jinde jsou oddělené sekce pro ženy. Nebo emigranti.... Někteří lidé říkají, že nechodí na pohřby nebo nečtou o hrůzách válek, že to nemají rádi, ale přitom si pustí horor nebo v tv sledují krimi zprávy. Bereme to jako normální věc, jejich volba a nepřesvědčujeme je o nějaké morálce nebo slušnosti. ALE co když jde o víc? Lidé zavírají oči a pak? pak řeknou "nevěděli jsme o tom". Tento fakt mne nejen v závěru knihy, ale i během čtení oslovoval. Zavřu oči a nejsem viděn, nebo nevidím.... Zaslepenost funguje v každé době a je na každém z nás jak se k ní postavíme, té svojí i těch druhých.

Tato kniha je pro všechny generace, pro lidi bez ohledu na pohlaví, věk, národnost, barvu kůže, vyznání. Podívejme se na svět očima dítěte, zda uvidíme....

kaka
06.10.2019 4 z 5

Četla se moc hezky...

Alexxxka
01.10.2019 5 z 5

Mám ráda knihy s touto tematikou. Napsané moc hezky, na konci ukápla i slzička. Přečteno za pár hodin. Rozhodně stojí za to si tento příběh přečíst.

Anna27
29.09.2019 5 z 5

Silný příběh, dobře napsáno, určitě doporučuji přečíst. Je zajímavé číst příběh z pohledu malého chlapce, jak viděl válku dětskýma očima a zároveň musel být statečný a rychle vyspět. Seznámení s O. Schindlerem také odkryje další zajímavosti.

katy238
13.09.2019 5 z 5

Jednoduché vyprávění o složitých časech. Autor zachycuje své vzpomínky na Krakov a utrpení židovského obyvatelstva v něm žijícím. V knize se autor netají svým obrovským obdivem a vděkem k Oskaru Schindlerovi a vypráví o svém životě i po konci války, kdy hledal mnoho let sílu otevřít zavřenou bránu do části své duše, kde měl shromážděny vzpomínky na nesmírné utrpení, hrůzu a nikdy nekončící strach. Kniha šetří drastickými popisy a je vhodná pro zájemce o danou tématiku se slabšími nervy a je to také zajímavé čtení pro návštěvníky Krakova, kteří mnoho míst v knize ze svých procházek poznají.

pige
09.09.2019 2 z 5

Těžce se hodnotí díla zachycující krutou realitu života Židů během druhé světové války.
Autorovi patří velké díky za to, že o tom, co zažil, dokáže mluvit a znovu oživit své hrůzné vzpomínky.
Přesto bych si dokázala představit lepší provedení knihy.

jarunkas
01.09.2019 4 z 5

Cte se pekne.

radusak9806-1
26.08.2019 5 z 5

Je neuvěřitelně silné číst příběh jednoho z Schindlerových Židů, který byl na začátku války malým chlapcem sotva 11. Číst o útrapách, zdánlivě lepších než jinych vězňů ale nepředstavitelné pro nás dnešní optikou, kdy vaše přežití závisí na nalezení pár bramborových slupek.
Taky to celé zjištění, že osvobozením to nekončí a že následně stejný strach a nejistotu zažívate i po návratu domů, protože je Vás nahlíženo jako na náplavu.

Bolomsson
26.08.2019 5 z 5

Tohle je kniha, která i když je poměrně útlá, tak má v sobě neskutečné emoce, dechberoucí a pravdivý příběh, který i po dočtení v hlavě ještě dlouho rezonuje.
Styl vyprávění je jednoduchý a chytl mě od první stránky, až po tu poslední. Je přímo úměrný věku našeho mladého židovského hrdiny Leona, který příběh vypráví a o to autentičněji působí. Tyhle knihy prostě neomrzí. I když jich bylo již sepsáno opravdu dost a ve velké části příběhu jsou si převážnou částí textu podobné, přesto mají vždy co nabídnout a stojí za připomenutí, abychom se v budoucnu podobným zvěrstvům nadobro vyvarovali.
U Leona Leysona mě mimo fakt, že to těžké období války a muka koncentračních táborů přežil, těší i ta skutečnost, že si ten svůj poválečný život docela užil, dokázal se znovu začlenit do společnosti a dožil se i vysokého věku (zemřel v r. 2013). A samotný Oskar Schindler, k tomu není co dodat. Člověk s velkým srdcem a hrdina, který je dokonalým příkladem toho, že i mezi Němci byli takoví, kterým životy nenáviděných Židů nebyly lhostejné

Aaloha
17.08.2019 5 z 5

Hezká knížka, určitě stojí za přečtení.

Evr
18.07.2019 5 z 5

*SPOILERY*
Několikrát jsem během čtení měla oči plné slz. Pár knih ohledně holocaustu jsem už četla. A mohu říci, že podle mě měl pan Leyson veliké štěstí. Ne každému se povedlo vyhnout Osvětimi. A ne každý se vrátil s téměř celou rodinou. Netvrdím, že to byla pro něho a jeho rodinu pocházka růžovým sadem oproti ostatním, jen chci říci, že měl fakt obrovské štěstí, že jeho tatínek narazil právě na Schindlera, který jim a spoustě dalším lidem zachránil životy.
Tato kniha nebyla napsaná nijak složitě. Četla se velmi rychle a jsem ráda, že jsem byla obohacena o další příběh člověka, který prošel holocaustem.

rilajaan
10.07.2019 4 z 5

Poutavý příběh o krutém dětství a víře v budoucnost.

kuska
09.06.2019 5 z 5

Netřeba slov, kdo chce si přečíst tak si přečte, kdo ne tak nechá ležet. Těžké hodnotit, řekla bych jen co se týče stylu jednoduše napsané z pohledu kluka, žádná těžká literatura. Téma hodnotit nebudu, jak už jsem psala kdo chce si přečíst, tak si přečte...

MartinV.
17.05.2019 5 z 5

Pěkný příběh,a hezky napsaný.

Martina99
12.05.2019 4 z 5

Dojemný příběh přeživšího.

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Leon Leyson
polská, 1929 - 2013
2013  89%Chlapec na dřevěné bedně

Kniha Chlapec na dřevěné bedně je v