Chlapec, krtek, liška a kůň

Chlapec, krtek, liška a kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463504/bmid_chlapec-krtek-liska-a-kun-SoY-463504.jpg 5 859 859

Tento univerzální, laskavý příběh je určen pro všechny bez rozdílu věku. Vypráví o přátelství mezi zvídavým chlapcem, lačným krtkem plným chuti do života, liškou, kterou strázně naučily ostražitosti, a moudrým, něžným koněm. Všichni čtyři objevují širý svět. Navzájem si kladou otázky. Cestou procházejí bouřemi. Učí se milovat. Óda na nevinnost a laskavost vyprávějící o životních ponaučeních, která si již získala srdce více než milionu čtenářů.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Pragma

The Boy, The Mole, The Fox And The Horse , 2019

burg
25.05.2021 5 z 5

Vážně jsem nečekal, že mě tak moc zasáhne kniha, která by se dala přečíst dvakrát během jedněch reklam v TV. Myšlenky s hloubkou Mariánského příkopu a naprosto NÁDHERNÝ kresby jsou důvod, proč o knize budu ještě dlouho, předlouho přemýšlet.
Při čtení jsem si několikráte vzpomněl na Exupéryho, který tvrdil že správně lze vidět pouze srdcem, protože co je důležité, je očím neviditelné. Tahle kniha to plně dokazuje.
Děkuji pane Mackesy. Z celého srdce děkuji.

Knižní střípky
25.05.2021 3 z 5

Tato kniha okouzlila miliony čtenářů na celém světě, aspoň tak se to o ní píše. Mě okouzlila také, ale trochu jinak, než by se čekalo. Je nádherně zpracovaná, ilustrace, písmo, to je radost pohledět. Formou krátkých rozhovorů mezi čtyřmi protagonisty z názvu knihy nám připomíná určitá lidská moudra. A zde pro mě nastal ten problém, protože to nebyla pro mě žádná objevná moudra, u některých jsem si dokonce říkala, to už jsem někde četla. Knize rozhodně neupírám spoustu krásných myšlenek, ale nemohu říci, že by se mně nějak zásadně dotkla. A to si opravdu nemyslím, že bych byla nějaký otrlý cynik, jen to na mě nezapůsobilo nijak převratně. Čtení jsem si užila, pokochala se nádherným zpracováním, ale v mém srdci se nic nezměnilo.

anetka.repova
24.05.2021 5 z 5

To je Vám tak krásná kniha. Ukrývá v sobě tolik nádherných myšlenek a ty ilustrace. Tuto knihu si musí všichni povinně přečíst, aby bylo na světě méně zla.

lena.o.knihach
24.05.2021 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň je překrásná kniha.

Ukrývá se v ní mnohem víc, než se na první pohled zdá.

Je plná nádherných myšlenek, fascinujících ilustrací, otázek a odpovědí, za kterými se (kdykoli to bude potřeba) ráda vrátím.

Knihu může číst malý i velký čtenář - každý si z ní odnese něco jiného.

ElissEm333
22.05.2021 5 z 5

Už po přečtení úvodu tušíte, že nemůžete čekat velký příběh. Kniha je to ale krásná, krásně zpracovaná a plná krásných myšlenek. Pohladila na duši.

aydam
21.05.2021 4 z 5

Kniha plná filozofických mouder.
"Pokud napoprvé neuspěješ, dej si zákusek."
"Buďte zvídaví."
"Největší iluze je, že život by měl být dokonalý."

MimaJ
21.05.2021 3 z 5

Veľmi pekne graficky spracované. Ale nečakajte žiaden príbeh, skôr zbierku hlbších, ale aj jednoduchších nadčasových myšlienok.

VulpesVulpes
21.05.2021 5 z 5

Krásné a dojemné, je to příběh pro chvíle, kdy je Vám smutno nebo nevíte, jak dál...
Ty čtyři hlavní hrdiny má v sobě každý z nás - stačí se nad tím jen zamyslet... Opravdu nádherné jsou i ilustrace!

Starmoon
21.05.2021 3 z 5

Rýchlo prečítané, rýchlo zabudnut(eľn)é. Pár krásnych ilustrácií, pár pekných citátov – a to je vlastne všetko.

adevis
20.05.2021 5 z 5

Krása střídá nádheru.
Tahle designovka je úžasná a já jsem nadšená, že ji mám v knihovně.
Textu tam moc není, jak již všichni víme, takže ji přečtěte za chviličku. Když se u toho ale budete kochat ilustracemi, tak vám to zabere delší dobu.
Ke knize se budu často vracet, často ji budu hladit a často k ní budu čuchat, protože voní tak nějak jinak. Je to láska.

Kimeček
19.05.2021 5 z 5

Moc hezká kniha. V krátkých větách mnoho moudra a poučení. Určitě si jí nechám blízko sebe a budu se k ní vracet.

Jass
10.05.2021 4 z 5

"What do you want to be when you grow up?"
"Kind," said the boy.

Jak už někdo řekl níže, tohle je víc knížka citátů než cokoli jiného. Je to hrozná škoda, protože určitý náznak příběhu tam byl, ale tak nesmělý, že se brzy v tom všem moudru utopil. Ano, jsem trochu zklamaná, ale přesto... ta knížka je tak neskutečně krásná.

"Imagine how we would be if we were less afraid."

Jedna z věcí, která musí být zmíněna co nejdřív jsou nádherné ilustrace. Nějak nevím, co víc bych o nich řekla, ale... jsou nádherné a u několika z nich mě posedla potřeba (jako u The Conference of the Birds Petra Síse) vytapetovat si s nimi pokoj.

"What is the bravest thing you've ever said?" asked the boy.
"Help." said the horse.

Myšlenky, které předává jsou nádherné a formulované skutečně pro všechny věkové kategorie. A slyšet některé z nich bylo tak příjemné. Ze všech těchto důvodů myslím, že knížka může být ideálním dárkem - obzvláště pro někoho, kdo se právě necítí nejlépe. Není to žádné veledílo, ale myslím, že nikoho nemůže urazit nebo se zcela nelíbit... Pravděpodobně si jednu později také pořídím, protože tohle je ideální knížka pro těžké chvíle (nebo mi to alespoň tak připadá...).

But as the horse says: "the truth is everyone is winging it."

P.S. Pokud se vám líbil Medvídek Pú (ten původní!) nebo Malý princ, myslím, že se vám bude líbit i tahle knížka, i když samozřejmě obě výše zmíněné jsou daleko lepší...

ibs
26.02.2021 4 z 5

Motovacne citaty a svojska kopia temy Maleho princa. Dala by som hviezdicku, ze ano take mile okej. Ale KRTKO a jeho kolace, ten tomu dal na tych par strankach uplne iny usmevny rozmer!

Eva-K
14.02.2021 4 z 5

Krásná, milá knížka... slovenština tomu pro mě dala další rozměr, takové pohlazení pro duši

josefina_silena
02.01.2021 5 z 5

Fantastické ilustrace a velmi milý příběh. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o knihu pro děti, tak věřte, že tohle čtení ocení spíš dospělí.

Martina_K
30.12.2020 5 z 5

Ach, tie kráse ilustrácie! Slová sú už len doplnok. A ako sám autor píše, nejako tak to zamýšľal.

Domca1
09.12.2020 3 z 5

Dielo Chlapec, krtko, líška a kôň by som opísala ako zbierku motivačných citátov viac-menej plynulo prepojených do pokusu o filozofický minipríbeh. Žiaľ, miestami je oná plynulosť naozaj kostrbatá. Ako celok na mňa potom kniha pôsobí dojmom silenej snahy autora vykonštruovať z rôznorodých citátov celistvý príbeh, v ktorom ale absentuje dej či nejaká logická súvislosť. Jednotlivé myšlienky sú navyše pomerne ošúchané, neprichádzajú s niečím mimoriadne originálnym, skôr by som povedala, že sa v tomto druhu motivačno-úvahovej literatúry stratia. Samozrejme, že sa nájdu aj zaujímavé pasáže, reflexie, ktoré vás prinútia zamyslieť sa, ale suma sumárum nič prevratné neočakávajte. Na klasickej téme priateľstva sa v podstate nedá nič pokaziť a podarený vizuál Vás estetický určite obohatí, ale ak očakávate čosi hlbšie, siahnite skôr po v tejto súvislosti často spomínanom Exupéryho Malom princovi. Chlapca, krtka a spol. som zhltla za pár minút, pokochala som sa ilustráciami, no obávam sa, že o mesiac si z neho veľa pamätať nebudem. Ak ale bolo napísanie tejto knihy autorovým snom, som rada, že sa mu splnil.

A aby som nebola len negatívna, zakončím povzbudivým citátom (pre mňa asi najlepším z celej knihy):

"Ak požiadaš o pomoc, neznamená to, že sa vzdávaš... Znamená to, že sa odmietaš vzdať."

P. S.: Nemyslím si, že som necitlivý človek, ktorého sa nedotkli vznešené myšlienky o priateľstve, láskavosti, jednoduchosti, dobrote atď. Práve naopak, vo všeobecnosti mám rada knihy, ktoré hlásajú myšlienky vďačnosti za maličkosti, lásky, hľadania krásy v každodennosti... To, čo mi prekážalo, bola forma (prvoplánovosť, neoriginálnosť, povrchnosť), nie obsah.

Karcoolka2210
17.11.2020 5 z 5

Táto kniha je dôkazom, že niekedy nie je potrebných veľa slov, ale dôležitý je ich význam a hodnota. Navyše je táto kniha plná krásnych ilustrácií, ktoré dopĺňajú príbeh. Odporúčam! :)

Lauralex
15.11.2020 5 z 5

Balada o lidskosti, jednoduchosti, lásce, upřímnosti a přátelství v té nejlaskavější, nejsrdečnější a nejčistší formě. Pohádka (nejen) pro dospělé. Směsice Malého prince, Medvídka Pú a krásné životní moudrosti. Mé srdce je zase na chvíli zahřáté a naplněné.

Čím dál častěji si říkám, že je potřeba se zase zastavit, zamyslet a uvědomit si, jaké jsou ty naše hodnoty a priority, připomenout si, na co jsme zapomněli, co jsme ztratili a co potřebujeme - a to všechno se skrývá uvnitř této citlivé a líbezné knihy s magickou atmosférou, kde každá věta má v sobě jedinečné poselství a hloubku, ovšem jen pro ty z nás, kteří ji chceme vidět a cítit. Být sám sebou a být laskavý. Stačí málo a jak je ten život vlastně nakonec jednoduchý, co. Otevřete, ponořte se, hloubejte, bádejte, objevujte a nacházejte (se).

Čteno ve slovenštině (jakožto moje druhá polovina národnosti) a je to snad ještě hezčí než v češtině.

A že je to "jen" kniha citátů? No, je, to jste jako zjistili až po dočtení, nebo co? Víte vůbec, co čtete?

terezka1015
30.10.2020 5 z 5

odporúčam všetkým čitateľom aj nečitateľom. :)