Čest a sláva / Gypsová dáma

Čest a sláva / Gypsová dáma https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184843/cest-a-slava-gypsova-dama-184843.jpg 4 9 9

Svou třetí knížkou zaskočil Michal jak čtenáře, tak kritiky. A vyznačil tak své autorské kredo: nikdy se nevracet k minulým úspěchům. Ve svém historickém románu Čest a sláva (1966) jde Michal opět svými cestami a opouští obvyklou polohu panoramatu velkých dějin. Děj se odehrává během třicetileté války na zchudlé zemanské tvrzi. Jeho hrdinou je mladý rytíř Rynda, potomek starého evangelického rodu, kterého navštíví poslové francouzského krále, aby rytíře přesvědčili, že je třeba rozpoutat v kraji povstání proti katolickým Habsburkům. Když se hostům, kteří argumentují myšlenkami filozofů, historickou nutností a především ctí a slávou, podaří konečně rytíře přemluvit, je podepsán vestfálský mír. Takže už není proti čemu povstat. Jenomže rytíř Rynda už si dal slovo, které nemůže zlomit – a tak sám, „za sebou tři jízdné a sedm pěších, v pravici prastarý praporec s […] heslem Virtus virtutis praemium“ vyjíždí do boje za lepší svět. Gypsová dáma je v autorově pojetí spravedlnost. A nejde mu jen o formu jejího vnějšího projevu, v němž ji představuje, např. v kriminalistické povídce, i když v tomto žánru má patrnou zálibu, jde mu především o příčiny a následky etického kodexu, ať již zvoleného, získaného či vnuceného. Tento kodex hýbe kolečky stroje kriminální živnosti soukromého detektiva Lokvence i podivného advokáta v titulní novele situované do pražského podsvětí první republiky...... celý text

Přidat komentář

kap66
10.02.2021 4 z 5

Po Michalových „Bubácích pro všední den“, originální a svižné satiře, jsem se zájmem sáhla po něčem jiném – ale doslova NĚČEM JINÉM. Jiná doba, jiná témata. Snad jen jazyk: ve všech třech prózách promyšlený, přesně odpovídající době, atmosféře, postavám.
Čest a sláva:
Anotace je podrobná a dovádí děj až do konce. Kapitoly jsou neotřele nazvané pomocí čtyř pádových otázek a už na otázku „kdo co“ dostanete odpovědi o postavách: všech trochu ubohých, majetkově, charakterově či vším. Spíš než dějem jsem se nechala lapit jazykem, s vančurovským kladením archaismů a vulgarismů blízko sebe:
„Teď se ovšem právem nadula, frkla a odešla, strašlivě ráchajíc v dřevácích bosýma nohama. Císařský komisař rozkřesal přepěknou dýmčičku, aby teď zas on dal najevo, že ale vůbec nic neslyšel, kdepak. Rytíř byl v tenatech slušnosti. Dokonce pokrotl natolik, že přijal z dýmky baf. Nechutnal, bodejť by, ale co počít, když jsou tu všichni tak zasraně zdvořilí?“
Gypsová dáma:
Hříšní lidé města pražského postavami i dobou, ale naruby: zloděj i ti, kteří mají být na straně spravedlnosti, „spolupracují“ a „pomáhají si“ jen proto, aby na tom něco (u)trhli, což se jim nakonec povede i s příslovečným uchem u džbánu.
(Rozhlasová hra v podání Borise Rösnera a Františka Němce je očekávatelně výborná.)

Autorovy další knížky

Pavel Buksa
česká, 1932 - 1984
1962  87%Bubáci pro všední den
1961  73%Krok stranou
1967  83%Gypsová dáma
1966  83%Čest a sláva
1963  88%Hovory s veverkou