Červené víno

Červené víno https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22627/mid_cervene-vino-0SQ-22627.jpg 5 37 10

Děj románu se odehrává v letech 1905 - 1925. Hliněnou jámu, zapadlou vinařskou dědinu na západním Slovensku, zastihujeme ještě za Rakouska - Uherska, v tzv. idylické podobě, kdy hladinu dnů čeří pouze žabomyší vojny místních obyvatel. Kniha nepostrádá humor a optimismus a je provázena jímavou, naprosto nepatetickou lyričností. Ta vyniká především při líčení vztahu mezi člověkem a přírodou, při kresbě typů i v pojetí vnitřních svárů, které probíhají v každém jedinci.... celý text

Teraesa
13.02.2024 5 z 5

Červené víno mnou úplne otriaslo, do základov. Keď som začínala čítať, netušila som ešte, ako priľniem k hrdinským postavám a nádhernému kraju, ktorý sa volá Vlnčindol - diera sveta. Kompaktnosť a rozmanitosť života, ktorý sa odohráva v tridsiatich troch domcoch, nádhera rodiacich viničov na Volských chrbtoch a vo Vlčích kútoch, kde sa rok čo rok hrozno napĺňa v bobuľách sladkou životodarnou šťavou a ľudskou prácou a potom sa mení na - víno. To všetko, ale aj oveľa viac ponúka román, ktorý môžem s hrdosťou označiť za veľdielo slovenskej klasiky.
Všetkým, ktorí to ešte nečítali prajem, aby sa aspoň raz za život ponorili do neskutočnej hĺbky a bohatej pravdy, ktorými táto kniha preteká, ako v štedré roky preteká víno sudmi vlčindolských pivníc.

jezo31
11.01.2024 5 z 5

Čítal som ju až tesne po tridsiatke a som rád že až s rozumom a skúsenosťami, ktoré mám v tomto veku - lepšie som sa vedel vžiť do deja a silnejšie vplývali emotívne časti knihy, nehovoriac a dobre vykreslených dejinách v pozadí. Už chápem prečo je v povinnom čítaní na našich školách. Za mňa jedna z najlepších kníh slovenskej literatúry.

rickiwolf
17.07.2023 4 z 5

Byl jsem potěšen tímto románem, protože si někdy takto rozsáhlé knihy přečtu rád. Líbil se mi především svým záběrem.

Schamila
07.09.2021 5 z 5

Kdysi hodně dávno jsem tento román četla na doporučení, byla to nádhera. Tak jsem si řekla, že tuto knihu musím mít v knihovně, a tak jsou znovu četla a znovu to bylo nádherné, drsné, neuvěřitelné... Jen si tak přemýšlím, jak bychom my, žijící v dnešní době, zvládli tu dobu minulou. Doporučuji k přečtení...

Annkag
09.05.2018 3 z 5

Knihu som čítala ako 15ročná.Velmi sa mi páčili romantické opisy slovenskej prírody za čias Rakúsko-Uhorska.
Osudy rodiny Habdžovcov.Dni smiechu,radosti a nádeje sa prelínajú s tými smutnými a chmúrnymi.
Tažké časy ked sa Slovensko ,ešte len hladá a vzniká na základoch tyranie,područia.
Tažký život vinárov,boje medzi nimi a žabomyšie války kto bude mat kvalitnejšie vinice,kvalitnejšie víno....
Humor,optimismus ale i boj o svoju vlastnú podstatu.

milan3144
28.07.2017 5 z 5

Knihu jsem si objednal z antikvariátu na základě vysokého hodnocení a pozitivních komentářů předchozích čtenářů. Naprosto se s nimi ztotožňuji. Je to velice pěkná a poutavá kniha, která mě vtáhla do svého děje a já tak prožíval všechny strasti, slasti, křivdy i úspěchy postav tohoto vinařského kraje.

haki34
20.11.2016 5 z 5

Kniha mi bola o to blizsia, ze sa odohravala v rodisku mojho stareho otca ( pochadza z Dolných Orešian ).....takze ako by sa dej odohraval medzi znamymi a pribuznymi ...jedna z postav sa vola Rochus - presne ako dedkov otec... Vdaka tejto knihe oziva a zostava uchovaných vela spomienok.

Ajrad1981
07.10.2016 5 z 5

Kniha, do které jsem šla bez očekávání, bez tušení, co očekávat. A ejhle, jaký poklad se na stránkách objevil! Apeluji na učitele, aby tento román zmiňovali v hodinách literatury, nám to zůstalo zatajeno, k velké škodě mých spolužáků! (protože já už ten poklad našla...)

Atuin
08.09.2016 5 z 5

Mimořadná kniha, zcela jistě patří do kánonu světové literatury. Není co jiného ani dodat. Forma, která má tak hluboký obsah, že člověk nejenže spolkne 700 stran jako malinu, ale je si zcela jist, že na takové setkání jen tak nezapomene.
Ach Vlčindole, Ach Vlčindole...

standa521
06.10.2013 4 z 5

Velký a realistický román z doby před první světovou válkou, za války a období po válce vykresluje život na slovenském venkově, kde vždy platilo: pracovat,poslouchat,neodporovat. Autor popisuje účinek závanu svobody po ukončené válce , vypořádávání se s vrchností a nastolování nového pořádku v nové republice. Zfilmovaná adaptace románu zobrazila zápas od starých časů k těm novějším.