Cena za dokonalost

Cena za dokonalost https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247787/bmid_cena-za-dokonalost-oyA-247787.jpg 4 166 166

Když malá Céline projevila hudební nadání, koupil jí otec klavír a rozhodl se, že z dcerky vychová virtuosku. Jeho praktiky se však velmi odlišovaly od běžných rodičovských a pedagogických metod. Spočívaly v ponižování, týrání, bití, odpíral dcerce stravu, nebo ji naopak nutil sníst zbytky smíchané v odpornou šlichtu. Běžně ji zamykal, vyhrožoval jí a jeho slova: Jsi horší než pes, se dítěti nesmazatelně vryla do paměti. Holčička se nakonec ocitla na pokraji smrti. Kniha je otřesný a neuvěřitelně silný dokument, který se ve Francii zařadil mezi bestsellery.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Ikar (ČR)

La démesure , 2013

Schamila
05.03.2019 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že hudební nástroj může hrát tak velkou roli v knize s tak velkým násilím. Hudba a násilí, to k sobě rozhodně nejde, ale v tomto příběhu jde. Autorku obdivuji, co vše vydržela. Krutý nenormální otec, kterému to prošlo, naivní matka a dítě - týrané několik let - bez pomoci ostatních. Neuvěřitelné. Závěr knihy hodně poučný, tohle by si ti hrubiáni měli rozhodně přečíst, ale tito lidé asi moc nečtou. Asi dlouho pokud shlédnu nějaký úryvek z klavírního koncertu, si tento příběh vybavím. Díky ČV jsem si tuto knihu přečetla, jinak bych se k ní nedostala, doporučuji.

marwinmh
26.02.2019 4 z 5

Jak vystihnout slovy knihu, která popisuje několik dlouhých let trvající (fyzické i psychické) utrpení malého děvčátka, mladé slečny a následně ženy, způsobené vlastním otcem. A proč vlastně, kvůli čemu musela takto trpět? Kniha popisuje nepochopitelné týrání, k němuž by nemělo docházet.

Katka81
21.02.2019 5 z 5

Šílené, šílené! Opravdu to není kniha pro slabší povahy. Autorka je velmi silná osobnost a velice nadaná. Obdivuji, že toto vše přežila a nakonec dokázala vystudovat medicínu. Nejhorší je, že ji matka nedokázala ochránit a jen slepě a hluše koukala, co se děje. Škoda, že nezazněla i výpověď její sestry, ta nakonec možná skončila hůř.

viridiana
07.02.2019 5 z 5

Velmi přesvědčivý doklad toho, jak obtížné je bojovat s domácím násilím, ještě více umocněný skutečností, že k týrání dítěte dochází prostřednictvím hudby.

sarekaslukova
28.01.2019 4 z 5

Silný příběh, malého dítěte a mladé slečny. Nechtěla bych ten příběh nějak soudit, protože díky bohu já takovou situaci řešit nemusela a jsem zato nesmírně ráda. Ale myslím si že příběh má vcelku šťastný konec, ne každý by se s tím vyrovnal takto. I já po přečtení této knížky jsem měla problém usednout ke klavíru bez toho abych pořád nemyslela na tento příběh.

bejbinka46
24.01.2019

Hrůzostrašné vyprávění dítěte ,a později dívky a ženy, která musela snášet hrůzy a utrpení svého krutého otce. Silná osobnost!!!!
Jde o autobiografii ,která je poučná pro všechny ambiciózní rodiče, jak se nechovat ke svým dětem!

Emily82
17.01.2019 4 z 5

Otřesná výpověď ženy, která zažila krutost ze strany svých nejbližších. Nejhorší pro mne bylo, že opravdu nebyl nikdo, kdo by se jí zastal. Okolí bylo slepé, hluché.
Autorka musela být opravdu silnou osobností, když to přežila, postavit se jako dítko té vší krutosti.
Při čtení mne napadlo, kolik takových příběhů se odehrává tiše kolem nás a my je nevidíme nebo nechceme vidět.
Knihu je těžké hodnotit ze stylistického a jazykového hlediska, je to spíše vnitřní zpověď.

Ester71
14.11.2018

Nikdy nepochopím, jak může rodič dlouhodobě a systematicky týrat své dítě. To může dělat je vyšinutý jedinec. A další - jako matka bych to nikdy nedovolila, ale vždycky své děti chránila.
Tato kniha ve mně zanechala spoustu emocí. Nesnáším jakékoliv násilí, a to páchané na bezbranných bytostech mě štve maximálně...
Knížka stojí za přečtení...

ivana02
24.10.2018 3 z 5

Kniha se dá špatně hodnotit, protože je to popis skutečného příběhu. Přijde mi neuvěřitelné, jak to holka mohla tak dlouho vydržet a přidám se k těm, kteří odsuzují v první řadě její matku. Věděla, jak jí otec ubližuje a bála se. Nevím čeho, kdybych se já dozvěděla, že manžel ubližuje mému dítěti, tak uteču, protože i spát první noc pod mostem by bylo lepší. Je to zvláštní i z toho důvodu, že se děj odehrává v době nedávné a v civilizované zemi. Proč se ženské bojí odejít od chlapa, který ubližuje jejich dětem? To se bojí, že zůstanou samy? No a co? Lepší než obětovat dítě... Jsem se nějak rozčílila :-)

Mickey103
10.10.2018 5 z 5

Velmi krutý děj této knihy, ovšem přečteno jedním dechem.

Anna 13
16.05.2018 3 z 5

Silný a bolestivý příběh o tom, co se stane, když vás ti, kteří vás mají milovat a ochraňovat, barbarsky týrají.

Knížka je psaná formou, která mi úplně nevyhovovala. Vše šlo rychle dopředu a podané to bylo spíše jako životopis. Každopádně kniha upozorňuje na závažný problém, o kterém se nesmí mlčet.

Malé Céline vám bude strašně moc líto a budete přemýšlet o tom, kolik děti z "dobrých" rodin na tom může být podobně...

Je mi líto, že autorka ke konci nedovysvětlila, zda dokázala svou anorexii zmírnit či jestli s ní bojuje. Ale to je jen drobnost.

Knihu rozhodně doporučuji, i když nebyla napsána tak, abych si čtení více užila. Pokud se tedy dá užít tento typ literatury... :(

Falda
02.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha, která na pár stranách dokázala zahrnout krutou realitu dnešní doby (za zavřenými dveřmi). Popisuje, jak pomocná ruka státu (sociální sféra) dokáže zklamat a nefungovat.

Urbana
07.03.2018 5 z 5

Neuvěřitelná krutost, otřesný příběh dle skutečnosti, čím si musela malá Céline projít .... smekám, velký obdiv, dokázala překonat následky týrání a šla za svým snem.
Nejhorší je, že k týrání dětí stále dochází pod nejrůznějšími záminkami a okolí je slepé, nevidí .... neslyší.

Pechule
13.02.2018 5 z 5

Klobouk dolů před autorkou za to, že vše přežila, že o tom byla schopná sepsat knihu, že je schopná "normálního" života. Bohužel tyrani si toto nikdy nepřečtou a i kdyby... nepochopí co způsobují.

veronika9143
12.02.2018 5 z 5

Kniha, která se nedá hodnotit, jestli je dobře, nebo špatně napsaná. Je to prostě výpověď ženy, která zažila kruté dětství. Myslím si, že si nese následky po celý život. Je to strašné, nejhorší na tom je, že se jedná o pravdivý příběh. Kniha ve mě zanechala hlubokou stopu a smutek. Bylo velice těžké ji dočíst, tolik mě zasáhla. Přestože je to těžké, určitě stojí za to, si ji přečíst, nezavírejme oči, před utrpením druhých.

Šánka
23.01.2018 4 z 5

Tady se strašně špatně něco píše....Nedávno jsem četla ,,Kolotoč strachu", knihu s podobným tématem, stejně šílené, ale nebudu srovnávat.
Žádný normální člověk tohle nemůže dělat svému dítěti, a pokud by tato kniha a jí podobné nás měly šokovat, probrat z netečnosti, upozornit, že tohle se kolem nás děje, třeba zrovna v našem okolí, zrovna v té navenek spořádané rodině......., tak potom je dobře si ji přečíst, ale nejen proto....

Denisa_a
07.01.2018 3 z 5

Velmi silný příběh. Bylo mi jí tak líto...

irskádívka
19.12.2017 4 z 5

Kniha má několik velmi dobrých stránek: silný příběh, dobře zpracovaný, zvláště první část. Hlavní postava, se kterou soucítíte a které celou dobu přejete dobrý konec. Téma, které je málo zpracované (i když by mu rozhodně měla být věnována větší pozornost).
Proto mám jen kladné hodnocení. Jen bych byla raději, kdyby příběh byl fikcí a ne reálným příběhem. Není mi lehko u srdce z toho, co musela autorka zažít a vydržet. Přesto, nebo spíš právě proto, je to kniha, kterou by nikdo neměl minout.

JustWomen
30.09.2017 4 z 5

Mrazivý příběh, líbila se mi první část, kdy Céline ještě žila doma, bylo to silné, emotivní, krásně napsané, chvílemi trhalo srdce. Druhá část popisující její pobyt v různých ústavech a soudní proces byla popsaná jen zevrubně, vždy výčet jejich přátel, nemocí, popis prostředí, vše zrychleně a jakoby se snahou o rychlý konec.

Nixa
29.09.2017 5 z 5

Kniha se mi četla těžko, Céline mi bylo hrozně líto. Opravdu by někteří lidé neměli být rodiče. Člověk tady vidí, že týraní dětí se netýká jen rodin z nižších tříd, ale i u těch kde by to člověk nečekal. Napohled dobře situovaná rodina, která vypadá, že skvěle funguje. A přitom? Také jsem nechápala Céliinu matku a později se zlobila na úřady, které holčičce vlastně ani moc nepomohly... Příběh, který se špatně čte, ale nesmí být opomíjen.