Byli jsme tu vždycky

Byli jsme tu vždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489801/mid_byli-jsme-tu-vzdycky-rH3-489801.jpg 5 295 62

Třináct výjimečně důvěrných a otevřených rozhovorů o queer současnosti. „Jednou jsem se zeptal mámy, co bude dělat, až budu dospělej a přivedu domů manžela s dětmi. Na to mi řekla, že doufá, že ona už nebude naživu,“ vzpomíná třiadvacetiletý Kryštof. Queer lidé se po celém světě stávají předmětem kulturních válek a politických bojů. Novinář a moderátor Filip Titlbach jim poskytl příležitost promluvit o svých životech i nesnázích, kterým musí čelit, ve třinácti výjimečně důvěrných rozhovorech.... celý text

martinajan
02.03.2022 5 z 5

Tohle bylo výborné čtení. Jsem velký fanda rozhovorů, Filipa i queer témat, takže tohle mi hodně padlo do noty. Zároveň jsem se dozvěděla dost nového... co se týče historie, víra X queer témata, queer témata v kultuře apod. Hodně cením rozmanitost rozhovorů a že pokrývají opravdu širokou škálu témat, byť se tam docela přirozeně nějaké motivy opakují. Pro mě osobně byly silné rozhovory s panem Bloudkem, s Kryštofem Stupkou, s Petrem Kallou, Jaroslavem Lormanem a Lenkou Královou. Poměrně zábavný byl pak rozhovor o dragu, to téma mě hodně baví. Nicméně všechny rozhovory mi něco předaly a to skvělé. Zároveň to reflektuje ty běžné životy, pojmy, statistiky apod. jsou vysvětlovány... a fotky jednotlivých osob jsou krásné. Knihu jsem si velice užila, ačkoliv je samozřejmě v mnohých částech bolestná. Kéž jich je do budoucna ještě více.

Mášenka31
28.02.2022 5 z 5

Dnešní doba je zvláštní, a platí to obzvlášť v souvislosti s queer lidmi u nás v Česku. Na jedné straně se tváříme jako tolerantní země, na straně druhé tu sílí hlasy, které nám, queer lidem, neustále připomínají, že jsme jiní a že nemáme tak docela patřit do "normální" společnosti. Velice si vážím Filipa a jeho práce a tato kniha není výjimkou. Otevírá témata širokého spektra a naprosto nejlepší na ní je, že si ji může přečíst každý a každý v ní nejspíš najde něco nového. Její jediný nedostatek je, že rozhovorů není ještě víc, nejradši bych četla dál.

Hlavní myšlenka je skrytá mezi řádky: buďme k sobě empatičtí, naslouchejme, učme se.

Trochu osobního pohledu... Žiju v bublině, která mě bez problémů přijímá a nepozastavuje se nad tím, že mám přítelkyni. Zároveň si ale lidé uvnitř té bubliny neuvědomují, že ze strany jiných, často úplně cizích lidí, se můžu setkat s nepochopením nebo dokonce nenávistí a odporem. Že se mi dělá špatně při čtení komentářů pod určitými příspěvky na sociálních sítích nebo v diskuzích pod články v médiích. Že jsou chvíle, kdy mám strach vzít svoji přítelkyni za ruku. Je třeba si uvědomit, že jako společnost před sebou máme stále dlouhou cestu a já doufám, že co nejdříve dosáhneme aspoň jednoho - přijetí manželství pro všechny.

rozhovory LGBT, queer, LGBT+ homofobie, transfobie, queerfobie

Filip Titlbach