Byli jsme tu vždycky

Byli jsme tu vždycky https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489801/mid_byli-jsme-tu-vzdycky-rH3-489801.jpg 5 295 62

Třináct výjimečně důvěrných a otevřených rozhovorů o queer současnosti. „Jednou jsem se zeptal mámy, co bude dělat, až budu dospělej a přivedu domů manžela s dětmi. Na to mi řekla, že doufá, že ona už nebude naživu,“ vzpomíná třiadvacetiletý Kryštof. Queer lidé se po celém světě stávají předmětem kulturních válek a politických bojů. Novinář a moderátor Filip Titlbach jim poskytl příležitost promluvit o svých životech i nesnázích, kterým musí čelit, ve třinácti výjimečně důvěrných rozhovorech.... celý text

Tilte
29.06.2022 5 z 5

perfektní zpracování

vendylein
28.06.2022 5 z 5

V první "kapitole" téhle knihy plné rozhovorů s queer lidmi se dočtete, proč ji Filip Titlbach sestavil. Důvod? By by si ji býval chtěl přečíst, když si otázky své identity a orientace řešil v dospívání sám. A na knižním trhu nebyla.
Za mě naprostý souhlas.
Tahle kniha je skvělá. Poučná a zároveň zábavná, do LGBTQ tematiky nahlédnete z nejrůznějších úhlů pohledu a všechny vás obohatí, rozšíří vám obzory. Umožní vám uvědomit si, že queer lidi se potýkají s problémy, které si heteronormativní společnost ani nedokáže představit, nebo nedokáže pochopit, proč to problémy jsou. Výběr zpovídaných osob je pestrý a velmi zajímavě sestavený.
Za mě zkrátka pecka. A faktem je, že bych Byli jsme tu vždycky doporučila k přečtení nejen lidem, kteří si procházejí něčím podobným, čím si procházel Filip, ale úplně všem. Protože nádherně ukazuje, že jsme všichni prostě lidi se svými radostmi a strastmi. A měli bychom mít rovná práva, jistoty a možnosti.

engelmar
26.06.2022 3 z 5

Zajímavá kniha rozhovorů a pro mě, jako pro člověka, který není úplně queer friendly, velmi užitečná, že jsem mohl do této pro mě ne úplně příjemné problematiky proniknout. Líbila se mi Filipova schopnost se ptát cíleně i po stranách vysvětlivky, pro takové lidi, kteří této problematice nerozumí, podobně jako já.

Co se týče rozhovorů, velmi se mi líbila jejich pestrost, od těch nosných, jako je manželství, Bůh, historie, až po ty z mého pohledu bizáry, jako je bipolární, nebo drag. Vyloženě špatně se mi četly jen první dva rozhovory, u Vojtka je to asi můj osobní problém s ním, protože ho vůbec nepovažuji za odborníka, ta série deníku N s ním mi absolutně nesedla a nepamatuji si, že by tam dal nějakou užitečnou radu a u té Lenky Králové už je to na mě moc i s ohledem na to, že měl ženu a malé dítě, pořád jsem četbu musel přerušovat a myslet na ně, jak to asi dali a vůbec si nedovedu představit, že mě by se stalo něco podobného.

Asi mi vadila i přílišná otevřenost ohledně promiskuity dotazovaných, ty různé křovíčka za nádražím, kam si homosexuálové chodí anonymně udělat dobře (doufám, že jsem termín z knihy ocitoval přesně), už taky byly silně za hranou mého vkusu.

Celkově ale vnímám pozitivně, že mě tato kniha částečně vykolejila z mé komfortní zóny, donutila mě o této problematice přemýšlet a snad to více pochopit, abych až se to bude týkat někoho z mého okolí byl k této problematice tolerantnější, než jsem teď a neubližoval ostatním zbytečně moc.

rimmon
25.06.2022 5 z 5

Naprosto výborná kniha uspořádaná formou rozhovorů.
Velice dobře se čte a líbí se mi uspořádání.
Vždycky je to rozhovor na dané téma - k tomu je fotka a popis co daný člověk dělá a čemu se věnuje.
Velice oceňuji originální nápad na ,,vysvětlivky" - tenhle nápad se mi moc líbí a přijde mi tak kniha nejen zajímavá a originální ale zároveň i naučná.
Velice obdivuji jak přístup k daným rozhovorům tak samotné Vystupující v knize. Je to velice upřímný a otevřený rozhovor na téma LGBT+ nejen v České republice. A čím víc takových knih budeme mít možnost číst - tím spíš třeba jednou budeme v žít v normál ním světě kde není člověk posuzovaný podle sexuální orientace, barvy kůže nebo náboženství ale zejména podle toho jaký je člověk.
Opravdu moc ráda jsem si tuhle knížku koupila a přečetla. Děkuji každému kdo se nebál do téhle knihy přispět a ukázat svůj příběh. Věřím že to chtělo hodně odvahy a osobního přesvědčení ale děkuji za každého kdo to dokázal a dokáže.
Protože tahle kniha by dokázala nejednomu otevřít oči.
Tak snad se to povede :)

dawson321
13.06.2022 5 z 5

Výborná kniha rozhovorů, která na českém trhu chyběla. Nejvíce mě chytly rozhovory o HIV či queer popkultuře.

dagmar7365
09.06.2022 4 z 5

Zajímavý soubor rozhovrů na téma LBTQ, který vám díky pestrému výběru osob rozšíří obzory.

Radka_p
31.05.2022 4 z 5

Oči otvárajúca, obohacujúca kniha, dobrý spád knihe dodávala skladba rozhovorov so zaujímavými respondentmi. Veľmi užitočné boli poznámky na boku stránok, ktoré vysvetľovali výrazy použité v rozhovoroch. Oceňujem rozhovor so psychológom hneď v úvode, ale najviac je obálka evokujúca zrkadlo, za tú 100 bodov.

kamigava
08.05.2022 5 z 5

Úžasná knížka!Děkuju!

alzbeta4340
07.05.2022 5 z 5

Zajímavé, celkem i otevřené rozhovory, které ale nejsou nijak bulvární. Poprvé jsem si přečetla povídání s člověkem, který se cítí být nebinární. Za nejvíc povedený považuji rozhovor s právničkou a samozřejmě i mladým mužem, který si se svojí milující maminkou, jak je i uvedeno v anotaci, užil při svém dospívání skutečně otřesné věci.

charlizee
26.04.2022 5 z 5

Já bych těm rozhovorům především přála, aby se dostaly i k méně otevřeným lidem naší společnosti a to klidně prostřednictvím liberálů mezi námi, protože ty příběhy poskytují další argumenty pro ten nekonečný boj. Já třeba vím, že se brzy zase v práci pohádáme, když budou od části kolegů padat věty typu • Vždyť je to proti přírodě! • Stejně na sebe chtějí jenom upozorňovat. • A co by jako ještě chtěli? … A já zas budu mít tepovku, jako když žádám naše chlapečky, aby si uklidili hračky… - ale víte co? Mně to za to stojí.
Děkuju Filipe a just keep swimming!

Romča11
19.04.2022 5 z 5

Tohle je naprostý skvost.
Tahle kniha nám v tom našem českém rybníčku chyběla.
Jak už anotace napovídá, kniha se zabývá queer lidmi, jsou zde například rozhovory s trans lidmi, nebinární lidmi. Dále tu jsou také rozhovory o problémech queer lidí, které často bohužel často pramení z nepochopení většinovou společností.
Filip Titlbach tohle téma pojal naprosto skvěle a skvěle ho zpracoval.
Hodně se mi líbilo, že pomocí rozhovorů můžeme nahlédnout docela hluboko do myslí jednotlivých queer lidí. Přišlo mi, že poté jsem měla pro ně nebo oblast, kterou se zabývají, mnohem větší pochopení a celkově jsem se o dané oblasti mnohem více dozvěděla.
Na knize bylo hodně znát, že se autor umí ze své praxe velmi dobře ptát, že pokládá velmi dobré otázky a následně doplňující otázky a právě díky tomu má čtenář možnost nahlédnout tak hluboko do mysli jednotlivých queer lidí.
Také se mi velmi líbily poznámky na okrajích stránek, podobně jako to bývá v učebnicích. Necítila jsem se pak ztracená v tom, o kom nebo o čem se v dané otázce mluví. A je to mnohem originálnější a hezčí než obyčejné poznámky pod čarou.
Tahle kniha mi dala z oblasti queer hrozně moc nových informací, dojmů a hlavně mnohem více pochopení pro qeer lidi a jejich problémy.
Opravdu jsem z knihy velmi nadšená a doporučila bych ji snad každému!

Pepa0216
08.04.2022 5 z 5

Autor knihy Filip Titlbach v jednom z rozhovorů říkal že kniha je primárně určena pro dvě skupiny lidí. Pro queer lidí, kteří se v ní najdou a uvidí a nebo a to je můj případ pro lidi, kteří mají otevřenou mysl a chtěli by pochopit, dozvědět se něco nového. Již úvodní kapitola a osobní zážitek autora mě připomněl mé vzpomínky. Najde se v tom mnoho lidí, kteří někdy zažili jaké to je být jiný a pro okolí divný. Mě a mým kamarádům nadávali na Logopedické škole děti z klasické ZŠ do mentálů jen proto že jsme koktali. Škola mi od toho pomohla, ale nikdy jsem nezapomněl natolik abych se někdy někomu musel smát že není takový jako ostatní. Odbornou stránku představí v úvodu Český psycholog Jan Vojtko, jehož debaty a rozhovory moc rád sleduji. Jsou tu rozhovory s queer lidmi z různých pohledů: náboženství, dějin, hudby, médií, komunismu. Některé rozhovory překvapí, vezmou za srdce a pomůžou odkrýt do té doby svět, který je pořád pro hodně lidí dost tabu. Díky knize Filipa Titlbacha již to není tolik pravda.

V_M
03.04.2022 5 z 5

Promyšlená, propracovaná a působivá knížka rozhovorů, která přináší poměrně ucelený, kultivovaný a v mnohém objevný pohled na nejpodstatnější témata spjatá s životem lidí LGBT+. Asi nejvíce mě zaujaly rozhovory s Lenkou Královou, Jaroslavem Lormanem, Petrem Kallou, Františkem Bloudkem, mnoho cenných tipů z oblasti umění a kultury se objevilo v rozhovoru se Šimonem Holým (jehož jsem přednedávnem měl to štěstí poznat na jedné besedě a je to člověk na poli filmu a kultury mimořádně znalý). Jen bych možná nechal některým osobnostem a tématům prostor mnohem větší a šel více do hloubky, kladl bych více důrazu na jejich osobní historii. Chápu však, že motivací Filipa Titlbacha patrně byl ohled na jistou vyváženost (tedy aby rozsahově i obsahově žádný z rozhovorů příliš nevyčníval) a limitou přijatelný celkový rozsah publikace. A věřím, že dosáhnout této vyváženosti (což se podařilo) nebylo snadné, protože ne všechna témata a osobnosti jsou stejně atraktivní - zvláště pro čtenáře s tematikou už trochu obeznámené může být úskalím, že v některých rozhovorech se opakují věci již mnohokrát pronesené a známé (byť ne všeobecně). Ale koneckonců i systematické zopakování těchto faktů a jejich vnímání v bezprostředním kontextu ostatních rozhovorů může být i těmto poučenějším čtenářům přínosem. Vítané jsou i různé vysvětlující, doplňující poznámky a zajímavosti na margináliích (nebál bych se sáhnout k nim ještě častěji, a dostat tak do knížky klidně i víc dat a statistik, zvláště týkajících se české společnosti). Navíc je kniha graficky mimořádně vyvedená a pečlivě zredigovaná (v celém svazku jsem objevil jen asi dva překlepy). Nezbývá než přát si, aby tento po všech stránkách zdařilý počin vyvolal co největší zájem (provázený pochopením a akceptací) a posunul nás zas o kus dál z minulosti do přítomnosti.

AlčaH
28.03.2022 5 z 5

Práci Filipa Titlbacha mám moc ráda - jak kvůli tématům, kterými se zabývá, tak kvůli přístupu, kterým s nimi pracuje. Empatický, otevřený, respektující. To vše se samozřejmě promítlo i do této knihy, v níž vyzpovídal queer lidi a umožnil nám nahlédnout do jejich životů. Někdy velmi statečných, někdy smutných, někdy zatraceně těžkých...

Všech třináct rozhovorů bylo velmi dobře a poutavě zpracováno. Líbila se mi pestrost, kterou Filip pro knihu zvolil - záběr této knihy je opravdu široký a obsáhne témata od historie LGBTQ+ přes vztah queer a náboženství po transgender a nonbinary lidi. V každé kapitole jsem se dozvěděla něco nového - ať už přímo z rozhovoru nebo z postranních naučných poznámek, jejichž použití velmi oceňuju (pomohou s lepší orientací v tématu). Namátkou - teď už například vím, jaká je historie slova queer, nebo proč není vhodné používat ve spojení s LGBTQ+ lidmi slovo "komunita".

Věřím, že kniha velmi pomůže všem těm, kdo si ji přečtou, tak jak to autor plánoval. Těm, kdo jsou queer, potvrzením, že v tom skutečně nejsou sami... A těm ostatním v lepším pochopení druhých, ve zbavení se zbytečných předsudků a v projevení větší laskavosti.

P.S. Pro Filipa mám slabost, zbožňuju jeho podcasty - takže jeho vlastní příběh, byť kraťoučký, mi hned na úvod vehnal slzy do očí. Jsem ráda, že to ten náctiletý kluk tenkrát zvládnul, špatné myšlenky porazil a dneska pomáhá druhým a dává jim naději. Jsem ráda, že můžu žít v éře Filipa Titlbacha. :) :) :)

ver29
21.03.2022 5 z 5

Kniha, kterou většina lidí ještě do nedávná postrádala. Rozhovory s různými queer lidmi se četly velmi dobře, knížka je obohacující o spoustu informací i přes to, že si myslíte, že toho o lgbtq víte dost. Filipa poslouchám moc ráda na Deníku N a i v knize mi byl velmi sympatický.

lencin
19.03.2022 5 z 5

Zajímavé rozhovory, které mi vysvětlily řadu neznámých queer pojmů. Mám moc ráda rozhovory F. Titlbacha v DeníkuN a moc se mi líbila i tato kniha. Doporučuju.

NaiTenshi
18.03.2022 5 z 5

Filip Titlbach chtěl napsat knížku pro všechny, kteří chtějí mít jistotu, že nejsou sami. A povedlo se mu to. Kniha má jedinou chybu. Neexistovala když mi bylo šestnáct.

TheMajkee
11.03.2022 4 z 5

Filip Titlbach dal dohromady třináct opravdu poutavých rozhovorů, které přinesou něco nového i člověku, jenž se identifikuje pod nějakou "queer nálepkou". Jsou tu hluboce osobní příběhy na jedné straně a akademičtější a edukativní rozhovory na straně druhé. Ty první mě bavily o něco více, protože jsou z logiky věci konkrétnější, ale komplexnost nechybí ani těm druhým. Některé pasáže jsou lehce repetitivní, ale tomu šlo těžko předejít, protože jednotící téma bylo předem jasně dané, a tak se zkrátka v některých rozhovorech opakují pojmy či skutečnosti. I tak jde ale o knihu, která pro edukaci lidí dělá víc než rigidní školní osnovy nebo politici a veřejné osobnosti sázející na prvoplánové emoce a dojmy. Respondenti v knize racionálně argumentují, nikomu nic nepodsouvají, nepodbízejí se a mluví věcně. A to je u tohoto tématu potřeba.

jullien
05.03.2022 5 z 5

"... klidně si udělejte jen krásný vyteplený večer doma. Sami, nebo s kamarády. Make-up, šatičky a hudbička. Vínečko a kávička. Jsme tady na světě, abychom si ho užili a napnuli svoje duše až do vesmíru. A to ve vězení heteronormativních norem nejde, baby."
- drag Venice

Yummymoon
03.03.2022 5 z 5

Skvělá populárně-naučná publikace pokrývající až nebývale velkou škálu LGBTQ+ témat. Zajímavé a čtivé příběhy, vhodné postranní vysvětlivky "queer" slov a byť otázky mohly být někdy snad méně navádějící, přecejen se nejedná o superodbornou publikaci. Doporučuji jak těm, co se v queer problematice neorientují vůbec, tak těm, kdo ano.

rozhovory LGBT, queer, LGBT+ homofobie, transfobie, queerfobie

Filip Titlbach